Mitä tuulivoimalla tekee tyvenellä?

taaltapesee

Tuulivoiman on tarkoitus pelastaa Suomen energiatalous hallituksen palkkioiden tuella tuulisella säällä, mutta mitä sillä tekee tyvenellä? Tuulivoimaloiden lavat eivät pyöri, sähköä ei tule. Silti voimaloiden käyttö- , investointi- ja rahoituskulut eivät häviä minnekään. Silloin hallitus jakaa lisärahaa tuulivoimaloista "kärsiville" viljelijöille ja ulkomaalaisomisteisille tuulivoimayhtiöille. Näin Suomi pelastuu!

28

399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoinOn

      Tällä hetkellä kulutus Suomessa 13 600 MW. Tuonti 2500 MW. Tuulivoimaa 87 MW eli noin 6 % kapasiteetista. Tuulivoima on vähän kuin pomon poika, joka käy töissä silloin tällöin. Varmimmin on poissa silloin kun on kiirettä. Mutta saa kaksinkertaista palkaa muihin verrattuna.

      • rahaa-säästyy

        87 MW 13600 MW:sta on 6 promillea.. Eipä paljon tuulimyllyjen lavat mäiskä.
        Veronmaksajien euroja säästyy jokaisesta tuumyllyillä tuottamata jääneestä megawattitunnista.


    • huilipäiviäenemmän

      Tyvenellä huilataan ja se on kuin pistäisi rahaa pankkiin.

    • samakujätkäntyötunnit

      - Hollantilaisen tutkimuksen lopputulos , 1700 t pyörii vuodessa.

    • myllärimyllää

      Tämä tuulivoimapomon poika saa kolminkertaista palkaa muihin verrattuna.
      Pörssisähkö pyörii siinä 35 euron paikkeilla ja tuulivoiman takuuhintahan oli... mitä?

    • NussiPuluÄitiäs

      Suomessa tuulee aina, ei ehkä sun parvekkeella mutta 50 metrin korkeudessa kyllä varsinkin talviaikaan

      • lepo.lapa

        Silti ne seisoo lavat tanassa lepäen laakereilla.


      • tosiasiassa

        Suomessa tuulee aina korkeintaan viherhiipparien korvien välissä.


      • omatuotantoa
        tosiasiassa kirjoitti:

        Suomessa tuulee aina korkeintaan viherhiipparien korvien välissä.

        Ja siellähän se vinkka vasta käykin,sinnehän se rupelli pitäis laittaa kuten kattokassisellekkin.


    • FaktaaKehiin

      http://www.fingrid.fi/fi/sahkomarkkinat/kulutus-ja-tuotanto/Sivut/Tuulivoima2.aspx?beginDate=20170101&endDate=20170305&showChart=1&showTable=0

      Jottei olisi luulon varassa, hyvä katsoa tuulivoiman tuotanto Fingridin sivulta, vaikkapa vuoden alusta lähtien. Aikamoista vuoristorataa on. Minimi 2 % kapasiteetista, usean päivän aika tuulettomia jaksoja. Maksimi yli 90 % nimelliskapasiteetista. Keskimäärin hieman yli kolmannes kapasiteettista. Talvi on ollut tavallista lämpimämpi joten tuulivoimaa pitäisi olla tavallista enemmän.

      • tuosta-sen-näkee

        Ja toiset sähköntuottajat joutuu sopeutumaan tuulimyllyjen "vuoristorataan"
        paikaten tuulisähkön vaihtelun. Tuulimyllärit vain "noukkii rusinat pullasta".
        Jo on ollut poliitikkojen pöljyys huipussaan kun tuulimyllytukiaisista on päätetty.


    • Olemmeeulaisia

      Onko Suomi luvannut energiatuotannossa toimia miten, polttaa maata, polttaa metsäenergiaa, polttaa haketta ja mitä vielä tuleeko mieleen?

    • Onkohan tämä avaajan väite totta:

      "Tuulivoiman on tarkoitus pelastaa Suomen energiatalous"

      En usko tuota. Löytääkä joku jotain faktaa asiasta?

    • "Mitä tuulivoimalla tekee tyvenellä?"

      Sillä voidaan tuottaa verkkoon kapasitiivista loistehoa

      • NoinhanSeOn

        Tuulivoima on loisenergiaa. Vapaamatkustaja verkossa.


      • NoinhanSeOn kirjoitti:

        Tuulivoima on loisenergiaa. Vapaamatkustaja verkossa.

        Lukase jotain loisenergiasta.


      • Anonyymi

        Siis liikkumattomalla tuulivoimalan roottorilla tuotetaan verkkoon loisenergiaa...


      • Anonyymi
        stuxnet kirjoitti:

        Lukase jotain loisenergiasta.

        Kapasitiivista loistehoa ei edes ole lupa syöttää jakeluverkkoon!


    • Huoltoyhtiö

      Aloitukseen liittyen. Tyynellä kelillä tulivoimala ottaa pitovirtaa laitteistoonsa jakeluverkosta, joka on kytketty yleiseen verkkoon. Siellä on mukana mm. heidän parjaamaansa ydinvoimaa.

      • Kiitos.totuudesta

        Varmaan karvas nieltäväksi sattumaenergian ihailijoille.


    • Ja_sitäpaitsi

      Tuulivoiman ja myös aurinkosähkön määrän verran on jouduttu rakentamaan korvaavaa sähkötehoa. On jouduttu investoimaan se teho johonkin muuhun energiatuotantotapaan.

    • onhansiinäkintekemistä

      Sitä mitä tuulellakin...Ei mittään,olla öllöttää vaan.

    • rupelimyllyt

      Sattumavoima sekoittaa sähköntuotantoa niin että nyt halutaan lopettaa ns. yösähkö.
      Tuotanto heittelee niin ennakoimattomasti että entisiltä keinoilta kulutuksen tasaamiseksi yön ja päivän välillä häviää pohja.
      Tilalle ehdotellaan suhdanteiden mukaan vaihtelevaa käyttötariffia eli varautukaa pesemään pyykkinne tuulisella säällä ja kuivaamaan ne tyynellä.

    • Anonyymi

      Säätilan ollessa tyyni tuulivoimalat vain seisovat liikkumatta. Pitovirtaa tulee akusta ja sen loputtua verkosta. Laaja ja tyyni pakkaskausi on mahdollinen ja siitä saatiin todellisuudessa näyttö tammikuussa 2016 kun pitkä, tyyni pakkaskausi oli päällä koko tammikuun. Sama tilanne oli lähialueilla, joten tuontikin oli Norjan vähäisen vesivoiman varassa ja Suomessa oltiin lähellä sähkönjakelun säännöstelyä. Vuonna 1976 sähkön säännöstelystä saatiin käytännössä näyttö, mutta Toukokuun ilmat olivat talvea leudommat.

    • juukatto, tässä on se idea että ennemmin annetaan raha ulkomaille ettei suomessa yrittäjän pussiin tule rahaa. Sosialistisessa Suomessa kapitalisti on vihollinen. Parempi ostaa ulkomailta.

      • Anonyymi

        Juuri niin toimii monien ihailema globaali talous, raha annetaan yrittäjän pussiin ja pussi saattaa sijaita jossain vinkuintiassa tai ties missä. Kun Suomalainen, tai ylipäätään EU- alueen asukas, ostaa vaikka vaatteita tai käsityökaluja, hän ostaa mieluusti halvimpia ja saa silloin hyvin todennäköisesti Kiinassa, Koreassa, Taiwanissa, Bangladeshissa tms. paikassa valmistettua tavaraa. Ja mitä rahalle tapahtuu, se virtaa pois jonnekin...Eli niin tekee keskivertosuomalainen, toteaa että parempi ostaa ulkomailta!


    • Anonyymi

      Kun sähkön hinta on negatiivinen, voidaan generaattorit muuttaa moottoreiksi ja pyörittää propelleja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      145
      6318
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      58
      4422
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2958
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2917
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1895
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1554
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1496
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1475
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      32
      1290
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1191
    Aihe