Perustuslakivaliokunta tehnee mietintönsä ns. Aito avioliitto -aloitteesta huomenna, perjantaina 10.2.2017. Sen jälkeen se lähetetään takaisin lakivaliokuntaan.
Aito avioliitto -kansalaisaloitteen jatko riippuu nyt siis ensi kädessä perustuslakivaliokunnan huomisesta mietinnöstä.
Aito avioliitto -kansalaisaloitteen jatko riippuu nyt siis ensi kädessä perustuslakivaliokunnan huomisesta mietinnöstä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Se on lausunto.
Mietintönä se menisi suureen saliin.
Todennäköisesti lausunnnossa todetaan sen olevan perustuslainvastainen ja lakivaliokunta ei voi muuta kuin hylätä sen.
Olette te homottajat liikkiksiä :D
Lausunto lienee oikea termi, kiitos korjauksesta.
Toivon, että lausunnossa todetaan se, mitä yllä sanot.
Käsittääkseni se j'älkeen olisi lakivaliokunnassa sitten aika nopea toimitus.
Energiaa tuhlaantuisi ainoastaan nuijan kopautukseen :)
Ahdistaako satuihin uskovaa vajakkia kun vajaan kolmen viikon päästä homoparit menevät naimisiin useissa kirkoissa :)
Ei ahdista mutta kieltämättä naurattaa :D
Minuakin naurattaa: nauran Aito avioliitto -aloitteelle, joka hylätään ihan lähi aikoina. Ja siihen jäi se taistelu tasa-arvoista avioliittolakia vastaan :D
Nauratko myös vanhempiesi avioliitolle?
Hölmöläinenkö olet? En tietenkään naura: heillä oli aivan upea avioliitto joka kesti koko elämän. He myös hyväksyvät tasa-arvoisen avioliittolain.
Sellaisia avioliittoja Aa tukee. Miksi sinä räävit Aa:ta?
Miten hölmö olet? Vanhempani vastustavat Aa:n agendaa.
Olette todella marginaalia.
Nyt menen nukkumaan, eikä minua juurikaan kiinnosta enää mitä tähän vastaat tai olet vastaamatta. Sinä olet joka tapauksessa marginaalissa ja hyvä niin. Joten hyvää yötä sinulle, pikku vastarannan kiiski.
Kaikkea hyvää sinulle vakaumukseniesi ja nykyisen arkitodellisuuden yhteensovittamisen kanssa. Pus, pus, night, night.
Siitä huolimatta Aa tekee työtä vanhempiesi kaltaiseyn liittojen puolesta.
Eivätköhän ticotikon vanhemmat sen työn ole tehneet. ;)
Hyvää yötä minunkin puolestani. Puss och kram! <3
Toki mutta heidän kaltaisiaan tulee tukea.
Ei tee. Uuden avioliittolain vastustaminen on täysin eri asia kun miehen ja naisen välisen avioliiton välisen avioliiton puoleesta töitä tekeminen.
:-)
Hahaa, vajakki hihhulit hävisivät ja vajaan kolmen viikon päästä homopareja vihitään kirkoissa ja maistraateissa Avioliittoon eikä vajakki hihhulit voi tehdä asialle mitään muuta kun rukoilla mikä on täyttä paskaa :D
No uskovainen? Mihin sinä tollo uskot? Ei ole jumalaa ei ole jeesusta mutta arvaa mikä on?
Reilun parin viikon päästä nostan maljan isäni kanssa tasa-arvoisen avioliittolain voimaantulon kunniaksi.
Avioliitto ei voi, eikä saakkaan olla, kuin miehen ja naisen välinen asia.
Mikä ihmeen hinku nyt on ruveta puhumaan jostain homoista, että se yhtäkkiä olisi normaalia, eipä mennä kauas taakse, kun se oli rangaistavaa.
Niin se saisi olla edelleen.
Homot on yhteiskunnan saastaa, jätettä. Sairaita, jotka tulisi ohjata hoitoon.
Minun nuoruudessani on ollut vain ja ainoastaan miehen ja naisen välisiä suhteita.
Homoista ei koskaan kukaan puhunut.
Nyt sitten on ruvennut lapset pelleilemään ja muuttelemaan normi elämistä.
Joku järki pitäisi kuitenkin olla.
Tämä on vähän säälittävää kun toinen vähemmistön edustaja haluaa rajoittaa toisen vähemmistön oikeuksia joita enemmistö haluaa molemmille...
Se, että homot saavat lain mukaisesti yhdenvertaisen avioliiton heteroiden kanssa, ei tarkoita sitä, että se olisi Jumalan tahdon mukainen ja Jumalalle yhdenvartainen.
Kaikki nämä lakimuutokset ovat ihmisten aikaan saamia. Niissä ei tarvitse olla mitenkään kyse oikeasta siksi, että asia on saanut lain voiman. Ihmiset niistä sitten joskus kantavat myös vastuun.
Jokainen kantaa myös vastuun omasta elämäntavastaan. Homopari ei ole Jumalan edessä sen synnittömämpi saatuaan liitolleen lainvoiman ja nimen avioliitto (vaikka se olisikin papin vihkimä tai siunaama. Pappi kun ei liitosta tee Jumalan tahdon mukaista) kuin eläessään parisuhteessa tai avosuhteessa.