Helsingin Malmin Prismassa tapahtui maanantaina ikävä välikohtaus, kun pyörätuolissa istunut mies sai kassalla sangen huonoa asiakaspalvelua.
Keski-ikäinen mies oli ostamassa itselleen 74,50 euron talvisaappaita maksusitoumuksella. Maksusitoumus oli kuitenkin vain 70 eurolle, joten mies tarjoutui maksamaan uupuvan summan itse – mutta se ei vain käynyt päinsä. Mies joutui kassalla kiusalliseen ja noloon tilanteeseen, sillä ilman maksusitoumusta hänellä ei ollut kenkiin varaa.
Asia nousi esiin, kun miehen ahdingon nähnyt toinen asiakas Jatta Nevajärvi kirjoitti tapahtumista Facebookiin. Kirjoitusta oli jaettu keskiviikon iltapäivään mennessä lähes 4 000 kertaa ja se on kerännyt lähes 7 000 reaktiota.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005089589.html
https://www.facebook.com/jatta.nevski/posts/1403516169667439
PRISMAN KASSA ALISTI RAAJARIKKOISTA!
88
1121
Vastaukset
- meolemmesikoja
Ai v...u kun kiehuu ! Eikö saa...a ole enää mitään häpyä, kun olis ollut "suojavärinen" niin kuinkas sitten ?
- sääntö-rikkomus-vittua
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
- Humaani_
Nimimerkille "meolemmesikoja". Niin. Niinhän te olette sikoja. Minä en.
Moni palkkalainen on sääntöjensä puristuksessa. Jos oma työpaikka on vaarassa myötätunnon vuoksi, ollaan aika hankalassa tilanteessa. Kassan esimieskin tuli paikalle ja piti Prisman puolia.
Nyt henkilökunnan edustajat on julistettu joustamattomiksi ja sääntöjä väärin tulkinneiksi. Ja uskon, että ovat käyttäytyneet tylysti. Se on ollut ainoa tapa selvitä inhasta tilanteesta. Tähän heitä ei ole koulutettu tietenkään. Ja nyt ovat sitten syntipukkeja. Jos taas olisivat joustaneet ja jääneet siitä kiinni, niin...
Tyypillistä on, että kun asia tuli julkiseksi FB:ssa, niin Prisman johto tarttui pahoitellen asiaan, korvaa avustajalle ostoksen, lahjoittaa pyörätuolilaiselle sovituslahjan, pyytelee anteeksi ja vannoo, että tilanne korjautuu. Tulkintavirhe!
Säännöt on tehtävä niin selviksi, että tällaisia tilanteita ei synny!
Kiitos netin, asia korjaantui. Muuten se olisi unohdettu tyhmänä välikohtauksena.
- BoikotoidaanPrismaa
Oli julma teko. Halveksittavaa sadismia.
- TyöntekijäSyytön
Miksi ihmeessä sääntöjä tehdään jos niitä ei noudateta. Työntekijällä on sääntörikkomuksissa uhka saada potkut eli hän vain teki työtään. Maksusitoumuksella kenkiä ostavan luulisi osaavan lukea ja tuntevan numerot jos ei ole tullut kehitysmaasta eli ei pitäisi olla ongelmaa sen suhteen minkä hintaiset kengät oli mahdollista ostaa.
- Bxnzkdkd
Kelan sivuiltahan tuo olisi yhdellä googletuksella löytynyt:
http://www.kela.fi/toimeentulotuki-maksusitoumukset
"Voit käyttää sen lisäksi omaa rahaa"
Ainakin meidän firmassa työn huonosti hoitaminen on potkujen peruste. Ja työn huonosti hoitamistahan tuo kassatyttöseltä oli, kun ei viitsinyt asiaa selvittää..
- Tähän_on_tultu
Valkoihoista heteromiestä pitääkin nöyryyttää tämänpäivän suomessa.
Sen näkee jo TV-mainoksissa,
kaikki mainoksissa esiintyvät suomalaiset miehet esitetään idiootteina
ja mihinkään kykenemättöminä typeryksinä joille saa kaikki nauraa. - PaskaPuljuBoikottiin
Tapaus kertoo hyvin, miten aivotonta ja pelokasta kansa on. Tuokaan kassa ei uskaltanut ajatella omilla aivoillaan, koska tiesi että jos erehtyy niin tekemään ja poikkeaa ohjeista, tulee potkut, jos esimies saa tietää. Mutta kun tapaus sai julkisuutta, myönsikin johto ohjeistuksen vääräksi.
HALOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!! Eihän mitään noin idioottimaista pitäisi voida edes tapahtua. Tuollainen nöyryyttäminen oli jo muutenkin ahdingossa olevaa vammaista kohtaan jotain täysin sikamaista ja käsittämätöntä. Vitun kusipää Prisma pitäisi laittaa boikottiin koko maassa. Tuollaiselle PASKAPULJULLE ei mitään anteeksi.- eiosannut
NAISkassa ei osannut ajatella omilla aivoillaan tai halusi tahallaan nöyryyttää MIESTÄ. Naiset ovat juuri noin tyhmiä, opettelevat ohjeet ulkoa, mutta eivät tajua soveltaa niitä, lisäksi tietysti paljon femakoita jotka haluaa nöyryyttää miehiä tai vammaisia. Jokainen täysijärkinen tajuaisi että voi itse maksaa erotuksen, siksi vajakkinaisia ei pitäisi päästää mihinkään virkoihin.
- tarkennusta
eiosannut kirjoitti:
NAISkassa ei osannut ajatella omilla aivoillaan tai halusi tahallaan nöyryyttää MIESTÄ. Naiset ovat juuri noin tyhmiä, opettelevat ohjeet ulkoa, mutta eivät tajua soveltaa niitä, lisäksi tietysti paljon femakoita jotka haluaa nöyryyttää miehiä tai vammaisia. Jokainen täysijärkinen tajuaisi että voi itse maksaa erotuksen, siksi vajakkinaisia ei pitäisi päästää mihinkään virkoihin.
Ei tietenkään kaikki naiset ole idioootteja kuten tuo kassa, toinen ääriesimerkki on tuo kengät maksanut nainen, harva tekisi samaa sukupuolesta riippumatta. Toivottavasti prisma korvannut naiselle kenkien hinnan, tekevätpä sitten maksusitoumuksen kanssa mitä tahansa.
Tuota on vaan tutlkittukin, naiset noudattavat ohjeita tarkasti miettimättä ollenkaan miten muuten voisi toimia edes itsestään selvissä tapauksissa. - Sika-koira-jauhis
Muista AINA, että S-ryhmä, joka omistaa Prisman, omistaa myös ABC-huoltamot, joilla myydään PAKASTETUSTA JAUHELIHASTA TEHTYJÄ PIHVEJÄ HÄRJÄNLIHALEHTIPIHVEINÄ!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016080121986123_uu.shtml
MUISTA SE AINA! - Hgddweyikjgcvvxfwdwwioåj
eiosannut kirjoitti:
NAISkassa ei osannut ajatella omilla aivoillaan tai halusi tahallaan nöyryyttää MIESTÄ. Naiset ovat juuri noin tyhmiä, opettelevat ohjeet ulkoa, mutta eivät tajua soveltaa niitä, lisäksi tietysti paljon femakoita jotka haluaa nöyryyttää miehiä tai vammaisia. Jokainen täysijärkinen tajuaisi että voi itse maksaa erotuksen, siksi vajakkinaisia ei pitäisi päästää mihinkään virkoihin.
Teistä tulisi huippukassoja. Noin rauhallisia sinne juuri kaivataankin. Hop hop poijaaat. Töihin sieltä jo.
- Siihenhän_tuli
paikalle sen kassan esimies joka totesi että talon käytäntö on semmonen että omaa rahaa ei voi käyttää, turhaan sitä pienipalkkaista kassaa haukutte kun esimiehiltä on tullut ohjeet miten toimitaan.
- EK.n.tavoite
Oisko työntekijä niitä työkkärin 3 kk:n orjia, joita kapitalistisiat työpaikoille nykyään kaipaavat? Voisi selittää ainakin motivaation tason.
- juhameidän
Tässä kohtaa voisi lesta-Juhakin valjastaa käyttöön yhdennentoista käskyn, joka sopii myös hallituksen motoksi:
"Kyykytä toista niin kuin et haluaisi itse tulla kyykytetyksi."
- ksjdksjdksj
Malmi on köyhis -sossualuetta, ihmettelen miksi niillä on ollut puutteelliset ohjeistukset kassalla. Esimiehen moka. Kassahan tekee mitä ohjeissa sanotaan, muuten tulee fudut. Pyörätuolimies olisi voitu ohjata infoon missä niillä on aikaa setviä ongelmia eikä tehdä showta kassalle. Tämä taas oli kassan moka.
- idiootit-ohjeistettava
"Ohjeissa ei huomioitu, että asiakas voi maksaa yli menevän summan itse."
Prisman kassoilla ja esimiehillä on varmaan kotona teipattu lappu mikoraaltouunin oveen, ettei elävää kissaa saa laittaa uuniin ja pyöräyttää virtaa päälle. - vähänihmetyttää
Miksi harkinnanvaraisia tukia annetaan holtittomasti, voi vaan arvailla kuinka paljon matuille ja onhan niistä ollutkin tietoa, jopa 1600€/kk. Hyvät talvikengät saa parillakympillä esim Tokmannilta, mutta ainakin matuille pitää olla kalliita merkkituotteita, eihän niillä ole koskaan mitään muuta päällä. Itse ostan aina omilla rahoilla mahdollisimman hyvät mutta edulliset, merkillä ei mitään väliä.
Kassalla ei tietenkään mitään sanomista mihinkään, olisiko se idioottiakka antanut vaihtorahaakaan takaisin, vaikea löytää juuri maksusitoumuksen arvoisia.- dkcnekdm
Sinä varmaan kävelet Tokmannille sen jälkeen kun olet ajanut auton parkkiin.
- niinkävelen
dkcnekdm kirjoitti:
Sinä varmaan kävelet Tokmannille sen jälkeen kun olet ajanut auton parkkiin.
Miksi pyörätulissa oleva tarvitsi sen kummemmin 70€ kengät 20-30€ kenkien sijaan, matuista puhumattakaan. Lämpimät kengät ei maksa paljoa ja ovat jopa hyviä kävellä.
- Ostokerrat_harvenee_S
Luitteko Malmin Prismassa vammaista auttaneen fb-kirjoituksen?
Antakaa tekin palautetta S-ketjulle ja myös Kelaan uudempia ohjeistuksia varten!
___________>
https://www.facebook.com/jatta.nevski/posts/1403516169667439
"Tapahtui Helsinkiläisessä Prismassa 13.02. Pyörätuolissa istuva mies oli vihdoinkin saanut maksusitoomuksen talvikenkiin, lapun arvo oli 70 euroa. Kyseisen Prisman valikoima oli tosi pieni koskien miesten talvikenkiä, ja koska hän istui pyörätuolissa eikä käsissäkään ollut enää voimat tallella, häntä onnisti, löytyi yhdet jotka olivat helpot vetää jalkaan, ja ihme , siitä mallista jopa löytyi oikea kokokin. Mutta kassalla alkoikin sitten varsinainen sirkus,syli täynnä papereita, kirjekuoria, passi ja talvisaappaat , hän ojentaa ne kassalla,, EI onnistu sanoo kassa, saappaat pitää maksaa tasan 70 euroa, mutta nämä maksavat 74, 50, ei onnistu !! Asiakas selittää että hän maksaa sen 4,50 euron erotuksen itse, koska siellä ei ollut valikoimaa eikä ainakaan oikeata kokoa muunlaisista saappaista, EI onnistu, kutsun kassavastaavan, jono kassalla on jo puolen kilometrin mittainen,,asiakas kertoo saman asian hänelle, NO EI VOI MITÄÄN, tehkää uusi anomus 75,00 eurolle, silloin mä en enää ole hiljaa, kysyn onko teillä vielä Juhannuksena myynnissä näitä saappaita, koska näitä maksusitoomuksia saa odottaa tosi pitkän aikaa, ja mies on koko talven ollut pelkissä aamutossuissa, EI VOI MITÄÄN, nyt tulee jo vartiakin paikalle, mies istuu hiljaa pyörätuolissa ja kyyneleet vierivät pitkin poskia, hän oli marraskuusta lähtien haaveillut uusista talvisaappaista. Otan kortin lompakostani, maksan miehen talvisaappaat, lähdemme yhdessä ulos myymälästä. Mies kertoo että tällaiseksi heidän köyhien suomalaisten elämä muutettiin tammikuussa tulleen uuden määräyksen mukaan, he luottavat siihen ettei moni jaksa tällaista paperisotaa ja nöyryytystä kaydä loppuunasti , anomusta toisensa jälkeen, ja kuukausien odottelua, ja moni lähtee helmikuun iltaan jälleen aamutossuissa. Minä nostin boonukseni, leikkasin S-kortin kolmeen osaan ja vannon että sen sirppiliiteri ketjun kauppaa en tule eläissäni käyttämään. Onneksi voi vielä valikoida itse liikkeensä, en jaksa uskoa että jos kyseinen 70,00 olisi lyöty kassaan ja se maksusitoomus olisi sen kattanut, mies olisi maksanut 4,50 itse, sen olisi voinut lyödä vaikka nimikkeellä muu myynti, Prisma olisi saanut rahansa, mies saappaansa ilman nöyryytystä, en usko että noin iso ketju olisi siihen kaatunut ??? Elanto, Hok , Prisma, 40 v kestänyt asiakas suhteeni päättyy tänään." Kyllä hävettää olla suomalainen. Todella nöyryyttävä tilanne asiakkaana olleelle miehelle. Häpeää ja mielipahaa ei koskaan poista minkäänlaista anteeksipyyntö. Vaikka olisi kuinka vähävarainen asiakas niin inhimillinen kohtelu on sallittua ja myös toivottavaa. Onneksi sentään vielä löytyy ihmisiä jotka haluaa auttaa hädässä olevia.
