Hengellinen vahva ruoka

Hepr.5: 12 "Sillä te, joiden olisi jo aika olla opettajia, olette taas sen tarpeessa, että teille opetetaan Jumalan sanojen ensimmäisiä alkeita; te olette tulleet maitoa tarvitseviksi, ei vahvaa ruokaa. 13 Sillä jokainen, joka vielä nauttii maitoa, on kokematon vanhurskauden sanassa, sillä hän on lapsi; 14 mutta vahva ruoka on täysi-ikäisiä varten, niitä varten, joiden aistit tottumuksesta ovat harjaantuneet erottamaan hyvän pahasta."

Millaista on se vahva ruoka, joka on täysi-ikäisiä varten? Helluntasrk on keskittynyt pääsääntöisesti evankeliointiin. Asialliset vastaukset kiitos.
281001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

NO ESIM PATRICK TIAINEN EDUSTAA VAHVAA RUOKAA JOKA EI KAIKILLE LAPSILLE MAITA.

Äänestä
  • Tiaisen olisi syytä olla maitoruokinnalla, jotta oppisi perusasioita.

    Äänestä

  • Ei ohi Golgatan ristin.

    Äänestä

  • puhtain.purjein kirjoitti:

    Ei ohi Golgatan ristin.

    mitä tarkoittaa

    Äänestä

  • "NO ESIM PATRICK TIAINEN EDUSTAA VAHVAA RUOKAA JOKA EI KAIKILLE LAPSILLE MAITA." Tämä vastaus katkerassa lihallisuudessaan on hyvä esimerkki siitä, mitä tuo Hebrealaiskirjeen kohta tarkoittaa sanoessaan "on kokematon vanhurskauden sanassa". Vahva ruoka on syvällisempää Kristuksen, Hänen armonsa, ristinuhrin ja jumalisuuden tuntemista, alemman luontomme sielukkuuden vaihtumista todelliseen hengelliseen elämään täysin Jumalalle ja Hänen tahdolleen antautuneena.

    1Äänestä

  • 2Kor13jae5 kirjoitti:

    "NO ESIM PATRICK TIAINEN EDUSTAA VAHVAA RUOKAA JOKA EI KAIKILLE LAPSILLE MAITA." Tämä vastaus katkerassa lihallisuudessaan on hyvä esimerkki siitä, mitä tuo Hebrealaiskirjeen kohta tarkoittaa sanoessaan "on kokematon vanhurskauden sanassa". Vahva ruoka on syvällisempää Kristuksen, Hänen armonsa, ristinuhrin ja jumalisuuden tuntemista, alemman luontomme sielukkuuden vaihtumista todelliseen hengelliseen elämään täysin Jumalalle ja Hänen tahdolleen antautuneena.

    Toi oli hieno vastaus

    Äänestä

Sana, eli Kirjoitukset ovat tämä vahvaruoka. Jos ei tunne kirjoituksia, niin ihminen eksyy. Raamatusta saamme lukea ekstymyksistä Jumalan kansan keskuudessa. He alkoivat palvella vieraita jumalia, eli lankesivat. He näin tulivat maitoruokaa tarvitseviksi.
Eli jos sijaisuhri vaihtuu maailmanuskoon, niin Jumalan tahto ihmisellä tulee "hälläväliksi" oppien suhteen ja näin kylmenee rakkaus Jumalaan.

Näistä asioista rakentuu tämä vahvanruan tarve, eli kastomiseen sijaisuhriimme.

Äänestä
  • väärä vastaus

    Äänestä

  • Ensimmäinen lause pitää paikkansa, mutta sitten mennäänkin jo oman mielikuvituksen tulkintojen pohjalta. Maailmanuskonto on salaliittoteoria, jonka mahdottomuuden tietävät kaikki, jotka ovat oikeasti liikkuneet maailmalla.

    Hengellisen kasvun ydin on tässä Raamatun kehoituksessa: olkaa Sanan tekijöitä, eikä vain sen kuulijoita, pettäen itsenne. Uskova on lapsi niin kauan kuin Sana ei ole muuttunut todeksi hänen henkilökohtaisessa elämässään. Paavali kehottaa: muuttukaa mielenne uudistumisen kautta. Mielen uudistuminen on hengellistä kasvamista.

