Olen tavallaan aina uskonut jollain tasolla. En ole uskovaisesta perheestä enkä käy kirkossa. Uskon jälleensyntymiseen ja olen huomannut että rukoilu auttaa esim nukkumaan hyvin. Uskonnoista en tiedä mutta haluaisin löytää itselleni oikean suunnan ja saada tukea tähän. Tietyt säännön ja muut mitkä uskontoihin liittyy kiinnostaa myös. Kertokaa näistä?
Uskonto kiinnostaa mutta mikä?
Tommy36
271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oma näkemykseni asiasta
Uskonnot ovat ihmisen laatimia ohjenuoria ihmisille. Totuus ilmoitetaan kirjassa ja sitä noudatetaan kirjaimellisesti. Toki ihminen joka on uskonnon perustamisen takana, on tarkoittanut herätellä ihmisiä Totuudelle.
Henkisyys sen sijaan antaa sijaa ihmisen omille pohdinnoille Totuudesta. Siinä on taas haittapuolena totuuksien monimuotoisuus. On osattava erotella, mikä totuuksista resosnoi itsen kanssa.
Uskonnot ja henkisyys (tarkoitan tässä henkisyydellä mm. New Agen tapaisia opetuksia) ovat kaikki teitä Kotiin. Koti on se paikka, josta tänne maan päälliseen elämämään tulimme kokemaan elämää fyysisellä, aineellisella tasolla. Palaamme kaikki kotiin, jossa ainoastaan rakkaus vallitsee. Olemme veljiä/sisaria toinen toisellemme uskonnosta, kansallisuudesta, rodusta jne riippumatta.
Joten.... kuuntele sydäntäsi, mihin se vie ja mitä se tahtoo seurata 💚
On paljon vääriä seurakuntia ja kirkkoja, joissa Jeesus ei ole ja joissakin se on joskun ollut muttä on mielistytty vääryyteen ja sikai Hän on niistä positunut. Kirkot eikä mitkään muutkaan asiat voi pelastaa, vain Jeesus voi sen tehdä ja se on suhde Jumalan kanssa Jeesuksen kautta ja Pyhä Henki antaa voiman elää pyhää elämää Tässä linkissä hyvää ja raitista julistusta, jossa julistaja myös elää niinkuin julistaa. https://www.youtube.com/watch?v=ZtUCm7WI44w