Moi! Oon kohta 15 -vuotias tyttö ja oon sikaläski. Oon kohta noin vuoden laihduttanut. Alkumitat 158cm ja 58kg.. Okei, olin tosi lihaksikas. Nyt oon 160cm ja 47,2kg. Tavoitepaino olis ehkä 38kg. Nyt en laihdu enää millään, paitsi syömättömyydellä. Ja mulla on kamala ruokahalu ja ahmin usein.. Kertokaa vinkkejä, miten pudottaa toiset 10kg!!
Laihdutusvinkkejä kiitos!
2
265
Vastaukset
- liikkuvalaihduttaja
Ite oon kanssa pudottamassa painoa, oon 22/173/60,6 tällä hetkellä. Tavoitepaino olisi 49 kg.
Mulla toimii tällä hetkellä niin, että syön säännöllisesti kolme kertaa päivässä, eli aamulla, iltapäivällä ja alkuillasta, yhden ateriapatukan kahvin kanssa, siis nutraan tällä hetkellä 600-700 kcal päivässä. Mulla ei oo paljoa ylimääräisiä herkkuja jääkaapissa, kuivakaapissa eikä pakastimessa.
Ennen aamupalaa pyrin liikkumaan kuntopyörällä vähintään 300 kcal edestä ja kokonaistavoite päivässä on 500 kcal liikuntaa. Ja toi liikuntamuoto millä treenaan, pitää tosi hyvin nälkää, samoin kuin ateriapatukat. Jaksaa tosi hyvin odottaa 4-5 tuntia seuraavaan ateriaan tällä liikunta-ruokavalio yhdistelmällä eikä ahmimishimoa, ruoan ajattelua tai makeanhimoa juurikaan esiinny. Nälkäkään ei yleensä ole kovin suurta tällä taktiikalla.
Tässä on myös se hyvä puoli, että painon putoamisen pitäisi jatkua lähes paastotahtia, koska liikun noin paljon päivässä ja syön tuon edellä mainitun verran, vaikka peruskulutus vähän säästöliekille kai yrittää laskea. Ei ole heikko olo eikä ravinnonpuutos, koska ateriapatukat ja jokapäiväiset vitamiinilisät turvaa riittävän ravinteiden saannin.
Lisäksi kuntopyöräilystä tulee mulle liikunnan jälkeen yleensä tosi pirteä ja euforinen olo, jos sitä tekee riittävän pitkään ja usein. Tunnissa saan kalorimittarin mukaan poltettua sen 300 kcal. Myös vähäisen syömisen aiheuttama ketoosi aiheuttaa mulle hyvän fiiliksen, jolla jaksaa pitkin viikkoa, kun mieli pysyy virkeänä. :) - Läskikasa
Oon 20v ja 173cm/61kg. Lähtöpaino 69kg ja mun paino nyt jummaa eikä tipu vaikka mitä tekisin, kaipaisin myös vinkkejä.
Ite oon laskenu et säästöliekillä aineenvaihdunta pienenee 40% joten mun pitää vähentää syömistä lähes puolet, normaalisti kulutan 1400kcal joten pitää syödä 700kcal että en liho enkä laihdu. Joten oon päättäny et syön max 500kcal mut en laihdu siltikään! Mikä tässä mättää. Liikunkin melko paljon ku mulla on 3hevosta mitkä pitää hoitaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988