Onko Hämeenkyrö jotenkin tavallista pikkupaikkaa sivistymättömämpi? Panee semmoista tuumimaan, kun tätä palstaa aina joskus vilkaisee. Nytkään ei ole etusivulla montakaan asiallista avausta. Vihanlietsontaa moneen suuntaan kyllä on, samaten vihajulkaisujen mainontaa. Eikö ihmisillä ole mitään asiallista sanottavaa? Ne muut jutut kun voisi jättää vaikka sanomatta.
Kyräilijöiden ja uusnatsien kylä? Näin tulkitsen etusivun avaukset.
Harvinaisen monta törkyketjua ja massapostittajaa
13
353
Vastaukset
- vajavainenkuntalainen
:)lue vaikka ikaalisten palstaa
- Lukija-kuulija
No se on samaa lajia kuin Hämeenkyrön. Vaan muiden pientenkään paikkojen palstat eivät ole härskiä huutoa, ihmisten vihaamista ja yhden suunnan propagandaa täynnä. Pohjoissatakuntalaisuusko tässä se syy onkin?
- Jos_haluatte
suvakkipropagandaa, niin lukekaa vaikka Helsingin sivuja.
Tänne ei "kulttuurin rikastuttajia" tarvita yhtään lisää. - phjkvh
Sinne ei oikeastaan tarvita yhtään mitään koskaan, mutta ongelma sekin on jos te haluatte joskus lähteä käymään kotoanne muualla. Pysykää kuitenkin siellä.
- me.riitämme
Lukija-kuulija kirjoitti:
No se on samaa lajia kuin Hämeenkyrön. Vaan muiden pientenkään paikkojen palstat eivät ole härskiä huutoa, ihmisten vihaamista ja yhden suunnan propagandaa täynnä. Pohjoissatakuntalaisuusko tässä se syy onkin?
Hämeenkyrö ei ole eikä ole ollutkaan Pohjois-Satakuntaa. Kylläkin Itä-Satakuntaa, eikä edes Hämettä koskaan eikä liioin Pirkanmaata missään mielessä, mikä on tamperelaisten sudeettimaakuntaa mökkialueeksi ja vihervassureitten susiensuojelualuetta.
Siltikään tänne ei tarvita ketään syöttiläitä.
- Lukija-kuulija
Syöttiläs, suvakki, niinpä niin, aika pahnatahtoisen asenteen ihmiset tänne tosiaan kirjoittavat. Mikähän se suvakista kirjoittava itse siis on, kun on vastakohta? Kuka on oikeuttetu puhuttelemaan toista ihmistä syöttilääksi? Missä on ihmisten yhdenvertaisuus? Oikeudenmukaisuus? Reiluus ja rehellisyys?
Ihmettelen sivistymättömyyden ja ruman kielenkäytön määrää tällä palstalla.- varttihullu
Itse olet sivistymätön,suomi on vapaa ja täällä saa kirjoitella mielipiteitään. Jos häiritsee ilmoita ylläpidolle niin poistavat viestin. Toinen vaihtoehto on että hommaisit elämän äläkä ole niin utelias että käyt katsomassa keskusteluja suomi24 palstalla. Tämä on puolihullujen ja vähän vajaiden ihmisten huvia käydä täällä :)
- Lukija-kuulija
Millä perusteella minä olen itse sivistymätön? Olisi oikein mukava kuulla?
- skgkkjji
Ja millä perusteella sananvapaus sulkee pois pahantahtoisuuden?
- varttihullu
Lukija-kuulija kirjoitti:
Millä perusteella minä olen itse sivistymätön? Olisi oikein mukava kuulla?
Siksi olet sivistymätön kun käyt täällä tirkistelemässä vähämielisten keskusteluja,hanki elämä:)
- ontuvaamurista
Tunnistan kyllä Hämeenkyröläisen mielenlaadun näistä kirjoitteluista vaikkei ne nyt juurikaan eroa kaikista muista kovaa ääntä pitävistä pakolaisten ja maahanmuuttajien vastaista trump-politiikkaa symppaavista siis yksioikoiselle, populistiselle itsekkäälle ajattelulle saadaan sijaa, jossa kriittisyys tarkoittaa rajat kiinni menetelmää, eikö?.
Siis kun meidän mielenlaatu on mieltään helposti pahoittavaa ripaus Hämäläistä hitautta jossa Satakuntalaista vittumaisuutta kuten eräs Pohjois-Karjalasta tänne saapunut muuttaja totesi.
Vaikka meillä paperikoneita suljetaan ja töitä pitääkin etsiä oman kunnan ulkopuolelta, mikä voi oikeasti olla hyväkin käydä muuallakin, ei sentään henkeä uhata.
Kun näilläkin sanoilla saa suvakin leiman niin antaa olla sitten, vaikka ihan liikaa me suvaitaan sellaista jotka oikeasti tekevät elämästämme hankalaa, epäoikeudenmukaista tai ainakin syövät meidän pöydästä hieman enemmän kuin pakolaiset, vaan ne joilla jo on kaikkea mutta mikään ei riitä, ei verosuunnittelu, ei veroparatiisikikkailu, ei kilpailukykysopimus, jne . - hoikkala.mukaan
Ikaalisten palsta on huomattavasti mukavampaa luettavaa kuin meidän palsta. H:kyrö tarvii oman Hoikkalan!!
- kunnansihteeri
Hämeenkyrö on muuttovoitoinen kunta varmaankin sen ihanan alkuperäisväestön ansiosta,nyt kun tänne meidän onnelaan voi muutta jopa kaupunkilaisia niin kyllähän siinä älykkyysosamäärä surkastuu väkisinkin. Kyllä aitaa tarvittaisiin täälläkin ylöjärven sekä ikaalihlaisten rajalle. Älkää tulko pilaan meirän alkuperäisväestön eläkeonnee, täälä ei haalariväkee tarvita vaan ainoastaan paperieläkeläisiä joiren eläke on enämpi kun teirän surkimusten palkka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663392Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463212Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1252771- 442553
- 311963
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391240