Ajelinpa yksi päivä tilaamallani taksilla Espoossa. Heti alkuun palvelualan ammattilainen istui vain kopissaan eikä aukaissut tavaratilaa, edes kuningasistuimeltaan käsin, ja niinpä tungin ison lentolaukkuni kabiiniin kuskin kommentoidessa että kyllä se varmaan sinne mahtuu. No, tulipa hiekat sisälle kernipenkeille. Muuta ei tarvinnut paljon höpötelläkään kun päästiin liikkeelle.
Miten voi olla että ajaessa pääkaupungin liikenteessä 20 minuuttia kuski ei käytä KERTAAKAAN vilkkua?
Autokouluun tuollaiset kermap*rseet!
Miten voi olla että ajaessa pääkaupungin liikenteessä 20 minuuttia kuski ei käytä KERTAAKAAN vilkkua?
Autokouluun tuollaiset kermap*rseet!
Vastaukset 23
Vanhimmat
Hävettää ja pahoittelen ns. kollegan puolesta.
Oliko muuten ihan Suomi-kuski?
Harvoin kuulee tällaista ja mä ainakin katson kuitista auton sekä kuskin id-numerot ja ajankohdan koska tuosta tulee sanktioita ja noista halutaan eroon.
Ihan suomalainen mieskuljettaja oli. Onhan tuosta kuitti vielä tallessa, mutta liekkö parempi olla väsäämättä mitään ilmoituksia jos hepulla on hommasta elanto kiinni..
Ihmetyttää vaan tuollainen toiminta, ja ei ole hyväksi ammattilaisten maineelle.
Voit nimettömänä kertoa casesta. Taksitarkastaja varmistaa että palvelu vastaa hintaa. Samaa palvelua saa seuraavatkin jos et ilmoita. Ps. jos muu ei auta, tee tilaus Hgin taksiin 0100 0700. Auto tulee 10 minuutissa.
Aivan, hintaa voi todellakin verrata, sitä voit verrata kuljettajan palkkaa ja keskiverto suomalaisen palkkaa mikä on lähes 3000 euroa/kk, jos kuljettajan provisiopalkaksi muodostuu vain 1500 euroa/kk niin eihän sillä voi paljon vaatia,
ei mikään ilmoitus mihinkään auta,
taksialahan myönnetään kaikkialla matalapalkka-alaksi ja sehän selittää jo sen miksi kuljettajia alalle on vaikea saada, kuten tuosta voit lukea
http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000002919456.html
miksi hävettää ja pahoittelet?
ethän edes tiedä onks toi tottakaan?
Mitä se autokoulu muka auttaisi asiaan? Lupa pois, ja auto valtiolle, ne ovat ainoat todella tehokkaat keinot.
Ei+ne+tyhmyyttää+ja+huonoja+tapoja+autokoulussa+korjaa.
Olisi+se+näpäytys+ja+joutuu+maksamaan+siitä+kun+menee+autokouluun,+hyvä+nöyryytys+kun+luulisi+jo+osaavan+niin+ei.
Ps,+80%+liikenteen+kuljettajista+ei+osaa+OIKEALLA++TAVALLA+käyttää+vilkkua!
Eli+on+siinä+jokunen+muukin+kuin+vain+taksikuskit.+Eli+suuurin+osa+siis+käyttää+vilkkua+mutta+lähinnä+aivan+turhaan,+koska+tekeee+sen+väärin.+Ei+vilkulla+tarvitse+ilmaista+enää+jo+tekemässä+olevaa+asiaa+vaan+ennen+sitä,+tätä+ei+suurin+osa+osaa.+Mikä+naurettavinta,+kulkeeko+se+geeneissä+vai+mikä+mutta+aina+vaan+sukupolvesta+toiseen+on+näitä+ketkä+vilauttaa+kerran+vilkkua+ja+sekin+myöhässä.
Uberilla seuraavan kerran!
Ajamisen ilo kyllä nopeasti hiipuu kun kokopäivän autat mummoja ahtautumaan sporttipenkeille varsin matalalle ja varsin kun autat heitä sitten ylös ja tila-auto sitten seuraavaksi.
Suurin osa on näitä, pieni osa kunnon taksikuskeja jotka kärsii näitten paskahousujen takia mutta minkäs teet..
Kyllä mulla on sellainen k otsassa näitä harrastekuskeja koshaan että taksille ei vilkkua tartte näyttää, nykyään kuuluu samaan jo bussitkin. Bussikuskitkin vaihtuneet samantasoisiin kuskeihin kuin takseissa, kirjoituksia alkaa olla siinä määrin jo ikävistä kokemuksista somessa niin monilla.
"Heti alkuun palvelualan ammattilainen istui vain kopissaan eikä aukaissut tavaratilaa, edes kuningasistuimeltaan käsin"
kysyitkö kuljettajalta, että laitetaanko laukku takakonttiin vai penkille?
"No, tulipa hiekat sisälle kernipenkeille."
mitä tuo kommentti tarkoittaa? olitko jotenkin vahingoniloinen?
"Muuta ei tarvinnut paljon höpötelläkään kun päästiin liikkeelle."
kumpi ei halunnut puhua? sinä vai kuljettaja"
Pitääkö taksikuskilta kysyä tungetaanko matkalaukku takapenkille vai takaluukkuun?
Huh huh
Kyllä, mulle kävi kerran niin pasilan asemalla, asiakkaita jonossa eikä yhtään autoa,
ajoin ensimmäiseksi siihen, avasin heti sähkötakaluukun auki, asiakas oli nopeampi, ehti työntää hiekkaisen matkalaukun takapenkille, ei auttanut muu kuin mennä sulkemaan takaluukku ja ajaa asiakas erääseen lähellä olleeseen hotelliin.
että Huh huh
Tämän päivittäin palstalla nimimerkillä UberBlack (tälläkertaa) trollaavan idiootin tarkoitusperiä voi vain miettiä. Onko kyseessä jostain sairaudesta johtuva pakottava tarve saada keksittyjä juttuja muiden luettavaksi, vai johtuuko yksinäisyydestä vai onko kyseessä vain huomion hakeminen? Samat jutut toistuvat kirjoituksissaan ja vaikka lukemattomia kertoja idiootille on vastauksissa osoitettu että puupää on väärässä se ei inttämistä osaa lopettaa. Sama levy pyörii.
Nettitrollejahan on netti täynnä. Niiden pahin uhkakuva on ettei kukaan kommentoisi niiden kirjoituksia mutta tämä Suoli24:kin on niin suuri foorumi että aina löytyy porukkaa jotka trollien kirjoituksiin kommentoi. Harmi.
"Miten voi olla että ajaessa pääkaupungin liikenteessä 20 minuuttia kuski ei käytä KERTAAKAAN vilkkua?"
Ajoitteko mahdollisesti Länsiväylää pitkin kohti Helsinkiä? Silloin ei tarvitse käyttää vilkkua laisinkaan. No, okei, ehkä siinä paikassa kun ottaa matkustajan bussipysäkiltä kyytiin ja pudottaa pois, voisi käyttää.
Mää en kyll ikin ota taxii jos ei Mersu.Mua ei millää romuil kuskat.
Tääläkii taxis o jollai Dacia.Mää soita toise taxi jos ei o Mersu E-malli.
Mielummin Dacia tai Kia kuin joku ... SKODA. Näitä häpeällisiä skeidoja näkee takseina paljon. Onneksi Ubereina ei ole Skeidoja vaan laadukkaita länsiautoja. Kerran oli kyllä Audi. Laitoin yhden tähden.
Nyt olet kyllä ihan hakoteillä, taksinkuljettaja on kuljetustyöntekijä ei palvelutyöntekijä
Näinhän se luokitellaan te-toimistossakin avoimissa työpaikoissa!
5 Palvelu- ja myyntityöntekijät (5155)
51 Palvelutyöntekijät (1965)
52 Myyjät, kauppiaat ym. (1903)
53 Hoivapalvelun ja terveydenhuollon työntekijät (1178)
54 Suojelu- ja vartiointityöntekijät (151)
6 Maanviljelijät, metsätyöntekijät ym. (328)
7 Rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijät (2278)
8 Prosessi- ja kuljetustyöntekijät (1026)
81 Prosessityöntekijät (288)
82 Teollisuustuotteiden kokoonpanijat (207)
83 Kuljetustyöntekijät (533)
831 Raideliikenteen kuljettajat ja työntekijät (1)
832 Henkilö- ja pakettiauton- sekä moottoripyöränkulj. (147)
Kuljetustyöntekijän ei tarvitse käyttää vilkkua? Mielenkiintoinen teoria.
On varmaan liian taitava muihin verrattuna
Ei suoralla tiellä tarvi vilkkua käyttää
"Ajelinpa yksi päivä tilaamallani taksilla Espoossa. Heti alkuun palvelualan ammattilainen istui vain kopissaan eikä aukaissut tavaratilaa"
missä kopissa se istui? ei kai espoossa ole enää missään taksikoppia?
Ei ole kuskin vika ei bnwllä pysty ajamaan asiallusesti vai oletko joskus nähnyt.
Mitä laukkuihin tulee niin toi on valettavaletta itse ajellu 20 vuotta enkä ole koskaan nähnyt ettei kuski auta laukkujen kanssa.
Bmv putäisi vaan poustaa liikenteestä ei niillä vou ajaa asiallisesti edes ammattilainen.