- gfgfgfggfhhghghghghg
Kuukausien odottelua? Mitä minä olen käsittänyt niin viikossa parissa. Kassantädeillä on määräyksensä joita noudatetaan. Olisivat laittaneet kengät syrjään tai antaneet ne asiakkaalle henkilötietoja vastaan ja pyytäneet toista lappua. Yleensä sosku vaatii ennakkoon hinta-arvion ostettavista tavaroista. Eli asiakas menee kauppaan, ottaa hinnat ylös ja saa lapun.
- toinenkinpuoli
Millä perusteella maksusitoumus piti käyttää Prismassa? Ei millään pahalla, mutta minua kiinnostavat Suomen hyvävelikuviot, missä sosiaalitoimet ovat varmasti mukana.
- suomimaksaaa
Laittomasti maassa oleville Irakilaisille ostetaan 900 euron talvitakit ym ja suomalainen seisoo leipäjonossa ilman kenkiä, vihreän puolueen edustajat kävivät ihan pressaehdokasta myöten tukemassa näitä laittomia maassaolevia kun pitävät mielenosoitusta helsingissä ja Emmakin oli nähnyt näkyjä joukossa, pitää itkettämään ja eevakin itkee vaan ei suomalaisen puolesta.
- Haukkukaa_johtohu-su
NYT ON TULLUT Prima-hutsun anteeksipyyntökin ja maksetun summan palautus kengät maksaneelle naiselle!
________________________________
Prisman kassamyyjä sai pyörätuolimiehen itkemään Helsingissä – jonossa ollut Jatta riensi apuun: ”Olin niin kiukkuinen”
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005089589.html
Johtaja: ”Olemme hyvin pahoillamme”
Nevajärvi sanoo, että Prisman johtaja soitti hänelle ja oli erittäin pahoillaan tapahtumien vuoksi. Nevajärvelle hyvitetään saappaiden hinta ja kauppa pyrkii tavoittamaan myös pyörätuolimiehen ja antamaan hänellekin lohdutuslahjan.
– Pomo, joka soitti, pyysi anteeksi ja sanoi, että virhe oli täysin heidän. Olen saanut Facebook-kirjoitukseni jälkeen yli 3 000 viestiä. Olen saanut sydämiä, peukaloita, kukkia ja koirankuvia. Ihmiset sanovat, että pelastin heidän päivänsä. He sanovat olevansa iloisia, että minunlaisia ihmisiä on vielä olemassa. Se on ollut minulle paljon suurempi kiitos, Nevajärvi sanoo viitaten Prisman pahoitteluihin.
IS tavoitti myös Malmin Prisman johtajan Mirva Neva-aho-Simonsenin. Hän sanoo, että ikävä tilanne johtui Prisman ohjeistusvirheestä.
– He (kassan henkilökunta) ovat pitäneet ohjeista kiinni, kuten kuuluu. Se ohjeistus on kuitenkin ollut vajaa. Kassoilla ja infossa ohjeistuksessa sanotaan, että maksusitoumuksissa ostossummia ei saa ylittää. Siinä on tapahtunut virhe, Neva-aho-Simonsen sanoo.
Johtajan mukaan tapaus on käyty koko yrityksen kanssa läpi ja henkilökunnan kanssa on keskusteltu ohjeistuksista. Jatkossa kaikissa Prismoissa siis pitäisi olla yhtenäinen linja siinä, että maksusitoumuksen ylittävän osan voi maksaa itse.
– Sinänsä hyvä, että tämä tuli tietoon. Muuten tämä olisi voinut jatkua samalla tavalla. Siksi palaute on tosi tärkeää, että pystymme puuttumaan asiaan saman tien.
”Olemme tehneet mitä voimme”
Mirva Neva-aho-Simonsen sanoo, että Prisma on tavoittanut Nevajärven ja hyvittänyt talvisaappaiden summan hänelle. Nyt he pyrkivät tavoittamaan myös kaltoin kohdellun pyörätuolimiehen.
– Sitten pystymme ilman muuta pyytämää henkilökohtaisesti anteeksi tilannetta. Välitän pahoittelut myös pelastajanaiselle. Olemme hyvin pahoillamme, että tällaista ylipäätään pääsi käymään, Neva-aho-Simonsen sanoo.
Neva-aho-Simonsein mukaan kauppa on tehnyt voitavansa asian korjaamiseksi.
– Konttorihenkilökuntamme tavoitti rouvan, joka ystävällisesti maksoi miehen ostokset. Ehkä hänen kauttaan saamme myös miehen kiinni. Heillä on varmaan yhteisiä tuttuja, kun he olivat jutelleet keskenään millaista elämä Suomessa nykyään voi olla.
Malmin Prisman maanantaisesta tapauksesta kertoi ensimmäisenä Aamulehti.
Antti Halonen - Tämmöistä
Väritetty kertomus koko episodista. Naamakirjan viestin synnyttäjä voisi korjata kertomuksen oikeaksi, mutta saivat mitä halusivat koko porukka ja viitsivät vielä sontaa levittää eteenpäin. Trolli 24:ssa tykkää tää on niin tätä kun ihmisillä ei ole oikeaa tekemistä.
- aisemmoista
No kerropa sitten mikä oli jutussa oli perätöntä. Itse asiassa tuskin mikään, vaikka jono tuskin sentään puolta kilometriä oli. Juuri oikean kokoista maksusitoumusta melkein mahdoton saadakin kun odotus kestää ja hinnat muuttuu jatkuvasti. Prisma toimi yksiselitteisesti väärin.
- MitäHäh_
Vieläkö meinaat huomenna alistaa rampaa, kassatyttönen?
- SryhmänJohtajienVastuu
Prisman kassat eivät ole mitään anarkisteja, jotka tekevät mitä päähän sattuu sillä hetkellä pälkähtämään. Sama koskee useita muitakin ammattiryhmiä. Tässä on yksinomaan syyllinen yhtälailla ostoksiaan hihnalle tunkenut ostaja , vaikka sitoumus ei riittänyt tähän ostokseen ja ehkä vielä enemmän vastuutaan pakoileva S-ryhmän Prisman ammattitaidoton johto. Kaikki kunnia ostokset maksaneelle tulevan anarkistivaltion rakentajanaiselle, joka hurskasteli lehtikuvissa ikonien ääressä tapaukseen liittyen. Oletan kuitenkin, että kassa halusi säilyttää näinä epävarmoina aikoina työpaikkansa noudattamalla S-ryhmän ohjeita. Nykyään itsenäisestä, oma-aloitteisesta toiminnasta tai toimintatavoista kun usein rangaistaan suorittavan portaan työntekijöitä. Tämä usein unohtuu niiltä, jotka ovat verrattain vapaita noudattamaan tai toimimaan oman halunsa mukaan omissa työtehtävissään.
- mitäselität
Ei mies tehnyt mitään virhettä, hän olisi maksamnut erotuksen kuten kuuluukin.
- hghyuyh
Tämmöiseksi se menee kun toimeentulon maksatus siirtyi Kelaan. Ei mitään joustoja. Toimeentulotukea saava voi saada vuodesta toiseen vaan perusosan. Hajoaa teeveet, tietsikat jopa kahvinkeitintä ei ole varaa ostaa.
- pitäkää.tunkkinnekin
Voi jumalauta tuota prismaa. Kävikö tosiaan näin, että hieno ihminen Jatta N. maksoi miesparan kengät. Siinä nähdään että suomalaiset ihmiset ovat hienoja, paitsi ei prismojen kassat . Siellä näyttää istuvan täysiä k-päitä.
Vai vielä pyytelivät anteeksi, se ei enää auta, enpä käytä minäkään enää moista paskakauppaa.- bonarit
Maksoi luultavasti ainoastaan siksi että sai bonarit talteen.
- EiMyötätuntoaMatuille
Karvaperskultamunamatu, jos olisi ollut kyseessä niin olisi päässyt Ylen pääutislähetykseen...
- TTimo333
Joo on kyl aika erikoisen dorka kassa ollu!? :/
Kui se vajakki ei o osannu lyyä kassaa ensteks sitä 70 € ja sit eriksee sitä 4,5?! Liian vaikeeta vissii? :/ - malmi_ajetaan_alas
KUULKAAS!
Prismojen, Hok-Elannon ja muiden S-ketjun liikkeiden henkilöstö, kuten K-kaupan ja Citymarketin kassat ja osin kaikki muukin henkilöstö ovat TUNTI- JA KAUSIMYYJIÄ JA työntekijöitä suurimmaksi osaksi!
Nämä naisvaltaiset alat ja niiden pienipalkkaiset työntekijät ovat lähes tulkoon samassa asemassa kuin Malmin Prismassa Helsingissä huonoa kohtelua saanut vammainen ja varaton asiakas!
Kyllä ohjeistus on ollut juuri tähän miten kassa on toiminut, ja SYYTTÄVÄN SORMENNE VOITTE OSOITTAA tuon liikkeen ja yleensä muidenkin kohdalla tavaratalon johtajalle ja vielä ylöspäin SOK- yhtiöön ja sen johtoportaalle jossa on täysiä ääliöitä nytkin johdossa kuten on ollut vuosikymmeniä!
Haukkukaa tuo naaras sössijä johtaja joka pesee kätensä nyt Malmin Prismassa!
Asiakkaiden palaute on heille yhdentekevää, samoin palvelujen kehittäminen ja tuotetoiveet yms.!- AmmattiliitotkoTurhia
Katsos, katsos vihdoinkin rehellistä tekstiä. Näin se oikeasti elävässä elämässä menee. Nykyiset johtamisjärjestelmät ja työntekijöiden asema on juuri tuon kaltainen kuten tuossa edellä on kuvattu. Jotkut työntekijäryhmät näyttävät olevan etuoikeutettuja, ainakin vielä vähän aikaa, koska luulevat, että asiat voisivat olla toisin ja työntekijöiden todelliset vaikuttamismahdollisuudet olisivat muka suuria.
- HaiVammaaaa
Tarinan ainoa vammainen oli se kassapösilö.
- TTimo333
Nimenomaa! :/
En tiiä mistä lähtien oman järjen käytöstä tuli kiellettyä duunissa?!
Se sama raha sinne kassaan ois tipahtanu silti!?
Mut nyt ku EI KÄYTETTY ees vähäsintäkään järkeä, niin montahan tonnia toiki kauppaketju nyt sit tulee menettämään ton tapauksen takia!? :) - lakkoase.iskuun
TTimo333 kirjoitti:
Nimenomaa! :/
En tiiä mistä lähtien oman järjen käytöstä tuli kiellettyä duunissa?!
Se sama raha sinne kassaan ois tipahtanu silti!?
Mut nyt ku EI KÄYTETTY ees vähäsintäkään järkeä, niin montahan tonnia toiki kauppaketju nyt sit tulee menettämään ton tapauksen takia!? :)Järkeä käytetään vain sen verran kuin työnantaja maksaa palkkaa. Markalla saa markan verran duunia. Jos tarjotaan nollatuntisopimuksia satunnaisilla työajoilla, niin kuka täysipäinen tekee töitä sellaisen "työnantajan" eteen?
Liittykää ammattiliittoihin. Laitetaan oikeistoporvarit polvilleen. Lakkoa vaan koneeseen. Duunari on liksansa ansainnut. Orjatyö vuokratyö pitää kieltää lailla. Ihmisoikeudet ensin ja kapitalistille sitten mahdollisesti se mitä jää yli. - Mietittävää
Onhan tuo jo selvitetty. Kassajärjestelmä ei hyväksy sitä että maksusitoumuksella ensin ja loput käteisellä. Vaikea se on kassankan lähteä sooloilemaan tuollaisella asialla. Olisiko pitänyt myydä kassan ohi ilman kuittia.
- tarpeeseen.menee
Mietittävää kirjoitti:
Onhan tuo jo selvitetty. Kassajärjestelmä ei hyväksy sitä että maksusitoumuksella ensin ja loput käteisellä. Vaikea se on kassankan lähteä sooloilemaan tuollaisella asialla. Olisiko pitänyt myydä kassan ohi ilman kuittia.
Olisi ne voinut antaa ilmaiseksikin ja kirjata hävikkiin. Italialaistyyliseen sosiaaliturvaanhan Suomessakin ollaan siirtymässä, jossa kauppiaat joutuvat huolehtimaan vähäosaisista.
Kiitos siitä kuuluu oikeistohallitukselle, joka yrittäessään ajaa yrittäjien asiaa samalla myös heikentää yrittäjien asemaa.
Rahaa jakamalla touhu pysyisi helpommin lapasessa. Mutta kokeillaan nyt tätä uskovaisen versiota välillä. - TTimo333
lakkoase.iskuun kirjoitti:
Järkeä käytetään vain sen verran kuin työnantaja maksaa palkkaa. Markalla saa markan verran duunia. Jos tarjotaan nollatuntisopimuksia satunnaisilla työajoilla, niin kuka täysipäinen tekee töitä sellaisen "työnantajan" eteen?
Liittykää ammattiliittoihin. Laitetaan oikeistoporvarit polvilleen. Lakkoa vaan koneeseen. Duunari on liksansa ansainnut. Orjatyö vuokratyö pitää kieltää lailla. Ihmisoikeudet ensin ja kapitalistille sitten mahdollisesti se mitä jää yli.Juu no ainaki orjatöistä ollaan ihan samaa mieltä! Töistä on aina saatava palkka! AINA! Mut järjen käytöstä taas oon ihan eri mieltä! :/ Koska jos tääl ei käytetä järkeä duunissa, niin sit se on sama vaikka muuttais ryssiin, jossa asiat useimmiten ryssitään, tavalla tai toisella, ja tota mä en ainakaan Suomeen halua! :/
- TTimo333
Mietittävää kirjoitti:
Onhan tuo jo selvitetty. Kassajärjestelmä ei hyväksy sitä että maksusitoumuksella ensin ja loput käteisellä. Vaikea se on kassankan lähteä sooloilemaan tuollaisella asialla. Olisiko pitänyt myydä kassan ohi ilman kuittia.
ja höpö-höpö! :)
Jos sä et puupää osaa ENSIN naputella sitä 70 maksusitoumusta siihen saatanan kassaas, ja sen JÄLKEEN iskeä siihen 4,5 € käteissummaa, niin mä voin perkele tulla vaikka näyttämään et miten se tehään, vaikken oo edes paljoa kassakoneita käyttänytkään! :) :/ - tahallistasiis
lakkoase.iskuun kirjoitti:
Järkeä käytetään vain sen verran kuin työnantaja maksaa palkkaa. Markalla saa markan verran duunia. Jos tarjotaan nollatuntisopimuksia satunnaisilla työajoilla, niin kuka täysipäinen tekee töitä sellaisen "työnantajan" eteen?
