https://www.youtube.com/watch?v=fc7ZGkau_bU
Tässä videossa ihan ihkaoikea tieteilijä kertoo, miksi ajatus että kaikki tai edes suuri osa (ihmisen) DNA:sta olisi funktionaalista on looginen mahdottomuus. Nyt on K... eikun Jyrpällä ja suurella epigeneetikollamme tuhannen taalan paikka todistaa väite vääräksi perustellen... jos onnistuu.
Roska-DNAsta
11
457
Vastaukset
- Esimerkkierkki
Ikivanhaa tuubaa ajalta jolloin ei vielä ymmärretty mitään säätely-dna:n mekaniikasta.
Kansantajuisesti sanottuna homma menee niin että ribosomi ajoitetaan tuottamaan halutunlaisia proteiineja oikeaan aikaan ja niinpä sen kulkiessa pitkin dna-rihmaa tulee ajoittain taukotilanteita jolloin se ei tuota mitään, siis ribosomi on ikäänkuin juna joka kulkee asemalta asemalle ja purkaa kuormaa aina juuri sopivasti lastia odottaville.
Tästä pikku esimerkistä näemme ettei DNA:ssa ole mitään tarpeetonta.- kjgkkjghhjghgj
Wiki:
"Tilke-DNA:n olemassaoloa on kyseenalaistettu ja kriittisimmät ovat jopa pitäneet sitä ainoastaan tuntemattomina geeneinä ja niiden toimintaa ohjaavina osina. Tilke-DNA:n olemassaolo todistettiin kokeellisesti vuonna 2004, kun U.S. Department of Energy Joint Genome Institute (JGI) yhteistyössä Lawrence Berkeley National Laboratoryn kanssa poistivat hiiren perimästä miljoonia emäspareja, ilman että mitään vaikutuksia ilmeni"
Meissä on esimerkiksi muinaisten virusten DNA:n pätkiä. Miten ne muka ovat tarpeellisia? kjgkkjghhjghgj kirjoitti:
Wiki:
"Tilke-DNA:n olemassaoloa on kyseenalaistettu ja kriittisimmät ovat jopa pitäneet sitä ainoastaan tuntemattomina geeneinä ja niiden toimintaa ohjaavina osina. Tilke-DNA:n olemassaolo todistettiin kokeellisesti vuonna 2004, kun U.S. Department of Energy Joint Genome Institute (JGI) yhteistyössä Lawrence Berkeley National Laboratoryn kanssa poistivat hiiren perimästä miljoonia emäspareja, ilman että mitään vaikutuksia ilmeni"
Meissä on esimerkiksi muinaisten virusten DNA:n pätkiä. Miten ne muka ovat tarpeellisia?"Meissä on esimerkiksi muinaisten virusten DNA:n pätkiä. Miten ne muka ovat tarpeellisia?"
Mark5:n koulukunnan mukainen vastaus: Meidän ei ole tarpeen tietää, miksi Jumala on tehnyt meille DNA:n jossa (evokkiväitteiden mukaan) on samanlaisia pätkiä kuin muinaisissa viruksissa. Tärkeintä on tietää missä viettää iäisyytensä.
- hiirihaukkaa
Sikäli hassu yksityiskohta säätely-dna tutkimuksessa oli että ensiksi sen "toiminta" havaittiin hiiren sikiönkehityksen olennaisena ja välttämättömänä osana joten ilman tosi rankkoja aivopieruja siitä on ylittämättömän vaikeata löytää yhtään mitään evoluutioon viittaavaa.
Jos sillä olisi ollut evoluutiomuinaisuudessa joku muut kuin se toiminto joka sillä nyt on, niin eipä olisi koko hiirtä ikinä nähty. Tulokset tähän asti. Avutonta käsienheiluttelua ja asian vierestä höpötystä kretsuparoilta, jotka eivät edes ymmärrä mistä videossa on kyse. He eivät pysty kumoamaan väitettä.
Nosto.
Matematiikka ei valehtele. Kuten sanottua, se että suurin osa genomista olisi oikeasti funktionaalinen on looginen mahdottomuus.- eivätvaanosaa
Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:
Nosto.
Matematiikka ei valehtele. Kuten sanottua, se että suurin osa genomista olisi oikeasti funktionaalinen on looginen mahdottomuus.Mutta kun kreationisteilla, erityisesti JC:llä ja ROT:illa ei olekaan logiikka, matematiikka ja eikä rehellisyys hallussa.
Kuuntelin nyt vasta tuon videon, sehän oli erinomainen. Kreationistit joutuvat luopumaan huuhaastaan genomiemme toiminnallisuudesta tai rukkaamaan haitallisten mutaatioiden mitattuja määriä alemmaksi ollakseen johdonmukaisia. Kaikki tietysti tiedämme, etteivät he tee kumpaakaan, koska he eivät ole johdonmukaisia.
Niin. Siinäpä pulma kunnon kretulle. Voidakseen yrittää kumota toisen kiusallisen tosiasian, joutuisi sanomaan toista lempiväitettään vääräksi. Siinä voisi tulla vaikka kognitiivinen dissonanssi. No asiahan hoituu kunnon kretulta tietysti työntämällä sormet korviin ja huutamalla: "Ei pidä paikkaansa! Koska... minä sanon niin, ja Raamattu!"
Hakusanat: no longer junk-dna
Vakavasti otettava tiede on jo hylännyt ajatuksen roska-dna:sta ja termiä käyttävät enää pseudotieteilijät, jotka elävät 1980-luvun valheellisissa opeissa.Itse asiaan sinulla ei sitten ollut mitään järjellistä sanomista? Kun kiistatta todistetaan, että enemmistö ihmisen DNAsta ei ole funktionaalista. Kuinka ei yllättänyt, sulla kun asiasisältö pruukaa olemaan niukahkoa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410