Onko mielestänne normaalia ja miten tavallista, että seurakunnan pappi tunnustautuu ei-uskovaksi? Näitä juttuja kuulee aina välillä mutta vasta nyt ensimmäisen kerran kohtasin tällaisen papin. Juttelimme jonkin aikaa ja puhe eteni uskonkriiseihin ja vastaaviin. Yllättäen pappi ehdotti ratkaisuksi esittämääni pulmalliseen tilanteeseen ihan selvästi syntistä vaihtoehtoa. Taisin vähän tuhahtaa ja kysyin eikö pappi tiedä sen olevan Raamatun vastaista. Hän vastasi siihen että kuka sen mitenkin ymmärtää. Kysyin eikö hän tiedä kirjoitusten olevan 100% Jumalan sanaa. Kuulemma silti ihmiskäsien kirjoittamaa, muunneltua ja eri aikoina eri tavoin tulkittua. Lopulta kysyin uskooko hän Raamattuun ollenkaan ja mitä Jeesus hänelle elämässä merkitsee ja siihen kuului vastaus että ei perinteisessä mielessä, saattaisinpa joku pitää harhaoppisenakin.
Saako seurakunnassa toimiva pappi tunnustaa näitä asioita tavalliselle kirkon rivijäsenelle? Eikö epäuskoisen papin tulisi erota tehtävästään tai ainakin asettua sivuun siksi aikaa, kunnes saa ajatuksensa takaisin oikeille urille? Kyllä Herra voi auttaa myös elämässä kipuilevia pappeja jos he osaavat nöyrtyä ja tunnustaa epäuskonsa. Minusta tuntuu että tämä pappi on keskittynyt ihan muihin asioihin, kuin hyvässä uskonelämässä kilvoitteluun tai Jumalan mielen mukaiseen elämään. Mahtaako taustalla olla vielä muutakin ja nämä vain "jäävuoren huippu".
Ei-uskova pappi?
5
272
Vastaukset
- rehellisyysonhyve
Taisipa olla harvinaisen rehellinen pappi.
- järkikäteenhei
Mikä Raamatun versio on 100% Jumalan sanaa?
Ei voi olla kuin yksi 100% versio. Muiden versioiden % täytyy olla alle 100, jos ne poikkeavat i:n pisteen verran siitä sataprosenttisesta versiosta.
Jos tiedät jonkin version olevan sellainen niin miksi juuri se versio olisi "sataprosenttinen"? - Normaalia
Harvemmin papit ovat kristittyja.
- sdfsdfsd
Papit ovat kilttejä humanisteja, joilla ei ole edes halua pysyä sanassa. Hyvin harvassa on uskovia pappeja.
En tunne jokaista pappia niin tarkkaan että voisin tähän varmuudella vastata. Mutta sen perusteella mitä olen julistusta kuullut ja siitä tiedän niin ev. lut. papeista aniharva taitaa olla uskossa ja välittää Raamatusta Jumalan sanana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111615Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968801Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.104383Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka213934Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53851Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73626- 893580
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle133429Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343212Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452385