Liittykää ammattiliittoihin. Laitetaan oikeistoporvarit polvilleen. Lakkoa vaan koneeseen. Duunari on liksansa ansainnut. Orjatyö vuokratyö pitää kieltää lailla. Ihmisoikeudet ensin ja kapitalistille sitten mahdollisesti se mitä jää yli.Olette huomanneet tuollaisen ohjeen mistä voi syyttää työnantajaa kun tahallaan nöyryytätte asiakasta, potkut ansaitsisitte.
- virhevastuu
tahallistasiis kirjoitti:
Olette huomanneet tuollaisen ohjeen mistä voi syyttää työnantajaa kun tahallaan nöyryytätte asiakasta, potkut ansaitsisitte.
Työntekijä joutuu noudattamaan työnantajan määräyksiä. Muuten on hyvin äkkiä entinen työntekijä.
- TTimo333
Kumpi on tärkeempää? Ja varsinkin kaupan alalla!
A. Tyytyväinen asiakas, joka tulee mielellään uudestaankin asioimaan kauppaan.
B. Et työnantaja on tyytyväinen kun ohjeita on noudatettu piirulleen oikein? :)
Jos vastasit B, älä perkele ala IKINÄ yrittäjäksi ja perusta kauppaa!
Kiitos! - LuotettavakoRahaAsioissa
TTimo333 kirjoitti:
ja höpö-höpö! :)
Jos sä et puupää osaa ENSIN naputella sitä 70 maksusitoumusta siihen saatanan kassaas, ja sen JÄLKEEN iskeä siihen 4,5 € käteissummaa, niin mä voin perkele tulla vaikka näyttämään et miten se tehään, vaikken oo edes paljoa kassakoneita käyttänytkään! :) :/Jos kaupan ohjeissa sanotaan, että et saa tehdä mitään omia juttujasi kassakoneella vaan työt pitää hoitaa tietyllä tavalla, koska kyseessä on samalla myös PANKKITOIMINTAA hoitava yritys. Jos siitä huolimatta teet omia juttujasi kassakoneella, niin riippuen tapauksesta saat kirjallisen varoituksen tai jossain tapauksessa suoraan potkut työpaikastasi. Seuraavaan työpaikkaasi menee sitten epävirallista tietä työnantajalta viestiä, että et pysty yrityksen raha-asioissa noudattamaan yrityksen ohjeita. Epävirallista tietä siksi, koska työnantaja ei voi virallisesti kertoa liikaa sinusta seuraavalle työnantajalle. Arvaas moniko työnantaja ottaa sinut näine rahakäsittelytaitoinesi töihin, jossa joudut käsittelemään rahaa. Luulen S-ryhmän kassojen miettivän tämän kaltaisia asioita hiljaa mielessään.
- höpöhöpöö
LuotettavakoRahaAsioissa kirjoitti:
Jos kaupan ohjeissa sanotaan, että et saa tehdä mitään omia juttujasi kassakoneella vaan työt pitää hoitaa tietyllä tavalla, koska kyseessä on samalla myös PANKKITOIMINTAA hoitava yritys. Jos siitä huolimatta teet omia juttujasi kassakoneella, niin riippuen tapauksesta saat kirjallisen varoituksen tai jossain tapauksessa suoraan potkut työpaikastasi. Seuraavaan työpaikkaasi menee sitten epävirallista tietä työnantajalta viestiä, että et pysty yrityksen raha-asioissa noudattamaan yrityksen ohjeita. Epävirallista tietä siksi, koska työnantaja ei voi virallisesti kertoa liikaa sinusta seuraavalle työnantajalle. Arvaas moniko työnantaja ottaa sinut näine rahakäsittelytaitoinesi töihin, jossa joudut käsittelemään rahaa. Luulen S-ryhmän kassojen miettivän tämän kaltaisia asioita hiljaa mielessään.
Jokainen täysijärkinen tajuaa että ohjeessa on ollut virhe ja on aivan oikein antaa maksaa erotus itse.
- someraivon-voima
höpöhöpöö kirjoitti:
Jokainen täysijärkinen tajuaa että ohjeessa on ollut virhe ja on aivan oikein antaa maksaa erotus itse.
Mutta olisiko rouva diuapa-daupa-simssansson ymmärtänyt sitä, jos asiasta ei olisi noussut haloota?
- MutuTuntumallakoMennään
höpöhöpöö kirjoitti:
Jokainen täysijärkinen tajuaa että ohjeessa on ollut virhe ja on aivan oikein antaa maksaa erotus itse.
Ohjeistat siis itse itseäsi sitä mukaa miten hyvältä tuntuu. Työnantajan ohjeistus on sivuseikka yrityksen toiminnan kannalta puhumattakaan yrityksen toimintaan liittyvästä pakottavasta lainsäädännöstä.
- TTimo333
LuotettavakoRahaAsioissa kirjoitti:
Jos kaupan ohjeissa sanotaan, että et saa tehdä mitään omia juttujasi kassakoneella vaan työt pitää hoitaa tietyllä tavalla, koska kyseessä on samalla myös PANKKITOIMINTAA hoitava yritys. Jos siitä huolimatta teet omia juttujasi kassakoneella, niin riippuen tapauksesta saat kirjallisen varoituksen tai jossain tapauksessa suoraan potkut työpaikastasi. Seuraavaan työpaikkaasi menee sitten epävirallista tietä työnantajalta viestiä, että et pysty yrityksen raha-asioissa noudattamaan yrityksen ohjeita. Epävirallista tietä siksi, koska työnantaja ei voi virallisesti kertoa liikaa sinusta seuraavalle työnantajalle. Arvaas moniko työnantaja ottaa sinut näine rahakäsittelytaitoinesi töihin, jossa joudut käsittelemään rahaa. Luulen S-ryhmän kassojen miettivän tämän kaltaisia asioita hiljaa mielessään.
ja höpö-höpö ja vielä kerran löpö ja noin hirveeseen shaisseen en alennu edes vastaamaan mitään! :/
- werwrwrwrwrwrw
Sosiaalitoimiston maksusitoumuksella saa siis ostaa 70 EURON talvisaappaat??? Ei jumalauta en kyllä muista että milloin olisin ostanut itselleni noin kalliit saappaat tai kengät!! Viimeksi ostamani talvikengät taisivat maksaa 20-30 euroa!! Taidankin lopettaa työnteon ja alkaa sosiaalitoimiston asiakkaaksi??
