Onko kaikella elämällä DNA?

bjsdjbf

Kasveilla, ihmisillä, eläimillä, ensimmäisillä organismeilla..kaikella elämällä mitä esiintyy?

35

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jygjhgfjhghj

      On. Kaikella elämällä, mitä maapallolla on. Ei ole täysin pois suljettu, ettei jossain muualla kehittynyt elämä perustuisi erilaiseen dataan. DNA ei ole ainoa mahdollisuus tiedon siirtämiseen.

    • 3rwerdfgbcvb

      Dna on todiste älyllisestä suunnittelusta.

      • hjjkjlkjljlkj

        Ei ole. Se on todiste evoluutiosta.


    • Liian vaikeaa vain kirjoittaa dna googleen ja katsoa wikipediasta

    • käyttöohjeet

      Ykkösiä ja nollia on tietokoneessa, eli ohjelma.

    • Ei ole, jos RNA-viruksia elävinä pidetään.

    • wearetherobots

      Ei ole. Define life.
      Sitten kun määrittelit: Onko eläimien elämä elämää? Onko bakteerien elämä elämää? Onko olemassa muunlaista elämää kuin materiaalista?

    • kapea_soveltuvuus

      Ei ole tutkittu kuin maapallon eliöstöä joten elämää voinee ehkä olla ilman dna:ta ja rna:ta.

      • Jos saataisiin avaruuden humanoidi kiinni, taitaisi olla aika pieni todennäköisyys että tämän perimäaines, jos sillä sellaista olisi, olisi juuri DNA:ta.


      • rwrwrw
        kekek-kekek kirjoitti:

        Jos saataisiin avaruuden humanoidi kiinni, taitaisi olla aika pieni todennäköisyys että tämän perimäaines, jos sillä sellaista olisi, olisi juuri DNA:ta.

        Tottakai se on. Samoista universumin aineksista avaruuden humanoidit koostuvat.


      • rwrwrw kirjoitti:

        Tottakai se on. Samoista universumin aineksista avaruuden humanoidit koostuvat.

        Vaan entäs me sitten? Meillei kyl oo tee-en-aata eikä är-än-aata, mut meitin mielestä me kyl niiku eletään ja hyvin eletäänkin, vaik mei olla olemassa. Ollaan kansanperinnettä ja käylään töissä Tokmalin Kahedorgil Päivil.

        Universumin aineksist meilleioo muuta ku lakana. Ollaan virtuaalisii ja tikitaalisii, niet voilaan tulla nettijohtookin pitkin, ja tässä sitä sitten ollaan sun tietokoneella. Moi vaan!


      • rwrwrw kirjoitti:

        Tottakai se on. Samoista universumin aineksista avaruuden humanoidit koostuvat.

        Nii, ja sit noist humanoideist. Kyl me ne tunnetaan. Mollaan istuttu niitten kans muutaman niiku kerran teellä, mut ei enää pitkään aikaan, kun noon niin rasittavii tyyppii. Vielähän siihenkin tottuu, et noon äklöttävän vihreitä, mut ne jutut on kyl ykspuolisii, sippauksia ja mikrosirun asettamisii aivoihin. Ja kellon hienoin ja tehokkain lentävälautanen. Ei sitä jaksa kuunnella.

        Onneks nei oo yrittäny asettaa mitään meitin aivoon, ku meillei oo aivoo. Ihmissudet taas on luppanaa väkee. Niitä me kutsutaan jatkossakin teelle.


      • kjhgkjhkhkhjk
        rwrwrw kirjoitti:

        Tottakai se on. Samoista universumin aineksista avaruuden humanoidit koostuvat.

        Ei ihan tottakai. Samat ainekset voivat järjestäytyä useilla eri tavoilla. Ei ole osoitettu, että juuri tuntemamme DNA olisi ylivoimaisen tehokas, vaikka se maapallolla onkin ainoa.


      • Humanoidille voisi olla myrkkyä joku hivenaine mikä meille on välttämätöntä, jos humanoidin kotiplaneetalta se hivenaine kokonaan puuttuisi.


      • kekek-kekek kirjoitti:

        Humanoidille voisi olla myrkkyä joku hivenaine mikä meille on välttämätöntä, jos humanoidin kotiplaneetalta se hivenaine kokonaan puuttuisi.

        Eivätkös ne Dänikenin mukaan aikoinaan tulleet tänne kultaa hakemaan?


      • PuhuvaKärmes kirjoitti:

        Eivätkös ne Dänikenin mukaan aikoinaan tulleet tänne kultaa hakemaan?

        Kyllä, ja Englannin kuningashuone on reptiliaanien jälkeläisiä. Kukahan se oli joka näin yritti väittää, muistan kyllä näin väitetyn?


      • reptiili_aivot
        salmiakkisaluki kirjoitti:

        Kyllä, ja Englannin kuningashuone on reptiliaanien jälkeläisiä. Kukahan se oli joka näin yritti väittää, muistan kyllä näin väitetyn?

