Kuten tiedetään, Hitlerin Saksa ja Venäjän edeltäjä Neuvostoliitto solmivat hyökkäämättömyyssopimuksen, jonka lisäpöytäkirjassa nämä liittolaiset sopivat jakavasa Euroopan etupiireihin. Suomi joutui NL:n etupiiriin, Puola jaettiin kummankin kesken. Natsi-Saksa ja Neuvostoliitto, siis liittolaistet, hyökkäsivät vuonna 1939 yhdessä Puolaan ja pitivät maan valloituksen "kunniaksi" yhteisen voitonparaatinkin Brest-Litovskissa, liittolaisuuden hengessä. Tästä NL:n ja Hitlerin Saksan liittolaisuudesta sitten Suomikin joutui kärsimään, kun NL hyökkäsi Suomee, jonka oli siis liittolaisensa Natsi-Saksan kanssa sopinut kuuluvaksi omaan etupiiriinsä.
Tästä alkoi pitkä ja katkera sotavuosien jakso Suomen ja Neuvostoliiton välillä. Suomi maksoi kovan hinnan Neuvostoliiton ja Hitlerin johtaman Natsi-Saksan liittolaisuudesta.
Tästä alkoi pitkä ja katkera sotavuosien jakso Suomen ja Neuvostoliiton välillä. Suomi maksoi kovan hinnan Neuvostoliiton ja Hitlerin johtaman Natsi-Saksan liittolaisuudesta.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hitler ja Stalin aloittivat yhdessä koko toisen maailmansodan.
Juuri näin. MIKSI STALININ OSUUTTA SODAN ALOITTAJANA AINA VÄHÄTELLÄÄN JA PELKÄSTÄÄN HITLER DEMONISOIDAAN?
Itteäki aina vituttanu tää valikoiva historian kertominen.
Kun Suomi oli vuoteen 1991 käsin ohjattu Moskovasta, pelkkä venäjän versio oli Suomessa laillinen.
Noinhan nuo diktaattorinpaskat stalin ja hitler Puolankin jakoivat sulassa yhteisymmärryksessaä. Pitivät kyrpiäiset vielä yhteisen natsien ja punanatsien voitonparaatinkin.
Näin se meni. Venäjäntrollit aina syyllistävät Suomea Saksan rinnalla sotimisesta, mutta itsehän Neukut pisti koko sodan pystyyn natsien kanssa. Suomi joutui pakkoraossa liittoutumaan Saksan kanssa. Onneksi oli edes se yksi liittolainen, ehkä se varmisti itsenäisyytemme säilymisen.
Aivan..ja sitten jankutus "Suomi hyökkääjänä" - no eihän täältä olisi lähdetty hakemaan meiltä ryöstettyjä alueita takaisin, ellei NL olisi rikoksellaan niitä vienyt!
Milloin Venäjällä aletaan katsoa historiaa rehellisesti?
Silloin, kun keksitään toistaa tuo asetelma...
Oletan, että siellä tulkitaan kommunistien eli proletariaatin diktatuurin tuoneen maailmalle Stalinen myötä niin suuren aatteen, että jopa Merkel sitä soveltaa osittain, puhumattakaan Soroksesta, suurpankeista ja Ay-liikkeestä tai kokoomuslaisista ja EK:sta.
Venäjän mun mielestä pitää Karl Marxin ja Leninin ideologian konkreettista testivaltion aikaansaannosta niin loistavana keksintönä, ettei Stalinin hommia tulkita lainkaan terrorismiksi ja sodan aloittamiseksi yms.
Toisin sanoen EU on sen toisinto sivistyneessä ja modernissa kontekstissa. Ja kun vielä hajomisvaiheessa jätkät ja ämmät aloittavat sodan, koko uusinto tulee toteutumaan. Siihen riittänee kapinallisten tuhokin, jonka Saksa on jo sananvapaudessa aloittanut.
Jotenkin ja jossakin vaiheessa se tulee tapahtumaan: kaksi tai kolme sellaista, jotka keskenään ovat oikeastaan kilpailuasemassa, liittoutuvat hetkeksi aikaa jakaakseen kaiken sen, mikä on helppo saada, jonka jälkeen ne käyvät toistensa kimppuun.
Tuosta pelilaudalla tapahtuvan pelin lopusta olenkin halunnut kuulla "hiljaista tietoa". Siis kilpailijat liittoutuvat keskenään ryöstääkseen loput samposta ja sen jälkeen tulee katkera tappelu näille kilpailijoille. Onkohan muutakin tietoa näistä sota-asetelmista, strateegikot ehkä voisivat tietää?
Mitäs luulet, kauanko tämä loppuvaihe jatkuu? Onko vaalikaudet, vai mikä, joka ratkaisee? Nyt kertomaan sotahistorian "peliteorian" ymmärtäjät.
Tässä olisi hyvä olla perillä sekä sotahistoriasta että poliittisesta historiasta. Toki mitkään historian tapahtumat eivät uusiudu sellaisenaan, mutta koska "ihmisluonto" ei muutu (varsinkaan vallankäyttäjien "luonto"), niin historiasta löytyy esimerkkejä, miten kansainvälispoliittinen vallankäyttö tapahtuu.
Ribbentrop-sopimus on hyvä, kaikkien tuntema esimerkki siitä, miten kaksi toisensa tuhoamisen pyrkinyttä valtaa hetkeksi sopii keskenään saaliinjaosta. Ja kuka oli se "kolmas"? Se oli löperö luottavainen Länsi-Eurooppa, joka Britannian pääministerin äänellä julisti "rauha meidän aikanamme". Osasyyllinen hyväuskoinen sivustaseuraaja. Sellaisethan antavat koulukiusaajienkin jatkaa.
Tässä sotaherrojen historiikit.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler
https://en.wikipedia.org/wiki/Benito_Mussolini
https://fi.wikipedia.org/wiki/Neville_Chamberlain
https://fi.wikipedia.org/wiki/Winston_Churchill
Trotski (oli ensin menshevikki = demari)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Lev_Trotski
"Trotski kuului Neuvostoliiton ja Kominternin perustajiin, ja häntä pidetään puna-armeijan luojana, mutta hän joutui vuonna 1929 maanpakoon hävittyään valtataistelun Josif Stalinin kanssa. NKVD:n agentti Ramón Mercader murhasi Trotskin Meksikossa 1940."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Lenin
https://fi.wikipedia.org/wiki/Josif_Stalin
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vjatšeslav_Molotov
https://fi.wikipedia.org/wiki/Molotov–Ribbentrop-sopimus
https://fi.wikipedia.org/wiki/Joachim_von_Ribbentrop