Tämän adventismipalstan taso.
Hitaasti, mutta varmasti.
Syitä näen kummassakin osapuolessa.
Toki sekä ateistien että adventistien joukossa on jokunen sivistystä saanut ja sivistyneesti käyttäytyvä,
mutta puolin ja toisin enemmistö näyttää olevan rupulisakkia, jos Elsa Luukkasen lanseeraama kielikuva sallitaan.
Ja miksi ei sallittaisi, kun käytännössä moderointia ei ole ja vihapuhe kukoistaa.
Luulen, että taidan lopettaa täällä pistäytymiseni, tai rajoittaa sen kerran vuodessa tapahtuvaksi.
Koettakaahan pärjätä. Etenkin te, joista ateistien ja adventistien sietäisi eniten tuntea myötähäpeää.
Laskee kuin lehmän häntä
10
290
Vastaukset 10
Et sitten tarttunut kumpaankaan äskettäiseen avaukseeni. Minusta niissä olisi mahdollisuus reflektoida hyvin monenlaisia suhteita keskustelun teemaan.
Yksi mahdollisuushan sinullakin olisi kirjoittaa sellaisesta aiheesta ja sellaisella tavalla, että se olisi mielestäsi kiinnostavaa ja korkeatasoista.
Näitä typeriä avauksia keskustelun huonosta tasosta ja ilmoituksia poissa pysymisestä tulee toisinaan vähän kaikkiin nettikeskusteluihin.
Mikset voinut vain antaa olla? Mitä tyydytystä saat tuosta natkutuksesta? Tunnetko ylemmyyttä?- Olen.tätä.mieltä
Lehmän häntä laskeutuu, kun tarpeet on tehty, joten mielestäni se hännän lasku ei suinkaan ole ngatiivinen asia.
- hännänheilluttajat
Niinhän ne ateistit laskee häntänsä, kun tehtävä on tehty. Aivan oikein.
- Uskiksen.pää.kusta.täys
Ja sinä et käy tarpeella lainkaan? Pääkin on sulla kusta täynnä?
No eipä tarvitse ihmetellä sinun "hännänheilluttajat" juttuja.
- kysynpävaan
Kiitos Tuomas-kuoma muistutuksesta viha puhe tosiaan kasvaa jatkuvasti.
- Petos.on.naamioitu
Uskovat ovat vihoissaan siitä, että heidät on petetty. He haluavat kostaa pettäjilleen, eli lahkonsa valtaapitäville. Joskus se onnistuukin, mutta pettäjät ovat kouluttaneet itsensä pettämään niin hyvin ja heidän petoksensa on niin ovelasti naamioitu, että lahkon jäsen menee usein halpaan ja alistuu petoksen uhriksi.
- Uskovien.vihapuheet
Uskovaiset ja lahkojen jäsenet ovat vihapuheen mestareita. He tuomitsevat, syyttävät ja alistavat. Koskaan vika ei ole uskovassa itsessä, vaan aina jossain muualla, ei-uskovassa ja ateistissa.
Uskovaiset vihaavat ei uskovaisia niin paljon, että he tahtoisivat nähdä heidän palavan tulessa.
- Kuoma.is.best
Tuomas-kuoma pitää nähtävästi itseään maailman napana ja kaikkein tärkeimpänä ihmisenä maailmassa? Sen voi aistia hänen kommentistaan.
Hänen ilmestymisensä palstalle on hänen omasta mielestään samaa luokkaa kuin jos Jeesus olisi ilmestynyt pilvessä?
Kuoma oli sitä mieltä, että hän on kaikkia palstan keskustelijoita valovuoden viisaampi, eikä siksi alennu tänne jakamaan omaa pohjatonta viisauttaan? - Hyvät.pahat.rumat
Tässä lista kohtalaisen hyvin käyttäytyvistä palstalaisista:
Vaari
Bushmanni
Adventtiairut
Ilmiantaja
Kai_A
Sitten huonosti käyttäytyviä tai muuten vain rasittavia ja itseään täynnä olevia:
pyhpyhjapyh
Jari Laurila
alex.kasi
exap
kerettiläinen- paljastava.lista
Lista paljastaa aika paljon.
Huonosti käyttäytyvien joukossa on:
Adventistifundamentalisti=pyhpyhjapyh
Ex-adventisti ja mielenterveytensä menettänyt adventtikirkon piirissä=Jari Laurila
Ei koskaan adventisti, mutta mielenterveytensä ikuiseen helvettiin menettänyt=alex.kasi
Entinen adventistipastori?=exap(ExAdventistiPastori)
Fundamentalistiuskova adventisti?=kerettiläinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
- 113799
- 140745
- 37732
- 70637
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu171542- 32529
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46492Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 64474
- 69455
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436- 45433
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426- 36422
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405