Aika hiljainen tämä palsta

pitkäänhellari

Luulisi että ihmiset haluavat avautua anonyymeinä, jos ovat joutuneet uskonnon uhreiksi, mutta aika harvoin täällä kirjoitellaan.

5

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erittäin.sairasta

      Jaksaako sitä avautuilla, onko siitä juuri hyötyäkään. Elämänsä historiaa ei voi muuttaa, tosiasiat täytyy vaan niellä.

      Uskonto voi olla todella vahingollista, esimerkki Australiasta:

      "Australiassa katolisten pappien hyväksikäyttämiä lapsia rangaistiin, kun he kertoivat asiasta."



      http://www.aamulehti.fi/maailma/australiassa-katolisten-pappien-hyvaksikayttamia-lapsia-rangaistiin-kun-he-kertoivat-asiasta-24257218/



      Tuossa on lapsia vahingoitettu kaksinkertaisesti, ensin on vahingoitettu ja sitten vahingoitettu vielä lisää. Uskonnon myötä on tuhottu ihmisten ja ihmiskunnan tulevaisuutta. Biologisesti ajateltuna on erittäin sairasta, että tuhotaan oman lajin tulevaisuutta.

      • pitkäänhellari

        Mutta jos anonyyminä avautuu, niin ei ainakaan telkien taakse joudu ja tuskin läheisesi lukee tätä hiljaista palstaa.
        Sanaa sanoa, miksi yleensä insestin ja seksuaalisen hyväksikäytön uhrit vaikenevat. Sitä ongelmaa on tänään vielä enemmän kun on uusioperheitä.
        Ja vaikka rangaistaisiin, niin hyvä on paha tuoda esiin. Ei Jumala katso läpi sormien "uskovien" rikoksia.


      • erittäin.sairasta
        pitkäänhellari kirjoitti:

        Mutta jos anonyyminä avautuu, niin ei ainakaan telkien taakse joudu ja tuskin läheisesi lukee tätä hiljaista palstaa.
        Sanaa sanoa, miksi yleensä insestin ja seksuaalisen hyväksikäytön uhrit vaikenevat. Sitä ongelmaa on tänään vielä enemmän kun on uusioperheitä.
        Ja vaikka rangaistaisiin, niin hyvä on paha tuoda esiin. Ei Jumala katso läpi sormien "uskovien" rikoksia.

        Mielestäni on mahdotonta sanoa, onko uskonnollisuus tai uskontoon alistuminen syy vai seuraus. Siis johtuuko (haitallinen) uskonnollisuus esim. tietämättömyydesta ja päättelykyvyn puutteesta vai aiheuttaako uskonnollisuus tietämättömyyttä. Siksi ainakin itse olen jättänyt isommin avautumatta. Uskonnollisten hölmöilyjen julkistaminen sattaisi olla jonkunlaista sosiaalipornoa, ja kyllähän sellaista jonkun verran onkin ollut esillä.


    • asiaatäältä
    • asiaatäältä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2723
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2664
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1480
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      44
      1216
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    Aihe