    Jumalan koulussakaan pääse seuraavalle luokalle, ennenkuin edellisen läksyt on opittu. Hengen hedelmät ovat hengellisen kasvun mittareita. Niiden puuttuminen kertoo aina kitukasvuisuudesta. Niin käy kun uskova ei ole elävässä yhteydessä uskon alkajaan ja täydelliseksi tekijään - Jeesukseen Kristukseen. Vain Häntä katsoessa me muutumme.

    Lapseksi jäänyt uskova ei ota vastuuta hengellisen ravinnon hankkimisesta. Hän odottaa suu auki kuin linnun poikanen muilta ruokaa. Se voi ilmetä esim. saarnaajien ja kokemusten perässä juoksemisena. Kun joku sanoo, että PH toimii täällä, niin juostaan sinne ja sitten taas tänne. Innostutaan helposti, mutta fiilikset laskevat nopeasti. Paavali kuvaa heitä näin: alttiita uusille opetuksille, mutta eivät pääse koskaan perille totuudesta.

    Jeesuksen mukaan uskonelämä on kuin talon rakentamista. Jos perusta on rakennettu huonosti, niin talo natisee liitoksissaan, ja saattaa hajota ensimmäisen myrskyn tullessa. Ja niitähän elämässä aina tulee.

    1Äänestä

  • capiche kirjoitti:

    Ensimmäinen lause pitää paikkansa, mutta sitten mennäänkin jo oman mielikuvituksen tulkintojen pohjalta. Maailmanuskonto on salaliittoteoria, jonka mahdottomuuden tietävät kaikki, jotka ovat oikeasti liikkuneet maailmalla.

    Hengellisen kasvun ydin on tässä Raamatun kehoituksessa: olkaa Sanan tekijöitä, eikä vain sen kuulijoita, pettäen itsenne. Uskova on lapsi niin kauan kuin Sana ei ole muuttunut todeksi hänen henkilökohtaisessa elämässään. Paavali kehottaa: muuttukaa mielenne uudistumisen kautta. Mielen uudistuminen on hengellistä kasvamista.

    Jumalan koulussakaan pääse seuraavalle luokalle, ennenkuin edellisen läksyt on opittu. Hengen hedelmät ovat hengellisen kasvun mittareita. Niiden puuttuminen kertoo aina kitukasvuisuudesta. Niin käy kun uskova ei ole elävässä yhteydessä uskon alkajaan ja täydelliseksi tekijään - Jeesukseen Kristukseen. Vain Häntä katsoessa me muutumme.

    Lapseksi jäänyt uskova ei ota vastuuta hengellisen ravinnon hankkimisesta. Hän odottaa suu auki kuin linnun poikanen muilta ruokaa. Se voi ilmetä esim. saarnaajien ja kokemusten perässä juoksemisena. Kun joku sanoo, että PH toimii täällä, niin juostaan sinne ja sitten taas tänne. Innostutaan helposti, mutta fiilikset laskevat nopeasti. Paavali kuvaa heitä näin: alttiita uusille opetuksille, mutta eivät pääse koskaan perille totuudesta.

    Jeesuksen mukaan uskonelämä on kuin talon rakentamista. Jos perusta on rakennettu huonosti, niin talo natisee liitoksissaan, ja saattaa hajota ensimmäisen myrskyn tullessa. Ja niitähän elämässä aina tulee.

    Kristityn kasvaminen ei tietenkään liity Jumalan rakkauden tai armon ansaitsemiseen. Jumala rakastaa samalla rakkaudella niin babykristittyjä kuin vähän pidemmällekin ehtineitä.

    Uskossa kasvaminen tasapainottaa kristityn omaa elämää ja auttaa häntä myös löytämään paikkansa Kristuksen seurakunnassa. Eihän meitä ole kutsuttu vain omaan napaamme tuijottamaan.

    Kristuksen sisäinen tunteminen ja enemmän Hänen kaltaisekseen muuttuminen on elämänikäinen prosessi. Suurin osa siitä on Jumalan työtä ihmisessä, mutta ihmisen on myös oltava halukas tekemään oma osuutensa.

    Äänestä

Mahdollisimman lyhyesti kerrottuna, maito on Rakkaudellista sanomaa, eli helposti maistuu luonnollisellekin vauvalle.

Moni vauva joisi tissi maitoa vielä jopa teini ikään asti, ikävä kyllä.

Luonnollinen vauva alkaa asteittain syödä kiinteämpää ruokaa, ensin mössöjä ja vellejä, ja sitten vasta myöhemmin vauva suostuu syömään kiinteämpää ruokaa ja luopulta kun on kyllin kasvanut ja vahvistunut ja tottunut, syö lopulta kiinteää ruokaakin.

Hengellisesti siis maito on Rakkaudellista opetusta, jossa opitaan tuntemaan Jumalan Rakkaus ensin, ja vasta kun Rakkaudessa on kyllin vahvistuttu, voidaan alkaa Hengellistä lasta kasvattamaan ja kurittamaan.

Se kasvattaminen ja kurittaminen tapahtuu taas kertomalla toinen puoli Rakastavasta Isästä, eli se, että Hän on Totinen ja vihaa valhetta ja vääryyttä, vaikka Rakastaakin lastaan.

Nykyään ei oikein missään tuoda enää tätä vahvaa ruokaa, eli kerrota Oikeamileisestä Isästä, joka vihaa syntiä.

Uskovat eivät suostu syömään siis tuota vahvaa ruokaa vaan se kieltäydytään ottamasta vastaan ja se "syljetään" heti pois, kun se ei "maistu" hyvältä.

Joku otti puheeksi Tiaisen, hänen oppinsa on pelkkää maitoa, eli hän ei suostu kuulemaan Oikeamileisestä ja Kiivasta Jumalasta, joka vihaa syntiä ja vääryyttä.

Tiainen näin jää ilman kuritusta ja kasvatusta ja paimennusta, ja siten hän ei kasva eikä kehity Hengelliseksi aikuiseksi.

Samoin on käynyt liian monelle uskovalle Suomessa, kun seurakunnista ei saa kuin maitoa vain.

Raamattu kertoo sen, miten tulisi uskovan kohdalla käydä, mutta jos ja kun uskova kieltäytyy, ja sylkee vain pois vahvan ruuan ja halveksuu JUmalan kuritusta ja kasvatusta, niin silloin jäädään ja taannutaan vauva asteelle, ja se on surullista katsottavaa, ja kuitenkin nämä vauvat kuvittelevat olevansa aikuisia, vaikka kaikki puhuu sitä vastaan.

4 Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan,
5 ja te olette unhottaneet kehoituksen, joka puhuu teille niinkuin lapsille: "Poikani, älä pidä halpana Herran kuritusta, äläkä menetä toivoasi, kun hän sinua nuhtelee;
6 sillä jota Herra rakastaa, sitä hän kurittaa; ja hän ruoskii jokaista lasta, jonka hän ottaa huomaansa".
7 Kuritukseksenne te kärsitte; Jumala kohtelee teitä niinkuin lapsia. Sillä mikä on se lapsi, jota isä ei kurita?
8 Mutta jos te olette ilman kuritusta, josta kaikki ovat osallisiksi tulleet, silloinhan te olette äpäriä ettekä lapsia.
9 Ja vielä: meillä oli ruumiilliset isämme kurittajina, ja heitä me kavahdimme; emmekö paljoa ennemmin olisi alamaiset henkien Isälle, että eläisimme?
10 Sillä nuo kurittivat meitä vain muutamia päiviä varten, oman ymmärryksensä mukaan, mutta tämä kurittaa meitä tosi parhaaksemme, että me pääsisimme osallisiksi hänen pyhyydestään.
11 Mikään kuritus ei tosin sillä kertaa näytä olevan iloksi, vaan murheeksi, mutta jälkeenpäin se antaa vanhurskauden rauhanhedelmän niille, jotka sen kautta ovat harjoitetut.

Hengellinen vahva ruoka siis vain vie Hengelliseen aikuisuuteen, pelkkä maito ei riitä, kuten ei luonnollisellakaan vauvalla.

Äänestä
  • Meinaatko, että vahva ruoka on rakkaudetonta opetusta? Ei ole.

    Paavali sanoi: vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielellä, mutta minulla ei olisi rakkautta, niin en minä mitään olisi. Kypsempi kristitty osaa sanoa totuuden rakkaudessa. Jos siihen ei pysty, niin operoi vielä liikaa omasta lihastaan, eli omista aggressioistaan, käsin.

    Hengen hedelmät ovat uskovan kasvun mittari. Ja nehän olivat: rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, kärsivällisyys ja itsensä hillitseminen.

    Ihminen pyrkii suuressa innossan liian usein Jumalan saappaisiin. Muutos ei tapahdu kenessäkään jankuttamalla, saarnaamalla tai uhkailemalla. Se tapahtuu vain silloin, kun Jumala ryhtyy itse työstämään asioita lapsessaan. Hän yksin tietää työstettävät asiat ja niiden oikean aikataulun.

    1Äänestä

  • capiche kirjoitti:

    Meinaatko, että vahva ruoka on rakkaudetonta opetusta? Ei ole.

    Paavali sanoi: vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielellä, mutta minulla ei olisi rakkautta, niin en minä mitään olisi. Kypsempi kristitty osaa sanoa totuuden rakkaudessa. Jos siihen ei pysty, niin operoi vielä liikaa omasta lihastaan, eli omista aggressioistaan, käsin.

    Hengen hedelmät ovat uskovan kasvun mittari. Ja nehän olivat: rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, kärsivällisyys ja itsensä hillitseminen.

    Ihminen pyrkii suuressa innossan liian usein Jumalan saappaisiin. Muutos ei tapahdu kenessäkään jankuttamalla, saarnaamalla tai uhkailemalla. Se tapahtuu vain silloin, kun Jumala ryhtyy itse työstämään asioita lapsessaan. Hän yksin tietää työstettävät asiat ja niiden oikean aikataulun.

    Et näköjään tajunnut mitään, ikävä kyllä !

    Jeesuksessa tuli Armo ja Totuus !

    17 Sillä laki on annettu Mooseksen kautta; armo ja totuus on tullut Jeesuksen Kristuksen kautta.

    Alussa nuori uskova ei kestä Totuutta, vaan nuoren uskovan tulee ensin vahvistua tuntemaan Jumalan Rakkaus ja Armo ensin.

    Vasta sitten on aika painottua Totuuteen, eli Pyhä Henki alkaa näyttää Sanasta meidän syntejämme ja siten kun Valkeus ne paljastaa, ne voidaan poistaa.

    Mutta ihan kasvamaton uskova ei siis kestäisi tuota hengen pyhitys elämää, vaan hän alkaisi pelkää Jumalaa vain.

    Pientä lastakaan ei voi kurittaa, sillä tämä ei ymmärrä eikä kestä sellaista.

    Eli luonnollinen lapsi kertoo paljon Hengellisestä.

    Siis taapero löy hiekkalaatikolla toista taaperoa lapiolla, mutta jos aikuinen yrittää opettaa häntä lyömällä taaperoa itseään lapiollla, ei taapero ymmärrä asiayhteyttä.

    Tuo taapero sen sijaan pitää aikuista pahana joka pahoinpitelee häntä itseään syyttä.

    Samankaltaista on Hengellisten lasten kanssa.

    Äänestä

  • lyhykäisesti kirjoitti:

    Et näköjään tajunnut mitään, ikävä kyllä !

    Jeesuksessa tuli Armo ja Totuus !

    17 Sillä laki on annettu Mooseksen kautta; armo ja totuus on tullut Jeesuksen Kristuksen kautta.

    Alussa nuori uskova ei kestä Totuutta, vaan nuoren uskovan tulee ensin vahvistua tuntemaan Jumalan Rakkaus ja Armo ensin.

    Vasta sitten on aika painottua Totuuteen, eli Pyhä Henki alkaa näyttää Sanasta meidän syntejämme ja siten kun Valkeus ne paljastaa, ne voidaan poistaa.

    Mutta ihan kasvamaton uskova ei siis kestäisi tuota hengen pyhitys elämää, vaan hän alkaisi pelkää Jumalaa vain.

    Pientä lastakaan ei voi kurittaa, sillä tämä ei ymmärrä eikä kestä sellaista.

    Eli luonnollinen lapsi kertoo paljon Hengellisestä.

    Siis taapero löy hiekkalaatikolla toista taaperoa lapiolla, mutta jos aikuinen yrittää opettaa häntä lyömällä taaperoa itseään lapiollla, ei taapero ymmärrä asiayhteyttä.

    Tuo taapero sen sijaan pitää aikuista pahana joka pahoinpitelee häntä itseään syyttä.

    Samankaltaista on Hengellisten lasten kanssa.

    Kiitos selvennyksestä. Ehkä reagoin siksi, että lakihenkinen ja armoton ympäristö miltei tuhosi kauan sitten uskoni. Ellei Jumala olisi itse lähestynyt minua suurella armolla ja rakkaudella, niin tuskinpa tässä kirjoittelisin.

    Siksi aina muistutan totuuden ja rakkauden suhteesta. Olet oikeassa siinä, että vasta armon avautumisen jälkeen Jumala voi alkaa työstämään lapsessaan myös niitä asioita, jotka tekevät kipeää.

    Ikävä tosiasia kuitenkin on, että jotkut kristityt kulkevat edelleenkin ruoska kourassa ja tuomion pasuuna kädessä. He ovat armottomia, koska Jumalan armon suuruus ei ole heille vielä avautunut.

    1Äänestä

Evankelioinnista..... Seurakunnista lähtee ihmisiä pois ja tilalle tulee muslimimiehiä jotka haluavat käyttää hyväuskoisuutta ja ilmaisia lounaita ja enemmänkin (valheen voimalla).

Helluntaissa valmistetaan tietä Globaalille islamkulttuuriselle Babylonille ja antikristukselle.
Kts. Ilm. kirjasta Islam, Israel ja Googin sota.

Äänestä
  • Kateus ja muukalaisviha ovat lihan tekoja, eivät Hengen hedelmiä. Älkää eksykö, Jumala ei salli itseään pilkata. Mitä ihminen kylvää, sinä hän niittää. Joka lihaan kylvää, se lihasta turmeluksen niittää.

    Äänestä

  • ettäsilleen kirjoitti:

    Kateus ja muukalaisviha ovat lihan tekoja, eivät Hengen hedelmiä. Älkää eksykö, Jumala ei salli itseään pilkata. Mitä ihminen kylvää, sinä hän niittää. Joka lihaan kylvää, se lihasta turmeluksen niittää.

    Tuo muukalaisviha on mielenkiintoinen asia.
    Miksi se olisi muukalaisvihaa, jos se oikeastaan on islamin vallan vastustamista?
    Ei meillä ole mitään yhteistä islamin kanssa?
    On eri asia, jos muslimi haluaa tulla todellisesti uskoon, mutta muuten raamattu sanoo näin:
    Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?
    Ja miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottoman kanssa?
    Ja miten soveltuvat yhteen Jumalan temppeli ja epäjumalat? Sillä me olemme elävän Jumalan temppeli, niinkuin Jumala on sanonut: "Minä olen heissä asuva ja vaeltava heidän keskellään ja oleva heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani".
    Sentähden: "Lähtekää pois heidän keskeltänsä ja erotkaa heistä, sanoo Herra, älkääkä saastaiseen koskeko; niin minä otan teidät huostaani
    ja olen teidän Isänne, ja te tulette minun pojikseni ja tyttärikseni, sanoo Herra, Kaikkivaltias".

    Eiköhän maailmassa nimeomaan ajeta ekumeniaa, ja kohta ollaan rakentamassa kolmatta temppeliä ja kaikkien yhteistä "rukoushuonetta"?

    Eräs saarnaaja keroi mielenkiintoisen näkemyksen laupiaan samarialaisen kertomuksesta.
    Jos haluaa asettaa pakoloisen tuohon tarinaan, niin eikö se kuulosta lähinnä niiltä miehiltä, jotka mukiloivat juutalaisen? Ja nimenomaan juutalainenhan tuossa pahoinpideltiin. Ei samarialainen kuitenkaan vienyt pahoinpideltyä kotiinsa, vaan majataloon, ja siellä tämä hoidettiin. Ja kaiken lisäksi samarialainen teki teon omasta halustaa, ei pakotettuna ja koko muun maailman painostuksesta.
    Eli eikö muslimien pitäsi hoitaa omansa, ottaa omansa vastaan, ja kristityt pakolaiset voitaisiin ottaa kristittyihin maihin, joissa ei olisi sopeutumisvaikeuksia uskon kanssa?
    Eikö islam ole rauhan ja rakkauden uskonto? Näinhän meille kerrotaan, joten miksi se hoida omiaan?

