Onhan meillä KIKY!

Arriwa

Kyl nyt tulee työpaikkoja ja suomi nousee loasta mihinkä liitot ja ahneet duunarit on maamme ajaneet työnantajaparan kustannuksella ja selkänähasta!
Arriva Virrat nousuun Kiky tekee sen mihinkä ei vasurit ja kommarit pystyneet!
Niin ja Keituri Sote!

5

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotenkinpärjätään

      Minä olen se työnantaja parka. Omat ansiotuloni olivat 2015 26000€ ja pääomatuloni 265000€ . Silti ei meinaa rahat riittää elämiseen kun vaimolla on niin kallis maku ja tahtoo vaan shoppailla kun minä hoidan bisneksiäni.

      • Voiollamyöhäistäjo

        2015 jotain 21-25 000 e brutto.
        Duunari ja elätettäviä sekä asuntovelkaa, vanha auto, sitä vain on sovitettavat menot ja tulot balanssiin. Pärjään vanhalla autolla kun osaa vähän tehdä jotain sille ja vanhalle nyt jotain osaakin, eli naapurien takia tai kersojen koulukaveri juppiörvelövanhempien takia en tasan tee ylivelkaantumisia.
        Ei autossa, ei tarvita ylisuuria pirttejä tai kesämökkejä joka paikassa ja vielä öky sellaisia nekin. Soutuvenhe ja venepaikka ym, kyllä sitä pärjäileepi ja audi tai muu saksalainen kyrvänpitoteline on turha kun 80 talvisin ja 100 kesäisin saa keskimäärin ajella.
        Mutta jos yrittäjä tienaa alle 30-35 000 euroa bruttona vuodessa ja jos sattuu työllistämäänkin jonkun, niin häpeä sellaiselta veroja on vaatia mielestäni.
        Sitten kun tällaiset summat ylittyvät niin verottakoot ylimenevästä osasta, toki firmankautta ym vilunki kierrätystouhut ym keplottelut on pyrittävä lakimuutoksin estämään.
        Mihin Sipilä & Co eivät todellakaan pyri vaan päinvastoin mitä isompi sika niin sitä isompi porsaanreikä, pikkuihmisillähän se taas on toisinpäin.
        Mitä nolompi pikkurike niin sitä isompi on rangaistus vrt vaikkapa sakkorangaisuita köyhä joutuu tasan maksaan ja % isommin kun taas ökypossut jos sakkoa saavatkin niin rangaistus minimoidaan jossain hiton hovissa nuhteluksi ja sekin lähinnä virkaintoiselle poliisille yrittäjän businesten häiritsemisestä.
        Kikyä voisi pienyrittäjille sovellutetusti, mutta kyllä se on vain yksi iso mustanaukon eli omistajien ahneuden mitan täyttöpyrkimys.
        Kilpailukyvyn kanssa sillä ei ole niin mitään tekemistä. Mutta paskan sataminen duunarin niskaan ei lopu tähän, vaan nythän se vasta kyykytys alkaakin kun kaikki paskalait menevät näköjänsä heittämällä ,hoputtamalla ja uhkailemalla lävitse.
        Herätkää nuoret jo ja herätkää äänestäjät todellisuuteen viimeinkin.


    • Oikuntekihyvää

      Panen sun vaimoas ku sää hoidat bisneksiä,valinnan vaihtoehto.

      • kaikkiapantu

        Onko anaalinainen jos niin ehdin sua ensin 15.53 :). Veditkö paljaalla jos vedit kohta kutisee muna :)


    • Rahaajataitooon

      Kikyä ei meikälääne tee,kta ku nous,nii samointein alko kättä särkee ja saikku iski. Nyt meikälaasta korvataan kesäjullilla,no ku kesämölli lähtee,meikä siirtyy takas parhaaseen urakkaryhmään,stnan tollot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      20
      2912
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      191
      2693
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1606
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      250
      1375
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      106
      1190
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      40
      1036
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      987
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      894
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      135
      879
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      784
    Aihe