Miksi keskenmenoja tapahtuu?

lapseton.n

Onko varma asia, että ihmisellä on sielu jo hedelmöittymisestä lähtien? Jos on, niin miksi raskaudet usein päättyvät keskenmenoon? (Ja eikö muuten onnistuneesti syntyneetkin vauvat kannattaisi kastaa jo välittömästi synnytyksen jälkeen? )

Entä voivatko toistuvat keskenmenot ja lapsettomuus mitätöidä avioliiton pätevyyden?

4

223

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PasiToivonen

      Katolinen katekismus ei opeta että kattamaton lapsi joutuisi automaattisesti. Kadotukseen. Jättää kysymyksen avoimeksi.

      • mene.ja.tiedä.sitten

        Mä olen kuullut sellaista "juttua", että ennen katolilainen kirkko opetti Helvetissä olevan oma paikkansa kastamattomille lapsille, mutta sitä en tiiä, onko tää totta.


    • Moraaliteologia

      Ei ole syytä olettaa, ettei syntymättömällä lapsella olisi sielua. On aika kaukaa haettua, että joku ihminen voisi päättää, että lapsi on ihminen tietystä raskauspäivästä alkaen. Tästä syystä kirkko ei hyväksy aborttia missään tapauksessa.

      Suurin osa teologeista uskonee siihen, että Jumala ottaa kastamattomat pikkulapset ja syntymättömät paratiisiin. Predestinaatiota kadotukseen ei ole, eikä sikiö tai pieni vauva voi tehdä sellaista syntiä, joka katkaisisi suhteen Jumalaan täydellisesti. Tällaisen synnin määritelmä on se, että kysymyksessä on vakava asia, henkilö tietää tekonsa olevan syntiä, ja on vapaasti valinnut tekemisensä. Kaksi viimeistä kohtaa ei täyty sikiön tai pikkuvauvan ollessa kyseessä. Ihminen luotiin Jumalan kuvaksi, ja on siten periaatteessa hyvä, vaikka perisynti häiritseekin ihmisen suhdetta luojaansa. Neokatekumenaaleja lukuunottamatta en usko katolisen kirkon piirissä olevan paljonkaan niitä, jotka opettaisivat yhdenkään ihmisen olevan arvoton Jumalalle.

    • JumalanSanantotuus

      Vauvakaste on harhaoppia. Samoin moni muukin katolisen ja monien muiden kirkkojen oppi. Kannattaa perehtyä Jumalan Sanaan. Ei lukea katekisumuksia tms. Valitettavasti katolinen kirkko otti Jumalan Sanan ja teki siitä oman harhaoppinsa. Jeesukse tie on kapea ja vaikea tie, ja harvat löytävät elämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1223
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      69
      695
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      581
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      550
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      548
    8. 37
      502
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe