Dvd-elokuvien myyminen divariin

Lillukkad

Hei!
Entisenä elokuvakeräilijänä dvd-elokuvia on vuosien saatossa kertynyt noin 220 kpl. Nyt kuitenkin joudun hankkiutumaan niistä eroon, koska asuntooni ei yksinkertaisesti enää mahdu tuo kokoelma. Tämän lisäksi elokuvat ovat dvd-formaatilla, joten ajattelin, että nyt jos koskaan on hvyä myydä ne, kun niistä jotain vielä saa.
Paikallinen divari lupasi ostaa elokuvat niin että saan 50€ koko paketista. Tämä tuli vähän järkytyksenä. Sanoivat, ettei kukaan ei enää niistä valitettavasti ainakaan enempää maksa. (ElokuvaPaketissa oli siis klassikoita, arvostelumenestyksiä, suomalaisia ja sitten sitä halvempaa höttöä.
Mitäs sanotte, kannattaako tuohon tarjoukseen tarttua?

8

7566

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Magisteri

      Kylläpä melkein kannattaa, jos aiot leffoistasi imelä jotain saada. Tietenkin voit yrittää myydä niitä yksitellenkin, mutta se vaatii aikaa ja vaivaa.

    • Magisteri

      eH..vetin nnakoiva tekstinsyöttö, siis vielä, ei imelä.

    • Luuskanpiiskaaja

      Voit saada paketista jonkin verran paremmankin tarjouksen, mutta hintaluokka on realistinen. Divarinpitäjänkin on saatava voittoa kaupasta ja tällaisia levyjä on yksittäin myynnissä parin euron kappalehintaan.

      220 levyn kaupitteleminen vaikkapa Huudossa on aikamoinen homma ottaen huomioon pakkaamisen ja postittamisen vaivat. Ja kestää varmasti pitkään. Joukossa voi tietenkin olla jokunen harvinaisempi levy, jotka voi erotella paketista ja myydä erikseen.

    • Moovie

      Divarien käytäntö on ylipäätäänkin se, että vaihtokaupoilla saa paremman hyvityksen kuin suoraan heille myymällä.
      Maksavat muutenkin divarista ja tarjotuista leffoista riippuen 20-40 senttiä kappaleelta. Jos joukossa on joku oikein hyväkuntoinen laatuleffa, niin niistä voi saada jonkun euronkin kappaleelta.
      Ja tietysti tuokin just vaikuttaa asiaan, että DVD:t ovat ainakin tällä hetkellä "kuoleva" formaattimuoto. Tiedä sitten, kuoleeko pysyvästi vai käykö niin kuin vinyylien kanssa, eli muutaman vuoden hiljaisuuden jälkeen tekee comebackin.
      Itse myymällä kirppareilla tai netissä toki leffoista voi saada (ja tod.näk. saakin) paremman hinnan, mutta on huomattavasti hitaampi ja vaivaalloisempi keino päästä kokoelmasta eroon.
      Mut voithan kysellä vielä muualtakin, mitä muut ovat halukkaita maksamaan kokoelmastasi. Mut hintaluokka luultavasti tulee olemaan tuossa 50-100€ välillä.

    • rt65476

      Divarin ja divareiden täytyy tehdä myös voittoa joten he antavat tarjouksen joka on mahdollisimman alhainen. Tuota kokoelmaa en myisi tuolla hintaa, netiien huutokaupoista voi saada paremman hinnan jos vain jaksaa sitä tarpeeksi kauan kaupitella. Omaa kokoelmaani myin noin kaksi vuotta, jossa oli 288 kpl dvd-leffoja. Sain myytyä ne 750 €:oon eli muutaman €/kpl.

      • Moovie

        Näinhän se on.
        Et tuollaisetkin leffat, joita he itse kauppaavat 3-4€ kappalehintaan eteenpäin, on heille itselleen sisäänostettuna maksaneet max. 50snt/kpl.
        Itse joskus ajatellut myyväni koko kokoelmani pois, niitä on vähintään 800 leffaa, mutta divarien käytännön tietäen saisin niiltä ehkä 200-250€ koko kasasta, niin en viitsi. Kun tonnikin niistä on vähintäänkin alakanttiin ja suurin osa kuitenkin hyväkuntoisia levyjä, jotka on 1-3 kertaa katsottuja pätkiä. Eli niistä saisi kevyestikin 3-4€ kappaleelta.


    • tgjgöoyöi

      Hiukan jo pidetään jo kummajaisena jos blue ray leffojakin kysyy kun kauppaketjutkin jo kovalla kädellä pienentänyt osastoja kun cd:n kohtalo jo odottaa.

    • IsmoKajasto

      tee huuto nettiin vaikka elokuvan tyyli tai näyttelijä kohtaisia muutaman levun sisältäviä paketteja (5-10 dvd:tä/pkt) ja myy siellä varmasti saat ainakin viisinkertaisen hinnan mutta vaatii hieman puuhastelua ja paskimmat leffat todennäköisesti jää silti myymättä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1739
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      240
      1533
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      89
      1346
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1015
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      884
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      852
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      829
    Aihe