Roska-DNAsta

https://www.youtube.com/watch?v=fc7ZGkau_bU

Tässä videossa ihan ihkaoikea tieteilijä kertoo, miksi ajatus että kaikki tai edes suuri osa (ihmisen) DNA:sta olisi funktionaalista on looginen mahdottomuus. Nyt on K... eikun Jyrpällä ja suurella epigeneetikollamme tuhannen taalan paikka todistaa väite vääräksi perustellen... jos onnistuu.

11

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esimerkkierkki

      Ikivanhaa tuubaa ajalta jolloin ei vielä ymmärretty mitään säätely-dna:n mekaniikasta.

      Kansantajuisesti sanottuna homma menee niin että ribosomi ajoitetaan tuottamaan halutunlaisia proteiineja oikeaan aikaan ja niinpä sen kulkiessa pitkin dna-rihmaa tulee ajoittain taukotilanteita jolloin se ei tuota mitään, siis ribosomi on ikäänkuin juna joka kulkee asemalta asemalle ja purkaa kuormaa aina juuri sopivasti lastia odottaville.

      Tästä pikku esimerkistä näemme ettei DNA:ssa ole mitään tarpeetonta.

      • kjgkkjghhjghgj

        Wiki:
        "Tilke-DNA:n olemassaoloa on kyseenalaistettu ja kriittisimmät ovat jopa pitäneet sitä ainoastaan tuntemattomina geeneinä ja niiden toimintaa ohjaavina osina. Tilke-DNA:n olemassaolo todistettiin kokeellisesti vuonna 2004, kun U.S. Department of Energy Joint Genome Institute (JGI) yhteistyössä Lawrence Berkeley National Laboratoryn kanssa poistivat hiiren perimästä miljoonia emäspareja, ilman että mitään vaikutuksia ilmeni"

        Meissä on esimerkiksi muinaisten virusten DNA:n pätkiä. Miten ne muka ovat tarpeellisia?


      • kjgkkjghhjghgj kirjoitti:

        Wiki:
        "Tilke-DNA:n olemassaoloa on kyseenalaistettu ja kriittisimmät ovat jopa pitäneet sitä ainoastaan tuntemattomina geeneinä ja niiden toimintaa ohjaavina osina. Tilke-DNA:n olemassaolo todistettiin kokeellisesti vuonna 2004, kun U.S. Department of Energy Joint Genome Institute (JGI) yhteistyössä Lawrence Berkeley National Laboratoryn kanssa poistivat hiiren perimästä miljoonia emäspareja, ilman että mitään vaikutuksia ilmeni"

        Meissä on esimerkiksi muinaisten virusten DNA:n pätkiä. Miten ne muka ovat tarpeellisia?

        "Meissä on esimerkiksi muinaisten virusten DNA:n pätkiä. Miten ne muka ovat tarpeellisia?"

        Mark5:n koulukunnan mukainen vastaus: Meidän ei ole tarpeen tietää, miksi Jumala on tehnyt meille DNA:n jossa (evokkiväitteiden mukaan) on samanlaisia pätkiä kuin muinaisissa viruksissa. Tärkeintä on tietää missä viettää iäisyytensä.


    • hiirihaukkaa

      Sikäli hassu yksityiskohta säätely-dna tutkimuksessa oli että ensiksi sen "toiminta" havaittiin hiiren sikiönkehityksen olennaisena ja välttämättömänä osana joten ilman tosi rankkoja aivopieruja siitä on ylittämättömän vaikeata löytää yhtään mitään evoluutioon viittaavaa.
      Jos sillä olisi ollut evoluutiomuinaisuudessa joku muut kuin se toiminto joka sillä nyt on, niin eipä olisi koko hiirtä ikinä nähty.

    • Tulokset tähän asti. Avutonta käsienheiluttelua ja asian vierestä höpötystä kretsuparoilta, jotka eivät edes ymmärrä mistä videossa on kyse. He eivät pysty kumoamaan väitettä.

      • Nosto.

        Matematiikka ei valehtele. Kuten sanottua, se että suurin osa genomista olisi oikeasti funktionaalinen on looginen mahdottomuus.


      • eivätvaanosaa
        Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:

        Nosto.

        Matematiikka ei valehtele. Kuten sanottua, se että suurin osa genomista olisi oikeasti funktionaalinen on looginen mahdottomuus.

        Mutta kun kreationisteilla, erityisesti JC:llä ja ROT:illa ei olekaan logiikka, matematiikka ja eikä rehellisyys hallussa.


    • Kuuntelin nyt vasta tuon videon, sehän oli erinomainen. Kreationistit joutuvat luopumaan huuhaastaan genomiemme toiminnallisuudesta tai rukkaamaan haitallisten mutaatioiden mitattuja määriä alemmaksi ollakseen johdonmukaisia. Kaikki tietysti tiedämme, etteivät he tee kumpaakaan, koska he eivät ole johdonmukaisia.

      • Niin. Siinäpä pulma kunnon kretulle. Voidakseen yrittää kumota toisen kiusallisen tosiasian, joutuisi sanomaan toista lempiväitettään vääräksi. Siinä voisi tulla vaikka kognitiivinen dissonanssi. No asiahan hoituu kunnon kretulta tietysti työntämällä sormet korviin ja huutamalla: "Ei pidä paikkaansa! Koska... minä sanon niin, ja Raamattu!"


    • Hakusanat: no longer junk-dna

      Vakavasti otettava tiede on jo hylännyt ajatuksen roska-dna:sta ja termiä käyttävät enää pseudotieteilijät, jotka elävät 1980-luvun valheellisissa opeissa.

      • Itse asiaan sinulla ei sitten ollut mitään järjellistä sanomista? Kun kiistatta todistetaan, että enemmistö ihmisen DNAsta ei ole funktionaalista. Kuinka ei yllättänyt, sulla kun asiasisältö pruukaa olemaan niukahkoa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      13
      5005
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3645
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2263
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1917
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      41
      1818
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1556
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1425
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1226
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1165
    Aihe