Dvd-elokuvien myyminen divariin

Hei!
Entisenä elokuvakeräilijänä dvd-elokuvia on vuosien saatossa kertynyt noin 220 kpl. Nyt kuitenkin joudun hankkiutumaan niistä eroon, koska asuntooni ei yksinkertaisesti enää mahdu tuo kokoelma. Tämän lisäksi elokuvat ovat dvd-formaatilla, joten ajattelin, että nyt jos koskaan on hvyä myydä ne, kun niistä jotain vielä saa.
Paikallinen divari lupasi ostaa elokuvat niin että saan 50€ koko paketista. Tämä tuli vähän järkytyksenä. Sanoivat, ettei kukaan ei enää niistä valitettavasti ainakaan enempää maksa. (ElokuvaPaketissa oli siis klassikoita, arvostelumenestyksiä, suomalaisia ja sitten sitä halvempaa höttöä.
Mitäs sanotte, kannattaako tuohon tarjoukseen tarttua?
87998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kylläpä melkein kannattaa, jos aiot leffoistasi imelä jotain saada. Tietenkin voit yrittää myydä niitä yksitellenkin, mutta se vaatii aikaa ja vaivaa.

Äänestä

eH..vetin nnakoiva tekstinsyöttö, siis vielä, ei imelä.

Äänestä

Voit saada paketista jonkin verran paremmankin tarjouksen, mutta hintaluokka on realistinen. Divarinpitäjänkin on saatava voittoa kaupasta ja tällaisia levyjä on yksittäin myynnissä parin euron kappalehintaan.

220 levyn kaupitteleminen vaikkapa Huudossa on aikamoinen homma ottaen huomioon pakkaamisen ja postittamisen vaivat. Ja kestää varmasti pitkään. Joukossa voi tietenkin olla jokunen harvinaisempi levy, jotka voi erotella paketista ja myydä erikseen.

Äänestä

Divarien käytäntö on ylipäätäänkin se, että vaihtokaupoilla saa paremman hyvityksen kuin suoraan heille myymällä.
Maksavat muutenkin divarista ja tarjotuista leffoista riippuen 20-40 senttiä kappaleelta. Jos joukossa on joku oikein hyväkuntoinen laatuleffa, niin niistä voi saada jonkun euronkin kappaleelta.
Ja tietysti tuokin just vaikuttaa asiaan, että DVD:t ovat ainakin tällä hetkellä "kuoleva" formaattimuoto. Tiedä sitten, kuoleeko pysyvästi vai käykö niin kuin vinyylien kanssa, eli muutaman vuoden hiljaisuuden jälkeen tekee comebackin.
Itse myymällä kirppareilla tai netissä toki leffoista voi saada (ja tod.näk. saakin) paremman hinnan, mutta on huomattavasti hitaampi ja vaivaalloisempi keino päästä kokoelmasta eroon.
Mut voithan kysellä vielä muualtakin, mitä muut ovat halukkaita maksamaan kokoelmastasi. Mut hintaluokka luultavasti tulee olemaan tuossa 50-100€ välillä.

Äänestä

Divarin ja divareiden täytyy tehdä myös voittoa joten he antavat tarjouksen joka on mahdollisimman alhainen. Tuota kokoelmaa en myisi tuolla hintaa, netiien huutokaupoista voi saada paremman hinnan jos vain jaksaa sitä tarpeeksi kauan kaupitella. Omaa kokoelmaani myin noin kaksi vuotta, jossa oli 288 kpl dvd-leffoja. Sain myytyä ne 750 €:oon eli muutaman €/kpl.

Äänestä
  • Näinhän se on.
    Et tuollaisetkin leffat, joita he itse kauppaavat 3-4€ kappalehintaan eteenpäin, on heille itselleen sisäänostettuna maksaneet max. 50snt/kpl.
    Itse joskus ajatellut myyväni koko kokoelmani pois, niitä on vähintään 800 leffaa, mutta divarien käytännön tietäen saisin niiltä ehkä 200-250€ koko kasasta, niin en viitsi. Kun tonnikin niistä on vähintäänkin alakanttiin ja suurin osa kuitenkin hyväkuntoisia levyjä, jotka on 1-3 kertaa katsottuja pätkiä. Eli niistä saisi kevyestikin 3-4€ kappaleelta.

    Äänestä

Hiukan jo pidetään jo kummajaisena jos blue ray leffojakin kysyy kun kauppaketjutkin jo kovalla kädellä pienentänyt osastoja kun cd:n kohtalo jo odottaa.

Äänestä

tee huuto nettiin vaikka elokuvan tyyli tai näyttelijä kohtaisia muutaman levun sisältäviä paketteja (5-10 dvd:tä/pkt) ja myy siellä varmasti saat ainakin viisinkertaisen hinnan mutta vaatii hieman puuhastelua ja paskimmat leffat todennäköisesti jää silti myymättä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lillukkad kirjoitti:

Hei!
Entisenä elokuvakeräilijänä dvd-elokuvia on vuosien saatossa kertynyt noin 220 kpl. Nyt kuitenkin joudun hankkiutumaan niistä eroon, koska asuntooni ei yksinkertaisesti enää mahdu tuo kokoelma. Tämän lisäksi elokuvat ovat dvd-formaatilla, joten ajattelin, että nyt jos koskaan on hvyä myydä ne, kun niistä jotain vielä saa.
Paikallinen divari lupasi ostaa elokuvat niin että saan 50€ koko paketista. Tämä tuli vähän järkytyksenä. Sanoivat, ettei kukaan ei enää niistä valitettavasti ainakaan enempää maksa. (ElokuvaPaketissa oli siis klassikoita, arvostelumenestyksiä, suomalaisia ja sitten sitä halvempaa höttöä.
Mitäs sanotte, kannattaako tuohon tarjoukseen tarttua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu