Pitääkö olla 2 kiinteistöpalvelun miestä vaihtamaan pesuhuoneen hana. Kävivät katsomassa ja lähtivät hakemaan hanaa. Tunnin päästä tulivat. Toinen vaihtoi hanan, toinen puhui puhelimeen. 5 minuuttia ja poistuivat. Lasku tuli parin päivän päästä, hana 200eur, työt 180eur. Kysyn vaan voiko yksi mies vaihtaa sen hanan, vai pitääkö aina olla 2 miestä ?
PESUHUONEEN HANAN VAIHTO
rouvakoulukadulta
26563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Aika suolainen tuo työn hinta.
Pitää olla varmistaja ettei kiihkeät vanhemmat rouvat ehdottele mitään sopimatonta.siinä nuorella miehellä menee pasmat sekaasin.
Ei tartte,motonetistä jakoavain (12e) ja vaihtaa itse
Joo, siinä voi nuorella miehellä alkaa kyrpä seisomaha
kesken työntekua.
Tottahan se rupiaa seisoo kun ajattelee muutakuin hanaa
Hana tuskin maksoi yli 100 euroa ja 5min työhön ei tarvita kuin yksi mies.
Hana on helppo vaihtaa itse. 60 suihkusekoittajalla ja sopiva avain, viiden minuutin homma. Ja sen jälkeen alkaa seisoa keski-ikäiselläkin miehellä, nim kokemusta on.
Aika monellaki putkifirmalla sama ongelma että työt tehdään työparina ja kuljetaan samalla autolla,eli aina tulee kaksi miestä kun soitat putkimiehen,joskus tuli jopa kolme.
EPV kiinteistöpalvelun pojat liikkuu meillä kans aina pareittain. Lippu nostetaan salkoon pareittain , vuotava hana käydään korjaamassa pareittain , pikku nurmikon pläntti leikataan pareittain. Homma toimii yleensä jokseenkin niin että toinen tekee ja toinen vahtii selustaa. Kantaisivat raiskauspilliä mukanaan jos kerran pelottaa kulkea yksin.
Soita pohjanmaan putkeen. Hana ja sen vaihto. Saat könttäsumman. 1 mies käy vaihtamassa. Ei ole mainos.
Vessanpytyn vaihto. Pytty oli valmiiksi jo irti. Siis sulku kiinni, vanha pytty pois, liimaa, uusi pytty paikalle, letku kii ja sulku auki. 2 miestä teki aamupäivän hommia siis 2x4h yhteensä 8 tuntia, uusi pytty ja vanha pytty pois. Vessa oli niin kapea, ettei kaksi miestä sinne mahdu. Laskua tuli 720 eur, sis, alv. Asukas tietysti valitti laskusta. Heti uhattiin käräjillä ja ulosotolla, jos ei maksa. Lasku maksettiin ja kiinteistön hoito vaihdettiin saman tien.
Tehkää sopimus isännöitsijän kanssa, että lähettää kopiot korjaus laskuista huoneiston haltijalle, vaikka taloyhtiö ne maksaakin. Todelliset työtunnit selviävät. Meillä loppui ylilaskutus saman tien.
miksi sinä asukas maksoit? yhtiövastikkeethan on sitä varten jos taloyhtiönomistama wc pönttö tai hana menee rikki niin se vaihdetaan/korjataan taloyhtiön piikkiin. Meillä on vaihdettu yksi pytty ja hana ja kaiken maksoi,,, taloyhtiö, tai lopuksihan minä maksan koska maksan yhtiövastiletta.
eipä ihme että kiinteistöpalvelualalla menee hyvin ku kattoo autorivejä firmojen pihoos
ei tyhmä oo joka pyytää vaan se joka MAKSAA
Isännöitsijä sanoi pitää maksaa. Talossa on niin tehty. Jos olis ollut normaali summa, taloyhtiö olisi maksanut. Isännöitsijä lähetti itse miehet, taloyhtiön pitäisi maksaa, vaan ei maksa.
Lapualla erään huoltoyhtön miehet käy pareittain lukemassa vesimittarit
Niin meilläkin, toinen osaa lukea ja toinen kirjoittaa.
Teen työni puolesta myös kyseisiä kylpyhuoneen hanojen vaihtoja.
Palkkani on tunnilta 12euroa, josta itse maksan vielä verotkin ja yleensä tuollainen työ on sitten 1-2h, jos vain hanan takia joutuu lähtemään.
oot pahoin alipalkattu
Kiistä rasvainen lasku sekä määrältään, että perusteeltaan kirjallisesti. Hanan vaihto ei kahta asentajaa kaipaa.
Oslossa putkimies ja pari hanan vaihtoa oli hinta 300e
Juuri vaihdoin itselle vipuhan talliin. 8 minuuttia meni.
Vaihdoin kans vipuhanan talliin itse. Meni 6 minuuttia.
mulla vaihtoi muija, meni tunti.
mulla meni muija vaihtoon alle tunnissa