- varpaatjäässä
Ota nyt huomioon että kaveri joutuu käyttämään pyörätuolia. Tarttee siis varmaan myös ĺämpimämmät buutsit mitä tavallinen kävellessään verta jalkaterissään kierrättävä tallaaja.
- werwerwrerwerwerwerw
varpaatjäässä kirjoitti:
Ota nyt huomioon että kaveri joutuu käyttämään pyörätuolia. Tarttee siis varmaan myös ĺämpimämmät buutsit mitä tavallinen kävellessään verta jalkaterissään kierrättävä tallaaja.
Et kai nyt vaan kuvittele, ettei 30 eurolla saa muka ostettua kenkiä, joissa on lämpövuori sisällä? Luuletko sellaisen pumpulitäytteen olevan jotakin kallista materiaalia vai???!
- kotim.aste.kans
werwerwrerwerwerwerw kirjoitti:
Et kai nyt vaan kuvittele, ettei 30 eurolla saa muka ostettua kenkiä, joissa on lämpövuori sisällä? Luuletko sellaisen pumpulitäytteen olevan jotakin kallista materiaalia vai???!
En tiedä, ei ainakaan varmaan kotimaisia. Sievin talvisaappaat maksaa muistaakseni reilun huntin. Kaveri tarvitsee ymmärrettävistä syistä helposti jalkaan laitettavat saappaat.
- rtyewyeyyryrtyrtyr
kotim.aste.kans kirjoitti:
En tiedä, ei ainakaan varmaan kotimaisia. Sievin talvisaappaat maksaa muistaakseni reilun huntin. Kaveri tarvitsee ymmärrettävistä syistä helposti jalkaan laitettavat saappaat.
No kotimaisia kenkiä nyt kenenkään ei pidä ostaa; ja varsinkaan sosiaalitoimiston ei pidä jakaa maksulappuja sellaisten ylikalliiden tuotteiden ostoon. Tokmannista saa yhtä lämpimät kiinalaiset kengät neljäsosahinnalla.
- paradoksaalinen
rtyewyeyyryrtyrtyr kirjoitti:
No kotimaisia kenkiä nyt kenenkään ei pidä ostaa; ja varsinkaan sosiaalitoimiston ei pidä jakaa maksulappuja sellaisten ylikalliiden tuotteiden ostoon. Tokmannista saa yhtä lämpimät kiinalaiset kengät neljäsosahinnalla.
Sosiaalitoimiston on pakko ohjeistaa ostamaan kotimaisia tuotteita, jottei sosiaalitoimiston asiakasmäärä kasvaisi. Sossulla menee sitä paremmin mitä vähemmän on asiakkaita. Erikoinen firma siis kyseessä.
- TTimo333
rtyewyeyyryrtyrtyr kirjoitti:
No kotimaisia kenkiä nyt kenenkään ei pidä ostaa; ja varsinkaan sosiaalitoimiston ei pidä jakaa maksulappuja sellaisten ylikalliiden tuotteiden ostoon. Tokmannista saa yhtä lämpimät kiinalaiset kengät neljäsosahinnalla.
Entäs paljos pyörätuolipotilaan sossun maksamat invataksilippuset kustantaa sinne sun Tokmanniis asti, pässi! :/ Tuleeko satasen popot, ku meijän neropatti alko "säästämään"? :)
- säästöäsiinäkin
TTimo333 kirjoitti:
Entäs paljos pyörätuolipotilaan sossun maksamat invataksilippuset kustantaa sinne sun Tokmanniis asti, pässi! :/ Tuleeko satasen popot, ku meijän neropatti alko "säästämään"? :)
Tiheämmässä niitä halpaliikkeitä on kuin prismoja, kenkäkaupoistakin löytyy edullisia kenkiä, prismassa on harvoin mitään halpaa, ruokaa korkeintaan.
- TTimo333
No jos nyt ajatellaan tän oman kuntani (keskikokosehko Etelä-Suomen kaupunki) tilannetta, niin: Lähinpään Prismaan on tollai oisko vähän vajaa 5? ... lähin Tokmanni on naapurikunnan puolella oisko jonku 15 km päässä?
Et: Enny sanois? - kok.noomus
säästöäsiinäkin kirjoitti:
Tiheämmässä niitä halpaliikkeitä on kuin prismoja, kenkäkaupoistakin löytyy edullisia kenkiä, prismassa on harvoin mitään halpaa, ruokaa korkeintaan.
Yksittäistä kengäntarvitsijaa ei auta kenkäkauppojen tiheystilastot. Jos sattuu pääsemään pyörätuolilla kauppaan, niin tuskin kauppa kovin kaukanakaan on.
Voisihan sosiaalitoimisto tietysti jakaa kengänhakukuponkeja kaukomaillekin. Mitähän se kustantaisi, jos lähtisi hakemaan Taimaalaiselta suutarilta kengät Finnairin pyörätuoliluokassa? - onpapoikkeus
TTimo333 kirjoitti:
No jos nyt ajatellaan tän oman kuntani (keskikokosehko Etelä-Suomen kaupunki) tilannetta, niin: Lähinpään Prismaan on tollai oisko vähän vajaa 5? ... lähin Tokmanni on naapurikunnan puolella oisko jonku 15 km päässä?
Et: Enny sanois?Prisma mutta ei yhtään halpaliikettä, ei kenkäkauppaa tai mitään muutakaan liikettä mistä saisi edulliset kengät, ilmankos vaikutat itsekin oudolta kun koko paikkaunta noin outo.
Missään ei kerrota tuliko mies itse liikkeeseen vai taksilla tai jonkun kyydissä. Tuskinpa taksiinkaan olisi 50€ mennyt jos edullisempi liike olisi ollut parin korttelin päässä, kuten lähes varmasti on useitakin.
Ja eihän se miehen vika ole kun kerran saanut sitoumuksen, mutta kuntien pitäisi yleensäkin olla tarkempia verorahojen käytössä. Itse en saanut centtiäkään työttömänä ollessa kun kännykkä hajosi, vaikka olisi pitänyt soitella työpaikkoihin, samaan aikaan jakoivat rahaa naisille vastoin ohjeita esim ehkäisypillereihin ja matuille ties kuinka paljon. - TTimo333
No on tos honkkari muutaman sadan metrin pääs, mut must siel ei myyä ku jotai kumisaappaita ja mitälie 70-luvun kuukenkiä!? :D
Mut Prismasta ja Tokmannistahan nyt oli kyse?! Eli et sä voi muuttaa pelin sääntöjä kesken gamen! ;)
Ja toki tääl nyt kenkäkauppoja ja muitaki marketteja on hyrymykky lähempänä, ehä tää ny Beirut sentää ole, mut tolle ukolleha tuntu olevan vaikee löytää sopivia kenkiä ees Prismasta, jos nyt yleensä on kuitenki kohtalaisen hyvä valikoima, eli varmaanki sil on sit jotain erityisempiä vaatimuksia kengilleen, ku mikälie sit jalkojaan vaivaa? Niin että kerroppas ny sit et kuin paljon se tulis maksamaan jos toi invataksin kanssa metsästelis tollasia pitkin keskustaa?
Sulle ja mullehan toi toki ei o temppu eikä mikään, eikä maksaskaan ku kauramoottori polttoainekulujen verran, ku meil on terveet jalat!
