Leo Meller vuosia sitten radio DEI ssä kertoi saaneensa "profetian" jonka mukaan Saddam Hussein uudelleen rakenttaa Babylonin ja sen riippuvat puutarhat jne.
Nyt Saddam Hussein on hirtetty ja hänestä on jäljellä korkeintaan luut.
Saddam Hussein ei tule koskaan rakentamaan Babylonia uudelleen.
Leo Meller ei tietenkään ole mitenkään kommentoinut kertomaansa valhetta ja myöntänyt olleensa väärässä
Tämä on Mellerin käytäntö muissakin hänen pieleen menneissä ennustuksissaan.
Leo Meller on varmaan Suomen tunnetuin / tunnetuimpia helluntailaisia
Leo Meller valehteili radio DEIssä
37
942
Vastaukset
- Vääristelijät
Häntäheikki ja huijarihan se mies. Herkkäuskoisten kusettaja. Rahansahan saa tärvätä mihin haluaa.😂😂😂
- johan.vitsin.kerroit
Mellerillä ei ole naisia kuin korkeintaan kuvitelmissaan!
- Vissijuttu
Valehtelijoita kaikki tällaiset "profeetat".
- VippaaVitonen
Leo Meller kamppailee samassa sarjassa Pirkko Jalovaaran kanssa.
Suuria narsisteja ja kusettajia. Raha se on, mikä Leon suuta liikuttaa. Ja Pirkon suu kävi niin kauan, kunnes rahankeräysrikos tuli julki.- HuonoaEvankeliumille
Valitettavasti olen samaa mieltä.
- profulfun
leo,mellerin kirjassa 70 luvulla,,hän ennusti ,et neuvostoliitto ja aloittav,sodan elokuussa 1984,,,,
eipas tullut.- exanti
siis neukut vs. usa,
- joalussaväärätieto
On aloittaja ei tiedä Melleristä mitään. Hän ei ole koskaan ollut helluntailainen. On ollut luterilaisen kirkon jäsen. Jonkin tiedon mukaan hän olisi äskettäin eronnut kirkosta ja kuuluu vain Patmos-piiriin.
- asdfgasdfgasdfg
Ei ehkä ole helluntailainen, mutta helluntailaisethan miestä tuntuvat kovasti ihailevan. Ja kustantavan makean elämänsä.
- ÄläKiermurtele
asdfgasdfgasdfg kirjoitti:
Ei ehkä ole helluntailainen, mutta helluntailaisethan miestä tuntuvat kovasti ihailevan. Ja kustantavan makean elämänsä.
Koeta nyt päättää onko Meller helluntailainen vai ei.
- Anonyymi00034
Hyvin sulta käy tuo huhujen ja mutujen näppäily.
- Ei_Hellari
Meller ei käsittääkseni ole helluntailainen.
- RellemOel
Leo Mellerin mukaan Antikristuksen piti nousta vuonna 2002 Euroopan Unionista. Kattava juttu Lexasta oli aikoinaan vuonna 1996 tamperelaisessa Aamulehdessä, jossa tämäkin varma tieto kerrottiin.
Y2K-kriisi piti tulla ja tilien uhattiin menevän tyhjiksi Mellerin puhekasettien mukaan juurikin 2000 vuoden alussa; joulukuussa 1999 vielä ehti lahjoittaa Patmoksen työhön niinkuin ei koskaan ennen. Pirkko Säilä oli Miss Y2K jossain radio-ohjelmassa ja "Missä aiot olla kun valot sammuvat?" (Kuvan ja Sanan kasetti) myi kuin häkä.
Kukaan ei koskaan muistanut pyydellä satujaan anteeksi. Kaikkea kanssa... - muualta
Vuonna 2006 Meller itse ilmaisee erostaan kirkosta näin:
"Kehitys Suomen ev lut kirkossa on vaikuttanut siihen, että emme tästä vuodesta eteenpäin näe omantuntomme mukaiseksi olla Suomen ev lut kirkon jäsenyydessä."
Omaa teologiaansa Meller kovaa seuraavasti: "Teologisesti olen suuntautunut reformoidun, kalvinolaisen protestanttisuuden linjoille -- jos etsisin jotain kaikkien tuntemaa rinnastusta sanoisin, että suuresti jaan C.H. Spurgeonin uskon- ja teologiannäkemykset. Tähän lisäisin nykyiselle sukupolvelle ominaisen karismaattisuuden, pyrkimyksen alkuseurakunnan voimaan ja elämään."- HoseeHalapenjo
Spurgeon olisi vedellyt Melleriä korville ja käskenyt lopettaa höpöhöpöjutut. Calvin antaisi hänelle huutia myös. Jos et usko, katso tämä: https://youtu.be/VpGiZXjI45w
- kummallistouhua
Valitettavaahan se tämmöinen on ... saa julistaa mitä lystää ja sillä ihmisiä tilaisuuksiin ja rahaa järjestölleen, joka ei julkaise tilinpäätöstietoja missään ...