    Toinen samanlainen kohta on tämä:
    31 Mutta kun Ihmisen Poika tulee kirkkaudessaan ja kaikki enkelit hänen kanssaan, silloin hän istuu kirkkautensa valtaistuimelle.
    32 Ja hänen eteensä kootaan kaikki kansat, ja hän erottaa toiset toisista, niinkuin paimen erottaa lampaat vuohista.
    33 Ja hän asettaa lampaat oikealle puolelleen, mutta vuohet vasemmalle.
    34 Silloin Kuningas sanoo oikealla puolellaan oleville: 'Tulkaa, minun Isäni siunatut, ja omistakaa se valtakunta, joka on ollut teille valmistettuna maailman perustamisesta asti.
    35 Sillä minun oli nälkä, ja te annoitte minulle syödä; minun oli jano, ja te annoitte minulle juoda; minä olin outo, ja te otitte minut huoneeseenne;
    36 minä olin alaston, ja te vaatetitte minut; minä sairastin, ja te kävitte minua katsomassa; minä olin vankeudessa, ja te tulitte minun tyköni.'
    37 Silloin vanhurskaat vastaavat hänelle sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä ja ruokimme sinua, tai janoisena ja annoimme sinulle juoda?
    38 Ja milloin me näimme sinut outona ja otimme sinut huoneeseemme, tai alastonna ja vaatetimme sinut?
    39 Ja milloin me näimme sinun sairastavan tai olevan vankeudessa ja tulimme sinun tykösi?'
    40 Niin Kuningas vastaa ja sanoo heille: 'Totisesti minä sanon teille: kaikki, mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle'.
    41 Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä.
    42 Sillä minun oli nälkä, ja te ette antaneet minulle syödä; minun oli jano, ja te ette antaneet minulle juoda;
    43 minä olin outo, ja te ette ottaneet minua huoneeseenne; minä olin alaston, ja te ette vaatettaneet minua; sairaana ja vankeudessa, ja te ette käyneet minua katsomassa.'
    44 Silloin hekin vastaavat sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä tai janoisena tai outona tai alastonna tai sairaana tai vankeudessa, emmekä sinua palvelleet?'
    45 Silloin hän vastaa heille ja sanoo: 'Totisesti minä sanon teille: kaiken, minkä olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle'.
    46 Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."

    Tuskin kukaan huomaakaan, että Jeesus puhuu opetuksessaan vähimmistä veljistään, eli juutalaisesta kansasta. Jeesus tuli juutalaisten tykö, koska he eivät ottaneet Häntä vastaan, tuli Hän pakanoille pelastukseksi.

    Sanoihan Jeesus:
    Minulla on myös muita lampaita, jotka eivät ole tästä lammastarhasta; myös niitä tulee minun johdattaa, ja ne saavat kuulla minun ääneni, ja on oleva yksi lauma ja yksi paimen.

    Äänestä

Eiköhän Hepr.kirjeen kirjoottaja jo sanonutkin mitä se "vahva ruoka "on?Siinä se taitaa olla itse tekstissä mitä hän sillä tarkoitti. Hepr.5: 13"... Sillä jokainen, joka vielä nauttii maitoa, on kokematon vanhurskauden sanassa, sillä hän on lapsi.." Vanhurskauden sanan tunteminen, jos sitä vasta kääntynyt, " kokematon vanhurskauden sanassa" , tai "saarna intoinen " ilman taitoa alkaa yrittä opetttaa niin seuraukset voivat olla katastrofaaliset selittäjälle itselleen ja niille jotka purematta nielevät kaiken mitä suuhun työnnetään."Vanhurskauden sana" on jotakin muuta kuin hyppimistä ja huutamista sielun kiihotuksessa, sitähän löytyy pakanuuden menoistakin.

Äänestä

paskan jauhantaa on nämä hengettömät kommentit

Äänestä
  • Kerropa sinä, odotan oikeasti kiinnostuneena!

