Impperialistin HYÖKKÄYS-budjetti 650 MRD dollaria

Venäjän alle kymmenesosa siitä. Silti täällä puntit tutisevat. Miksi ?
Vaikka suorastaan nuolemme impperialistin persettä
30339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Mutta ostovoimapariteetin mukaan lähes samankokoisia, eikös se niin mene ja USA:n aseteollisuus on pieni , Venäjän suuri,,JNE.

Äänestä
  • Puhuvat vielä kauniisti "puolustus"-budjetista. Kovan luokan sumutusta porrrrvarilta:

    http://keskustelu.suomi24.fi/t/222778/usan-interventiot

    ......
    ........
    ...........
    215. 2003 Hyökkäys Irakiin ja maan luovuttaminen jihadistien haltuun
    216. 2011 Libyan pommitukset ja jihadistien nostaminen valtaan
    217. 2011 Ase- ja rahoitusavun toimittaminen Syyrian jihadisteille
    218. 2013 Ukrainan vallankumouksen rahoitaminen sekä sisällissodan rahoittaminen Ukrainalta varastamallaan kultavarannolla.

    Tyylipuhdasta ja häikäilemätöntä IMMPPERIALISMIA, ja suomenkin porrrvarit kyykkivät nyt tähän suuntaan !

    Äänestä

  • anti-impp kirjoitti:

    Puhuvat vielä kauniisti "puolustus"-budjetista. Kovan luokan sumutusta porrrrvarilta:

    http://keskustelu.suomi24.fi/t/222778/usan-interventiot

    ......
    ........
    ...........
    215. 2003 Hyökkäys Irakiin ja maan luovuttaminen jihadistien haltuun
    216. 2011 Libyan pommitukset ja jihadistien nostaminen valtaan
    217. 2011 Ase- ja rahoitusavun toimittaminen Syyrian jihadisteille
    218. 2013 Ukrainan vallankumouksen rahoitaminen sekä sisällissodan rahoittaminen Ukrainalta varastamallaan kultavarannolla.

    Tyylipuhdasta ja häikäilemätöntä IMMPPERIALISMIA, ja suomenkin porrrvarit kyykkivät nyt tähän suuntaan !

    Aivan totta että Ukrainan vallankumous oli naton ja lännen järjestämä ja rahoittama ja nyt boikotoidaan Venäjää joka taas aivan oikein boikotoi länttä.Valitettavasti länsi ei ole vielä sataan vuoteen kypsä ymmärtämään omaa etuaan

    Äänestä

Voidaan kyllä puhua hyökkäysbudjetista, sillä ensin on hyökättävä, jotta sen jälkeen voidaan miehittää ja tämä miehitys maksaa:

Yhdysvallat käyttää puolustusmenoihin enemmän kuin seitsemän seuraavaksi eniten käyttävää valtiota yhteensä. Yhdysvalloilla on pelkästään Saksassa 174 tukikohta-aluetta (”base sites”). Kaiken kaikkiaan amerikkalaistukikohtia on noin 80 maassa ympäri maailmaa, kun taas Venäjällä on 10 tukikohtaa pääasiassa entisissä neuvostotasavalloissa.

On kaiken järjen vastaista puhua "puolustus"-budjetista USAn tapauksessa.
Kaiken huipentuma on, että vaativat EU:lta rahaa tähän touhuun.

Budjetit HS 16.2.2017 mukaan

USA 664 mrd dollaria
EU 214 mrd dollaria (Iso-Britannia 60 mrd, Ranska 43 mrd, Saksa 41 mrd, Italia 22 )
Venäjä 66 mrd dollaria
Norja 6 mrd dollaria
Suomi 3 mrd dollaria

Äänestä
  • Ei Venäjä mitään dollareita käytä - ja koska se on köyhä ruplamaa, niin se saa tuolla summalla paljon enemmän aikaan kuin länsi. Ja pitää sotaa yllä Itä-Ukrainassa.. jne

    Äänestä

  • meesjee kirjoitti:

    Ei Venäjä mitään dollareita käytä - ja koska se on köyhä ruplamaa, niin se saa tuolla summalla paljon enemmän aikaan kuin länsi. Ja pitää sotaa yllä Itä-Ukrainassa.. jne

    erinomaisesti oivallettu!leipäkin muuten maksaa Venäjällä jotain kymmeniä senttejä euroissa kun täällä puhutaan euroista

    Äänestä

  • kolli57 kirjoitti:

    erinomaisesti oivallettu!leipäkin muuten maksaa Venäjällä jotain kymmeniä senttejä euroissa kun täällä puhutaan euroista

