mm Suomen Pankin johtokunnan jäsen Olli Rehn saa miekkansa ja hatun. Kunniatohtorit nimitetään promootiotilaisuudessa ensi kesäkuussa.
"Lappeenrannan teknillinen yliopisto (LUT) nimeää 14 uutta tekniikan ja kauppatieteiden kunniatohtoria. Mukana on tieteentekijöitä, liike-elämän johtohahmoja sekä yksi televisiotähti, suositun Myytinmurtajat-sarjan Jamie Hyneman. "
Sen verran Ollia tunnen ja tiedän, että miekka ja hattu menee oikeaan osoitteeseen. Siitäkin voidaan jurnuttaa puoleen ja toiseen, mutta osoite on oikea.
Myös itse sain aikanaan miekkani, se aina ollut perinne upseeriarvoissa.
Tyyppejä ollut useita miekoille, aina valmistajasta ja vuosista riippuen.
Nykyisin keräilijöitten suosiossa. Kuitenkin tunnearvoa niin paljoin, ettei voisi edes kuvitella myyvänsä sitä -ainakin itsellä näin, tämä arvo pinnassa.
Varmaan monille perikunnille jää ja ei oikein osata sitä arvostaa, kantajansa tapaan aikanaan. Menee sitten pääosin keräilijöille.
Näitä vanhoja tradiotioita jää elämään, kuin miekka, upseerikuntaan.
Sillä ei ole isompaa käyttöä, kuin niillä joillakin, jotka on mukana valtiovieraitten paraati tilaisuuksissa.
hra Kapi tänne kirjoittelee, hänelläkin miekkansa, ilmeisesti ns "aliupseerimiekka", kun nämä oli ainakin aikanaan eroteltu eri upseeriryhmiin omansa. Tuskin Kapi minulle vastaa, kun pitää "ylpeytensä", mutta tämmöinen käsitys itsellä on.
Ja hyvä kun ollaaan "ylpeitä", on se vain tämä Suomi semmoinen, että saa hakea vartaistaan maailman maista.
Joka maailmalla kierellyt sen huomannut miten omamaa on "mansikka".
Kyllä täällä on sadanvuoden aikana asiat laitettu preeraan.
Saatiin oma "vainolainen 1918 nujerrettua alkuun, kun maa oli itsenäistynyt, ettei heille sopinutkaan se malli, vaan asein yrittää muuttaa kansantahtoa.
Voidaan ihan hyvin, rinta rottingilla sanoa, että kansa oli ja on yhä itsenäisyyden kannalla.
Vaikka keisari antoi Suomelle paljon oikeuksia, ei se korvaa itsenäistä maata. Ennen vuotta 1917. 1809 alkaen, kuin Ruotsinvalta lakkasi täällä.
Sepä siitä.
Miekka ja hattu muistoksi
11
248
Vastaukset
- TäyttäPashaa
Valheita valheiden perään "majurin" mielikuvitus laukkaa ja vieläkin kaikkien satujensa jälkeen luulee jonkun uskovan sepityksiään.
- Ookko.Kapi
>>hra Kapi tänne kirjoittelee, hänelläkin miekkansa, ilmeisesti ns "aliupseerimiekka", kun nämä oli ainakin aikanaan eroteltu eri upseeriryhmiin omansa. Tuskin Kapi minulle vastaa, kun pitää "ylpeytensä"<<
- Jytilä
Ookko.Kapi kirjoitti:
>>hra Kapi tänne kirjoittelee, hänelläkin miekkansa, ilmeisesti ns "aliupseerimiekka", kun nämä oli ainakin aikanaan eroteltu eri upseeriryhmiin omansa. Tuskin Kapi minulle vastaa, kun pitää "ylpeytensä"<<
Tuskin Kapi minulle vastaa, kun pitää "ylpeytensä"<<
- Leikkimajuri.sekaisin
"Sen verran Ollia tunnen ja tiedän"
Et olekaan aiemmin maininnut, että tunnet Ollin...
"Myös itse sain aikanaan miekkani, se aina ollut perinne upseeriarvoissa"
Et sinä ole upseerimiekkaa saanut. Lakkaa jo kuvittelemasta ja levittämästä perättömiä juttujasi.- Jytilä
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Miekkahan on helppo valmistaa puusta, jopa kokardia helpompi.
Niinpä, jos oikein oman metsän puusta väkertää niin varmaan perikuntakin arvostaa.
- Jytilä
KADETTIKOULUN KUNNIAMIEKKAPERINTEET
Kapilla on tuo.
Kadettikoulun kunniamiekka jaetaan vuosittain upseeriksi valmistuvista kadeteista ansioituneimmalle. Amerikkalainen komentajaJohan A. Gade lahjoittikeväällä 1938 Suomen Kadettikoululle kunniamiekkarahaston alkupääomaksi sata (100) Englannin puntaa osoittaakseen Suomen Armeijaa kohtaan tuntemaansa ihailua ja osaltaan kehittääkseen hyviä suhteita Suomen ja Yhdysvaltain välillä. Nykyään kunniamiekka hankitaan Kadettikoulun tukisäätiön lahjoittamin varoin.
Kunniamiekka on ohjesäännön mukainen maavoimien jalkaväen upseerin miekka. Miekan terä on ornamentein koristeltu ja siinä on teksti:"Kunniamiekka (luovutusvuosi)".
Kunniamiekan saajan valinnassa otetaan huomioon opintomenestyksen ohella myös asianomaisen käytös sekä muut esimerkilliselle upseerille luonteenomaiset piirteet. Ensimmäisen kerran kunniamiekka jaettiin 20.kadettikurssin nimittämistilaisuudessa 16.5.1938 presidentin linnassa- kaikista.paras
Kapi oli paras kadettikoulussa.
- Pomppakurssin.primus
"Kadettikoulun kunniamiekka jaetaan vuosittain upseeriksi valmistuvista kadeteista ansioituneimmalle".
Valitettavasti "majuri" ei ansioitunut ja niinpä hänelle lohdutukseksi jaettiin Star Wars -valomiekka (ei sisällä paristoja).
"Kunniamiekan saajan valinnassa otetaan huomioon opintomenestyksen ohella myös asianomaisen käytös sekä muut esimerkilliselle upseerille luonteenomaiset piirteet".
Upseerille luonteenomaiset piirteet kuten ilmaisu- ja kirjoitustaito eivät yltäneet vaaditulle tasolle. Valitsijaraati päätti suositella "majurille" em. valomiekkaa. - RUKilainen
kaikista.paras kirjoitti:
Kapi oli paras kadettikoulussa.
Niin varmaan,sielläkin paras.
- Punikki.teatteri
Osana seremoniaa presidentti Tarja Haloselle myönnettiin teatteritaiteen kunniatohtorin arvonimi hänen ansioistaan teatteritaiteen ahkerana ja kannustavana katsojana sekä urastaan teatteri-, kulttuuri- ja järjestövaikuttajana.
Kunniatohtorin arvo myönnettiin myös tanssitaiteilija Deborah Haylle, ohjaaja Kaisa Korhoselle, ohjaaja Jouko Turkalle, professori Juha Vartolle ja valo- ja äänisuunnittelija Ilkka Volaselle. Lisäksi 17 tohtoria promovoitiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793