Ruotsissa aiotaan ryhtyä ottamaan huostaan liikalihavia lapsia. Ihan vain jatkoksi siihen lihavuuskeskusteluun... Sanottiin juuri uutisissa.
Lihavuudesta Ruotsissa!
hämmästynyt........
4298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis onko tämä totta? Ja tarkoittaako se sellaisia lapsia jotka täytyy nostaa nosturilla vai vain reilusti ylipainoisia? Ruotsi ja Suomi rupeavat olemaan kummatkin kolhoosivaltioita.
En sano mitään siihen onko oikein, jos näin tehdään. Kaikille on kuitenkin itsestään selvää, että jos lasta ei ruokita, hänet otetaan huostaan. Kumpi on pahempi lievä aliravitsemus ja epäsäännölliset elämäntavat vai epäsäännöllisistä elämäntavoista johtuva lihottavien välipalojen syönti?
Tuskinpa sielläkään sossut pyydystävät kaduilla pulskia lapsia. Toivotaan, että asiaa tutkitaan paremmin ja annetaan mahdollisuus muuttaa elämäntapoja.
otettu ja otetaan jatkossa lisää
Pitäisikö pullukat ottaa huostaan?
Ruotsalaisidea ylipainoisten lasten huostaanotosta pöyristyttää suomalaisia asiantuntijoita.
Ruotsissa ollaan ottamassa käyttöön kovia keinoja lasten ylipainon kuriin saamiseksi. Ruotsalaislääkärit kaavailevat sisäoppilaitoksen perustamista liikalihaville 14-16-vuotiaille nuorille. Vielä pidemmälle menee Ruotsin sosiaalihallituksen asiantuntija Suzanne Julin.
Vanhemmat, joiden ote lastensa syömisestä on täysin lipsunut, olisivat vaarassa menettää lapsensa yhteiskunnan holhottaviksi.
Viime vuonna viisivuotias ruotsalaistyttö sijoitettiin hoitokotiin, kun huomattiin, että hänen painonsa oli kaksinkertainen muihin samanikäisiin verrattuna.