    Mutta Venäjä kylläkin puolustaa pienenpää Ukrainassa kuten herrasmiesten kuuluukin,toisin on sikaporotsenko joka tapattaa oman maansa kansalaisia ja on perustanut palkka-armeijjan jossa nuoretmiehet tapattavat itsensä parin sadan dollarin kuukauspalkalla ja lesket hakevat miehiä ulkomailta tai renkiä kylistä

    Äänestä

  • kolli57 kirjoitti:

    Mutta Venäjä kylläkin puolustaa pienenpää Ukrainassa kuten herrasmiesten kuuluukin,toisin on sikaporotsenko joka tapattaa oman maansa kansalaisia ja on perustanut palkka-armeijjan jossa nuoretmiehet tapattavat itsensä parin sadan dollarin kuukauspalkalla ja lesket hakevat miehiä ulkomailta tai renkiä kylistä

    Venäjä hyökkäsi brutaalisti Ukrainan kimppuun, valloitti tältä maa-alueen ja ylläpitää tahallaan sotaa, jossa kuolee ukrainan kansalaisia. Vittumainen maa naapureilleen tuo imperialistinen Putler-Venäjä.

    Äänestä

Voisitteko jo kaikkien näiden vuosien jälkeen viimein oppia sen, että tuo yliviljelemänne sana kirjoitetaan yhdellä p-kirjaimella. Siis: im-pe-ri-a-lis-mi.

Joko menisi jakeluun..

Äänestä
  • Anglojen härskin toiminnan kohdalla sellainen jykevä painotus on kohdallaan.
    Vaatii aikamoista itsesensuuria puhua "puolustuksesta" näissä tapauksissa. Suomihan on porvarihallituksen toimesta ostamassa juuri tuolta imp(p)erialistilta lentokoneita kymmenillä miljardeilla euroilla. Se muuttaa meidänkin "puolustus"-budjettia aika tavalla ja luulen, että porrvarihallitus joutuu tukeutumaan lisäleikkauksiin (siis irtisanomisiin julkisella puolella) sekä rajuihin mokuverojen korotuksiin (veneverot tulevat takaisin vaalitauolta), jotta sotakoneet saataisiin impperialistilta ostettua.
    Ja kakon Orpo lupasi, että velkataakka kasvaa takuulla !

    Äänestä

  • Niin im-pe-ri-a-lis-mi - mutta imp-pe-ri-a-lis-mi kirjoitetaan kahdella p-llä.

    Äänestä

  • ei kannata kompastella lillukanvarsiin ,olisi sinunkin jo aika oppia!

    Äänestä

  • kolli57 kirjoitti:

    ei kannata kompastella lillukanvarsiin ,olisi sinunkin jo aika oppia!

    Ei kannata jauhaa valheellista venäjämielistä paskaa palstoilla, olisi sinunkin jo aika oppia!

    Äänestä

  • Vitttukolmella kirjoitti:

    Niin im-pe-ri-a-lis-mi - mutta imp-pe-ri-a-lis-mi kirjoitetaan kahdella p-llä.

    impperialisti pani rättipäät listimään toisiaan


    anti-impp 22.3.2017 11:29

    Aiemmin se keräsi katupoikia ja persaukisia huumejeppejään öljysotiin mutta nyt on taktiikka Irakissa toinen: annetaan niiden tappaa toisiaan. impperialisti heiluttaa vain tahtipuikkoa.....

    "Raskaita tappioita

    Yhdysvaltain koalition tukemat Irakin joukot käynnistivät 17. lokakuuta hyökkäyksensä Mosulin valtaamiseksi takaisin islamilaiselta kalifaatilta.

    Helmikuun 19. päivään mennessä joukot olivat ottaneet haltuunsa Tigrisjoen itäisen puolen ja aloittaneet tunkeutumisensa Isisin alueille länteen. Joukot ovat kärsineet mittavia tappioita, mutta edenneet kuitenkin."

    Äänestä

Kun natsimme puhuvat USAn tapauksessa "puolustus"-budjetista, sekin eräänlaista aivopesua. Kun kyse ei ole puolustamisesta vaan alituisesta hyökkäilystä, niin avauksen termi on aivan nappiin osuva.
Aivopesulla halutaan antaa kuva, että asiat olisivat positiivisia kun tilanne on täysin päin vastoin.

Äänestä
  • USA puolustaa meitä, kunhan ensin ostamme ne 30 mrd euron uudet Hornetit.

    Voimme käyttää sitten niitä puolustukseemme, kunhan laskut maksetaan ajallaan.
    Muuten usa-satelliitit kytkevät ne toimintakelvottomiksi.