Miten nuo Melleriläiset yhdistyksen jäsenet sallivat tuollaisen salailun .. kaikki rehellisesti toimivat järjestöt julkaisevat tilinpäätöstietonsa avoimesti. - wcccfvg
Meller on jäänyt kiinni lukemattomista valheista eikä hän osaa hävetä mitään. Mellerillä on oma seurakuntansa, hän ei ole helluntailainen. Mellerin ja helluntailaisten välit ovat välillä olleet hyvinkin kylmät. Valitettavasti on paljon sensaatiohakuisia ihmisiä myös helluntailaisten joukossa, jotka käyvät Mellerin kokouksissa.
- IhmettelenTässä
Eikös Melelristä ole paljastunut, että hän on langennut esiavioliisiin suhteisiin, vaikka kuulijoilleen painottaa sen olevan syntiä, eikä uskova saa esiaviollisiin suhteisiin langeta.
Samoin Melleri on kuulemma perustanut, ettei esiaviollinen seksi ole syntiä, jos ajattelee olevansa avioliitossa kumppanin kanssa,
Täysin pöyristyttävää, jos tämä tällainen on Mellerin mielipide.
- VesaNasareth
Merkillinen piirre on löydettävissä Leksan äänitteistä. Kymmenen minuutin välein saa vihanpurkauksen ja huutaa yleisölle jostain mielestään varmasta asiasta.
- filade
Kirjaimellisen Babylonin kaupungin lopullisen tuhoutumisen useat profetiat odottavat toteutumistaan. Ilmeisesti kansainvälinen kulttuurijärjestö tulee kiinnostumaan kaupungin uudelleen rakentamisesta mm; ...Laajan Baabelin muuri hajotetaan maan tasalle ja sen korkeat portit sytytetään tuleen. Kansat tekevät työtä tyhjän tähden, kansakunnat väsyttävät itsensä tulen ruuan vuoksi."
Jes.13. Kertoo Herran päivän tapahtumia, kaupungin loiston käy kuin Sodomalle ja Gomoralle; 14:22 nimen hävitys; Ilm.18:10 tuhoutuu tunnissa. - KarismNoituudenHarhaoppi
No voi ihmettä kerrassaan!
Teille aivan selkeästi on vuosien ajan suoraan osoitettu, että helluntailiikkeessä (tarkoittaen myös laajempaa karismaattista liikettä) esiintyy tuomittuja rikollisia (kuten juuri L. Meller ja P. Jalovaara) ja jos ei aina maanpäällisesti vielä tuomittuja rikollisiakaan, niin henkilöitä joiden esim. ennustelut on tuhanteen kertaan todettu valheiksi (myös esim. J. Piho).
Joka tietoisena eksytyksestä kuitenkin jatkaa, sitä tukien, on eksytykseen yhtä syyllinen kuin hänen tukemansa huijaususkonto ja sen yksittäiset huijarisaarnaajat.
Myös jokainen kiliasmi-harhaoppia, etenkin "tarkkoine" päivimäärineen levittävä syyllistyy eksytykseen, tukee petosta. Johtaa ihmisiä epäuskon ja taikuuden kautta Kadotukseen. Sillä väärät profetiat ovat noituuden syntiä.
Myös tällaiset muut höpötykset ja ennustukset "Babylonian puutarhoista" ja tällaisilla valheilla rahankeruu, on kadottava rikos jonka levittäjällä ei voi olla pelastusta. Hän uskaltaa väärinkäyttää jopa Jumalan sanaa, ei kunnioita Jumalaa! Pilkkaa Pyhää Henkeä ja Hänen aitoja armolahjojaan. Sillä PH puhuu aina totta. Riivaaja, tietäjähenki valehtelee, johtaa pois uskosta terveeseen Jumalan sanaan.
. - Olemmekounessa
Ikävää kuultavaa ja luettavaa tämä kaikki. Mutta eikö Sana opeta että tuomioiden on aika alkaa Jumalan huoneesta. Herra puhdistaa joukkojansa. Kaikki tulee valoon jos ei kerkeä tässä ajassa niin viimeistään taivaallisessa tuomioistuimessa ne käsitellään.
