Tiesitkö että Tieliikelaitos irtisanoi viimevuonna 750 henkeä?
Et varmaan, sillä asiaa on pidetty julkisuudelta piilossa. Tieliikelaitos "maksoi" irtisanotut hiljaisiksi tekemällä sopimuksen että Tieliikelaitos maksoi 9 kk kotiin palkkaa.
Kaikki tämä johtuu siitä että Suomen hallituksen päätöksellä Tielaitos liikelaitostettiin jonka jälkeen alkoi saneeraus ja tolkuton säästövimma.
Jotain säästämisestä kertoo mm. se että esim. sanomalehtien tilaus peruttiin pienemmissä tukikohdissa.
Et varmaan, sillä asiaa on pidetty julkisuudelta piilossa. Tieliikelaitos "maksoi" irtisanotut hiljaisiksi tekemällä sopimuksen että Tieliikelaitos maksoi 9 kk kotiin palkkaa.
Kaikki tämä johtuu siitä että Suomen hallituksen päätöksellä Tielaitos liikelaitostettiin jonka jälkeen alkoi saneeraus ja tolkuton säästövimma.
Jotain säästämisestä kertoo mm. se että esim. sanomalehtien tilaus peruttiin pienemmissä tukikohdissa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eipä tuossa saneeraamisessa pitäisi mitää ihmeellistä olla.
Vanhan tielaitoksen (tvh:n) aikana tahti ole se että viisi miestä katsoi kun yksi teki. Ja tämä ei ollut mikään vitsi vaan ihan todellista.
Sama ilmiö on ollut joka paikassa missä on yhtiöitetty vanhoja kunnallisia tai valtiollisia laitoksia.
Pidettiin 'oikeutena' elää lev(e)äperäisesti veronmaksajien kustannuksella aikaansaamatta mitään tuotosta.
nyt mennään toiseen laitaan ,no niin se suomessa on vähän joka asiassa virrenveisuussakin varmaan-joko veisataan tai ei ja toiset sitäkin isommin,ehtii paikkaansa kun päätalon hermannin uuni,tuon tien ylläpito sumessa
Kyllä näin oli että irtisanottii mutta tiesitkö että osaa teistä hoitaa tielaitoksen lisäksi myös muita urakoitsijoita, kun tieliikelaitos hävisi tarjouskilvan pois itseltään jollakin alueilla se tarkoittaa sitä että kyllä niitä hoitajia siellä on vaikkei autoissa luekkaan tielaitos vaan jotain muuta.
Hyvin suuri osa juuri näistä pois potkituista joko koulutettiin suurella rahalla tai vain vaihtoivat työnantajaa.
Ja kysympä miksi sinne tukikohtaan sitten pitäisi tulla se sanomalehti ?
Vähän pisti ihmettelemään tuossa menneinä aikoina, kun joidenkin päällä komeili TVL:n tuliteriä vaatteita, vaikka eivät vuosikausiin olleet enää palveluksessa, olivat eri työnantajalla jne.
Lienee ollut ylimääräistä rahaa hankkia vähän kaverillekin, löysä kirjanpito tai paljon ylimääräistä varastossa.Ei ihme, jos nyt pitää säästää ja kaikkiallahan on kiristetty nyörejä.
Hullua puuhaa tämä yksityistäminen ja liikelaitostaminen. Siinä sataa potkuja duunareille ja kultaisia kädenpuristuksia herroille.
valtion pulja, oli se mikä hyvänsä ,ei ole tehokas,yksityinen on ,mutta.. tässä tienpidon kunnossapidossa kyllä äärialas kilpailuttaminen vie tehon seon varma kuin aurinko taivaalla,laatu huononee niin kaluston kuin miehityksenkin osalta,suomen tieherrat pitäisi panna urakoitsijan haalarit yhdeksi talveksi niskaansa ja vetää porukkaa,oppisivat näkemään miten asiat on
Totta puhut.
Siinä vielä johtajuuskin punnitaan, jos duunarista tulee pikku pomo, niin jo leikitään suurta johtajaa. Sinne vaan "karhun kyytiin" teitä auraamaan ½ 3 yöllä 25 asteen pakkasessa.
Sama koskee kuntien eri sektorien liikelaitoksiksi muuttamista. Kaikki hyvin, kun palkkamenoja ei näy suoraan talousarviossa, vaikka tuliskin maksamaan maltaita, väliäkö sillä. Joo ja valtuutetut on tyytyväisiä, että peukalonkuva jäi valtuustokaudella. Me päätettiin ja säästettiin, vaikka entistä syvempi monttu tulee kirstun pohjalle.
Nyt vielä lomarahat on vaarassa mennä jemmaan. Siellä niitä entisiä lomarahavapaita on kuukauden verran jemmassa, kun ei ehdi pitämään.
On tässä ehdoteltu, että kaikki yli 3000 € ansaitsevat pulittavat "kymmenykset", jo tulee säästöjä ja toisaalla vois toiminnot jatkua.