Ilkasta sai sellaisen käsityksen että koko Kauhava on jotenkin väärässä paikassa kun kehuttiin Prima Powerin uutta paikkaa Seinäjoen uuden ohitustien vieressä.Pakko se varmaan on tunnustaa että näin se vaan on.Lapua vielä jotenkin menettelee,kun on risteysalueella Vaasan ja keskisuomen suuntaan mutta siitä pohjoiseen päin on vain metsää ja sivussa oleva Kauhavan taajama.Härmät ovat jonkinlainen pussinperä ja Kortesjärveä ei kannata edes mainita.Taitaa olla että Seinäjoki se on joka jyrää meidät joka asiassa,tahdoimmepa sitä tai emme,varmaan kannattaisi ottaa kaikissa investoinneissa se huomioon.Elintarvikkeiden raaka-aine reservaattina täällä varmaan on jonkinlainen tulevaisuus.
Kauhava väärässä paikassa
PessimistiKauhavalta
351151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kauhava on aina ollut sivussa, ja pysyy myös.
kanta Kauhavalla rapamaata. Tuotteista suurinosa menee vientiin. Satamana taitaa olla pääsääntöisesti Rauma. Joten olisiko oikea paikka näillä perusteilla ollut Jepua 8 tien varressa? Ei paskankaan merkitystä todellisuudessa. Sjoki vaan antaa piilo tukea vuokrahinnassa enemmän. Muistakaa käydä Sjoella kaupoissa, niin tuette maakunnan kehitystä.
Just niin. Seinäjoen palveluja käyttämällä tuhoatte Kauhavalta omat työpaikanne.
Juuri niin, Seinäjoki syö ympäristönsä elinvoiman, eli maakunta maksaa. Ja ympäristön asukkaat eivät asiaa edes ymmärrä
Ei ne logistiset yhteydet tässä pääosassa ollutkaan, lähinnä ohikulkutien varsi on Seinäjoella se järkevin paikka. Pääsyy on Seinäjoen vetovoima yleisesti. Seinäjoella yrityksellä on paljon laajempia mahdollisuuksia, sekä se poikii ympärilleen lisää kaikenlaista, ja houkuttelee osaavaa ja pätevää väkeä muutenkin asukkaaksi.
Kauhava ja Härmät ovat sen sijaan ihan oikeasti sivussa. Muuttotappiokuntaan ei vain kannata investoida. Väki muuttaa mahdollisuuksien suuntaan, moni perhe haluaa muuttaa jo siinä vaiheessa kun lapset ovat alle kouluikäisiä, jotta niillä olisi varaa valita mitä tekee isona. Seinäjoella nyt vain on enemmän kaikkea, siksi väki sinne suuntaa. Ja siksi sitä vetovoimaa käyttää yrityksetkin hyväkseen.
Kauhava ja Härmät ovat monelle työssäkäyvälle vain välttämätön paha, jonne on pakko joka aamu hampaat irvessä painaa pitkänkin matkan takaa. Kukaan ei halua jäädä muuttotappiokuntaan kasvattamaan lapsiaan. Moni muuttaa Seinäjoelle, ja toivoo että se työpaikka löytyy sieltä. Ei kukaan halua pitkää työmatkaa.
Nyt kun keskitetään työpaikat ja asukkaat pikku hiljaa Seinäjoen suuntaan, niin kaikki voittaa. Työmatka on lyhyt ja lapset saa valinnanvaraa mitä tehdä isona. Kauhavan ja Härmän perukoilla asuminen ei vain nykyperheitä oikein enää tahdo kiinnostaa. Ainoan poikkeuksen tekee maanviljelijöiden pojat, jotka jäävät jatkamaan maanviljelyä. Mutta aika harvassa on niitäkin.
Ykkössyy: "Seinäjoen puolelle yhtiö kallistui muun muassa siitä syystä, että kaupungilla oli tarjolla hyväpohjainen tontti. Se mahdollistaa edullisemmat perustamis- ja rakentamiskustannukset."
Tämä+on+sarajassa+näitä+naurettavia+perusteluja..+jos+koko+hankkeen+investointi+kulut+on+rakentajalle+n:20milliä,+niin+siitä+koko+tontin+osuus+on+max10%+ja+halvan+ja+kalliin+rakentamiskustannuksen+ero+n:2%+eli+peräti+40000€.+
Tulee+ny+vielä+huomata,+että+yritys+on+menossa+vuokralle+jotta+investointi+ei+edes+suoraan+sille+lankea,+vaan+näkyy+ehkä+vuokrahintatasossa.+esim.+tää+40000+tekee+10v+vuokrasoppariin+peräti+333€/kk.+Tämäkö+hintaero+ratkaisi+s.joelle+menon.
suurin+syy+taitaa+olla+johtajatason+henkilöstön+oma+halu+sijoittaa+tuleva+työpaikka+lähemmäs+asuinpaikkaa.+saas+nähä+saavakko+sen+vaan+myytyä+italiaiselle+omistajataholle.+priman+hallitukselle+se+näytti+menevän+läpi.
Nyt+kannattaa+kauhavalla+vaan+keskittyä+siihen+ettei+alihankkijat+siirry+peräs,+kuten+keskustekniikka.+siinä+sitä+on+k.johtakalle+tekemistä.
Saalla+sas+k.johdon+ja+elinkeinotoimen+lössin+oikeesti+komentaa+töihin+ja+etsimään+vapautuviin+tiloihin+yrittäjiä.+Vielä+kannattaa+muistaa+niille+kertoa,+että+voi+hakee+vähä+kauempaaki+kun+Härmästä.+kokeilis+vaikka+s.jokee.+sielä+vois+olla+monta+yritystä+jota+iso+halli+ja+halpa+vuokrataso+kiinnostaa.
Mitä muuttoidean "myymiseen" hallituksille tulee, kauppa mahtaa käydä hyvin myös konsernitasolla. Helposti googlaamieni tietojen mukaan Finn-Power Oy:n italialainen hpj on kova luu myös konsernin hallituksessa ja johtaa sen koko työstökoneteollisuutta.
Lumion julkisuudessa esittämä murhe imagotappiosta on muuten turha. Paljonko tehtaita on Eirassa, Kulosaaressa ja Westendissä?
Enää tarvitsee tietää miksi Kauhava, Eira, Westend ja Kulosaari on saatu mahtumaan samaan virkkeeseen - huutonaurua - Kauhavalla koomisuuden huippu on "Eteläranta" jolla yritetään olla niin helvetin hienoa. Ylihintaisia tontinpaloja rapamaalla, monta plänttiä kasvaa heinää. Mopoautot pärrää illat pitkät. Muka jOkivarsitontteja parhaalla paikalla. Joki on kusinen uoma jolla ei ole mitään virkaa, edes maisemallista. Virtaisi edes.
Ei tehtaita. Siihen ne yhtäläisyydet sitten loppuvatkin.
Eiköhän suurin virhe aikanaan ollut se, kun ei liittytty Lapuaan? Muskelit loppui Lapualla ja Kauhavalla yksin, turha tyhmyydestä syyttää Seinäjokea.
Eihän kauhavalla ole mitään hätää, kun tämä ulkomailta paasaava henkinen pääoma lisääntyy ja voimistuu, mitäs noilla konehilla, tämä kahvittelu -se on puhasta tuottoa se kaikki ja menee kaiken muun edelle.
Tässä nyt saatiin ihan elävä esimerkki kuinka jollekin on vaikiaa puhua asioosta ilman että vetää mukaan vakiovalituksiaan. Loppuu kuule kaikilla mielenkiinto, kun joka kerta kun puhe on kouluista, terveyskeskuksesta, tien korjaamisesta, mistä tahansa, niin eikö vaan maahanmuuttoasiat pidä tunkea väliin ihan ilman mitään tarvetta.
Täällä on kohta enää jäljellä asumassa vanhat pojat, vanhempiensa aikanaan hankkimissa asumuksissa. Kaverina vain katkeruus omaan saamattomuuteen ja muiden normaalielämän sivusta seuraamiseen. Yritetään huijata itseä ja muita tekonäppäryydellä ja vouhotuksella. Muille se ei mene läpi, ja itsellekin vaan osittain. Sillä polulla on valonpilkahdukset vähissä.
Kaikkihan tekevät omakohtaiset ratkaisut ja haluu olla pystyvien ihmisten parissa, siitä se elämä juöntaa, ne jäävät jotka jäävät sekin kuuluu leikkiin, mitenkäs tämä homma sitten sun mukaan lähtee pyörimään ja tuntumaan oikealta elämältä.
Nyt tuli täyttä asiaa! Hyvä kommentti!
Kauhavallakin hoetaan yhdyskuntarakenteen tiivistämisestä,eikö se olekaan hyvä asia isossa kuvassa.Sijoitetaan toiminta sinne missä on ihmisetkin.Eletään sitten itsekin samoilla ehdoilla mitä vaaditaan syrjäkyläläisiltä.
Niinpä. Suomi sosialismin luvattu maa. Mulle mulle mulle mutta kun tulee pieninkin tyhjä arpa niin poru on valtava. Neuvostoliitossa ja pohjoiskoreassa ei saanut valittaa julkisesti siinä isoin ero.
Kauhava on ihan oikeas paikkaa mutta se on tarpeeton ei muuta kuin kartalta pois kun ihan pellolla kaikesta sivussa ?
Kauhava on sivus, ja härmät pussinperällä. On siinä meillä kaupunki. Ei ihme että väki vähenee ja mikään ei kannata.
Kauhavahan on aina ollut sivussa onhan se nyt kumma kun ei vaan ymmärretä?
Liitytähän Lapuahan, siälä on kaikki komiasti mallilansa. Komia kirkko ja tanssilava, muuta ei ihiminen tarttekkaan.
Koska Kauhava on ollut oikeassa paikassa ei ikinä eikä tuu olemaan menneet on menneitä?
Kauhava on ihan oikeassa paikassa. Toista on maakunnansyöpä Seinäjoki sen paikka on SIPERIASSA. Jos Seinäjoen paikalla olisi vaikka Jyväskylä niin maakunnassa asiat olisivat paljon paremmalla mallilla. Jyväskylässä ei ole tarvetta kupata ympäröivää maakuntaa. Siellä ei tulisi mieleenkään alkaa verovaroin houkuttelemaan Valmettia Suolahdesta tai Sellutehdasta Äänekoskelta. Nähtäväksi jää mikä firma on seuraaaavana liipasimella Lapualta, Alajärveltä, Kauhajoelta tai Kauhavalta. Jään mielenkiinnolla odottamaan.
Ei kannata turhaan elätellä sellasia mörköjä joita ei ole olemassa.
Ei Seinäjoki pysty mitään yrityksiä vetää maakunnasta. Jos yritys sinne siirtyy on omistajat todenneet että siellä on jotain enemmän kuin vanhassa paikassa, työvoimaa, yhteistyökumppaneita, asiakkaita tai jotain muuta.
Omistaja kattoo että firma pärjäis nyt ja tulevaisuudessa kilpailussa. Kiukuttaahan se jos firmat pitäjästä vähenöö, mutta käytännös ne työllistää meitä kauhavalaisiakin varmemmin ison kaupungin kupeessa.
Yhtä vaikiaa se on pitää liiketoimintaa Pernaalla, Ylikyläs tai muualla sivussa. Jotenkin ne putiikit ja palvelut siellä vähenee ja pakkaa keskustaan. Ihan samasta kyse.
Nyt on hyvää tuuria jotta iso kaupunki on noinkin lähellä.
Kyllä meillä Kauhavallakin osataan meillä on Visahovi ja Nuorisoseura jossa nuoret voivat valvotusti opetella juopottelemaan.
Näin on, ja varttuneemmat voivat hakea pimeän potun Orrenmaan matkustajakodista.
Se on hyvä kun kauhava on 67 kantatiestä sivus sata autoa menee ohi eli härmään
eli kantatieltä ei käänny kauhavalle kuin 3 autoa. Ja kauhavalta ei mee autoja kuin Kortesjärvelle ja kaks autoa Evijärvelle Voi vittu että kauhava on sivus oikeen pussin perse
Kauhavalle+kuule+kääntyy+50%+autoolijoista,+eli+puolet.+Ja+pussinperällä+se+härmäkin+on,+Voltista+Jepualle+päin+ei+päivän+aikana+montaa+autoa+kulje.+Voltin+pohjoispuolelta+voisi+pistää+vaikka+tien+kokonaan+poikki,+eikä+se+silti+haittaisi+kuin+muutamaa+autoilijaa.+Härmä+ei+ole+valtatien+varrella,+vaan+sen+häntäpäässä,+perimmäisessä+periferiassa.
Eipäs ruuhkan saasteen myrkytä ilmaa ja siltikään ei olla tyytyväisiä, onnelista olotilaa ei tajuta ainakin jokunen ihminen---
Voi jumankukkanen, kun jaksatta kitistä olemattomia, toimintaa kuntavaaliehdokkaiden painostamiseksi liittymään Lapuaan. Kyllä lapuakin viimeaikaisten liikkeiden jälkeen alkaa pehmetä liitokseen?
Tämän jälkeen voitaisiin katsoa, liityttäisiinkö yhdessä lentokenttä ja satamakaupunki vaasaan, tai suursairaala seinäjokeen. Niin tai näin, mutta pelimerkit vahvistuisivat huomattavasti.
Toinen vaihtoehto on odottaa, kun seinäjoki napsii elintoiminnon toisensa jälkeen.
Yhdyskuntarakenteen tiivistäminen tarkoittaa juuri sitä että Kauhavan ja Härmien kaltaiset takapajulat tyhjentyvät perspektiivittömänä perferiana ja ihmiset muuttavat palvelujen ja kauppojen äärelle vähintään Lapualle,mutta mieluummin Seinäjoelle.Kortesjärvi ja muukin Järviseutu voi palvella lomanvietto alueena johon jo luontokin järvineen antaa hyvät edellytykset.
Puhukoot kukin vain omasta näkemyksestään eikä aja mielessään kuin lehmilaumaa kokopitäjän mielipidettä ja väkeä.
yksilön vapaus ajatella ja elää
Sijainnilla on ollut totta kai merkitystä päätöstä tehdessä. Junayhteydet on myös huonot. Kv-vieraat käyttää junaa usein , ei sielläkään suihkareilla lennellä. miksi Kauhava on päästänyt junayhteydet heikoiksi???
On junaasemalle kun Seinäjoen perämettästä jonne Primaa suunnitellaan.
Työntekijät ainakin olis mieluummin ollut keskustassa kun jossakin teollisuusalueella.
Ja lähes kaikki junat pysähtyy.
Mites jos kauhava liittyis Menkijärveen? Selkeää synergiaa?