Tämän adventismipalstan taso.
Hitaasti, mutta varmasti.
Syitä näen kummassakin osapuolessa.
Toki sekä ateistien että adventistien joukossa on jokunen sivistystä saanut ja sivistyneesti käyttäytyvä,
mutta puolin ja toisin enemmistö näyttää olevan rupulisakkia, jos Elsa Luukkasen lanseeraama kielikuva sallitaan.
Ja miksi ei sallittaisi, kun käytännössä moderointia ei ole ja vihapuhe kukoistaa.
Luulen, että taidan lopettaa täällä pistäytymiseni, tai rajoittaa sen kerran vuodessa tapahtuvaksi.
Koettakaahan pärjätä. Etenkin te, joista ateistien ja adventistien sietäisi eniten tuntea myötähäpeää.
Laskee kuin lehmän häntä
10
235
Vastaukset
Et sitten tarttunut kumpaankaan äskettäiseen avaukseeni. Minusta niissä olisi mahdollisuus reflektoida hyvin monenlaisia suhteita keskustelun teemaan.
Yksi mahdollisuushan sinullakin olisi kirjoittaa sellaisesta aiheesta ja sellaisella tavalla, että se olisi mielestäsi kiinnostavaa ja korkeatasoista.
Näitä typeriä avauksia keskustelun huonosta tasosta ja ilmoituksia poissa pysymisestä tulee toisinaan vähän kaikkiin nettikeskusteluihin.
Mikset voinut vain antaa olla? Mitä tyydytystä saat tuosta natkutuksesta? Tunnetko ylemmyyttä?- Olen.tätä.mieltä
Lehmän häntä laskeutuu, kun tarpeet on tehty, joten mielestäni se hännän lasku ei suinkaan ole ngatiivinen asia.
- hännänheilluttajat
Niinhän ne ateistit laskee häntänsä, kun tehtävä on tehty. Aivan oikein.
- Uskiksen.pää.kusta.täys
Ja sinä et käy tarpeella lainkaan? Pääkin on sulla kusta täynnä?
No eipä tarvitse ihmetellä sinun "hännänheilluttajat" juttuja.
- kysynpävaan
Kiitos Tuomas-kuoma muistutuksesta viha puhe tosiaan kasvaa jatkuvasti.
- Petos.on.naamioitu
Uskovat ovat vihoissaan siitä, että heidät on petetty. He haluavat kostaa pettäjilleen, eli lahkonsa valtaapitäville. Joskus se onnistuukin, mutta pettäjät ovat kouluttaneet itsensä pettämään niin hyvin ja heidän petoksensa on niin ovelasti naamioitu, että lahkon jäsen menee usein halpaan ja alistuu petoksen uhriksi.
- Uskovien.vihapuheet
Uskovaiset ja lahkojen jäsenet ovat vihapuheen mestareita. He tuomitsevat, syyttävät ja alistavat. Koskaan vika ei ole uskovassa itsessä, vaan aina jossain muualla, ei-uskovassa ja ateistissa.
Uskovaiset vihaavat ei uskovaisia niin paljon, että he tahtoisivat nähdä heidän palavan tulessa.
- Kuoma.is.best
Tuomas-kuoma pitää nähtävästi itseään maailman napana ja kaikkein tärkeimpänä ihmisenä maailmassa? Sen voi aistia hänen kommentistaan.
Hänen ilmestymisensä palstalle on hänen omasta mielestään samaa luokkaa kuin jos Jeesus olisi ilmestynyt pilvessä?
Kuoma oli sitä mieltä, että hän on kaikkia palstan keskustelijoita valovuoden viisaampi, eikä siksi alennu tänne jakamaan omaa pohjatonta viisauttaan? - Hyvät.pahat.rumat
Tässä lista kohtalaisen hyvin käyttäytyvistä palstalaisista:
Vaari
Bushmanni
Adventtiairut
Ilmiantaja
Kai_A
Sitten huonosti käyttäytyviä tai muuten vain rasittavia ja itseään täynnä olevia:
pyhpyhjapyh
Jari Laurila
alex.kasi
exap
kerettiläinen- paljastava.lista
Lista paljastaa aika paljon.
Huonosti käyttäytyvien joukossa on:
Adventistifundamentalisti=pyhpyhjapyh
Ex-adventisti ja mielenterveytensä menettänyt adventtikirkon piirissä=Jari Laurila
Ei koskaan adventisti, mutta mielenterveytensä ikuiseen helvettiin menettänyt=alex.kasi
Entinen adventistipastori?=exap(ExAdventistiPastori)
Fundamentalistiuskova adventisti?=kerettiläinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 242610
- 951576
- 1211374
- 751150
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa371144Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo25971Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270941- 53932
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil216889- 34825