Jätevesiputken toinen pää

ELY keskus ja Vaasan Hallintokeskus esittivät Hellanmaan jätevesiputken liittymisen perusteluiksi, ympäristön- ja terveyden suojelun.

Terveyslautakunta helposti voi esittää, miten paljon viimeisen kymmen vuoden aikana on ollut sairaustapauksia, johtuen sakokaivo viemäröinnistä.

Tästä "Ympäristö Ystävällisestä" systeemistä meillä on esimerkkejä Nokialta ja Äänekoskelta, joissa vesi- ja viemäriputket sekoittuivat keskenään ja tuhansia sairastui, osa vakavasti.
Kangasalalla ja Oulussa uimarannalla sairastui satoja ihmisiä ulosteperäisestä vedestä.
Tämän tuosta joissa seilaa paskapökäleitä, varsinkin tulvien jälkeen.

Eli, jos rehellisiä ollaan, ELY keskuksen ja Hallinto-oikeuden perustelut ovat kestämättömiä ja tilanne Hellanmaa 6 - 0.

Kuntalaissa viemäröinnin rajoista päättää kuntapäättäjät, heillä on oltava oikeus myös korjata väärät päätökset.

Hallitus ja ympäristöministeriö ovat tulleet siihen tulokseen, että nykyinen sakokaivo systeemi on turvallinen yli 100m vesistöstä ja pohjavesialueesta.

Hellanmaan kotitalouksista käytännössä kaikki vastustavat jätevesiputkeen liittymistä. Jos näiden perusteiden yli kävellään, ei kyse ole enää laista ja oikeudesta, vaan mielivallasta.

Tässä yhteydessä kiitän Teppo Ylitaloa Kesk., Panu Lahdensuo kok., Leena Kuivila kok, Carita Liljamo kok, Jussi Vaahtoniemi kok, Veli-Martti Lahdensuo ps, ja Paavo Lakaniemi sdp:tä kunnanvaltuutettuina kuntalaisten asioiden suoraselkäisestä puolustamisesta.

Esa Rintala kesk, Virpi Myllykangas kesk, Riitta Ampiala kesk ja Helena Lahtinen kd. Heiltä odottaisin vähintään anteeksi pyyntöä kuntalaisilta aiheuttamastaan mielipahasta. Ei kuntalaiset nykyiseen tilanteeseen ole syypäitä, he vain puolustavat oikeuksiaan.
37847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Edellinen puhuu täyttä asiaa jota kansa ymmärtää. Nyt vois esim. Rintala ja Hella selvittää mitenkä ISOSSAKYRÖSSÄ toiminta-alueen supistaminen onnistui. Ei ely ja muukkaan. Pitäiskö tehdä opintomatka sinne ja kuinka toimitaan kyläläisten ja äänestäjien eduksi piste

Äänestä
  • Ei kannata, koska nämä ovat täysiä puupäitä latvasta lahoja ???? Nämä on niitä, jotka uskovat politiikan pelastavan tämän yhteiskunnan? toivottavasti äänestäjät muistavat!!!

    Äänestä

nämä ensin mainitut sais pyytää anteeksi etteivät pitäneet ylikylän tiistejoen ja haapakosken puolia ja sanoneet ettei sinne vedetä mitään putkia

Äänestä
  • Puhut asiaa nämä kylät saivat putken kun Kuortane tuli mukaan Lapuan jätevesilaitokseen ja sen jälkeen muodostettiin toiminta alueet ja niihin on nyt liityttävä vaikka väkisin.

    Äänestä

Kyllähän nykyaikana sopii liittyä normaaliin yhteiskunnan infrastruktuurin. Kas kun ei sähkölinjaa ja tieverkkoa vaadita katkaistavaksi ennen Hellanmaata. Eiköhän se ole aika vaan todeta ettei 60 luvun tavat ja mallit enää palaa, vaan nyt on vesijohto, sisävessa ja kunnallinen viemäri.

Äänestä
  • Eilisenkaikuja sanoo just sen mitä pitääkin, eli mitä sivistys on tuonut tullessaan. Kehitys on ajanut Hellanmaan ohi. Hellanmaalaiset möykkäävät kuin heille oltaisiin tekemässä jotain todella pahaa.

    Äänestä

  • Vastauksesi antaa hieman oudon kuvan ajatuksen juoksustasi (tai sen puutteesta). Onko sinulla osoittaa jotain julkisuudessa ollutta esimerkkiä, nykyisen jätevesisysteemin aiheuttamasta terveyshaitasta.?

    Äänestä

  • Vastauksesi antaa hieman oudon kuvan ajatuksen juoksustasi (tai sen puutteesta). Onko sinulla osoittaa jotain julkisuudessa ollutta esimerkkiä, nykyisen jätevesisysteemin aiheuttamasta terveyshaitasta.?

    Onpa viestin lähettäminen hankalaa, kokeillaas vielä.

    Äänestä

Tiistellä ja Haapakoskella ollaan eristyksellisiä, eikä siellä käydä riukupaskalla kuten kivikaudella. Eikä sieltä ole paljoakaan valitusta kuulunut ,vaan ovat ilmeisesti edistyksellisiä !
Viemäri taitaa olla sinne jokin aivan uusi asia, ja oudoksuvat sen käyttöä ( epäilevät vissiin että eivät osaa käyttää sitä )

Äänestä
  • Olen nyt lukenut näitä viemärijuttuja enkä tiedä mihin uskoa mutta näin naapurikunnasta katsoen tuntuu todella erikoiselta rakentaa sivukyliin viemäriverkostoa. Tuleeko Lapualta Hellanmaahan 20 km ja Kauhajärvi kun kierretään taitaa tulla 40 km ja mitä on ne kylät kun Kauhajärveä kohti mennään niistä en tiedä mitään mutta matkaa varmaan tulee lisää. Tällaisen viemäriverkoston rakentaminen tulee nostamaan kaikkien jätevesimaksuja sillä ne eivät ole taloudellisesti kannattavia ja lakikin vaatii että sen pitää olla kannattava.

    Äänestä

Hellanmaan teollisuusalue ja Kauhajärven pitäminen puhtaana ovat niitä syitä joiden vuoksi viemäröinti on välttämätöntä.

Äänestä
  • Tiistain ILKAS Ala-talkkari totes että viemäri ei ole elämä ja kuoleman juttu, ettäsilleen piste

    Äänestä

  • järkihoi kirjoitti:

    Tiistain ILKAS Ala-talkkari totes että viemäri ei ole elämä ja kuoleman juttu, ettäsilleen piste

    Lue se juttu Ilkasta loppuun asti. Taisit lukea vain ensimmäisen lauseen.

    Äänestä

Kovia ainakin ovat Hellanmaalla polttamaan roskia takapihallaan. Aina kun siellä päin ajelee, niin joku polttaa roskia. Eikö jäteauto käy Hellanmaalla ollenkaan, kun niitä roskia itse pitää polttaa??? Nykyaikanahan tuo roskien poltto ei ole kovinkaan suositeltua, koska se tuottaa päästöjä. Sen takia alueellamme on jätteenpolttolaitos, johon jäteauto ne roskat vie poltettavaksi, siellä polttoprosessi on hallittu, ja päästöt jää suodattimeen. Miksi Hellanmaassa ei tätäkään asiaa haluta ymmärtää, vaan niitä hemmetin roskia poltetaan pihoilla. Yksi isäntä heitteli rovioonsa muovisia puutarhatuoleja, mustaa savua pukkasi.

Tuntuu ettei Hellanmaassa ole millään mitään väliä. Kaikki on vain hälläväliä. Taitaa olla Hellanmaalaisten hiilijalanjälki tämän maapallon suurimpia. Yksi Hellanmaalainen tuottaa saman verran päästöjä ja jätteitä, kuin tuhat kiinalaista.

Toinen silmiinpistävä asia on ojanpohjat ja pientareet täynnä roskia. Hellanmaalla on tapana heittää roskat pois auton ikkunasta, koska hälläväliä. Hellanmaa on Lapuan häpeäpilkku. Ja paskaputki on kaikein hälläväliyden huipennus.

Äänestä

Jos elää tunkiolla, niin ei kaipaa viemäriäkään.

Äänestä

Mikä helvetin tarve lapualla on väkisin ajaa kaikkia tuohon paskaputkeen? Onko lapualla tehty jotain aivan päin persettä tämän putken kans kuin verrattuna esim. naapuripitäjä Kauhavaan? Kauhavalla on joo paskaputkea keskustassa ja sivukylissäkin mutta esim. Kauhavan oravaan jätettiin putki vetämättä kustannus syistä eikä siellä ole mitään ongelmaa asian kanssa. Ne liittyy jotka haluavat ja joille se putki vedetään.

Millään perkeleen ympäristötekijöillä tätä lapuan putkea ei voi perustella ja sen tietää kaikki asioista yhtään perillä olevat. Jollain purkuputken kuormituksella sakokaivojen jälkeen on aivan minimaallinen vaikutus päästöihin muutaman metrin matkalla, verrattuna siihen kuormitukseen mitä esim. navetasta ajetaan kusta/paskaa pelloille joka valuu myös avo ojiin.

