Aku Louhimies peräänkuuluttaa venäläisiä tai venäläisten näköisiä miehiä johonkin sotaleffaan.
No ei tarvii mennä Akun merta edemmäs kalaan, sillä ihan kantasuomalaisissa on paljon venäläisen näkösiä. Esimerkkinä vaan vaikka itä-ja kaakkois-Suomalaiset, ei niitä ulkonäön perusteella venäläisistä juuri erota. Sehän oli yksi syy miksi britit ja amerikkalaiset tulivat Suomeen kuvaamaan Neuvostoliittoon sijoitettuja vakoilufilmejä kylmänsodan aikaan, kun suomalaiset olivat länsimaalaisten silmissä niin ryssiä että. Lisäksi suomalaiset kaupungit ja lähiöt kaikessa rumuudessaan ja ankeudessaan muistutti (ja muistuttaa vieläkin) sitä mitä oli rautaesiripun takana.
Louhimiehen etsintäkuulutuksessa on tosin eräs ristiriita, nimittäin se, että ei ole mitään yhtä tiettyä venäläistä etnistä ryhmää, vaan heitä on aika hiton monta. On näitä meille enemmän tuttuja itä-eurooppalaisia slaaveja joihin osa suomalaisistakin lukeutuu (kuten louhimies) sitten on tataareja, kirgiisejä, inkerinmaalaisia, aasialaisia, siperialaisia ja jos vaikka ketä.
Suomalaisten ja venäläisten sekoittumisesta keskenään on olemassa sangen traaginen esimerkki vuodelta 1905. Käynnissä oli Venäjän ja Japanin välinen sota, ja Suomihan osana Venäjää oli mukana tässä sodassa (jonka Venäjä muuten hävisi raskaasti)
Anyway, suomalainen kauppalaiva kulki Korean niemimaan ja Japanin välisessä salmessa kun japanilaiset sotilaat hyökkäsivät laivaan ja tappoivat koko sen suomalaisen miehistön.
Laivan perässä liehui tsaarivaltion lippu, mutta ei siinä vielä kaikki, nimittäin aikalaiskronikoiden mukaan japanilaiset olivat sumuverhon takaa kuulleet laivan kannelta suomenkieltä jonka he tulkitsivat venäjäksi ja se oli merkki siitä että hyökkäykseen ja nirri pois.
SUOMALAISIA MATUSHKOJA JA BABUSHKOJA LÖYTYY
hospoti
0
73
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017563
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075628- 835057
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113160- 502855
- 522769
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102374Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986