- VäsynyttäLäppää
"..mies tarjoutui maksamaan uupuvan summan itse..."
UUPUVAN?!? Mitä murretta tuo on? Miten summa voi uupua eli väsyä?- mattokin
Ei kait se mitään murretta ole. Uupuminen tarkoittaa että on vailla jotain. Esim. kello voi uupua vartin verran vaikkapa tasatunnista, varsinkin jos ei ole tarpeeksi hyvin vedetty.
- TTimo333
Ehkä häneltä uupuu pari aivosolua? ;) :P
- jäädä.vaiheeseen
Mistä alkaen uupuminen on ollut synonyymi väsymiselle? Jos uuvut kesken jotain, niin et pääse perille tai tavoitteeseen. Mikäli uuvut väsymyksestäsi johtuen, niin olet sitten huonokuntoinen.
- Troell
TTimo333 kirjoitti:
Ehkä häneltä uupuu pari aivosolua? ;) :P
Tripla-Timpalta uupunee suurehko määrä aivosoluja, koskapa hän ei tajua trollaamista!
Jotkut tajuavat - toiset eivät...
:D :D :D - TTimo333
Juuri niin! :)
... tai ehkä mä en edes välitä? ;)
- pelolla.johdetaan
Näin sivuhuomiona toteaisin, että kyseistä Prismaa johtava nainen on ottanut itselleen aika hankalan nimen. Olisiko kyseessä pilkkua viilaava?
Naiset eivät ole välttämättä parhaimmillaan johtavassa asemassa, koska eivät näe aina metsää puilta.
Sen vuoksi uskaltaisinkin epäillä, että ohjeistukset kyseisessä työpaikassa ovat myös pilkuntarkat. Siitähän tämä episodikin kertoo.- Chauvin
Naisen paikka on kotirouvana.
- Pysy_poissa_Jatta
MarJatta on nyt Facebookin perusteella vähän hysteerinen. Ehkä MarJatta luulee olevansa suurikin ihmisoikeustaistelija, mutta... "...nostin bonukseni... vaikka leikkasinkin kortin..."
- apinakauppa
Kassa olis voinu vaan kuuluttaa:
"Tääl on joku luuseri valkoinen mies, joka yrittää ostaa maksusitoomuksella jotain hikisiä halpakenkiä, mutta ei sossualmut riitä. Voiskos vartija tulla poistamaan tän rasistin. Värilliset, sekä naiset voi siirtyä kassajonoissa eteen. Rasistit ja seksistit voikin sitten lähtee menemään, täällä ei myydä teille mitään!"
Tähän se kuitenkin menee. Varmasti kassan ohjeet ovat mitä ovat mutta mikään ohje ei oikeuta asiakkaan nolaamiseen ja julkiseen nöyryyttämiseen. Kaupalla on mahdollisuus tarkistaa ohjeita jatkuvasti ja tilanteen mukaan kassavastaava voi halutessaan joustaa. Luultavasti nyt haluttiin pitää tiukasti vanhoista ohjeista koska asiakas oli vähävarainen vammainen henkilö. Ajateltiin ettei hän kovin usein varmaan käy heillä asiakkaana kuitenkaan. En usko että koko asiaa olisi koskaan lähdetty selvittämään ellei tämä "pelastava enkeli" olisi siitä tehnyt julkista vuodatusta somessa. Kaupan maine olisi varmaan kärsinyt jos kyseiset "sosiaalipummit" alkavat käydä siellä enemmissä määrin. Julkinen anteeksipyyntö tehtiin vasta sen jälkeen kun huomattiin miten suuri uutinen se oli iltapäivälehdissä. Se ei kuitenkaan poista sitä häpeää ja mielipahaa koskaan mitä mies sai osakseen. Toivottavasti kauppa antaa kunnon korvauksen tästä mielipahasta.
Moni lukija varmaan pitää kassan toimintaa oikeutettuna mutta mitä he itse olisivat tehneet samassa tilanteessa? Luultavasti jättäneet kengät siihen ja haukkuneet kassatytön ja poistuneet. Vammaiselle henkilölle asialla on suurempi merkitys, koska he joutuvat niin monesti saamaan huonompaa palvelua ja taistelemaan etuuksistaan jatkuvasti. Moni palveluammatissa oleva helposti ylenkatsoo tuollaisia asiakkaita. Mies oli sovittanut useita malleja joista ehkä olisi löytynyt halvemmalla jotain, mutta ongelma oli se ettei kengän jalkaan saaminen ollut helppoa. Vammaiselle ei välttämättä esim käy kengät jotka pitää solmia. Siksi halutaan hankkia sellainen malli joka on käytössä helppo pukea ja riisua. Terveen ihmisen on helppo arvostella heikompia.- 89437893478438703q4
Tuskin sitä asiakasta on julkisesti nöyyretty missään muualla kuin sen väliintulleen ämmän toimesta. Ja nyt vielä kauppa kirjoittelee etsivänsä ko. henkilöä kissojen ja koirien kanssa. Vähemmästäkin joutuu silmätikuksi.
Tämän asian ruotimiessa on tyystin unohodettu, että olisi tullut pyytää lupa siltä asianosaiselta ennenkuin alkaa riepottelemaan jonkun sosiaalihuollon tarvetta julkisuudessa tai sekaantuu täysin vieraan henkilön asioihin ylipäätään.
Kun on menty väliin sen vuoksi että on syrjäytyneen näköinen ja pyörätuolissa, toivottavasti ei ikinä enää iltapäivälehdet kirjoittele tämänkaltaisia juttuja, siis missä tämän kohteeksi joutuneen yksityisyyden suoja on, vai onko se nyt markkinatavaraa, jota saa hyödyntää vapaasti mukamas jonkin ylevämmän asian puolesta.
- Entä-jos-on-lahjakortti
Prisma kaupittelee omia lahjakorttejaan. Käykö muka niin, että kun asiakkaalla on satasen lahjakortti ja takki maksaa 105 euroa, niin hän ei voi ostaa takkia koska kassa ei voi otta vastaan lahjakorttia ja erikseen sen lisäksi maksettua viitosta? Jos lahjakortin osallakin voi ostaa kalliimpaa ja maksaa loput rahana, niin kyllähän tämänkin asia olisi pitänyt voida hoitaa smalla tavalla.
- Kyykyttääkö_he_lastakin
T O D E L L A HYVÄ HUOMIO edellä! > Lahjakortti"!
Ostin eli latautin juuri samaisena päivänä ma. 13.2.-17 Prismassa Hki lahjakorttiin summan rippilapselle - ja jos henkilö nyt päättää ostaa jotain yli sen summan ja tarjoaa ns. välirahaa, eikö se helvetti kävisikään heille maksaa käteisellä tai muulla tavoin erottuva summa?
- Jxknfkfkfkfkd
Koska menettely oli lainvastainen, tulisi kassatytön nimi julkaista. Lainvastaista ohjeistusta kun ei saa kukaan noudattaa, vaan laki menee aina edelle.
