vai vielä vainoja odotatte?

LeylaSoros

Jonkin verran palstaa seuranneena ihmettelen jehovien vainon odotuksia. Taakse päin kun selailin keskusteluja, vainoista oli juttua tasaiseen tahtiin. Taidatte olla melko masokistinen lahko?
Toisaalta, mitä täällä on pidetty esimerkkinä, malawia, ette ole kokeneet paljon mitään. Jos otetaan esimerkiksi monet eteläamerikan diktatuurit, ja niiden kansa, poliittiset vangit. He ovat kokeneet vainoa, myöskin kidutusta, sen kaikissa muodoissaan. Olkaa onnellisia, ettei sellaista vainoa ole teihin kohdistettu, koska ei sellaista kukaan kestäisikään. Jokaiselle tulee se "murtumiskohta", ennemmin tai myöhemmin.

10

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinpättinsä

      Vartiotorniuskontoon kuuluu omanlaisensa vainon odotus:

      Vartiotorniseura siis julkaisee:
      ”Yhdistyneet kansakunnat on todellisuudessa Jehova Jumalaa ja hänen maan päällä olevia vihkiytynei-tä todistajiaan vastaan tähdätty maailmallinen liitto. Todellisuudessa se on salaliitto, jossa maailmalliset kansat panevat viisaat päänsä yhteen ja punovat juonia siitä, mitä ne voisivat tehdä Jehova Jumalan maan päällä olevaa näkyvää järjestöä vastaan. (Vartiotorni 1. syyskuuta 1987)

      YK on oikeasti yhteistyöjärjestö, joka toimii jäsentensä aloitteista, muiden hyväksyttyä aloitteet äänes-tyksessä. YK:n perustamiskirjassa ei mainita jehovantodistajia, eikä myöskään missään aloitteessa-kaan.

      Siten ei vartiotorniseuran kirjoitukselle ole mitään oikeita perusteita, kuten se ei ole pyrkinyt esittämään-kään.
      Raamattu: Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi. 2 Moos. 20:16
      Seura siis rikkoo Raamatun lakia (kuten ihmisenkin, esim. kunnianloukkaus)

      Edelleen Raamattu: Autuaita ovat rauhantekijät, sillä heidät pitää Jumalan lapsiksi kutsuttaman. Matt. 5:9
      Todistajien tulisi itse tehdä rauhantyötä, ollen aiheettomasti syyttämättä YK:ta. Mikä heitä estää ? Ainoa estäjä työhön ryhtymiselle ja organisoimiselle olisi vartiotorniseura.

      Rauhantyö olisi vastoin lahkon toimintaa, jossa olennaista on hekumoida sodalla, sodasta oli aikoinaan vartiotornissa paljon piirroksiakin, tankkeja, atomipommiräjähdyksiä.

      YK perustettiin Kansainliiton seuraajaksi.
      Kansainliitosta on suomalaisilla, ainakin paitsi jehovantodistajat, hyvät muistot sikäli että kun Suomen ja Ruotsin välille nousi kiista Ahvenanmaasta, ne antoivat kiistan Kansainliiton ratkaistavaksi, sotaa ei käytetty, ja Kansainliitto ratkaisi asian Suomelle.
      Niin on tarkoitettu myös YK toimimaan.

      Onhan mahdollista, koska vartiotorniseura ei pidä yleensä oppejaan muuttumattomina, että Kansainliittoa olisi jossain vartiotornissa kehuttu. Tietääkö kukaan ?

      Tuosta kirjoituksesta ilmeneekin, miksi valtakunnansalilla todistajia kehotetaan pysymään poissa nettipalstoilta, olemaan uskomatta muihin kuin todistajiin, ja pelkonsa vuoksi yrittämään tyrkyttää vartiotorneja.

      • Kallekalastaja

        Olen kuullut, että ne vartiotornit, joissa annetaan vuosiluku maailmanloppua varten, joita siten on tapahtunut vuosina 1914 jne ... 1975, olisivat kiellettyä kirjallisuutta, kuten todistaja joka niistä puhuu olisi ei toivottua seuraa muille ja saisi sellaisen karttamistuomion.

        Kuinka lie todistajat näihin kysymyksiin suhtautuvat ?


      • OnKuultu

        Todistajat tapaavat olla aivopestyjä.
        Heillä nakuttaa korvien välissä ...luopio, luopio, luopio...., jos kysyt aiheesta.
        Jos vanhin puhuu, nakuttaa....uutta valoa, uutta valoa, uutta valoa.....

        kuulema on joku todistaja kuitenkin jättänyt lahkon kun on saanut postiluukkuunsa valokopion vartiotornin sivusta jossa vahvistetaan maailmanlopun vuosi.


      • Rintti-

        En tiedä, että Kansainliittoa olisi kehuttu, mutta mm. YK:n ihmisoikeusjulistusta seura ylisti. YK on se helakanpunainen peto, maailmanjärjestö joka on perustettu vastustamaan Jehovan-järjestöä. Tämä oli silloin YK/NGO -seikkailun aikoihin. Jäsenyydellä järjestö tavoitteli vakuuttavuutta ja ehtoihin kuului sitoutuminen ajamaan YK:n tavoitteita.