Mutta sen verran sanoisin että nuo edellä esiin nostetut henkilöt eivät ole helluntaisrk.n kuuluvia. Pihosta en tiedä. Tiaisesta ei mainittu mutta hänkään ei ole helluntalainen. Mutta helluntaiseurakunnissa on ollut näiden kannattajia. - NipottavaNysvääjä
Ei ole helluntailainen eikä tämä ketju kuulu helluntaipalstalle.
- otaensinselvää
Helluntailainen ei Meller kyllä ole ja Saddamin luitakaan ei ole olemassa kun hän tuhkattiin teloituksen jälkeen. Pieni oli uurna kun muistan nähneeni se uutislähetyksessä.
Joten aloittaja lukee luulojensa kirjaa. - lakatkaajuksaamasta
Nykyajan "profeetoilla" on tapana erehtyä n. 50 -prosenttisesti. Eli siis tapahtuu tai ei tapahdu. Sama osumatarkkuus on muuten kaikilla ihmisillä.
Raamatun profeettoihin verrattaessa huomaamme, että heillä osumatarkkuus oli poikkeuksetta aina 100 prosenttia. Yksikään profetia ei jää toteutumatta. Mikään profetia ei ollut vajavainen tai "astianmakuinen". Tärkeä ero näissä profeetoissa ja profetioissa oli se, että kaikki Jumalan antamat ennustukset toteutuvat aina, koska Jumala tekee sen mitä lupaa. Hän ei itseasiassa ennusta tulevaisuutta, vaan kertoo sen mitä tulee tekemään. Hän ei arvuuttele, niin kuin nyky"profeetat".
Helluntailaisuus on napannut Raamatusta oman jakeenkin, jolla he perustelevat väärät ennustuksensa. 1.Korinttolaiskirjeessä sanotaan, "profetointimme on vajavaista". Näillä sanoilla annetaan lupa valehdella Jumalan nimissä, ja kun homma ei tapahdukaan, niin voidaan vedota aina profetoimisen vajavaisuuteen! Tämä on kuitenkin raamatunlauseen väärinkäyttöä, sillä helluntailaisuus on antanut oman väärän selityksensä sille. Jae kertoo oikeasti siitä, että me ihmiset olemme vajavaiset ymmärtämään Raamattua ja Jumalan totuuksia täydellisesti. Täydellisesti tiedämme ja ymmärrämme vasta kun pääsemme Taivaaseen. Tämä jae ei tosiaankan oikeuta helluntailaisia ja karismaatteja ennustelemaan päättömiä.
Jumala ei anna enää ilmestystietoa, vaan kaikki on kirjoitettu Raamattuun. Pitäkäämme siitä kiinni, koska mitään uutta ilmoitusta ei tule. Sen Jumala on luvannut. - Rohveettax
Vuonna 1986 Meller ennusti eräässä puheessaan, että jääkausi alkaa 1988. Helsingissä voi luistella kesäkuussa luonnonjäällä.
- MustalaisenHevonen
Ja edelleen vaan te jopa mainitsette Mellerin nimeä. Valtaa ei oteta, se annetaan.
Vaikka Meller tekisi sitä ja tätä, jos ei anna hänen puheilleen mitään arvoa, ei pohdi häntä, ei ole tekemisissä ihmisten kanssa jotka hänen nimeään tunnustavat, yksin on Lexa valheinensa, vaikka kuinka pullistelisi, puhkuisi ja olisi profetiaa niin täynnä että poksahtaa. Antaa poksahtaa. Hänellä ei ole mitään väliä.
Mutta: jos haluat tukea eksytystä, anna toki hänelle se valta itseesi nähden että suostut hänen kuulijakseen, levittämään hänen nimeään jotta muutkin eksyisivät. Silloin et voi syyttää Melleriä vaan itseäsi joka tunnustat valehtelijaa, tuet tuon vääränprofeetan valtaa.
Teille joillekin Meller on auktoriteetti, jonkinlainen herra jota pitää kuunnella. Itselleni hän ei ole mitään, ei sen kummempaa kuin joku naapuri Nuutinen. Vaikka näkisin Lexan jossain tilaisuudessa, hän ei olisi itselleni mitään sen enempää kuin muutkaan tilaisuudessa olijat. Minulle hän ei ole tähti, Kuuluisa Saarnaaja! Hän on minulle äijä joka on pistänyt valheillaan ja eksytyksillään komeasti rahoiksi ja vaikka onkin, ainakin viimevuosina välttänyt maanpäällisen vankilan, tulevaista hän ei vältä. Hän täysin tietoisesti on väärinkäyttänyt Jumalan sanaa, esiintynyt PH:n vaikuttamana profeettana, tehnyt Hänestä, Hänen nimissään esiintyessään "kanssarikollisensa" ja vetänyt näin alas Jumalan Pyhän Hengen, armolahjoineen.
Ei ole Lexalla helpot oltavat tulevaisessa maailmassa. Jotka hänen nimeään tunnustavat, tukevat hänen väärää valtaansa.
Ei mulla taas muuta.
. - BrrrMitenKylmääOn
Melleri oli oikeassa. Meidän taloyhtiössä on todella kylmä! Energiakuluissa säästetään.
- HoseeHalapenjo
Mellerin käsittämättömästä arviointikyvyn puutteesta kertoo myös se, että vaikka hän piti yli tunnin puheen, jossa hän ruoti David Herzogin vääriä opetuksia, hän silti sanoo siinä "Minun VELJENI David Herzog". Mies, jolla on väärä Kristus, on hänen VELJENSÄ???!!! Ei ole minun veljeni David Herzog.
- Kevätsiivous.on.tarpeen
Vain pienen pieni vähemmistö suomalaisista on Mellerin pauloissa. Lähes kaikki tunnistavat hänet pahimman luokan huijariksi. Hätää kärsivien hyväksikäyttäjäksi.
Pitäkää paremmin huolta läheisistänne ja paljastakaa huijarit. Varsinkin uskovaisilla on velvoite pitää oma kotipesä puhtaana. Koetelkaa kaikki epäilyttävä, älkääkä tukeko Sanan väärinkäyttäjiä millään tavalla. Näin toimien saamme kotipesämme puhtaaksi ja luottamuksemme takaisin. Olisi paljon vähemmän työtä, kun mainitsisi ne asiat, joissa Meller ei ole valehdellut.
- Hesekiel16-jakeet49ja50
Profetiamme on vajavaista, Leo Mellerille ei ole annettu froreetan armolahjoja, hänellä on kylläkin kielillä puhujan lahjat, hän puhuu useita maailan kieliä, Kun näitä sivustoja lueskelee, olen tullut siihen tulokseen
Että on paljon ihmisiä joilla on arvostelijan lahjat, Eksyttäjän lahjat tulevat itse isältä S--------a .oletko tarkkaillut mitä lahjoja omaat raamatunvalossa, parantajan laulun puhujan profetoimisen ennustajan antajan vaiko kielilläpuhujan ? Vaiko arvostelijan?- rahanprofeetta
Kateelliset arvostelevat, vaikka hän profetoinut virheellisesti Meller on jo rahat pankista nostanut!
- Anonyymi00032
Ihmisten on tehtävällisöitävä tilitykseline kaikista puhumaistaan sanaksoiseisisteisistaansa tuomijo päivänä, jopa niistä vähäpätöisimmistä tai turhaisemmista, korostajeellisoijen puheen ja näppäilyn ällön sis ällön vastuullisuutta ja sen tilipäivässä julkikäyvijä seurauksija. Tämä ilmaisuukka kuinka jokaisen on tehtävä tili kaikeksesta puheesta, näppäilyistään, tekstaroinneistaan, kirjoitelmistaan,käytetään pelottavaisesti muistuttamaan, että sanakkailla on painoarvoa ja ne vaikuttavat lopulta ihmisen kohtaloon, kuinka moni liekkään ittemurhan tehnyt kun on kuullut kuolemansanat, kuinka moni onkaan murhannut kun on laittomat sanat käskyksi saatuna mennyt ja murhaillut ihmisen saatos syntiiseen lankenneen ihimisen historijaisen esim. Hitleri sanoitsi murhakäskyn : murhatkaa juutalaisija , ja niin moni heitä murhasi, ja tilipäivänä sanojen lisäkis vastataan tietty murhista ja kaikista muistakin.
Mutta on keino olemassa kuinka voi saaha Mikko Murhaaja kuulla sanat: Julistan sinut syyttömäksi, Jeesuksen uskosi takija, tuomio on ikuisesti voimassa ja muuttumaton, mene uuven maan autuuteen, uusi nimesi olkoon Mikko Hurmaaja.
Selef Urge - Anonyymi00033
Tuo ei ollut edes profetia. Meller vain kertoi Husseinin aikomuksesta, josta oli jo aiemmin uutisoitu. Hussein tosiaan julkaisi suunnitelmansa Babylonin rakentamisesta uudelleen.
- Anonyymi00035
CIA:n agentti?
- Anonyymi00036
Wikipedia: Leo Meller oli luterilainen saarnaaja.
Profetoiminen on Raamatun mukaan vajavaista.
Tosin Leo Meller oli menestysteologi, ja hän puhui ja puhui sen mukaan. Ei hän valehdellut. Hän vain oli eksyksissä. Joku sanoi, että hän vanhemmuten rauhoittui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806992Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816313Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532502Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant592183Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141502
- 1981240