Mitään lisäarvoa tämä putki ei tuo kiinteistölle (ei mitään muuta kuin kuluja. Perustamiskuluista kalliimpiin jätevesimaksuihin). Eikä ole yhtään sen vaivattomampaa kuin se että etappi käy kerran vuodessa tyhjentämässä sakokaivot kuten tähänkin asti. Joten kertokaapa arvon raati mitä hiton hyötyä tästä putkesta oikeasti on? siis aivan aikuisten oikeasti?

Äänestä
  • Mitä hyötyä putkesta, siinä sulle miettimistä. Kun se ei mene sun päähän rautalangasta vääntämällä, niin ei sitten. Valitan, olet menetettyä kansanosaa.

    Äänestä

  • Se on äkkiä mietitty, ei mitään järkiä koko putken veros. Lue torstain LAPUAN SANOMISTA Peltolan kirjoitus ja mieti sitä loppupäivä ja kuinka sen sais sulle rautalangasta väännettyä.

    Äänestä

Puheenjohtajisto palkitsee ruhtinaallisesti lojaalisuudesta. Kaikki liittyvät toisiinsa niin maakaupat, viemäriputki kuin koulurakentaminenkin. Kaikki johtavat samalle sylttytehtaalle eli puheenjohtajistoon.

Äänestä
  • Lappiksella on riita aivan joka asiasta.
    Kukaan ei kunnioita toistaan, vaan päin lättyä auvotaa päätä edessä ja takana.
    Kopla vaihtoon tai Seinäjoelle uuteen yhteiseen valtuustoon.
    Nyt hiekkalaatikko on liian pieni mahtaileville miehille.
    Vaalit painanat päälle ja kansa vain witt.....lee

    Äänestä

  • Halpa-Hallissa on foliota tarjouksessa, ei muutakuin hattua tekemään.

    Äänestä

On se verettävä joka mökkiin kun kerran liittymän hinta muodostui siitä että kauhajärvi länsikylä ja hellanmaa tulee mukaan.
Jos joku näistä jää pois niin liittymän ostaneille on palautettava osa liittymän hinnasta kun laskelmat tehty sen mukaan että nämä kalliit kylät on mukana.

Hinnan palautus on varmaan 2000€ luokkaa jos nää kalliit kylät jää pois verkosta.

Äänestä
  • Etappi olisi hoitanut jätekuljetukset sakokaivoista kuten tähänkin asti ja asukkaat olisi säästäneet tuhansia euroja. Tämä putki on ehkä Lapuan typerin päätös vuosikymmeniin.

    Äänestä

  • sakiaa_sakkia_lapualla kirjoitti:

    Etappi olisi hoitanut jätekuljetukset sakokaivoista kuten tähänkin asti ja asukkaat olisi säästäneet tuhansia euroja. Tämä putki on ehkä Lapuan typerin päätös vuosikymmeniin.

    Heitä homo voltti!

    Äänestä

Lapuan Sanomien mukaan Helena Lahtinen kd. vetäytyi Rintalan, Ampialan ja Myllykankaan koplasta.
Katsoisin tämän anteeksipyynnöksi kyläläisiltä, reilu teko.

Keskustasta on vuoden aikana loikannut kolme tolkun valtuutettua, Elma pitserian Iprahim, sukunimeä en saa tähän hätään päähäni, Teppo Ylitalo ja nyt Lasse Rajala. Tilalle tuli kränkkä Marianne Hietala.

Olen luullut, että Lapuan huono ilmapiiri johtuisi puolueiden välisistä kärhämistä, mutta nyt alkaakin paljastua, että mätämunat (ja-munasarjat) löytyvätkin puolueen johdosta. Minulle on ainakin valjennut, ettei kuntatasolla keskusta aja minun, eikä Hellanmaan, Hirvijoen ja Ojutkankaan kylien asiaa.

Äänestä
  • Jotkut takapajuuset hellanmaalaaset kantaa valoa säkis sisälle tai räkäävät päreiren kanssa. Jos jätevesilaitos on muutaman kilometrin päässä Hellanmaan taajamasta, niin onhan se hölmöläästen hommaa olla liittymättä kunnalliseen viemäriin.
    Onhan annettu ikäperusteet joiden vuoksi ei joidenkin tarvitse liittyä, mutta on myös tasa-arvon vuoksi tarjottava kaikille Lapuan taajamille mahdollisuutta liittyä kunnalliseen viemäriin.

    Äänestä

  • Älyhoii kirjoitti:

    Jotkut takapajuuset hellanmaalaaset kantaa valoa säkis sisälle tai räkäävät päreiren kanssa. Jos jätevesilaitos on muutaman kilometrin päässä Hellanmaan taajamasta, niin onhan se hölmöläästen hommaa olla liittymättä kunnalliseen viemäriin.
    Onhan annettu ikäperusteet joiden vuoksi ei joidenkin tarvitse liittyä, mutta on myös tasa-arvon vuoksi tarjottava kaikille Lapuan taajamille mahdollisuutta liittyä kunnalliseen viemäriin.

    Tyypillistä lapualaista sekoilua. Jos Primapower sittenkin päättää lähteä Kauhavalta, niin Ala-Talkkari saa siltä hyvät toimitilat, eikä tarvitse riidellä enää viemäristä.
    Muut saavatkin luvan siirtyä ulkohuussien käyttöön, kuten huviloilla on säännöt, täytyy tehdä kuivakäymälä ja lokasäiliöistä on luovuttava jollain aikavälillä.

    Äänestä

  • nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

    Tyypillistä lapualaista sekoilua. Jos Primapower sittenkin päättää lähteä Kauhavalta, niin Ala-Talkkari saa siltä hyvät toimitilat, eikä tarvitse riidellä enää viemäristä.
    Muut saavatkin luvan siirtyä ulkohuussien käyttöön, kuten huviloilla on säännöt, täytyy tehdä kuivakäymälä ja lokasäiliöistä on luovuttava jollain aikavälillä.

    Kun ei niistä lokasäiliöistä tartte kenenkään luopua. Hyvin ne toimivat tulevaisuudessakin. Vesivessakin toimii hyvin, mukavasti ja puhtaasti lokasäiliön kanssa. Etapin lieteauto käy sitten tyhjentämässä.

    Äänestä

  • Älyhoii kirjoitti:

    Jotkut takapajuuset hellanmaalaaset kantaa valoa säkis sisälle tai räkäävät päreiren kanssa. Jos jätevesilaitos on muutaman kilometrin päässä Hellanmaan taajamasta, niin onhan se hölmöläästen hommaa olla liittymättä kunnalliseen viemäriin.
    Onhan annettu ikäperusteet joiden vuoksi ei joidenkin tarvitse liittyä, mutta on myös tasa-arvon vuoksi tarjottava kaikille Lapuan taajamille mahdollisuutta liittyä kunnalliseen viemäriin.

    Nimim. "Äly hoi"....Varsin osuva nimimerkki......."tasa-arvon vuoksi tarjottava kaikille Lapuan taajamille mahdollisuus liittyä kunnalliseen viemäriin".

    Oletko seurannut tapahtumaa lainkaan? Kaupunki tarjosi tasapuolisesti Hellanmaalle viemäriputkea, kylä lähes yksimielisesti sanoi, kiitos ei, koska oli tiedossa ympäristöministeriöstä tulevasta tutkitusta tiedosta, ettei nykyjärjestelmä aiheuta ympäristö- ja terveyshaittaa. Ministeriön päätökseen todennäköisesti vaikutti suurelta osalta viimeaikoina tapahtuneet viemäriputki onnettomuudet.

    Missä on Hellanmaan taajama liikennemerkki? Tiedätkö millainen on taajamamerkki?

    Äänestä

  • NäinSenNäin kirjoitti:

    Nimim. "Äly hoi"....Varsin osuva nimimerkki......."tasa-arvon vuoksi tarjottava kaikille Lapuan taajamille mahdollisuus liittyä kunnalliseen viemäriin".

    Oletko seurannut tapahtumaa lainkaan? Kaupunki tarjosi tasapuolisesti Hellanmaalle viemäriputkea, kylä lähes yksimielisesti sanoi, kiitos ei, koska oli tiedossa ympäristöministeriöstä tulevasta tutkitusta tiedosta, ettei nykyjärjestelmä aiheuta ympäristö- ja terveyshaittaa. Ministeriön päätökseen todennäköisesti vaikutti suurelta osalta viimeaikoina tapahtuneet viemäriputki onnettomuudet.

    Missä on Hellanmaan taajama liikennemerkki? Tiedätkö millainen on taajamamerkki?

    No ei sitä taajamamerkkiä enää oo paikalliset isännät veti sen traktorilla juurineen päivineen irti maasta hellanmaalaasten miälestä sellaasta merkkiä ei hellanmaas tartte revittihin pois hellanmaas isännät päättää mitä saa olla mitä ei.

    Äänestä

Keskustan ryhmään on tullut kaksi vuotta sitten Kivisaari ja Hietala. Ja on kuulemma kiitelleet keskustan ryhmän hyvää yhteishenkeä. Rajala on ainut Keskustan ryhmästä lähtenyt. Tämähän tuntuu olevan täysi kyläpoliitikko ja pyrkyä on joka paikkaan.

Äänestä

Onko se Kivisaari se ylistaron lastensuojelufirman johtaja, sieltähän venäläislapset
vietiin taannoin ?

Äänestä

Ei kannata röyhistellä sillä, että on estänyt viemärin tulon omaan kyläänsä, kutan Rajala tekee. Sivistyksen puutetta se on. Kokoomuksen ainoana motivaattorina toimii se, että he apupuolueittensa avulla estävät kaikki aloitteet mitkä tulevat Keskustasta tai keneltä hyvänä muilta, jos se ei ole muunneltavissa kokoomuksen ideaksi. Juuri siksi Lapuan kehitys onkin seisonut paikallaan viimeiset neljä vuotta. Kokoomuksessa ja persuissa kun ainoa idea on katkoa kaikki siteet Seinäjokeen ja Lapuan liittäminen Kauhavaan. Seinäjokiset kyselevät, miksi Pöntinen toimii Lapuan etua vastaan.

Äänestä
  • Lapuanpuolustajalle tiodoksi kun on niin omasta mielestä kaikkitietävä että Hellanmaan asukkaat ja äänestäjät EIVÄT HALUA sitä hunajaputkia. Rajala on vain ajanut kyläläisten asiaa kun muut kylän edustajat vaan väkisin sitä tänne tois, vastoin äänestäjäin tahtoa.

    Äänestä

Nimim. "lapuanpuolustaja" on kovaa liittämäs Lapuaa Seinäjokeen....Seinäjoen trolli?

Äänestä
  • Ainoastaan kerron missä mennään, kuntalaisten on hyvä tietää mikä on kolikon toinen puoli. Minä en ole se joka käy salaa neuvotteluja.

    Äänestä

  • Kyllä täälä moni miettii jotta selviääkö ja pärjääkö Lapua ihan oikiasti omillaan. Mut säästetään se toisiin juttuihin. Ja mitä tohon väkipakolla tyrkytettyyn hunajaiseen paskaputkeen tulee, niin sitä ei totisesti Hellanmaa tarvitte.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NäinSenNäin kirjoitti:

ELY keskus ja Vaasan Hallintokeskus esittivät Hellanmaan jätevesiputken liittymisen perusteluiksi, ympäristön- ja terveyden suojelun.

Terveyslautakunta helposti voi esittää, miten paljon viimeisen kymmen vuoden aikana on ollut sairaustapauksia, johtuen sakokaivo viemäröinnistä.

Tästä "Ympäristö Ystävällisestä" systeemistä meillä on esimerkkejä Nokialta ja Äänekoskelta, joissa vesi- ja viemäriputket sekoittuivat keskenään ja tuhansia sairastui, osa vakavasti.
Kangasalalla ja Oulussa uimarannalla sairastui satoja ihmisiä ulosteperäisestä vedestä.
Tämän tuosta joissa seilaa paskapökäleitä, varsinkin tulvien jälkeen.

Eli, jos rehellisiä ollaan, ELY keskuksen ja Hallinto-oikeuden perustelut ovat kestämättömiä ja tilanne Hellanmaa 6 - 0.

Kuntalaissa viemäröinnin rajoista päättää kuntapäättäjät, heillä on oltava oikeus myös korjata väärät päätökset.

Hallitus ja ympäristöministeriö ovat tulleet siihen tulokseen, että nykyinen sakokaivo systeemi on turvallinen yli 100m vesistöstä ja pohjavesialueesta.

Hellanmaan kotitalouksista käytännössä kaikki vastustavat jätevesiputkeen liittymistä. Jos näiden perusteiden yli kävellään, ei kyse ole enää laista ja oikeudesta, vaan mielivallasta.

Tässä yhteydessä kiitän Teppo Ylitaloa Kesk., Panu Lahdensuo kok., Leena Kuivila kok, Carita Liljamo kok, Jussi Vaahtoniemi kok, Veli-Martti Lahdensuo ps, ja Paavo Lakaniemi sdp:tä kunnanvaltuutettuina kuntalaisten asioiden suoraselkäisestä puolustamisesta.

Esa Rintala kesk, Virpi Myllykangas kesk, Riitta Ampiala kesk ja Helena Lahtinen kd. Heiltä odottaisin vähintään anteeksi pyyntöä kuntalaisilta aiheuttamastaan mielipahasta. Ei kuntalaiset nykyiseen tilanteeseen ole syypäitä, he vain puolustavat oikeuksiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu