Maksamme Suomen korkeinta veroa

Iloiset johtajamme kertovat naurussa suin miten hyvin meillä menee. Eihän kuntaa voi saada konkurssiin, kun sillä on verotusoikeus. Tosin täällä se melkein saatiin ennenkuin tajuttiin nostaa verot tappiin ja leikata samalla kaikki palvelut pois. Tietkin ovat kuin perunapellot! Palvelut ja ilonaiheet ovat oikeasti kyllä vähissä.
17353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Alajärveläistensyy

Äänestä

Oli ilkassa juttu joen ruoppaamisesta,maksaa kunnalle 420,000 lisäksi siltahanke joen yli muistaakseni noin 370,000 euroa. Rahat menee kuin kankkulan kaivoon. Joka asiassa säästetään,ja sitten tälläiseen turhuuteen tuhlataan. Saatanan typerää politiikkaa.

Äänestä

Tervehdys, Talous tilanne on todella huono tulemma vielä tekemään kuntaliitoksen Alajärven kaupungin kanssa

Äänestä
  • Kyllä pahalta näyttää Alajärvenkin suunnalla, hirmuisen kalliita remontteja on tulossa rakennuksiin, uutta pitää rakentaa, vanhustenpalvelut jääneet pahasti jälkeen ympäryskuntiin verrattuna, kyläkouluja on ympäri kuntaa keittiöineen, maamieskoulu ja kauppaoppilaitos taitaa olla loppusuoralla, näiden mukana menee mittavat valtionosuudet...todellisen velkapommin lanka palaa jo kun teollisuuskin lähtee pois.

    Äänestä

  • Aivan kuten teimme kuntaliitoksen Alajärven kanssa jo viime vuonna. Vai mitä, maisteri? Sen piti olla pomminvarma unelma, joka pyyhkii kaikki ongelmat.
    Kannattaisiko levyn, piuhojen tai sytytystulppien vaihto? Mennyt pykimiseksi tuo pätemisyritys.

    Äänestä

Ilomielin maksamme korkampaa veroa oman kuntamme takia..entä TE?

Äänestä
  • Emme maksa ilomielin!!

    Äänestä

Tervehdys. Alajärven kuntatalous on hyvällä mallilla, yritysten tulokset on parantuneet huomattavasti, jatkossa tullaan panostamaan valtavasti yritysten pärjäämiseksi tonttipolitiikalla uusien yritysten aloittamiseksi. Alajärvellä on todella hyvät kasvun edellytykset pärjäämiseen. Verotulot on hyvässä kasvussa on kunta hyvinkin omavarainen vaikka haasteita aina onkin uhkia vastaan, pohjarakenne on kunnossa nämäkin helposti voitettavissa. Väestörakenne on tasapainossa vaikkakin väestöpohja vanhenee, uusia lapsia syntyy todella paljon joita kunta tukee monin tavoin nuorten perheitä, tämä on hyvä suunta tulevaisuutta ajatellen. Kuntarakenne tutkimuksissa mitä on tehty on moninainen erialojen yritysten toimijoissa, joka luo vahvuutta kuntaelämään, metalli, palveluala tuleekin kovasti kasvamaan, varsinkin kauppaala jossa on suuret mahdollisuudet kasvuun. Kaupankäynti onkin räjähdysmaisesti naapurikunnista kasvanut, erikois tuotteiden osalla sekä päivittäistavaroiden.

Äänestä
  • Nuoria Seinäjoen veronmaksajiksi tämähän on päivänselvä fakta ja kestämätön tilanne kun katsoo Alajärven verokertymää ja seurausta siitä että mitään korkeakoulu tai yliopistotason työpaikkoja ei ole Alajärvellä, on vain työtä rukkaskansalle ihan niinkuin naapurikunnissakin.

    Mitä tulee tuohon maisterin erikoistuotteiden kauppaan niin sitä ei käydä Alajärvellä, joulun alla tarkkailin tilannetta Alajärvellä, tyypillinen asiakas on iäkäs naispuoleinen henkilö ukkonsa kanssa joka ostaa tusinatuotteita tarjouksesta, nuoriso sen sijaan vie rahansa erikoisliikkeisiin Tuuriin ja Seinäjoelle, oikein pitkä jono on farmari-autoja aina joulunalusviikolla jaakonhallin risteyksessä ja vilkku lyö vasemmalle.

    Äänestä

  • Muuttakaa alajärveä kadehtivat tänne lappajärvelle. Täällä ei kadehdita ketään,täällä eletään sulassa sovussa kaikkien kanssa. Joskus käydään alajärvellä ostoksilla,täältäkään ei kaikkea saa. Tervetuloa tänne.

    Äänestä

  • Niin vimpelin verokertymä oli vuonna -15 8,6 Milj alajärven verokertymä oli 29milj .

    Äänestä

  • skjärvel kirjoitti:

    Niin vimpelin verokertymä oli vuonna -15 8,6 Milj alajärven verokertymä oli 29milj .

    Alajärven verokertymä 2015 oli 28 453 645 euroa ja Vimpelin 10 531 543 euroa. Viititkö laskea nuppikohtaisesti! Elä viiti levittää väärää tietoa, taidat olla haloolainen.

    Äänestä

Vimpelin kunnan kohdalla voi hyvin huutaa pesäpallosta tuttua huutoa: kuoleee, kuoleee! Tulee kaatumaan pian!

Äänestä

Kyllähän Vimpelin johtaminen Sosialistiselta vaikuttaa. Harvinaisen itsevalitasta johtamistyyliä on ollut kohta 15 vuotta. JA TÄSTÄ LOPPUTULEMA ON KUNNAN JOUTUMINEN KRIISIKUNNAKSI .

Äänestä
  • Tuohon voidaan lisätä kepun slougan: me teimme sen

    Äänestä

"Kyllähän Vimpelin johtaminen Sosialistiselta vaikuttaa." Tuosta lauseesta näkyy vimpeliläinen ymmärrys politiikasta. Kirjoittaja elää vuotta 1918 ja on lähdössä Tampereen valtaukseen.
Vimpelissä tahtipuikkoa heiluttanut jo sadan vuoden ajan muutama suku. Oikea ilmaisu olisi ollut " itsevaltaiselta " tai "kepulaiselta" tai "isäntävaltaiselta".
KEPU:ssa syy ei koskaan ole heidän, joilla on poliittinen valta, vaan "edellisen hallituksen" tai sitten vaikkapa "alajärveläisten". Mutta muistakaa että tuo ei ole vielä tyhmyyden huippu, vaan sitten tulee jälkijunassa vielä persustalaiset, jotka seuraavat johtajaansa jytkystä pötkyyn. Kun ne naakat ja varikset...... sudet ja luonnonsuojelijat..... . VIMPELI PARKA OLET TUHOON TUOMITTU!!!!!

Äänestä
  • Oletko allerginen noille mainitsemillesi eläimille kun ne sinua noin kiinnostaa. Filmi on jäänyt päälle pyöriin, ei hyvältä näytä.
    Mainitsit tuon 1918 luvun ja Tampereen. Siellähän työläinen puolusti
    pitkillä torrakoilla kaupunkia. Johtajat ,jotka olivat paremmin koulutettuja,
    olivat pötkineet pakoon ja jättäneet työläiset taistelemaan.
    Olivat lähtiessään taputtaneet poteroissa olevia olkapäälle ja sanoneet että kyllä te selviätte elävänä tai kuolleena.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuohiperänsisar kirjoitti:

Iloiset johtajamme kertovat naurussa suin miten hyvin meillä menee. Eihän kuntaa voi saada konkurssiin, kun sillä on verotusoikeus. Tosin täällä se melkein saatiin ennenkuin tajuttiin nostaa verot tappiin ja leikata samalla kaikki palvelut pois. Tietkin ovat kuin perunapellot! Palvelut ja ilonaiheet ovat oikeasti kyllä vähissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu