Kyl nyt tulee työpaikkoja ja suomi nousee loasta mihinkä liitot ja ahneet duunarit on maamme ajaneet työnantajaparan kustannuksella ja selkänähasta!
Arriva Virrat nousuun Kiky tekee sen mihinkä ei vasurit ja kommarit pystyneet!
Niin ja Keituri Sote!
Onhan meillä KIKY!
5
361
Vastaukset
- Jotenkinpärjätään
Minä olen se työnantaja parka. Omat ansiotuloni olivat 2015 26000€ ja pääomatuloni 265000€ . Silti ei meinaa rahat riittää elämiseen kun vaimolla on niin kallis maku ja tahtoo vaan shoppailla kun minä hoidan bisneksiäni.
- Voiollamyöhäistäjo
2015 jotain 21-25 000 e brutto.
Duunari ja elätettäviä sekä asuntovelkaa, vanha auto, sitä vain on sovitettavat menot ja tulot balanssiin. Pärjään vanhalla autolla kun osaa vähän tehdä jotain sille ja vanhalle nyt jotain osaakin, eli naapurien takia tai kersojen koulukaveri juppiörvelövanhempien takia en tasan tee ylivelkaantumisia.
Ei autossa, ei tarvita ylisuuria pirttejä tai kesämökkejä joka paikassa ja vielä öky sellaisia nekin. Soutuvenhe ja venepaikka ym, kyllä sitä pärjäileepi ja audi tai muu saksalainen kyrvänpitoteline on turha kun 80 talvisin ja 100 kesäisin saa keskimäärin ajella.
Mutta jos yrittäjä tienaa alle 30-35 000 euroa bruttona vuodessa ja jos sattuu työllistämäänkin jonkun, niin häpeä sellaiselta veroja on vaatia mielestäni.
Sitten kun tällaiset summat ylittyvät niin verottakoot ylimenevästä osasta, toki firmankautta ym vilunki kierrätystouhut ym keplottelut on pyrittävä lakimuutoksin estämään.
Mihin Sipilä & Co eivät todellakaan pyri vaan päinvastoin mitä isompi sika niin sitä isompi porsaanreikä, pikkuihmisillähän se taas on toisinpäin.
Mitä nolompi pikkurike niin sitä isompi on rangaistus vrt vaikkapa sakkorangaisuita köyhä joutuu tasan maksaan ja % isommin kun taas ökypossut jos sakkoa saavatkin niin rangaistus minimoidaan jossain hiton hovissa nuhteluksi ja sekin lähinnä virkaintoiselle poliisille yrittäjän businesten häiritsemisestä.
Kikyä voisi pienyrittäjille sovellutetusti, mutta kyllä se on vain yksi iso mustanaukon eli omistajien ahneuden mitan täyttöpyrkimys.
Kilpailukyvyn kanssa sillä ei ole niin mitään tekemistä. Mutta paskan sataminen duunarin niskaan ei lopu tähän, vaan nythän se vasta kyykytys alkaakin kun kaikki paskalait menevät näköjänsä heittämällä ,hoputtamalla ja uhkailemalla lävitse.
Herätkää nuoret jo ja herätkää äänestäjät todellisuuteen viimeinkin.
- Oikuntekihyvää
Panen sun vaimoas ku sää hoidat bisneksiä,valinnan vaihtoehto.
- kaikkiapantu
Onko anaalinainen jos niin ehdin sua ensin 15.53 :). Veditkö paljaalla jos vedit kohta kutisee muna :)
- Rahaajataitooon
Kikyä ei meikälääne tee,kta ku nous,nii samointein alko kättä särkee ja saikku iski. Nyt meikälaasta korvataan kesäjullilla,no ku kesämölli lähtee,meikä siirtyy takas parhaaseen urakkaryhmään,stnan tollot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1314665- 213460
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303393Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt493230Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513015Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325- 92239
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135