Otsikosta varmaan moni tekee päätelmän, että olen trolli, mutta voin vakuuttaa etten ole.
Olen vähän alle 40-vuotias nainen, naimaton, uskossa. Minulla on fyysinen sairaus, joka näkyy ulospäin. Varmaan sen takia kukaan mies ei ole huolinut minua vaimokseen ja lastensa äidiksi. Lisääntymiselimissäni ei kuitenkaan ole mitään vikaa, ja vaikken voi tietää varmuudella saisinko enää tässä iässä lapsen, niin ainakin kuukautiseni ovat edelleen säännölliset eikä minulla ole ollut mitään sukupuolitauteja koskaan (en ole juuri seksiä harrastanut), joten varmaan mahikseni ovat ikääni nähden ihan hyvät.
En ikinä tekisi aviorikosta enkä huijaisi ketään sänkyyn (kuten teki Jeesuksen esiäiti Tamar Raamatussa). Ajattelin siksi, että mitä jos tilaisin netistä spermaa. Luin jutun amerikkalaisesta naisesta, joka teki niin, ja on nyt terveen poikalapsen äiti.
Lapsi olisi "isätön", mutta jos tämä on ainoa mahdollisuuteni synnyttää ja täyttää Jumalan tahto naisena (1. Tim. 2:15) niin teenkö enemmän väärin, jos en tartu toimeen? Eikö minun naisena ole tehtävä kaikkeni ollakseni lasten synnyttäjä, kuten Raamattu sanoo? Jos Jumala päättää toisin niin sitten tyydyn siihen, mutta jos en anna Jumalalle mahdollisuutta niin silloinhan vasta teen väärin (enkä voi pelastua?).
Olen sairauteni takia työkyvytön, minulla ei ole varallisuutta ja vain yksi ystävä. Toisaalta yhteiskunta auttaa yksinhuoltajia ja jos saan lapsen niin hänestä voi olla käytännön apua jos/kun sairauteni ajan mittaan pahenee.
Olen vähän alle 40-vuotias nainen, naimaton, uskossa. Minulla on fyysinen sairaus, joka näkyy ulospäin. Varmaan sen takia kukaan mies ei ole huolinut minua vaimokseen ja lastensa äidiksi. Lisääntymiselimissäni ei kuitenkaan ole mitään vikaa, ja vaikken voi tietää varmuudella saisinko enää tässä iässä lapsen, niin ainakin kuukautiseni ovat edelleen säännölliset eikä minulla ole ollut mitään sukupuolitauteja koskaan (en ole juuri seksiä harrastanut), joten varmaan mahikseni ovat ikääni nähden ihan hyvät.
En ikinä tekisi aviorikosta enkä huijaisi ketään sänkyyn (kuten teki Jeesuksen esiäiti Tamar Raamatussa). Ajattelin siksi, että mitä jos tilaisin netistä spermaa. Luin jutun amerikkalaisesta naisesta, joka teki niin, ja on nyt terveen poikalapsen äiti.
Lapsi olisi "isätön", mutta jos tämä on ainoa mahdollisuuteni synnyttää ja täyttää Jumalan tahto naisena (1. Tim. 2:15) niin teenkö enemmän väärin, jos en tartu toimeen? Eikö minun naisena ole tehtävä kaikkeni ollakseni lasten synnyttäjä, kuten Raamattu sanoo? Jos Jumala päättää toisin niin sitten tyydyn siihen, mutta jos en anna Jumalalle mahdollisuutta niin silloinhan vasta teen väärin (enkä voi pelastua?).
Olen sairauteni takia työkyvytön, minulla ei ole varallisuutta ja vain yksi ystävä. Toisaalta yhteiskunta auttaa yksinhuoltajia ja jos saan lapsen niin hänestä voi olla käytännön apua jos/kun sairauteni ajan mittaan pahenee.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Lisäisin, että en kaipaa irvailuja enkä ateistien yms. mielipiteitä vaan uskovaisten asiallisia vastauksia. Toistan että en ole trolli vaan täysin vakavissani. Mistään muualta en vaan kehtaa asiaa kysyä. Olen joskus tätä palstaa lukenut ja tiedän täällä kirjoittelevan sekalaista porukkaa, mutta minua kiinnostaa pelkästään uskovaisten mielipiteet tähän kysymykseen.
1 Kor 7:23 Te olette kalliisti ostetut; älkää olko ihmisten orjia.
7:24 Pysyköön kukin, veljet, Jumalan edessä siinä asemassa, missä hänet on kutsuttu.
7:25 Mutta neitsyistä minulla ei ole Herran käskyä, vaan minä sanon ajatukseni niinkuin se, joka on Herralta saanut sen laupeuden, että hän on luotettava.
7:26 Olen siis sitä mieltä, että lähestyvän ahdingon tähden jokaisen on hyvä pysyä entisellään.
7:27 Jos olet sidottu vaimoon, älä pyydä eroa; jos et ole sidottu vaimoon, älä pyydä itsellesi vaimoa.
7:28 Mutta jos menetkin naimisiin, et syntiä tee; ja jos neitsyt menee naimisiin, ei hänkään tee syntiä; mutta ne, jotka niin tekevät, joutuvat kärsimään ruumiillista vaivaa, ja siitä minä tahtoisin teidät säästää.
7:29 Mutta sen minä sanon, veljet: aika on lyhyt; olkoot tästedes nekin, joilla on vaimot, niinkuin ei heillä niitä olisikaan,
7:30 ja ne, jotka itkevät, niinkuin eivät itkisi, ja ne, jotka iloitsevat, niinkuin eivät iloitsisi, ja ne, jotka ostavat, niinkuin eivät saisi omanansa pitää,
7:31 ja ne, jotka tätä maailmaa hyödyksensä käyttävät, niinkuin eivät sitä käyttäisi; sillä tämän maailman muoto on katoamassa.
7:32 Soisin, ettei teillä olisi huolia. Naimaton mies huolehtii siitä, mikä on Herran, kuinka olisi Herralle mieliksi;
7:33 mutta nainut huolehtii maailmallisista, kuinka olisi vaimolleen mieliksi,
7:34 ja hänen harrastuksensa käy kahtaanne. Samoin vaimo, jolla ei enää ole miestä, ja neitsyt huolehtivat siitä, mikä on Herran, että olisivat pyhät sekä ruumiin että hengen puolesta; mutta naimisissa oleva huolehtii maailmallisista, kuinka olisi mieliksi miehellensä.
7:35 Tämän minä sanon teidän omaksi hyödyksenne, en pannakseni kytkyttä kaulaanne, vaan sitä varten, että eläisitte säädyllisesti ja häiriytymättä pysyisitte Herrassa.
Kiinnittäisin huomiota erityisesti seuraavaan lauseeseen:
7:26 Olen siis sitä mieltä, että lähestyvän ahdingon tähden jokaisen on hyvä pysyä entisellään.
Paavali viittasi vainoihin ja ahdinkoihin, joista tiedettiin profetioiden perusteella, että ne olivat tulossa. Nytkin on tilanne sellainen, että Raamatun ennustusten perusteella oikeille uskovaisille tulee ahtaat oltavat, vainoja jne..
Siis pitääkö meidän kantasuomalaisten lisääntyä enemmän vai ei? Koettakaa Herran tähden päättää johonkin suuntaan. Vai onko raamatulla monta mielipidettä tästäkin?
Mistä sinä muka tiedät, millainen uskova tuosta lapsesta tulisi vai tulisiko ollenkaan? Et tietenkään mistään.
Luulen kyllä että sperma ei ainakaan tavallisena postilähetyksenä hyvänä säily. Ehkä se olisi viisainta luovuttaa lypsytuoreena vasta kohteessa.
Koska en ole ateisti, voinen vastata. Haluatko lapsen vai et? Jos haluat, pystytkö todennäköisesti huolehtimaan siitä seuraavat 18 vuotta? Nämä ovat asioita joilla on todellista merkitystä.
Lapsen hankkiminen sen takia, että se pelastaisi sielusi, ei oikein kuulosta lapsen edun mukaiselta lisääntymisperusteelta.
Ei noin vanha ja sairas kanttura enää lasta tarvi tai sitten menet naimisiin.
Lue Raamattua ja pohdi asiaa rukoillen. Suoraa neuvoa Raamatussa ei ole siihen mitä kysyit. Tee siis sen mukaan mitä sieltä löydät. Saatan joutua itsekin pyytämään spermalahjoitusta tai menemään hed.hoitoihin jos en miestä saa. Nykyajan miehet on niin kranttuja ettei siinä Jumalan sanakaan mitään merkkaa kun katsotaan vain ulkokuorta.