    Äänestä

  • Nimimerkki "aikuinenkristitty" osoittaa hengellisen aikuisuutensa näyttämällä kommentissaan Hengen hedelmiensä laajan kirjon ja kypsyyden. "Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen."(Gal.5:22). Tosin tuo kommenttinsa avaussanan maku ei liene sellainen, josta henkilökohtaisesti ainakaan liiemmin nauttisin hedelmäkorin antimissa.

    Äänestä

  • 2Kor13jae5 kirjoitti:

    Nimimerkki "aikuinenkristitty" osoittaa hengellisen aikuisuutensa näyttämällä kommentissaan Hengen hedelmiensä laajan kirjon ja kypsyyden. "Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen."(Gal.5:22). Tosin tuo kommenttinsa avaussanan maku ei liene sellainen, josta henkilökohtaisesti ainakaan liiemmin nauttisin hedelmäkorin antimissa.

    KALIKKA KALAHTAA JA KOIRA ÄLÄHTÄÄ

    Äänestä

  • BlackBerryWay_EiKirj kirjoitti:

    Kerropa sinä, odotan oikeasti kiinnostuneena!

    .KALIKKA KALAHTAA JA KOIRA ÄLÄHTÄÄ.

    Äänestä

Yleensäkin joskus on ongelmana se, että raamattua luetaan aivan kuin siellä olisi aina ollut jakeet.
Nehän on lisätty sinne, että yhdessä luettaessa jokainen voi seurata missä mennään ja näin helpottaa lukemista ja tutkimista.

Tämä vahva ruoka asiakin selviää kun jatkaa lukemista hebrealasikirjeen 5. luvun lopusta suoraan 6. luvun alkuun.
Eli jos kirje luetaan aivan kuten alkuperäisesti on olut tarkoituskin, keskyttämättä asiaa lukuihin.
Eli näin:
Tästä meillä on paljon sanottavaa, ja sitä on vaikea selittää, koska olette käyneet hitaiksi kuulemaan. Sillä te, joiden olisi jo aika olla opettajia, olette taas sen tarpeessa, että teille opetetaan Jumalan sanojen ensimmäisiä alkeita; te olette tulleet maitoa tarvitseviksi, ei vahvaa ruokaa. Sillä jokainen, joka vielä nauttii maitoa, on kokematon vanhurskauden sanassa, sillä hän on lapsi; mutta vahva ruoka on täysi-ikäisiä varten, niitä varten, joiden aistit tottumuksesta ovat harjaantuneet erottamaan hyvän pahasta.
Jättäkäämme sen tähden Kristuksen opin alkeet ja pyrkikäämme täydellisyyteen, ryhtymättä taas uudestaan laskemaan perustusta: parannusta kuolleista töistä ja uskoa Jumalaan, oppia kasteista ja kätten päällepanemisesta, kuolleitten ylösnousemisesta ja iankaikkisesta tuomiosta. Ja niin me tahdomme tehdä, jos vain Jumala sallii. Sillä mahdotonta on niitä, jotka kerran ovat valistetut ja taivaallista lahjaa maistaneet ja Pyhästä Hengestä osallisiksi tulleet ja maistaneet Jumalan hyvää sanaa ja tulevan maailmanajan voimia, ja sitten ovat luopuneet-taas uudistaa parannukseen, he kun jälleen itsellensä ristiinnaulitsevat Jumalan Pojan ja häntä julki häpäisevät.

Aramean mukaan menee näin:
Sillä teidän pitäisi olla opettajia, koska teillä on ollut aikaa oppia, mutta nyt teidän täytyy taas oppia näitä aikaisempia kirjoituksia, Jumalan sanojen alusta. Te olette maidon tarpeessa, ettekä vahvan aterian!
Mutta jokainen, jonka ruokana on maitoa, ei ole tottunut vanhurskauden sanaan, koska on pikkulapsi. Mutta ne totuuden ateriat ovat täydellisille, koska nämä ovat harjaantuneet aistiensa ulkopuolelta erottamaan hyvän ja pahan.
Tämän tähden jättäkäämme Messiaan sanan alkeet, ja tulkaamme täydellisyyteen,
tai miksi te taas asetatte kääntymystä varten toista perustusta, kuolleista teoista ja siitä uskollisuudesta, joka on Jumalassa? Ja kasteen opetuksista ja käsien päälle laittamisesta, ja kuolleiden ylösnousemuksesta ja iankaikkisesta tuomiosta?
Jos Herra sallii, tehkäämme tämä! Mutta nämä eivät siihen kykene, jotka
kerran ovat kasteeseen laskeutuneet, ja ovat maistaneet sitä lahjaa, joka on taivaista, ja saaneet pyhyyden hengen. Ja maistaneet Jumalan hyvää sanaa, ja tulevan maailman voimia. Jotka taas tekevät syntiä, että heidät ylhäältä uudistettaisiin kääntymykseen, ja omasta päästään he ristiinnaulitsevat Jumalan poikaa, ja häntä loukkaavat.

