http://www.aamulehti.fi/kotimaa/kaikkoselta-kitkerat-terveiset-sdpn-kokoukselle-tovereilla-riittaa-ainakin-pokkaa-kehua-itseaan-24254178/ Viime hallituksessa suurin puolue oli kokoomus ja sillä oli enemmistö myös eduskunnassa koska porvarilliset vihreät ja kristilliset olivat kokoomuksen apupuolueita. Kokoomus määräsi talouspolitiikasta enemmistönsä turvin.
Kepuli Kaikkonen viisastelee
zxicuygh
9178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jep. täyttä asiaa puhuu. Ihmisen muisti on usein lyhyt:
Kaikkonen muistutti, ettei demareiden edellisestä hallituskaudesta ole vielä kahta vuotta.
– Sen ajan Suomen talous rämpi pohjamudissa, työttömyys paheni ja myös silloin tehtiin leikkauksia lapsiperheitä myöten, mikä nyt kielletään kolmesti. Kausi päättyi totaaliseen mahalaskuun, jossa hallituksen keskeiset talous- ja työllisyystavoitteet jäivät valovuosien päähän tavoitteistaan.
Kuten edellä todettiin kokoomus oli viime hallituskaudella suurin puolue ja määräsi näinmuodoin talouspolitiikan päälinjoista.
Ai- todistat siis täten, että SDP on vain aisankannattaja hallituskoalitiossa. Miksi sen taas pitäisi hallitukseen päästä?
Miksi SDP oli sitten oli hallituksessa, joka noudatti kokoomuspolitiikkaa? Eikö sillä ole omaa tahtoa ollenkaan....outoa!
Suomalaisessa politiikassa suurimmalla puolueella on aina suurin päätäntävalta varsinkin talouspolitiikassa. Näin se vaan menee.
No miksi sitten kaikki laitetaan perussuomalaisten syyksi, jos tuo väitteesi pitää paikkansa.
Kanki on synonyymi kyrvälle. Kokovartalokyrvälle.
Kaikkonen rohmusi itselleen vaalirahaa kepun vuokrakämppäfirma Nuorisosäätiön hallituksessa ollessaan ja sai ehdollisen vankeustuomion.
"Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi eduskuntaryhmän talvikokouksessa lauantaina käynnistään leipäjonossa Helsingissä".
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/213830-keskustalainen-kavi-leipajonossa-lahinna-havetti
Leipäjonot olivat pitkät. Ruokaa jaetaan vapaaehtoisvoimin kahdesti viikossa. Jonon väki oli kirjavaa: eläkeläisiä, työttömiä, maahanmuuttajia, varmaan joitain opiskelijoitakin. Rahat eivät riitä ruokaan. Samanlaisia jonoja on kymmenissä kaupungeissa ympäri Suomen, hän kuvaili.
–Itseäni lähinnä hävetti. Leipäjonot ovat olleet pitkät jo vuosikausia. Mikään eduskuntapuolue ei voi saavutuksillaan tässä asiassa kauheasti kehuskella, ei myöskään nykyhallitus.
Siinä Kanki Kaikkoselle vastaus ja pikkasen muillekin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_rikoksista_tuomituista_kansanedustajista