Carunan palautus Suomeen SDP:n tavoitteeksi

Sitten äänestän minäkin SDP:tä. Muussa tapauksessa äänestän vasemmistoliittoa.
11142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sähköverkon ryöstäminen veronmaksajilta on ollut melkoista koheltamista. Melkein tulee nykyhallituksen meno mieleen.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016020221052125_uu.shtml

"Iltalehden 12. joulukuuta 2013 julkaisemassa artikkelissa Katainen totesikin, että "kauppa ei nosta sähkönsiirron hintaa asiakkaille" ja Vapaavuori sanoi, että "mitään hintapiikkiä ei pystytä rakentamaan".

- Kumpikaan ei toteutunut, Arhinmäki kuittaa."

Äänestä

SDP oli myymässä.

Äänestä
  • Erikoista kauppaa, kun ensin " myyvät eurolla ja ostavat miljardilla" takaisin! Oikeat järjen jättiläiset olleet taas asialla.

    Äänestä

Nyt SDP palauttaa sähköverkot suomalaisille.
Kiitos!
Hyvä SDP !!!

Äänestä

SDP:n Tytti Tuppurainen haluaa 10-kertaistaa pakolaisten oton. Vasemmistoliitto Li Anderssonin johdolla haluaa lisätä myös mamutusta. Kaikki haluavat koko Lähi-Idän ja Afrikan hädänalaiset Suomeen, nykyiset ei millään riitä.
Yks sähkön hinta on hyttysen paska maahanmuuton kustannuksista.

Äänestä
  • Minua eivät haittaa maahanmuuttajat pätkääkään. Sen sijaan ylihinnoiteltu sähkö harmittaa, koska nekin rahat voisi käyttää kotimaiseen kulutukseen. Nyt rahat annetaan ilmaiseksi ulkomaille.

    Millä tavalla Katainen ja Vapaavuori hyötyivät henkilökohtaisesti sähköverkon myynnistä?

    Äänestä

Carunan ryöstöhinnoittelun uhreja ovat kaikki suomalaiset. Jokainen veronmaksaja joutuu maksamaan pienen siivun Caruna-veroa, jonka tuotto menee ulkomaisille pääomasijoittajille.

Tämän päivän Hesarissa oli eläkeläisen tekemä mielipidekirjoitus, jossa hän kertoi saavansa 100 euroa toimeentulotukea kuukaudessa sähkölaskun maksamiseen. Toimeentulotuen rahoittavat suomalaiset veronmaksajat.

Yksityisten yritysten veronkanto-oikeus on poistettava! Kaikki peruspalvelut tulee saattaa yhteiskunnan hallintaan.

Äänestä

Eipä tulisi mieleenkään äänestää Demaria , Vasuria tai Vihreitä , koska olivat hallituksessa tämän Caruna kaupan hyväksymässä , turha enää rutista kun paskat on housuissa , ainoana puolueena PERUSSUOMALAISET vastustivat ko kauppaa.

Äänestä

Helsinkiläisenä veronmaksajana en missään tapauksessa hyväksyisi veroeurojen
käyttöä Carunaan, ei senttiäkään valtiolta!

Minua ei kiinnosta Carunan verkot lainkaan.

ei mene niin että yhteisiä veroja käytettäisiin pieneen
alueelliseen toimijaan

Äänestä

Nostetaanko veroja vai otetaanko velkaa millä se lunastetaan?
Ota huomioon, että valtiokin haluaa nykyään täyden sallitun tuoton mitä saa ottaa ja investoinnit maakaapelointiin on tehtävä, ellei uusia lakeja peruta.

Äänestä
  • Infra+voidaan+lunastaa+lakia+muuttamalla+vaikka+yhdellä+eurolla.+Ulkomaiset+rosvot+saavat+luikkia+häntä+koipiensa+välissä+kengurumaahansa.Valtion+omistamana+asiat+voidaan+tehdä+100%+hyötysuhteella.+Kaikki+se+raha+mitä+valtion+firmaan+kaadetaan+jää+suomalaisille.+Vaikka+tarvittaisiin+enemmän+työvoimaa,+niin+nekin+ovat+poissa+työttömyyskortistosta.+Kaikki+on+siis+plussalla,+kun+valtio+omistaa+yrityksen.Nythän+jopa+helsinkiläinen+veronmaksaja+joutuu+osallistumaan+Carunan+sähkölaskun+maksamiseen,+vaikka+verkko+sijaitsee+Espoon+puolella.+Ja+niistä+sähkölaskun+euroista+lähtee+iso+siivu+ulkomaille.Luonnolliset+monopolit+eivät+sovi+yksityisille+toimijoille.+Tarpeettomien+tuotteiden+ja+palvelujen+markkinointi+sen+sijaan+kyllä.+Esimerkiksi+Woltin+kaltaisia+pitsatakseja+ei+välttämättä+tarvita.+Jokainen+voi+hankkia+ruokansa+muullakin+tavalla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kynnyskysymys kirjoitti:

Sitten äänestän minäkin SDP:tä. Muussa tapauksessa äänestän vasemmistoliittoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu