Jos jää yritystoiminnasta ansiosidonnaiselle ja lopettaa yritystoiminnan 60v.8 kk ... ansiosidonnainen olisi noin 1050 e/kk ..... jos ottaisi tuon varhennetun vanhuuseläkkeen mukaan .. ... kertymä on vain jotain alle 700 euroa (siis ei edes takuueläkkeen vertaakaan) ... paljonko tuo 50% osuus on tuosta eläkeosuudesta ja paljonko noin tuosta saa sitten yhteensä??? ei tarvi tarkasti mutta noin summa.
Voiko sitten olla tuohon 63v9kk saakka näin ? kunnes eläkeikä täyttyisi?
Miten se tuo ansiosidonnaisella varh.vanh.eläk. vaikuttavat sitten 63.9v jälkeen ... mitä silloin saisi esimerkillisesti edellä olevaan esimerkkiin? noin summa.
Ja jos yleensä on ansiosidonnaisella varh.vanh.eläkkeellä ........ voiko tuolloin joutua vielä työttömyyskortistosta töihinkin ???
Voiko sitten olla tuohon 63v9kk saakka näin ? kunnes eläkeikä täyttyisi?
Miten se tuo ansiosidonnaisella varh.vanh.eläk. vaikuttavat sitten 63.9v jälkeen ... mitä silloin saisi esimerkillisesti edellä olevaan esimerkkiin? noin summa.
Ja jos yleensä on ansiosidonnaisella varh.vanh.eläkkeellä ........ voiko tuolloin joutua vielä työttömyyskortistosta töihinkin ???
Vastaukset 14
Vanhimmat
Osittaiselle+varhennetulle+vanhuuseläkkeelle+(OVE)+voit+jäädä+61+vuotta+täytettyäsi.
Jos+otat+50+%+eläkkeestäsi+(edellisvuoden+loppuun+mennessä+karttunut+eläke)+maksuun,++maksettavaa+eläkkeen+osaa+pienennetään+pysyvästi+0,4+prosenttia+jokaiselta+kuukaudelta+OVE:n+alkamisesta+ikäluokkasi+alimman+vanhuuseläkeikäsi+täyttämistä+seuraavan+kuukauden+alkuun.+
OVE:n+lisäksi+voit+saada+ansiosidonnaista+työttömyyspäivärahaa.+OVE+ei+vähennä+työttömyyspäivärahan+määrää.+Ansiopäivärahastasi+eläkkeen+karttuminen+päättyy+viimeistään+ikäluokkasi+alimmassa+vanhuuseläkeiässä,+vaikka+saisit+sitä+pitempään.
+
Eläkkeen+osa,+jonka+olet+ottanut+OVE:na+maksuun,+jatkuu+koko+elämäsi+ajan+OVE:na.+Säästöosuuden+voit+hakea+maksuun,+kun+jäät+kokonaan+eläkkeelle.
Voit+kysyä+yrittävakuutusyhtiöstäsi+OVE-arviota.
Kiitos vastauksesta.
Voiko tuon OVE:n saada jälkeen päin eli jos jääkin ansiosidonnaiselle esim. kesäkuussa ja täyttäisi 61 syyskuussa?
Mitens tuo työvoimatoimistot suhtautuvat näihin yli 61 vuotiaisiin jotka ovat sekä ansiosidonnaisella että OVE:n ansioilla??
"Jos+otat+50+%+eläkkeestäsi+(edellisvuoden+loppuun+mennessä+karttunut+eläke)+maksuun,+maksettavaa+eläkkeen+osaa+pienennetään+pysyvästi+0,4+prosenttia+jokaiselta+kuukaudelta+OVE:n+alkamisesta+ikäluokkasi+alimman+vanhuuseläkeikäsi+täyttämistä+seuraavan+kuukauden+alkuun"+
-+Mitä+tuo+tarkoittaisi+0.4%+,,,,,+eli+jos+eläke+olisi+800+euroa+laskettuna+...++vähennetäänkö+se+tuosta+summassa+ja+paljonko+se+konkreettisesti+on+jos+jos+kuukausia+olisi+esim.+34+kk+?
OVE:n voi saada aikaisintaan 61 ikävuoden täyttämisestä seuraavan kuukauden alusta, eli jos täytät 61 vuotta syyskuussa, voi OVE alkaa aikaisintaan 1.10.2017. OVE ja mahdollisesti maksussa olet ansiosidonnainen eivät vaikuta toisiinsa.
Nimimerkille+"eläkesuunnitelma".++Jos+varhennuskuukausia+on+34,+on+eläkkeeseen+tehtävä+varhennusvähennys+34+x+0,4+%+eli+13,6+%.+Jos+50+%+karttuneesta+eläkkeestä+on+800+euroa,+on+se+vähennyksen+jälkeen+691,20+euroa.+Varhennusvähennys+on+siten+108,80+euroa.
Kiitos selventävästä vastauksesta, kysyisin vielä, että jos takuueläke on 740euroa/kk, eikös tuo kannattaisi OVE ottaa ansiosidonnaisille päiville?
Get free Steam games at http://getsteambonus.com Works for all countries!
Osittainen varhennettu vanhuuseläke on vain työeläkejärjestelmästä myönnettävä etuus, joka perustuu vain karttuneeseen työeläkkeen määrään.
Takuueläke on Kelan myöntämä eläke-etuus. Kelan eläke-etuuksien määrä riippuu hakijan työeläkkeen määrästä.
https://www.tyoelake.fi/fi/nainelakemuodostuu/mikatyoelakeon/kansanelakejatakuuelake/Sivut/default.aspx
Jos hakijalla ei ole karttunut työeläkettä lainkaan, hänellä on oikeus Kelan täysimääräiseen eläkkeeseen, joka on määrältään tänä vuonna 760 e/kk (kansaneläke 629 e/kk takuueläke 131 e/kk:ssa). Jos osittaisen varhennetun vanhuuseläkkeen saaja on oikeutettu kansaneläkkeeseen, Kela huomioi työeläkkeen määrän ilman osittaiseen varhennettuun vanhuuseläkkeeseen tehtyä varhennusvähennystä.
Täytyy myös muistaa, että mahdollista kansaneläkettä voidaan maksaa vanhuuseläkkeenä paljon myöhemmin kuin 61 vuoden iässä.
Kiitos taas. Miten jos kävisikin, että joutuisin nyt 59v8kk sairauslomalla yrittäjänä ja sehän tarkoittanee sitä 300 päivää .... saako tuolloin muuta korvausta kuin yel-maksun mukaisen korvauksen, eli saako kelalta lisäkorvauksia tuolta ajalta?
Toiseksi,,, jos käy että noitten 300 päivän jälkeen joutuu eläkkeelle ..... eläkekertymä lienee jotain 800 euron pintaan .. saako kelalta lisää jotain ja onko se joku perusmäärä tai vastaava. Ja kuin pitkään sitä saa jos saa? Miten sitten käy näitten summien, kuin ne muuttuvat kun ikää sitten on tuo 63v9kk, eli kun alkaa varsinainen eläkeikä ?
Jos työeläkkeesi on 800 eur saat lisäksi kansaneläkettä. Jos asut yksin on kansaneläke vähän alle 300 eur,mutta määrä vähennetään jos olet alle 65 v. Etsi kelan sivuilta eläkkeen määrä-laskukaava
Kelan maksamista etuuksista ja niiden määristä saat lisätietoja Kelalta, http://www.kela.fi/henkiloasiakkaat
Mahdollisen sairauspäivärahakauden jälkeisen työkyvyttömyyseläkkeen osalta saat arvion eläkkeesi määrästä kirjautumalla pankkitunnuksillasi eläkelaitoksesi sivuille. Sivuilta löytyy myös lisätietoa eläkkeistä sekä ohjeet työkyvyttömyyseläkkeen hakemiseen. Tarvitset myös lääkärisi kirjoittaman B-lausunnon hakemuksesi liitteeksi.
Jos ottaa tuon OVE:een ansiosidonnaisen rinnalle ..... onko tuolloin 61 vuotiaana enää työvoimana eli voisi joutua töihinkin tai tulla määräys?
Kun olet ilmoittatunut työttömäksi työnhakijaksi ja saat ansiosidonnaista päivärahaa, olet työmarkkinoiden käytettävissä, vaikka ottaisit OVE:n.