        "Kukahan se oli joka näin yritti väittää, muistan kyllä näin väitetyn?"

        David Icke ja Jordan Maxwell.


      • TVstä-nähtyä

        Icke on höyrypää. Reptiliaanit pääsivät valtaan vasta äskettäin vaaleilla USA:ssa.


    • Kaikella elämällä on DNAta jos käyttää tieteen määritelmää elämästä. Viruksilla ei välttämättä ole DNAta, ja jotkut tiedemiehet ovat sitä mieltä että myös virukset ovat eläviä.

      Todellisuudessa kaikki on enemmän tai vähemmän elävää, koska kaikki mitä on olemassa on osa elämää, ja sen vuoksi on paljon elämänmuotoja, kuten atomeja esimerkiksi joilla ei ole DNAta. Henkiolennoilla ei varmaan myös ole DNAta.

    • apinajagorillatorilla

      Charles Darwinin opetuslapset pitävät häntä viisaana miehenä.
      Darwin ei kuitenkaan tiennyt geeneistä mitään.
      Darwin uskoi,että lajien kehitys evoluutiossa tapahtui eläinten ruumiissa ja kasveissa olevien nesteiden toimiessa muutoksen tehtaina ja moottoreina.

      • lkjlkjlkjlkkj

        "Darwin uskoi,että lajien kehitys evoluutiossa tapahtui eläinten ruumiissa ja kasveissa olevien nesteiden toimiessa muutoksen tehtaina ja moottoreina. "

        Olen lukenut Lajien synnyn taas aika äskettäin. Millä kohtaa Darwin väittää tuollaista.
        Ja vaikka väittäisikin, niin mitä sitten? Darwinilla ei ollut mahdollisuutta vetää oikeaa päätelmää lajiutumisen syistä, mutta hän näki lajien muuttumisen ja osasi paljon paremmin kuin nykypäivän kreationistit erottaa lajin sisäisen varioinnin lajiutumisesta. Vaikka mekanismeja ei tarkkaan tunne, voi prosessin pääpiirteet hahmottaa ja sen Darwin teki.


      • Geenit keksittiin teoreettisina ja laskennallisina elementteinä kauan ennen DNA:ta.
        Kun Darwin puhuu muuntelusta hän tarkoittaa aina eliöiden ilmiasun muuntelua.


      • circulosmeos
        lkjlkjlkjlkkj kirjoitti:

        "Darwin uskoi,että lajien kehitys evoluutiossa tapahtui eläinten ruumiissa ja kasveissa olevien nesteiden toimiessa muutoksen tehtaina ja moottoreina. "

        Olen lukenut Lajien synnyn taas aika äskettäin. Millä kohtaa Darwin väittää tuollaista.
        Ja vaikka väittäisikin, niin mitä sitten? Darwinilla ei ollut mahdollisuutta vetää oikeaa päätelmää lajiutumisen syistä, mutta hän näki lajien muuttumisen ja osasi paljon paremmin kuin nykypäivän kreationistit erottaa lajin sisäisen varioinnin lajiutumisesta. Vaikka mekanismeja ei tarkkaan tunne, voi prosessin pääpiirteet hahmottaa ja sen Darwin teki.

        Muistelen,että HS:n tiedetoimittaja Timo Jytky,vai oliko Paukku,arveli HS TIEDE sivulla,että Darwin olisi otaksunut lajien muuntumisen tapahtuneen jollain
        tavalla nesteiden välityksellä tapahtuvan tiedon siirron avulla.


    • Mollaan nykyään pukeuluttu tälleen, ku lakana on pyykissä. Kyl siisti kyöpeli pesettää sen ainaki kerran kymppivuolessa. Tavataan!

    • panbiootti
      • apinajagorillatorilla

        Kerro tai piirrä kuva mistä eläinlajista on kysymys


      • panbiootti
        apinajagorillatorilla kirjoitti:

        Kerro tai piirrä kuva mistä eläinlajista on kysymys

        Apina ja gorilla. Kuva on torilla.


      • Alfven_rules

        "Itsekopioituvia, ravintoa käyttäviä ja jälkikasvua tuottavia evolutiivisesti kehittyviä rakenteita, joilla on non-Hamiltoniaaninen dynamiikka, on havaittu spontaanisti muodostuvan myös inorgaanisesta aineksesta."


        Jätit kertomatta olennaisen osan:

        "Complex plasmas may naturally self-organize themselves into stable interacting helical structures that exhibit features normally attributed to organic living matter. The self-organization is based on non-trivial physical mechanisms of plasma interactions involving over-screening of plasma polarization. As a result, each helical string composed of solid microparticles is topologically and dynamically controlled by plasma fluxes leading to particle charging and over-screening, the latter providing attraction even among helical strings of the same charge sign. These interacting complex structures exhibit thermodynamic and evolutionary features thought to be peculiar only to living matter such as bifurcations that serve as 'memory marks', self-duplication, metabolic rates in a thermodynamically open system, and non-Hamiltonian dynamics."