- robotit_tulee
Onneksi pian on kaupoissa automaattikassat, jotka on ohjelmoitu toimimaan asiakasystävällisesti tämänkaltaisissa tapauksissa. "Paina ruutunäppäintä, se kuittaa pois ylimenevän maksuosuuden. Hyvää päivänjatkoa!"
- miehellekengät
Aika kova kolaus kansalle, jossa on kohta noin 40% tyttömyysaste,
valkoiset alkuasukkaat jonottavat leipäänsä jonoissa
ja siirtolaisille annetaan suoraan 4v tukipäätökset ilman huolen häivää.
Oliko tuo nyt sitten S-ketjulta hyvin ajateltu? Miksi edes kassavastaava ei ollut humaanimpi ja ottanut asiakasta sivummalle ja hoitanut asiaa siinä
vaan piti huudattaa siinä....?
Mikä ongelma on maksaa lahjakortilla, maksusitoumuksella tms
osa summasta ja loput asiakkaan omalla rahalla?
Voihan kuka tahansa maksaa osan elektronilla ja osan käteisellä.
Suomessa jaettiin kauan sitten kuluissa vaateavustuslappuja
eikä niiden käyttö ollut näin ongelmallista.
Romanit saavat avustuksia hemaisiinsa, mutta
mies ei saa itselleen talvikenkiä.
NYT HERÄTKÄÄ IHMISET!!
ps. S-ketju on tiukka työntekijöilleen, se kellottaa tauot minuutilleen, mutta
tämä...? pahaa tekee - Tunnenalan
Jatkan edellisestä ,kun joku kauhisteli noiden kenkien hintaa ,tosiaan mitä maksaa nuo pitkät hameet ,joiden kätköistä on löytynyt ,suuret määrät tavaraa ,omakohtainen kokemus liike elämässä ,oli tuote joka painoi 3.2kg ja maksoi markka aikana 3200.00!
Mutta tuo prisman asian hoito , 1.kasalta puuttui maalaisjärkeä tai niin kovat säännöt,ettei voinut,laittaa kenkien hinnaksi 70€ tai luottoon 70,€ ja loput 4.5€ ryhmään muut. Kate kenkissä n.40 eli kaupanteko järki puuttui ja 2 viellä esimies sortui samaan ,eli ei voinut tehdä yllä olevaa sekä ehdotti , ei käy ,mene kelaa pyytämään uusi maksusitoutumus 75€ . Tämän päivän lehdissä oli juttu että kelassa monen tunnin jonotus ja maksusitoutumus voipi tulla vasta muutaman viikon päästä .jos ja kun sen saa yleensä . 3 Loppuhuipentuma oli tuon vartijan kutsuminen paikalle ?
4 .Eikä tuon " niinkun,niikun" tavaratalon johtajan niinkun selitys ja sanoma että vanhus voisi tulla prisman infoon , selvitetään asiat ! Ole mistään kotoisin , kyllä heidän on nyt koriruokaa ja muutaman sadan € lahjakortin kanssa käytävä kotikäynillä ja nöyrä anteeksi pyyntö rullatuoli vanhukselle esitettävä.
Enköhän luovutan myös korttini pois ,on tämä ja muutama kokemus prismassa liikaa ! - Vanhusolisimaksanut
Luin juuri etelä suomen sanomia ,jossa kauppa kertoi , ao pitkä hameisista asiakkaista, jotka olivat vienneet tavaraa ilman maksua ohi kassan. Myymälä päälikkö oli antanut ohjeen kassoille ettei ao heimoa saa päästää liikkeesee , nuori 18 vuotias nuori mies kassalla ja kaksi pitkähameista tuli ,hän käänytti heidät pois ,ei onnistunut , hälytti myymälä päälikön ,joka yritti samaa ,ei onnistunut ,tuli lisää väkeä ,jotka ilmoitti oikeuteen mennään syrjinnässä . Mentiin oikeuteen oli valokuvia javideota tästä " syrjinnästä " , lopputulos kassa ja päälikkösaivat sakkoja ja likke tuomittiin 7400.0 0€
korvaukseen näille kahdelle pitkä hameiselle ,joiden hameet on valtio kustantanut suurimman osan , joita osa käyttää todistetusti varkauksiin ,!
Ninpä mikä olisi oikeudesa korvaus tässä vanhuksen kenkä asiassa ,jos vartija olisi poistanut hänet liikkeestä ,onneksi tämä rouva maksoi kenkät .! - Inhimillisyyttäkaivataan
Tämän päivän ilta lehti kertoi Virpin tarinan miten Kela toimii ,kun 7 päivää pitäisi olla se aika , jossa maksukäsittelyt pitäisi hoitaa, hä ei ole saanut ruokaan rahaa kolmen viikon odotuksenkaan jälkeen .
Eli tuo prisman esimiehen esitys rullatuoli vanhukselle ,on tosiaan törkeä "mene hakemaa Kelalta uusi maksusitoutumus ?" Niinkuin rouva , joka kengät maksoi kirjoitti sanoneensa ,olisiko "teilla viellä juhanuksena noita kenkiä",olis voinut olla lähes totta.
Suomalaisilla ei ole apua saatavissa kuin sukulaisilta tai joiltain tutuilta,kuin jossain harvoissa tapauksissa ,kiitos Jatta.
Mutta kun tulee joku ns. " Hiihtäjä " etelä -Amerikasta ? Hänelle kerätään 4-5 tuhatta €uroa ,sama lehti kirjoitti ,että oli taustat " hiukan epämääräisiä " eli kyllä Suomen köyhien ja sairaiden asiat pitää saada kuntoon ! ( sitten muiden ,jos on varaa )
Hallitus puuhastelee soten - finavian - auto - vene ja moottoripyörä verojen kanssa, sekä leikkaa ja leikkaa Suomalaisten tukia ja saa kohta laulamaan Simo Salmisen tapaan " paljon on Suomessa mälsää", noita Virpiä ja rullatuoli vanhuksia on paljon . - Tartestehdäjotain
Yhdysvaltain, Presidentin ykkös lause Usa ensin , ollaaan hänestä mitä mieltä tahansa, lause voitaisiin ottaa Suomeen ,ainakin Kelassa ," Suomi ,suomalainen ensin ".
Eilen tuli ylen ohjelma perjantai ,tuotiin esiin 7500 asunnotonta ja Hurstin ruoka jonossa jopa lähes 3000 ruuahakijaa,ja joitakin asiakkaita kuunnellut ,Hursti kertoi eläkkeestä jaa 19,€ kuukaudessa ruokaan , ja kun Kellallajonot kasvaa ja maksut jopa viikkoja myöhässa ,ei hyvältä näytä , vankiloissakin paremmat olot kuin monella Suomen eläkeläisellä , hävettää ,hävetkää Suomen päättäjät ,kaiken maailman konsultien tutkimuksiin mee satoja tuhansia ,joista ei ole mitää hyötyä. - Taaskinminä
Terve vaan.
Kusetusta/ liioittelua ollut koko kohu. Eikä vieläkään ole ollut jutun aloittajalla "munaa" korjata asioita niin kuin ne oli, säälittävää touhua.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077746
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1105997- 835177
- 1394546
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113220- 552977
- 582938
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102444- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562056