Suomen syntyvyys saatava nousuun

jarmojtuokko

http://yle.fi/uutiset/3-9089865

Ei mikään uusi ja yllätyksenä tullut tieto: kantasuomalaisten syntyvyys on laskenut ja kuolleisuus on noussut syntyvyyttä suuremmaksi. Miksi ja miten näin on päässyt tapahtumaan?
Suomessa valtaapitävät poliitikot ja hallitukset ovat tehneet virheellistä ja vääriin arvoihin perustuvaa perhepolitiikkaa. Suoria perhetukia on vieroksuttu ja niitä vastaan jopa hyökätty sekä oikealta että vasemmalta. Suomessa on vallalla kateuden ilmapiiri. Jos perhetuet olisivat hyvä bisnes, jo Nalle ym. rikkaat olisivat alkaneet hyödyntää niitä.
Kaikkein oudointa on, että osa ev.lut. kirkkoa arkkipiispa etunenässä on näihin hyökkäilyihin osallistunut esim. leimaamalla suruttomasti lestadiolaisia ja ottamalla vimmatusti kantaa homosuhteiden puolesta.
Suomen puolesta, Suomen lapsien puolesta!

11

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avaus.roskaa

      On niitä lapsia syntynyt aikojen kuluessa ilman mitään tukia

      • Totta. Lapsia on syntynyt jo ennen kivikautta. Mainitsemallasi perusteella kaikki tuet voitaisiin lopettaa, mutta eikö se tekisi yhteiskunnasta epäyhteiskunnan? Niin kauan kuin yhteiskunnan maksamia tukia käytetään, ne on laitettava arvojärjestykseen!


      • Pekka_24v

        No kuka tällaiseen maahan vielä lapsia haluaisi tehdä. Eiköhän nuo ole kaikki vahinkolaukausia, kun on kännipäissä unohdettu vetää kumia päälle. Alkoholipolitiikkaa tässä pitäisi muutta, kossupullon kylkiäisenä pitäisi olla aina kortonki.


      • Lasten tekeminen on sekä uuden elämän että kulttuurin luomista. Yleensä lapset sanovat mielellään syntyneensä tänne "matoiseen maailmaan". Tämä ei ole ristiriidassa sen kanssa, että elämässä voi olla vaikeita hetkiä, jolloin toivoo, ettei olisi tänne syntynytkään. Tarinoita ja elämänkohtaloita on monenlaisia.


    • hyväps

      Ei nouse homo-ja lesboliitoilla syntyvyys.
      Alkaa olla sen verran pimeää väkeä suomalaiset, että sukupuuttoon kuolevat ja toisaalta se on hyvä...ei tällaista menoa kauan viitsi kukaan katsella.

      • Olet oikeassa, että lisääntyminen on heterosuhteen ominaisuus, uutta elämää luova voima. Se sijaan suomalaisissa ja suomalaisuudessa näen paljon hyvää ja toivon kansalle menestystä uusien sukupolvien myötä. Pitää saada kansan arvot kohdalleen.


      • satukirja-
        jarmojtuokko kirjoitti:

        Olet oikeassa, että lisääntyminen on heterosuhteen ominaisuus, uutta elämää luova voima. Se sijaan suomalaisissa ja suomalaisuudessa näen paljon hyvää ja toivon kansalle menestystä uusien sukupolvien myötä. Pitää saada kansan arvot kohdalleen.

        Miksi hurraauskovaisten pitäisi saada päättää muiden tekemisestä ovat suhteessa samaan tai eri sukupuoleen? Ja vain jonkun vain uskoon perustuvan kirjan perusteella. Ainakin osa siitä on vailla historiallista pohjaa ja jopa väärin.


      • Jokainen neljän seinän sisällä voi vapaasti toteuttaa itseään. Minulla ei ole tapana tulla katsomaan. Yksityisyyttään kaikkien kannattaa varjella.


    • noeitod

      Työttömiä ja syrjäytyneitäkö pitäisi edelleen lisätä?

    • On totta, miten moni kunnanjohtaja toivoo ja melkein rukoilee kuntansa väkiluvun kasvia ja varmaan samaa asiaa kuntalaisetkin. Mutta,- hassuinta tässä on, miten uusien ihmisten tulee olla kantaväestöä,- ei maahan muuttajia / turvapaikan hakijoita.
      Niin, eikö Jeesus opettanut vain ihimisestä kollektiivisella tasolla ja siten mitä ero on maahanmuuttajilla kuin syntyvyyden kautta tulevalla väestön lisäyksellä?

      Asian viereen.
      Eikö Kristillisen puolueen jäsenet omaa uskoa ja erikoisesti näkökykyä, ettei teillä ole oikeuttaa alistaa jumalattomia kansalaisia JUMALAN lain alle,- koska jumalaton ihminen on vidollisuudessa JUMALAN aivoituksia kohaan ,- eikä voi edes JUMALAN lain alle.

      7. sentähden että lihan mieli on vihollisuus Jumalaa vastaan, sillä se ei alistu Jumalan lain alle, eikä se voikaan.

      Miksi käytätte Raamattua valtataisteluissanne jumalattomassa maailmassa jumalattomia ihmisiä vastaan?

    • Anonyymi

      Nythän on niin että eihän kristilliset voi tehdä syntiä jota ehkäisy nimenomaan on.
      Kyllä nyt kristillisdemokraateilla ei ota eteen tai jotain muuta häikkää on perheelämässä . Vaimo nalkuttaa ja mies ei saa orgasmia kovista ponnisteluista huolimatta.
      Sitten vielä vaimo pihtaa kun on nähnyt miehensä keskustelevan erittäin miellyttävän, kurvikkaan,kauniin naapurin blondin kanssa.
      Minkäs teet.
      Vaimon vaihtoviikotkaan ei käy laatuun kun isokirja neuvoo rakastamaan myötä ja vastamäessä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      465
      3998
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1516
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1464
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1306
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1067
    Aihe