        Kuten tuossa linkatussa artikkelissa sanotaan niin elämän olennainen ominaisuus on itseorganisoituminen ja ei-Hamiltonilainen dynamiikka tarkoittaa että tuollainen plasmakide ei ole redusoitavissa osiinsa eli alkeishiukkasiin. DNA on myös kidemuodossa ja plasmafysiikka saattaa antaa viitteitä myös tietoisuuden kehityksestä.

        Joten elämä voi hyvinkin esiintyä muodoissa jota ei pystytä vielä tunnistamaan. Suuri meitä lähellä oleva plasmakokonaisuus on aurinkomme.


        https://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_cosmology

        Minulle tuo plasman ja biologisen elämän samankaltaisuus on ollut tuttu asia jo vuosia mutta en muistanut missä artikkelissa tuon olin nähnyt enkä löytänyt sitä enää hakukoneella. Kiitos linkistä. Tuosta on vielä paljon hyötyä nykyisen sattuma-luonnonvalinta neodarwinismin kaatamisessa.

        Sheldrakekin on viitannut jossain luennossaan kyseiseen plasmajuttuun. Täysin yhteensopiva idea morfisen resonanssin kanssa.... :-)


      • apinajagorillatorilla

        "Joten elämä voi hyvinkin esiintyä..."
        Lause on suomennettuna."Olipa kerran itsekopioituva rakenne joka söi itsekopioituvaa ravintoa voidakseen kopioitua itsensä kanssa..."


      • evoluution_dilemma
        apinajagorillatorilla kirjoitti:

        "Joten elämä voi hyvinkin esiintyä..."
        Lause on suomennettuna."Olipa kerran itsekopioituva rakenne joka söi itsekopioituvaa ravintoa voidakseen kopioitua itsensä kanssa..."

        "Lause on suomennettuna."Olipa kerran itsekopioituva rakenne joka söi itsekopioituvaa ravintoa voidakseen kopioitua itsensä kanssa...""

        Niinpä. Itsensäkopioiva rakenne on jo valmiiksi täydellinen toimiva systeemi. Ei sen tarvitse kehittyä siitä enää yhtään miksikään. Jos kehittyy niin todennäköisesti lakkaa olemasta itsensäkopioiva rakenne ja taas ollaan alkutilanteessa.


      • EroaOnEiDilemmaa
        evoluution_dilemma kirjoitti:

        "Lause on suomennettuna."Olipa kerran itsekopioituva rakenne joka söi itsekopioituvaa ravintoa voidakseen kopioitua itsensä kanssa...""

        Niinpä. Itsensäkopioiva rakenne on jo valmiiksi täydellinen toimiva systeemi. Ei sen tarvitse kehittyä siitä enää yhtään miksikään. Jos kehittyy niin todennäköisesti lakkaa olemasta itsensäkopioiva rakenne ja taas ollaan alkutilanteessa.

        Jos rakenteessa ei ole genomin kaltaista informaatiota, vaan rakenne johtuu yksinkertaisista fysiikan laeista, se ei kehity. Jos taas informaatio on sellaista, että se voi muuttua ja periytyä seuraavaan sukupolveen kuten aidolla elämällä, kehittyminen on mahdollista.


      • panbiootti
        EroaOnEiDilemmaa kirjoitti:

        Jos rakenteessa ei ole genomin kaltaista informaatiota, vaan rakenne johtuu yksinkertaisista fysiikan laeista, se ei kehity. Jos taas informaatio on sellaista, että se voi muuttua ja periytyä seuraavaan sukupolveen kuten aidolla elämällä, kehittyminen on mahdollista.

        Selvennykseksi lukijoille, jos artikkeli oli jäänyt lukematta: Näillä plasma-pöly-rakenteilla on kaikki samat funktionaaliset piirteet, joita orgaanisellakin elämällä on.


      • KaikkikoVarmasti
        panbiootti kirjoitti:

        Selvennykseksi lukijoille, jos artikkeli oli jäänyt lukematta: Näillä plasma-pöly-rakenteilla on kaikki samat funktionaaliset piirteet, joita orgaanisellakin elämällä on.

        No miten ne siirtävät perimäänsä?


      • panbiootti
        KaikkikoVarmasti kirjoitti:

        No miten ne siirtävät perimäänsä?

        Kaikkiko pitää tarjoilla lusikalla valmiina ? Artikkelin lopussa on kohta 4. Replication of helical dust structures, johon voit tutustua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      46
      4389
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      156
      3900
    3. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      84
      3708
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      176
      3252
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2783
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2544
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      279
      2438
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      129
      2127
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      43
      2108
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2086
    Aihe