"Lue Raamattua ja pohdi asiaa rukoillen. Suoraa neuvoa Raamatussa ei ole siihen mitä kysyit. Tee siis sen mukaan mitä sieltä löydät."
No löydän Raamatusta sen että naisen täytyy synnyttää.
Tiedätkö annetaanko hedelmällisyyshoitoja sairaillekin? Eikö se olisi syrjintää jos ei annettaisi? Istun pyörätuolissa, mutta pystyn kävelemään lyhyitä matkoja tarvittaessa.
Käsittääkseni julkinen puoli ei anna hedelmöityshoitoja itsellisille naisille, mutta yksityinen antaa. Yksityisen puolen hoidot kustantavat aika paljon. Itse säästän siihen rahaa joka kuukausi. Sairaus tuskin on este hoitojen saamiselle. Eiköhän meillä kaikilla ole jotain kremppaa.
Ei kun paranee :D :D
"en ole juuri seksiä harrastanut", mutta olet silti. joo pysy erossa miehistä, koska sua uskaltais naida koska olet jollekin toiselle varattu muutenkin.
Kyllä nykymaailma on sitten ihan sekopäinen. Luojan kiitos, olen jo viidenkymmenen ja vähän yli, pääsen täältä varmaan pois, ennen kuin täällä lopullisesti seotaan. (Toivottavasti kirjoittaja oli ateistitrolli.)
Kirjoitus on tosiaankin trollaus joltain puolelta. Menin hetkeksi ansaan, kun ajatuksissani luin.
Ehkä se johtuu siitä, että pidän kaikkia alle 45-vuotiaita jo aika vinksahtaneina, on heillä sitten mikä tahansa maailmankatsomus.
Tuo viittaisi ateistitrolliin tuo että nainen muka pelastuu lasten synnyttämisen kautta, ei Suomessa kai sellaista uskonlahkoa ole tai jos olisi ei olisi kristitty lahko.Toisaalta sitten teksti saattaa viitata johonkin kuuma peruna-aiheeseen, jota täällä on käyty, joten joku on esittävinään tällaista ja lähinnä tuosta syrjinnästä tuli mieleen, että sieltä toiselta puolelta trolli.
Mutta samapa tuo, pääasiassa ettei ollut totta. Sairaudenhoito on sentään sen verran kehittynyttä, että en välttämättä ehdi kuolla alta pois riittävän ajoissa, ennen kuin täällä ollaan täysin seottu.
Ymmärrän että jonkun mielestä vaikutan trollilta, mutta näin ei ole. Mietin tätä juuri siksi että olen uskossa ja pidän Raamattua Jumalan sanana.
Lause on Raamatusta "nainen pelastuu lasten synnyttämisen kautta", 1 Timoteuskirje 2:15.
Kumpi trolli nyt sitten olet? Ja todennäköisesti vielä mies kaiken lisäksi. Tuon Raamatun kohdan jankutus viittaa ateistiin, mutta kuten sanottu syrjintä-kohta viittasi sitten taas johonkuhun muuhun. Kuten sanottu, samapa tuo, pääasia ettei ollut totta.
Lestadiolainen??
Olen pahoillani mutta en voinut mitään. Repesin :D :D
Siis keski-ikäinen ja työkyvytön ”nainen” murehtii, kun ei ole päässyt avioliittoon eikä saanut lapsia.
”…jos tilaisin netistä spermaa. Luin jutun amerikkalaisesta naisesta…”
Amerikka on ihmeellinen maailma, siellä voi tapahtua mitä vain. Huijareita on vaikka minkälaisia. Oikeasti, miten arvelit varmistuvasi siitä, että se ylipäätään on spermaa jota tilaa tai miten se säilyy viikkojen postin kulussa.
”…täyttää Jumalan tahto naisena (1. Tim. 2:15)…”
”…jos en anna Jumalalle mahdollisuutta niin silloinhan vasta teen väärin (enkä voi pelastua?).”
Lestadiolaisessa opissa taidetaan tätä opettaa? Siellä opetetaan sitäkin, että jokainen hedelmöittymätön munasolu tulee syyttämään siitä, ettei ole saanut syntyä.
”Eikö minun naisena ole tehtävä kaikkeni ollakseni lasten synnyttäjä…”
Voimmehan me synnytyskoneina miehille toimia, tosin naiset ovat myös ihmisiä. Ihmisiä, joilla on moninaisia tehtäviä ihan siinä missä miehilläkin.
Teidänkö että niin Pohjois-Suomessa kuin Itä-Suomessa on paljon yksinäisiä miehiä, jotka varmaan ilolla sinut siittäisivät. :D
PS Ihan hauska trollaus vaihteeksi.
>niin Pohjois-Suomessa kuin Itä-Suomessa on paljon yksinäisiä miehiä, jotka varmaan ilolla sinut siittäisivät.
Todella paljon, mutta taitavat pitkälti olla nettipornon aktiivikäyttäjiä ja naisihannekin voi olla muotoutunut sen mukaan. Herättääkö siitoskaipuinen rampa naaras viboja laisingan?
>PS Ihan hauska trollaus vaihteeksi.
Ja hyvin kirjoitettu. Koulussa on oltu heireillä.
Sinä tunnet oikeita uskovaisia luonnossa paljon enemmän kuin minä, mutta väkisinkin tässä palstoja kyntäessä olen tullut siihen tulokseen että ei ole mitään niin omituista etteikö se jonkun mielestä voisi olla myös hyvin raamatullista.
Voin vaikuttaa että ovat ihan mukavia" maalaispoikia". Olet heitä kohdannut vuosia, ja näistäkin on tullut juteltua. Osa heistä käy naapurista hakemassa puolisoita, vaikka olisivat miten alkoholisoituneita tai vähemmän kuosissaan.
Hetken ihmettelin että mistä naapurista muka, eihän siellä naisia ole. Sitten hiffasin...
Niin, ilmiö on tuttu täällä Itä-Suomessa :D
#En ikinä tekisi aviorikosta enkä huijaisi ketään sänkyyn (kuten teki Jeesuksen esiäiti Tamar Raamatussa). Ajattelin siksi, että mitä jos tilaisin netistä spermaa. Luin jutun amerikkalaisesta naisesta, joka teki niin, ja on nyt terveen poikalapsen äiti.#
Varo antamasta väärää todistusta!
Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan Pyhää Raamattua ei ole koskaan ollut kirjoitetussa muodossa!
SEN VUOKSI
Jeesus lähetti/lähettää omilleen Pyhän Hengen tueksi ettei totuus katoa maailmasta mm rikollisen kristinuskon toimesta.
rikollisuuden väärentämä raamattu jatkuvissa muutoksien kohteena. Suomen kielisenkin raamatus Jumalan ja Jeesuksen antama Laki muuttui laittomasti 1992 raamatun väärennksen versiossa poistamalla "älä tee huorin" käskyn ja korvaamalla sen rikollisuuden "älä tee aviorikosta" käskyllä jotta joka ei ole aviossa rikollisuuden herraa palvelevana eksytetään huoraamaan itsensä helevettiin ja katolaiset papit saavat helpotusta sillä heidän tulee pysyä naimattomina lastenkin raiskaajina saatanan mieliksi...
Faktaa mm näin...
http://www.ortodoksi.net/tietopankki/henkilot/pyhat/uuden_testamentin_pyhat/apostolit/apostoli_paavali.htm
"Nykyinen Raamatun tutkimus kiistelee useiden kirjeiden autenttisuudesta. Kirjeestä hebrealaisille kiistellään erityisesti ja siitä on kiistelty jo alkukirkon ajoista asti. Se ei ilmeisesti ole apostoli Paavalin kirjoittama. Kuinka tahansa, kirkon Raamatun kohtia sisältävä luettelo esittelee nämä kaikki Paavalin kirjeinä. Tähdellä merkittyjä kirjeitä pidetään todennäköisesti Paavalin seuraajien kirjoittamina."
Kirje roomalaisille
Ensimmäinen kirje korinttilaisille
Toinen kirje korinttilaisille
Kirje galatalaisille
Kirje efesolaisille *
Kirje filippiläisille
Kirje kolossalaisille *
Ensimmäinen kirje tessalonikalasille
Toinen kirje tessalonikalasille *
Ensimmäinen kirje Timoteukselle *
Toinen kirje Timoteukselle *
Kirje Titukselle *
Kirje Filemonille
Kirje hebrealaisille *
ja täältä lisää faktaa....
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kritiikki/raamattu/raam1.html
Joten
Jokainen joka väittää raamattua Jumala Sanaksi, antaa väärää todistusta ja on rikolinen valehtelija!
Joh. Ilm. 22:18, 19 "Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu. "