Eli kun ihminen tulee uskoon, hänen tulee lukea sanaa, eli syödä hengellstä ruokaa joka ainoa päivä. Ethän ole syömättä viikko tolkulla normaalia ruokaakaan. Samoin on hengellinen ihminen, jos hän ei saa ruokaa, (Jeesus sanoi, että Hän on elämän leipä, Hän on meidän ruokamme ja juomamme) niin pikkuhiljaa tuo henki nääntyy ja kuihtuu. SIlloin on turha edes miettiä kumman voiman vietävänä uskovainen on, hengen vai lihan. Se kumpaa ruokkii, se johtaa.

Sanasta selviää sama asia 1. Pietarinkirjeestä, jossa mainitaan samalla tavalla, että meidän tulee (uskoon tullessamme) halata sanan väärentämätöntä maitoa, eli tuokin on kirjoitettu niille, jotka ovat vasta alkeissa. Aramea sanoo saman: Ja olkaa kuin imeväiset vauvat, ja tavoitelkaa sitä puhdasta ja hengellistä sanaa kuin maitoa, että te siinä kasvaisitte elämää varten.

Hengellinen kasvu on uskovan elämässä tärkeintä, sillä meidän tulee oppia tuntemaan Herra, ja se tapahtuu vain Kristuksen Sanan kautta.

1Äänestä
  • Sanan väärentämätön maito, eli uskon perusasiat, ovat välttämättömiä uskon perustan rakentamiseksi. Mutta kun perusta on rakennettu, niin on oltava valmis oppimaan uutta ja menemään eteenpäin.

    Paavali oli turhautunut siihen että hän joutui selittämään perusasiat yhä uudelleen ilman että niistä otettiin opiksi. Siemen ei siis ollut lähtenyt kunnolla itämään. Ja Paavalin viesti oli, että tsempatkaa nyt vähän, että päästään alkeista eteenpäin.

    Seurakunnassa tulee aina olemaan eri kasvuvaiheessa olevia kristittyjä, mikä tekee siitä joskus haastavan ympäristön. Opetuksen tehtävä on rohkaista ja antaa työkaluja kasvuun.

    1Äänestä

Huvittavaa, että osa porukoista alkoi tämänkin aiheen yhteydessä puhumaan heti tiaisista ja ties mistä. Ihan kuin ongelmat olisivat vain jossain muualla, eikä omassa elämässä ei olisi ollenkaan kasvamisen varaa.

1Äänestä
  • OLET VARMAAN KÄRSINYT KRUUNATTU KRISTITTY KUN PYSTYT ARVIOIMAAN MUITA NOINKIN VIISAASTI. AALTOJA. AALTOJA....

    Äänestä

Sehän siinä vahvassa ruoassa onkin kun sitä ei pysty oikein kirjoittamalla näyttämään tai lukemalla ymmärtämään, että mikä on vahva ruoka.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


BlackBerryWay_EiKirj kirjoitti:

Hepr.5: 12 "Sillä te, joiden olisi jo aika olla opettajia, olette taas sen tarpeessa, että teille opetetaan Jumalan sanojen ensimmäisiä alkeita; te olette tulleet maitoa tarvitseviksi, ei vahvaa ruokaa. 13 Sillä jokainen, joka vielä nauttii maitoa, on kokematon vanhurskauden sanassa, sillä hän on lapsi; 14 mutta vahva ruoka on täysi-ikäisiä varten, niitä varten, joiden aistit tottumuksesta ovat harjaantuneet erottamaan hyvän pahasta."

Millaista on se vahva ruoka, joka on täysi-ikäisiä varten? Helluntasrk on keskittynyt pääsääntöisesti evankeliointiin. Asialliset vastaukset kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu