Eilen iltamyöhään TV1 lähetti ohjelman, jossa nuori nainen kertoi kokemuksistaan helluntailaisuuden parissa.
Kertoi mm. että helluntailaisten kokouksissa oli ihmisillä tapana ryömiä lattialla ja kotkottaa.
Uteliaana tiedustelen, mihin kotkottamisella on pyritty, onko sillä päästy tavoitteisiin (mitä ne sitten lienevätkin), ja että vieläkö sitä helluntailaisuuden parissa harrastetaan?
Kertoi mm. että helluntailaisten kokouksissa oli ihmisillä tapana ryömiä lattialla ja kotkottaa.
Uteliaana tiedustelen, mihin kotkottamisella on pyritty, onko sillä päästy tavoitteisiin (mitä ne sitten lienevätkin), ja että vieläkö sitä helluntailaisuuden parissa harrastetaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Helluntailaiselta kysyttäessä että kotkottiko ystäväsi kanakävelyn aikana? Helluntailainen vastasi että ei, mutta hän ei muistanut siitä mitään. Helluntailaiset vetoavat karismaattisiin tällaisista ilmiöistä, mutta he ovat upotuskastettuja ja uskomukseltaan helluntailaisia, joten on turha syytellä karismaattisia.
Olivat kuulemma esittäneet myös koiraa ja haukkua töytyi .
Miau MIau
Helluntailainen kissa sanoi näin sitä esitettäessä .
Ei voi kuin kanssasi ihmetellä maailman menoa. Jumalan mielenmukaista toimintaahan se ei tietenkään ole. Ei Jumala laita omiaan toimimaan kuin olisivat delikassa.
Olen ollut yli 30 vuotta ja jäsen helluntaiseurakunnassa ja kävin jo ennen liittymistäkin puolisenkymmentä vuotta tilaisuuksissa ja meillä ei ole tuollaista menoa ollut kuin mistä Kaisa Klapuri puhui. Voi olla yksittäisiä sielullisia ihmisiä, jotka huutavat ja puhuvat ääneen kielillä, mutta ketään ei pakoteta eikä konttailla lattioilla. Onko siinä sitten väärin jos joku polvistuu rukouksen aikana vaikka lattialle. Joskus sellaista olen nähnyt ja itsekin polvistunut kunnioittamaan Jumalaa ja keskittymisen vuoksi.
Iäkkäämpänä ei ole enää niin luontevaa viettää aikaa polviasennossa.
Kaisa sanoi olleensa mielisairaalassa. Kuka sen tietää onko mielenterveysongelmat olleet kaikki syytä että on saanut väärää hengellistä painostusta.
Kyllähän rockkonserteissakin on kaikenlaista ja ei meno järkiperäiseltä meikälaisen silmiin aina näytä. Nuoret palvovat hysteerisinä idoleitaan.
Tunnen helluntailaisuutta 60-luvulta saakka, enkä ole koskaan törmännyt tuollaiseen käytökseen. Päinvastoin. Nuoruuteni seurakunnan paimen lopetti lyhyeen kaikenlaiset "kotkotukset".
Seurakunnassa kävi myös läheisen psykiatrisen sairaalan potilaita. Kristittykin voi sairastua tai psyykkisesti sairas voi tulla uskoon. Suurin osa heistäkin käyttäytyi täysin asiallisesti. Jos joku ei käyttäytynyt, hänet ohjattiin lempeästi ulos häiritsemästä.
On olemassa ihmisryhmä, joka tuntee luontaisesti vetoa yliluonnollisiin kummallisuuksiin. Kiinnostus voi vaihdella ufoista luonnonuskontoihin ja siitä karismaattisuuden epäterveempiin muotoihin. He ovat kiinnostuneita nimenomaan yliluonnollisista ilmiöistä.
Jotkut ovat myös luontaisesti alttiimpia joukkopsykoosille, joka on tilapäinen mielenhäiriö. Sitä esiintyy niin rockkonserteissa kuin muissakin mukaan tempaavissa joukkotapahtumissa. Ihmiset ovat aina tehneet joukon mukana asioita, jotka saattavat hävettää tai jopa järkyttää heitä myöhemmin. Jo vanha kansa tiesi, että joukossa tyhmyys tiivistyy.
Jotkut eivät eivät pysty tyhmyyksiä tehtyään ottamaan vastuuta omasta osuudestaan. He luovat itselleen uhri-identiteetin, joka vapauttaa heidät vastuusta. Kaikki on aina muiden syytä. Sellaisesta on erittäin vaikea parantua, sillä parantuminen vaatii aina vastuunottoa. Tällaisilta henkilöiltä löytyy usein diagnoosejakin, kuten rajatilapersoonallisuus ja narsismi.
Klapuri on hyväksikäytetty lapsena ja mieli sen vuoksi murtunut. Eikä ihme.
Näitä on tapahtunut kaikkialla ja ikävä kyllä myös seurakunnissa. Jokaisessa liikkeessä. Katolilaisessa kirkossa eniten.
Hän eli Klapuri on kirjoittanut (yhdessä muutaman muun naisen kanssa) po. aiheesta myös kirjan jonka myyntiluvut eivät vielä ole kovinkaan korkeat.
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/dissosiaatio/. Lue tästä maksutta Kaisan tarina.
Ehkä kuitenkaan kaikilla ei ole samanlainen kokemus ko. herätysliikkeestä. Ehkä taas on valittu ihminen marginaalista kertomaan miten asiat on "kaikkialla" helluntaiherätyksessä?
Nämä uskon sanan ym. Liberaalit jne. harhaopit eksyttää ja saa tällaista aikaan. Houmin veretön julistus vie myös harhaan!
Pysykää Sanassa. Pysykää Jeesuksessa! Jeesus riittää!
Seksuaalinen hyväksikäyttö on ymmärrettävästi vakava trauma, joka vaikuttaa koko loppuelämään.
Useimmat hyväksikäytetyt ymmärtävät ainakin jossain vaiheessa, että teko on yksinomaan tekijän vika. Ei helluntailaisten, Lions Clubin, Rotaryjen tai minkä tahansa yhteisön, johon hyväksikäyttäjä sattui kuulumaan. Yhteisöjen mahdollisuuksiin vaikuttaa perheen sisäisiin asioihin on suhtauduttava realistisesti. Aktiivinen rikoksen peittely on tietenkin eri asia.
Hyväksikäytön uhrien oli ennen vaikea saada asiantuntevaa hoitoa terveydenhuollossakin. Miten maallikot olisivat sitten tunnistaneet ongelman. En myöskään ihmettele, ettei tavallisilla ihmisillä ole valmiuksia hoitaa oikein tällaista asiaa. Se aiheuttaa ahdistusta ammatti-ihmisillekin.
Kun asiasta on nyt alettu puhumaan, niin on käynyt ilmi, että lasten seksuaalinen hyväksikäyttö on ollut maailmassa aina erittäin yleistä. Siihen ovat syyllistyneet niin lastenkotien, koulukotien, sisäoppilaitosten, kirkon kuin urheiluseurojenkin työntekijät. Uhreiksi valikoituivat valmiiksi heikossa asemassa olevat lapset. Kodeissakin se on ollut yleisempää kuin luullaan.
Tosiasia on, että kokonaiset yhteiskunnat ovat sulkeneet silmänsä seksuaaliseltä hyväksikäytöltä. Toivottavasti siitä on opittu jotain. Ja ymmärretty, että lapsi on aina tärkein, ei yhteisön maine.
Katsoin BBC:ltä karmean dokumentin Kanadan intiaaniheimojen lapsista.
Valtio erotti intiaanien lapset vanhemmista ja sulki heidät kristillisen kasvatuksen nimissä sisäoppilaitoksiin. Kasvatus oli säännöllistä seksuaalista hyväksikäyttöä ja järjetöntä pahoinpitelyä, jonka seurauksena oppilaitoksissa kuoli ainakin 20. 000 lasta.
Monta sukupolvea jäi yhteiskunnassa täysin tyhjän päälle. Intiaaniheimot eivät hyväksyneet lapsia enää intiaaneiksi. Ja valkoiset eivät hyväksyneet heitä intiaanitaustan vuoksi. Kanadassa järjestettiin lopulta totuuskomissio, jossa vanhemmilta ryöstetyt saivat kertoa kokemuksistaan. Se oli todella karua kuultavaa.
Australiassa toimittiin aivan samoin aboriginaalilasten kanssa. Monet katolisen kirkon hyväksikäyttötapaukset liittyvät juuri heihin. Tai muuten vanhempansa menettäneisiin lapsiin.
Voi ei
Paljonko näitä seksuaalisesti hyväksikäytettyjä lapsia Kokkolan alueella onkaan
Jos elämän ja kuoleman herraa ylistyskokouksessa joku kiittää elämästään pikkulinnun tai häkkilinnun tavoin - emme kukaan tiedä mikä ja minkälanen on kunkin elämätarina
- tai kertoo mitä oli lapsena elo silloin kun siivet on leikattu -liian paljon liian varhain-tyyliin
- eiköhän Herra siltikin kuule ihmisten pyynnöt ja rukoukset
vaikkei täysjärkisinä jatäydellisenä itseään pitävät välittäisi edes kuunnellakaan
- jos haluavat vain olla saalistajia?
Saako saalista
Kokkolassahan näitä saalistajia riittää.
Sinä taidat olla yksi niistä.
Ooks käynyt klapurin rannassa uimassa.