Miltä tuntuu kun RKP:n ministeritason mies

rasistinenRKP

vielä 1980-luvulla kertoi haastattelussa, että kyllä me aiemmin pidimme suomenkielisiä alempana rotuna, ja naimisiin meno suomalaisen kanssa oli munaus. Omaa paremmuuttamme perustelimme rotuopeilla.

Nämä suomenruotsalaisten rotuoppijutut eivät siis ole huuhaata. Ja tuollaista ajattelua esiintyy edelleen osalla suomenruotsalaisia.

Niin, tämä on täysin asiallinen avaus ja liittyy myös RKP:hen.

8

129

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SairastaPorukkaa

      Luen juuri kirjaa "kansankodin pimeä puoli" siitä kyllä näkee mistä hurrit ovat oppinsa saanneet, aivan typeriä väitteitä suurin osa mutta aivopestyihin wanabee ruotsalaisiin uppoaa kun lämmin veitsi voihin.

      • joodååå

        Aha, vai sieltä.


    • aihepiiri

      RKP:n henkinen isä on vieläkin virallisesti arkkirasisti Freudenthal, joten avaus kuuluu hyvin palstan aiheeseen.

    • ahh.onnea

      Rasismi on yhtä kuin RKP.

    • Vyastauksiakiitos

      Kysymys kuuluu: Miten tällaiset lausahdukset näkyvät ap:n arkielämässä? Mikä on ap:n päivittäinen ongelma tämän viestin suhteen? Sekö, ettei voi olla hetkeäkään ajattelematta mitä joku ministeri on sanonut? Vai jatkuva huonommuuden tunne siitä, että ei kelpaa suomenruotsalaiselle?

      Kertokaa nyt ihmeessä mikä se ongelma on, että me tämän palstan tavalliset tollotkin tajuamme, mistä on kyse. Sen jälkeen tämän viestin massapostituskin voidaan toivon mukaan lopettaa.

      • aika.nannaa

        Mitäs ne "fenno" - massapostitukset sitten?

        Ottaa hurria päähän kun ne ikävät totuudet teistä tuodaan esiin.


      • katugallup
        aika.nannaa kirjoitti:

        Mitäs ne "fenno" - massapostitukset sitten?

        Ottaa hurria päähän kun ne ikävät totuudet teistä tuodaan esiin.

        "Ikävä totuus" taitaa painaa lähinnä palstafennomaanin omassa pääkopassa.

        Näytäpä aloitusviesti kadulla vastaantulevalle ja kysy, kuka on sanonut näin ja milloin. Sieltä se totuus paljastuu.


    • Kyllä yksi ylioppilas-BiDee vastaa kymmentä pätevää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      71
      940
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      781
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      578
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      30
      538
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      499
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      489
    Aihe