Lopeta turhien verojen maksaminen!

Vinkkarix

Jos ihmisellä on palkkatuloja, vaikka pieniäkin, voi helposti säästää muuttamatta menojaan, kun lopettaa turhien verojen maksamisen. Turhia veroja ovat kirkollis- ja veikkausverot. Kirkollisvero on yleensä noin 1,5% bruttotuloista eli noin 2% nettotuloista. Eroa kirkosta, niin pääset siitä!
Toinen turhake ovat lotto- yms. maksut. Lottomaksu on vero, joka peritään tyhmiltä: Ei siinä ikinä mitään kunnon summaa voita. Moni laittaa 3% nettotuloistaan lottoon.

Kun em. keinoilla säästää näin esim. 5% nettotuloistaan, ne rahat voi laittaa pörssiosakkeisiin, esim. kerran vuodessa. Kun sopivasti hajauttaa ostoksensa, saa helposti 5% tuoton rahoilleen. Osingot ym. kannattaa myös säästää ja ostaa lisää osakkeita.

Itse olen noudattanut em. ohjeita noin 25 vuotiaasta lähtien. Nyt minulla onkin eläkeläisenä noin 60 tuhannen euron vararahasto yllättäviä menoja varten. Ja voihan siitä aina halutessaan napata pari tonnia lomamatkaa varten.

Lähdenkin tästä lomalle. Nauttikaa te muut pappien saarnoista, minäkin nautin lomareissustani.

8

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkipuhetta

      Loistavasti olet asiat hoitanut.Itse en myöskään lottoa,polta,enkä ryyppää....kaikissa niissä veroja runsaasti.Samoin puulla lämmitetään aina,ei mee sähköveroa niin paljoa.Kerrankin asiallinen kirjoitus.

      • Vapaaehtoisia_veroja

        Verottaja kerää suurimmat summat aakkosten alkupäästä:
        A = autot
        B = bensiini
        C = cigarettes
        D = diesel

        Kun välttää näiden liiallista kulutusta, säästää paljon rahaa.


    • kökkötraktorix

      Totta puhut. Vielä voisi listaasi liittää auton myymisen. Sen pitäminen aiheuttaa valtavasti kuluja. Autoilun voi välttää ostamalla tai vuokramalla asunnon automarketin tai muun edullisen kaupan lähistöltä. Työpaikka on tietenkin myös valittava siten, ettei autoa tarvita. Vielä olisi suotavaa tuntea joku sisäpiirin heppu, jotta tietää mitkä osakkeet on nousutrendissä.

    • Merkkin

      Erityisesti kirkosta eroaminen kannattaa aina. Turha rahoittaa piispojen yli kymppitonnien palkkoja ja viinarahoja niiden päälle.

      • Godislove22

        Jumala ei vaadi rahaa ihmisiltä mutta kirkko vaatii ja kirkon pakanalliset lapsiinsekaantujat. Eroa siis kirkosta ja pidä yhteytesi Jumalaan niin kuin on iät ja ajat tehty, ilman kirkkoja.


    • äläeroakirkosta

      Siinä ei säästöt lämmitä, jos jää taivaspaikka saamatta.

      • herhehreh

        Tosin taivaspaikkaa ei millään kirkon maksuilla saavuteta. Vain typerys voi niin kuvitella. Kirkko vaatii rahaa, Jumala ei.


    • bumbumbgooglesta

      bumb

      Hanavedellä pärjää.
      Rajaton netti puhelimeen ja siitä jaat netin joka laitteelle. Nokia 7 tai käytetty
      Sanomalehdet netistä. Aikakausilehdet samoin. Sarjakuvat yms.
      TV ja elokuvat netistä halvalla. Osta netistä mitä tahansa, saa halvalla.
      Paastoaminen on paras laihdutuskeino.
      Liikkuminen on yliarvostettua, venyttele ennemmin.
      Älä osta liikaa ruokaa. Käy myös muissa ruokakaupoissa katsomassa hintoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4712
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3202
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2949
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1700
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1490
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1284
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      1007
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      941
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      27
      930
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      904
    Aihe