Unkari eristää elintasopakolaiset

7155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Erinomaista. Tämä poistaa haitat kantaväestölle ja näin pitää tehdä myös Suomessa.

RAJAT KIINNI, NIIN LEIREJÄ EI TARVITA SUOMEEN MUUTEN, KUIN JO TULLEILLE!

Tämä antaa oikean signaalin elintasopakolaisille, ettei kannata yrittää laitonta tietä.

Äänestä

Toivottavasti sama käytäntö tulee myös suomeen ja pian. Maan pitää saada päättää, ketä se ottaa vastaan, ja nämä laittomasti maahan pyrkivät on palautettava lähtömaahansa heti. Kyllä jokaisen maan pitää valvoa rajojaan, eikä päästää ketä tahansa tulemaan. Eikö tämän sano jo selvästi järki.

Euroopan rajoja olisi myös valvottava, eikä autettava välimereltä tulijoita maahan, vaan veneet pitää ohjata takaisin lähtöpaikkaansa. Jos kaikki tulijat lasketaan eurooppaan, eurooppa täyttyy nopeasti kymmenistä miljoonista elätettävistä. Emme me voi mitenkään elättää verovaroin tulijoita. Nyt jo maksamme esim. suomessa maailman korkeinta veroa, että nykyiset laittomasti tulleet pakoliset saavat hyvän elintason heti saavuttuaan. Tämä on aivan väärin kantaväestöä kohtaan.

Pitää muistaa, että me emme ole mitään velkaa muiden maiden ihmisille. Ei meidän saa antaa rahaamme heidän elintasonsa nostamiseen. Se, mikä annetaan ulkomaalaisille ja ulkomaille, on pois omilta kansalaisiltamme. Suomalaisten usko omaan tulevaisuuteen on murentunut juuri siitä syystä, että päättäjät ajavat nykyisin vain ulkomaalaisten asioita. Tämän on väärin ja sille on tultava loppu.

Toivottavasti päättäjämme ottavat oppia esim. Unkarin ja Yhdysvaltojen johtajilta. Nyt tarvitaan muutos asioiden hoitoon ja nopeasti.

Äänestä

Tämä estäisi turvapaikan väärinkäytöksiä.

Äänestä

"Maksamme lainaa." - Konkreettisesti!

Äänestä

He ovat laittomasti maassa - ihan oikea käytäntö Unkarissa. Saavathan he poistua leiristä: takaisin omaan maahansa.

On erittäin vaarallista yhteiskuntarauhan kannalta antaa kielteisen päätöksen saaneiden vaellella vapaana ja vielä antaa tukea heille. Näinhän meillä toimitaan tietääkseni.

Äänestä
  • Ilman Unkaria Eurooppa olisi pimeyden vallassa. No, on tietysti pari muutakin järkimaata, joihin ei Suomi kuulu!

    Äänestä

Pakolaissopimukset yms. joihin vedotaan, on tehty ihan eri aikaa ja eri maailmaa varten. Niitä käytetään nyt härskisti hyväksi sekä ihmissalakuljettajien että sinisilmäisten maailmanparantajien toimesta.

Nyt ollaan siinä tilanteessa, että jotain muuta on ruvettava tekemään. Aivan kuten Unkari esimerkiksi. Muuten menetämme suurella työllä ja vaivalla rakennetut oikeusvaltiot - koko Euroopassa.

Mutta kun katsoo EU-maiden päämiesten kokouksia ja niiden päätöksiä, niin ei voi kauhean luottavainen tulevaisuuden suhteen olla. Valitettavasti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


OikeinTehty kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/3-9446095?origin=rss

Sama homma myös Suomeen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu