Paavali kertoo 1 Kor. 1:2 kuinka pyhät, Jeesuksen omat huutavat Jeesusta avuksi.
"...missä asuvatkin, huutavat avukseen Herran Jeesuksen Kristuksen nimeä samoin kun me."
Tehkää tekin Jehovan todistajat, tämän amerikkalaisen eksytyksen uhrit, samoin. Ehkä teidän harhaan johdettu mielenne avautuu.
"...missä asuvatkin, huutavat avukseen Herran Jeesuksen Kristuksen nimeä samoin kun me."
Tehkää tekin Jehovan todistajat, tämän amerikkalaisen eksytyksen uhrit, samoin. Ehkä teidän harhaan johdettu mielenne avautuu.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvä muistutus, mutta älä sinäkään unohda, kenen kunniaksi kaikki tapahtuu.
Fil. 2:11 "jokaisen kielen on tunnustettava Isän Jumalan kunniaksi: "Jeesus Kristus on Herra.""
1. Kor. 8:6 "meillä on vain yksi Jumala, Isä. Hänestä on kaikki lähtöisin, ja hänen luokseen olemme matkalla. Meillä on vain yksi Herra, Jeesus Kristus. Hänen välityksellään on kaikki luotu, niin myös meidät."
Suosittelisin sinua tutustumaan näihin kirjoituksiin:
https://hyviauutisia.net/2007/03/04/jehovan-todistajat/
http://www.kotipetripaavola.com/RaamatunopetusJeesuksenJumaluudesta.html
Niissä on hyvin perusteltu se, että Jeesus todellakin on Jumala kuten Joh 1:1 hyvin selkeästi ilmaisee.
Jeesus on yksi kolmiyhteisen Jumalan kolmesta persoonasta.
Yksi olemus, mutta kolme persoonaa. Tälläinen on Luojamme, joka Raamatun välityksellä on kertonut itsestään.
Jos uskalsit lukea kyseiset artikkelit, mitä ajatuksia sinulle heräsi niistä?
"Yksi olemus, mutta kolme persoonaa. Tälläinen on Luojamme, joka Raamatun välityksellä on kertonut itsestään."
Väärin. Raamatun Jeesus ei väittänyt itseään Jumalaksi, eikä Paavali häntä sellaisena pitänyt.
Jeesus itse sanoi: "Ja ikuinen elämä on sitä, että he tuntevat sinut, ainoan todellisen Jumalan, ja hänet, jonka olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen." (Joh. 17:3)
Paavali kirjoitti: "meillä on vain yksi Jumala, Isä. Hänestä on kaikki lähtöisin, ja hänen luokseen olemme matkalla. Meillä on vain yksi Herra, Jeesus Kristus. Hänen välityksellään on kaikki luotu, niin myös meidät." (1. Kor. 8:6)
Joh. 1:1 ei yksin riitä todisteeksi - tuskin sinäkään kannatat sellaista lukutapaa, että näin tärkeä kysymys voitaisiin ratkaista yhden jakeen perusteella? (Jos kannatat, mikseivät edellä lainaamani kaksi jaetta sitten kelpaa? Niissähän tehdään selvä ero Jumalan ja Jeesuksen välillä.)
Johanneksen evankeliumin 1. luvun 14. jae sanoo myös, että Poika saa kirkkautensa Isältä. Kaikkivaltiaan, ikuisen Jumalan ei tietenkään tarvitsisi saada kirkkauttaan keneltäkään, vaan se olisi hänellä aina. 18. jae sanoo, ettei Jumalaa ole kukaan nähnyt, ja koska Jeesuksen ovat ihmiset nähneet, Jeesus ei voi olla Jumala.
Kuka jeesus, what happens here ?
Joku juutalainen, joka eli mahdollisesti 2000 vuotta sitten.