    Äänestä

  • Juu juu, ja tuosta tekniikasta kannattaa muistaa, että noita koneita VOI VAIN KÄYTTÄÄ YHTEEN SUUNTAAN. Toiseen suuntaan ne ei toimi, kuten ansiokkaasti edellä todettiin.
    Ikävää politiikkaa, suomen natsihallitukselta.

    Äänestä

  • Sama idiootti kysyy ja vastaa itselleen. Oikeassa elämässä saisit ryssäjuttujesi kanssa kunnolla pataasi.
    Miksi luulet, että täällä kukaan sinua vakavasti ottaa?

    Äänestä

  • rahalla.saaa kirjoitti:

    USA puolustaa meitä, kunhan ensin ostamme ne 30 mrd euron uudet Hornetit.

    Voimme käyttää sitten niitä puolustukseemme, kunhan laskut maksetaan ajallaan.
    Muuten usa-satelliitit kytkevät ne toimintakelvottomiksi.

    Saataiskohan me jotenki jnkit maksamaan ne itse, kuten Israelissa tapahtuu? Koska jenkit maksaa joka vuosi 3,6 miljardia taalaa kehitysapua *köh* kehitysmaa Israelille, jonka nää sit ilmeisesti käyttää töysinääräisenä aseostoihin USAsta? :) Jos alotettais julistamalla valtionuskonnpksi juutalaisuus.

    PS: Ja muutenkin Yhdysvaltojen "kehitysavusta" on sotilaallista "apua"! :) :/ .. meinaan pitäähän niillä köyhilläkin mailla nyt olla varaa sotia, ettei enää keihäillä ja kilvillä tartte! :)

    Äänestä

Aloittaja on niin tyhmä ettei osaa edes kirjoittaa, tuskin edes tietää mitä tarkoittaa imperialistinen. Sopii paremmin nykyvenäjään.

Äänestä

Gggggg gggggg ggg 50 mrd lisäää

Äänestä

Saksan miehitystä usan toimesta siis jatketaan

Äänestä

Venäjä käyttää kuitenkin enemmän rahaa aseisiin suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin USA, mutta koska Venäjä on hikisesti vain noin Italian kokoinen talous, niin tottakai asemenot (onneksi) häviävät rahamäärässä USA:lle ja rajusti.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_military_expenditures

Mieluummin katson USA:lla jättimäisiä sotilasmenoja kuin Venäjällä.

Äänestä
  • Pitääköhän vaan ENÄÄ paikkaansa, koska eks Trump just julkistanu et puolustusbudjettia lisätään 59 miljardilla?

    Äänestä

  • Ti3mo kirjoitti:

    Pitääköhän vaan ENÄÄ paikkaansa, koska eks Trump just julkistanu et puolustusbudjettia lisätään 59 miljardilla?

    Siinäpähän lisää. USA:n aseet eivät kuitenkaan ole uhka Suomelle, toisin kuin Venäjän.

    Äänestä

  • Ti3mo kirjoitti:

    Pitääköhän vaan ENÄÄ paikkaansa, koska eks Trump just julkistanu et puolustusbudjettia lisätään 59 miljardilla?

    Trump perusteli hyökkäysbudjetin lisäystä sillä, että impperialisti on tavannut HÄVITÄ käymiään sotia.
    Toki ovat Irakin öljyvarat saaneet nyt haltuunsa nämä rosvot mutta ongelma on siinä, ettei hanke kannata. Tappiollinen sotiminen ryövää voittovarat.

    Impperialisti on impperialisti, vaikka voissa paistaisi

    Äänestä

Nyt kun impperialistin tappamia yli 200 siviiliä etsitään raunioista (tämähän on vain promillen tuhannesosa todellisuudesta), niin toisaalla tapahtuu myös.

Näet Irakin öljyvarat on huutokaupattu Exxon oilille ja Shellille. Näin se roistoimpperialistin ryöstöretki etenee.

Ja sielä toisaalla, on vasta "epäillys" siitä, pommittiko impperialisti ne 200 vai oliko siviilit pakotettu "ihmiskilviksi" vapaustaistelijoille.

Natsien propagandan kuulet päivittäin mutta niiden todellisesta ryöväyksestä et niinkään.

Äänestä

Lisäksi kasurivetoinen Usatana lypsää useimmolta mailta erikseen suojelurahaa, monet maat maksavat oman miehityksensä ja usapropagandansa itse

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kieli.ruskeena kirjoitti:

Venäjän alle kymmenesosa siitä. Silti täällä puntit tutisevat. Miksi ?
Vaikka suorastaan nuolemme impperialistin persettä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu