http://www.aamulehti.fi/kotimaa/ammattiliitto-pro-lentoalan-lakon-siirto-on-lainvastainen-lakko-oikeuden-rajoitus-24274479
Lindström alkaa jo puuttumaan lakko-oikeuteenkin lomalentojen takia vieläpä, uskomatonta touhua duunarin kannalta.
Lindström alkaa jo puuttumaan lakko-oikeuteenkin lomalentojen takia vieläpä, uskomatonta touhua duunarin kannalta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No onkohan toi alunperinkään ollu laillinen lakko?
Finnairin työehtosopimus:
31 pykälä. Erimielisyyksien ratkaiseminen
1. Sopijapuolet pyrkivät luottamuksellisesti neuvottelemaan kaikista niiden toimialalla ilmaantuvista kysymyksistä niiden ratkaisemiseksi yhteisymmärryksessä. Sopijapuolet myötävaikuttavat hyvien ja luottamuksellisten neuvottelusuhteiden kehittämiseen työpaikalla.
2. Tämän sopimuksen tulkintaa tai rikkomista koskevista erimielisyyksistä neuvotellaan ensin yhtiön ja asianomaisen teknisen tai luottamusmiehen kesken ja, ellei sovintoa synny, luottamusmiehen ja yhtiön välillä. Jollei yksimielisyyteen päästä, asia siirtyy liittojen käsiteltäväksi.
...
5. Niin kauan kuin edellä 2. kohdassa mainitusta erimielisyydestä käydään neuvotteluja, _asian johdosta ei saa julistaa työnseisausta_ (lakkoa tai työsulkua) eikä ryhtyä muuhun toimenpiteeseen vastapuolen painostamiseksi tai työn säännöllisen kulun estämiseksi.
pari kommenttia
1. lakko ei koske finnairia
2. Työnantajapuoli ei ole suostunut neuvotteluihin missään vaiheessa. Lakonuhka oli nimenomaan työnantajan pakottamiseksi neuvottelupöytään.
Kyllä on selkeästi puolueellinen tulkinta sovittelijalta ja oikeusministeri Lindströmiltä tässä asiassa, ei varmasti edistä neuvottelutuloksen aikaansaamista, ei todellakaan.
I?
1. No ei tos jutussa mainittu et minkä lentoyhtiön matkoja ne on peruus, et: Anteeks ku enno ajatustenlukija.
2. Juu en o koskaan väittänytkään et tiiän ton työtaistelunntaustoja, siks asetinkin kysymyksen muotoon ton postaukseni.
Ja eihän tota lakkoa mun nähdäkseni o peruttu, vaan vain siirretty, joten neuvottelutuloskin nyt sit vaan ilmeisesti siirty?
Jospa Lindströmillä oli vaan joku oma lomareissu vaarassa? :D
Joo, se olis ollu este juppilomailulle, juppeja ei saa kiusata sanoo Timo ja Jari pani toimeksi
Eks jupit lomaile tilauslennolla, ja parhailla on omat lentokoneet?
"Ennen vuoden 2000 perustuslakia oikeusministeriltä vaadittiin oikeustieteellistä korkeakoulututkintoa....
Jari Lindström (2015–), joka on koulutukseltaan _laborantti_."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_oikeusministeri
et valelääkärit tuomitaan lusimaan, mutta verovaroja ja lain väärinkäytöksistä vastaa kukaan. Tää ei koske pelkästään per.suksia vaan kaikkia puo.luteita.
Toi valelääkäri juttu kuluu siihen sote uudistukseen. Linnassa rupee päivystämään valelääkäri ympäri vuorokauden. Juttu toimii hyvin, koska vangit ovat valesairaita.
alkaa toi pippi långstrump-lindström ärsyttämään ihan tosissaan.