    • Reinoraine

      Kerron oman tarinani, JT-lahko teki minusta masokistin. Kävin teininä äitini mukana valtakunnansaleilla, ja vielä nuorena aikuisenakin. Se oli aikaa jolloin Malawin vainoista kirjoitettiin paljon herätkää lehdissä, 1973-1976. kerrottiin kuinka todistajia pidätettiin, ja vietiin poliisiasemille. Veljiä ja sisaria suurempi joukko kerralla, heitä painostettiin ostamaan puolueen jäsenkorttia. Malawissa oli Kamuzu Pandan diktatuuri, ja jokaisella kansalaisella piti olla maan yksipuolueen jäsenkortti. Todistajat eivät totelleet, niinpä poliisiasemilla heitä riisuttiin alastomiksi! Veljiä ja sisaria yhtä aikaa, ja monien poliisien läsnäollessa! Se oli kidutusta. Veli ja sisar saatettiin sitoa toisiinsa kiinni, häpäisy tarkoituksessa. Joillekkin sisarille tungettiin puutikkuja vaginaan. Toisinaan hierottiin tulista cayenne pippuria sukuelimiin.
      Toisinaan joitakin todistaja pariskuntia riisuttiin alastomiksi, ja kävelytettiin kulkueessa pitkin kaupungin katuja!! Järkyttävää!!
      Näistä vainoista puhuttiin kokouksissa aika paljon, ja luultiin, että vainot leviävät nopeastikkin muualle maailmassa. Ja sitä painotettiin paljon, että ei saa sovitella, ei vaikka mikä olisi, periksi ei saa antaa. Sanottin että ketään ei koetella yli sietorajan, että Jehova kyllä järjestää tilanteesta poispääsytien. Se järkytti, ja hirvitti minua. Että joku toinen sanoo, että on pakko kestää ja kärsiä, oli tilanne kuinka hirvittävä tahansa. Se oli mielestäni väärin, ei kukaan voi sanoa toiselle, kuinka paljon täytyy kestää häpäisyä, tai kipua.
      Aloin kuitenkin kuvitella, ja miettimään niitä tilanteista, millaisia ne mahdollisesti voisivat olla?? Mitä voisi tapahtua, ja kestäisinkö mitään.
      Olin ujo, lihava nuorimies, hirvitti ajatus että minut riisutaan julkisesti väkisin, tai jossain poliisiasemalla/sotilaskasarmilla. kuvittelin tilanteita, olisiko paikalla myös sisaria, alastomina, mitä meille tehtäisiin. Kuinka hirveää herjaa siinä tilanteessa olisi?? Miten sen kestäisi. Järkyttävä tilanne olisi.
      Huomasin ennen pitkää, että kiihotun näistä kuvitelmistani, aloin harjoittelemaan riisuutumista mm peilin edessä, tuntui inhottavalta, mutta kuitenkin kiihottavalta.
      Aloin miettimään, että näihin vainoihin ehkä voi valmistautua, ja harjaantua etukäteen, että sitten kestää ne, kun sen aika on.
      Lopulta huomasin olevani täysi masokisti, mietin aika rankkojakin kidutuskeinoja, joita voidaan ihmisiin käyttää. Ihmisiähän voidaan nykyaikana kiduttaa aina hulluuteen asti, siinä ei Jehova pysty auttamaan millään tavalla, vaikka kuinka vanhimmat vakuuttelisivat.
      Sitä tapahtuu maailmalla kaiken aikaa jossain päin, ei todistajille, ainakaan vielä, mutta esim poliittiset vangit tosiaan kokevat hirveitä asioita.
      Vain mielipiteidensä takia!!
      Jäin lopulta lahkosta pois, koska tuntui kaikki se mitä vaadittiin, niin ahdistavalta.
      Että joku toinen määrää elämäni, ja päättää, kestänkö jotain, vai en.
      Vain masokismi jäi jäljelle. Seksielämäni on tänä päivänäkin hieman masokistista, täytyy kuvitella tuollaisia asioita seksin aikana. Hieman se häiritsee joskus, mutta sellaiseksi lahko minut teki.

      • Vanhinpiiskaaluottamus

        Haluaisitko saada luotettavalta vanhimmalta piiskaa salaisesti? Saisit olla froteepyjamassa polvellani ja antaisin oikealla koivunvitsalla pepullesi ja sitten kiittäisit piiskauksesta. Miltä tämä kuulostaisi? Tosiaan olen vanhin eli luottamus on 100% että jää meidän salaisuudeksi


    • Vitsaa

      Sana 'vidja' on sanskritia ja tarkoittaa tietoa. Se tarkoittaa myös helminauhaa, josta voi tehdä tulkinnan , että tieto on helmi ja paljon tietoa on jo nauha.

      Ei siis vitsaa, eikä pakkouskoa, vaan tietoa.

    • Evankeliumi sanoo; ' Pelastus on juutalaisista.'

      Juudas on arameaksi Yehooda, josta ilmeisesti sana Jehoova tulee.

    • Reinoraine

      Yllättävän vähän tullut kommentteja, eikö minulla ole kohtalotovereita. Eikö kellään ole samanlaisia tuntemuksia, tai ajatuksia?
      Olisin myös toivonut, että edes yksi entinen sisar olisi komentoinut ajatuksiani.

      • suhahduskuului

        Sisaret pakenivat oitis kertomuksesi jälkeen ;]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7918
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3792
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1220
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1093
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1023
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      802
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      800
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe