Suomen kielessäkö ei muka futuuria?

Näin kuulen usein väitettävän kansainvälisillä sivustoilla englanniksi.

Mutta mikäs tämä sitten oikein on?

Tulen laulamaan
Tulet säikähtämään
Tulemme itkemään
Tulette nauttimaan

Kyllä englannissakin on ilmaisun "will be" lisäksi "come to be" joka ajaa saman asian ja tarkoittaa samaa mitä "tulla olemaan". Eli väitän, että suomen kielessä on tosiaan futuuri.

14

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Eivät näytä ottavan tuotaa "tule tekemään"-muotoa lukuun. Eikä se nykykielessä meillekään tunnu luontevalta, edes muodollisessa puheessa. Suomessa ei siis oikeastaan olekaan futuuria muualla kuin kieliopissa.
        Mutta pystymme ilmeisesti tarpeeksi hyvin ilmaisemaan kyseisen aikamuodon. Se tapahtuu etupäässä aikamuotojen avulla. Aika voi olla jo ilmaistu tai käy ilmi asiayhteydestä, joten usein riittää pelkkä verbi, esimerkiksi
        : "Mitä teet huomenna?". "Menen mökille".
        Niinpä nykyhetken tekeminen tuntuu vaativan lisämääreen "parhaillaan".
        Mutta "rakennan taloa" kertoo nykyhetkestä, "rakennan talon" vasta tulevaisuudessa alkavastan tekemisestä tai sen aikomuksesta.
        Tai sitten aiotaan/meinataan tehdä jotakin.
        Ollaan tekemässä jotakin kuuluisi minusta paremmin nimenomaan nykyhetkeen, mutta sitä käytetään yleisesti futuurina. Tässäkin pätee tai ainakin pitäisi päteä tuo partitiivi/akkusatiivi-jako niin että vain akkusatiivi kohdistuisi tulevaisuuteen.


    • 7673473

      "Tulen tekemään" on ruotsin "kommer att" -ilmaisusta peräisin oleva svetisismi, joten sitä on hieman karsastettu. "Olen tekevä" on hyväksytympi, mutta hyvin harvinainen.

    • Futuurimuoto

      "Futuurimuoto" on: "Minä aion mennä mökille." Tai voi tietenkin sanoa myös, että menen huomenna mökille.

      • 7673473

        "Aion" ja "menen" ovat preesensmuodossa, vaikka merkitys olisi futuurinen.


      • Orwell-1984

        1. lause kertoo aikomuksesta, ei menemisestä.Sillä ei ole siis sama merkitys kuin 2. lauseella.



    • Suomen kielellä toki voidaan ilmaista tulevaisuudessa tapahtuvia asioita. Tuo ilmoisesti ruotsista lainattu tapa on yksi. Se ei ole varsinainen futuuri, koska sen käyttö on valinnaista. Esimerkiksi voi aivan hyvin sanoa: "teen sen huomenna". Samoin jos jaetaan tehtäviä, niin "Minä teen sen" riittää kuvaamaan asian, koska asiayhteys ilmaisee sen, että kyse on tulevasta tekemisestä. Futuuria olisi pakko käyttää. Se on vähän kuin sanoisi: "Teen sen eilen". Preesens ei sovi menneeseen aikaan (poikkeus on historiankuvaus, jossa lukijalle pyritään sillä antamaan kuva kuin hän olisi asioiden keskellä).

      On muitakin vastaavia asioita. Esimerkiksi sanaa "se" voi käyttää kuin englannissa artikkelia "the". Toki nämä ovat määrittelykysymyksiä, kieltähän ei luoda kieliopista käsin vaan kielioppi kuvaa kieltä.

      • 7673473

        "Se" on vielä ainoastaan vaillinaisesti määräisen artikkelin tehtävässä. Sekä normatiivinen että deskriptiivinen kielioppi pitäisivät ilmaisua "Se aurinko paistaa" epäsuomalaisena.


      • 7673473 kirjoitti:

        "Se" on vielä ainoastaan vaillinaisesti määräisen artikkelin tehtävässä. Sekä normatiivinen että deskriptiivinen kielioppi pitäisivät ilmaisua "Se aurinko paistaa" epäsuomalaisena.

        Aurinko ei tarvinne määräistä artikkelia - tiedetään jo hyvin yleisesti, mistä on kysymys.


      • 7673473

        Asiat, jotka ovat ainoita laatuaan, ovat taipuvaisia esiintymään määräisessä muodossa. Jos siis kielessä sellainen on.

        "The sun is shining."
        "Solen skiner."
        "Die Sonne scheint."


    • Voisitko mainita yhden kansainvälisen sivuston, jossa väitetään tuollaista? Tai no mieluiten kolme; sen verranhan pitäisi olla helppo mainita, jos sanalle ”usein” on mitään katetta.

      Selvää kuitenkin on, että suomessa ei ole kieliopillista futuuria siinä mielessä, että tulevaisuuteen viittaavissa lausumissa säännönmukaisesti käytettäisiin erilaista verbinmuotoa (yksinkertaista tai yhdistettyä) kuin nykyisyyteen viittaavissa.

      • Ehkei niin usein, jos tarkemmin ajattelen ja otan huomioon miten olen nähnyt sitä ajoittain hyvin pitkällä, vuosien mittaisella aikavälillä. Siksi en osaa enää ohjata useisiin linkkeihin jotka olen nähnyt (en edes muistaisi), vaan annan viimeisimmän. Kyseessä ovat siis YouTube-kommentit.

        https://youtu.be/D-uWYvlyeBc

        Yksi kommentti nimen "Koistinen" alla.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2473
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1546
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      120
      1314
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1140
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      1041
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      260
      892
    7. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      21
      891
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      882
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      860
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe