Onko suomalaisten kielten opiskelu hyvällä mallilla, jos meillä luetaan kahta pientä kieltä englannin lisäksi melkein sataprosenttisesti. Suomea opiskellaan vieläpä vähemmän, sillä Ahvenanmaalla ei ole pakkosuomea.
Muita maailman kieliä lukee lukioissa vain 20 % opiskelijoista. Eli vain ne, joille kielten opiskelu on helppoa ja he voivat ottaa kolmannen vieraan kielen englannin ja ruotsin lisäksi.
Muiden kielten opiskelua rajoittaa myös hallituksen säästötoimet, jotka ovat kasvattaneet valinnaisten kielten vähimmäisryhmäkokoja. On siis todellista, että Suomi hirttäytyy kahteen marginaalikieleen.
Onneksi englantia sentään pidetään tärkeämpänä kuin ruotsia, sillä muuten suomi jäisi todella nurkkakuntaiseksi kielten suhteen.
Muita maailman kieliä lukee lukioissa vain 20 % opiskelijoista. Eli vain ne, joille kielten opiskelu on helppoa ja he voivat ottaa kolmannen vieraan kielen englannin ja ruotsin lisäksi.
Muiden kielten opiskelua rajoittaa myös hallituksen säästötoimet, jotka ovat kasvattaneet valinnaisten kielten vähimmäisryhmäkokoja. On siis todellista, että Suomi hirttäytyy kahteen marginaalikieleen.
Onneksi englantia sentään pidetään tärkeämpänä kuin ruotsia, sillä muuten suomi jäisi todella nurkkakuntaiseksi kielten suhteen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Suomi ei pääse eroon pakkoruotsista koska mm. sosiaalidemokraattinen puolue kannattaa suomenkielisten lasten pakkoruotsiin pakottamista. Suomenkielisten tulee äänestää puolueita ja ehdokkaita jotka ymmärtävät että oppilaan ja maan etu vaativat pakkoruotsin vapaaehtoistamista.
Otetaan mukaan vielä pakko Venäjä niin olisi hyvä. Kannatan siis myöskin pakkoruotsia ja pakkoenglantia ja Suomea. Lisäksi voisi alkaa pakollisena opettamaan maailman 5 kärkeen puhutuimpia kieliä: espanjaa, kiinaa, ranskaa, hepreaa, arabiaa yms. - kyllä Suomen vienti nousisi kohisten. Kieliä pitää alkaa junttaamaan syntymästä lähtien.
Kaikki vain propagoimaan kieliä.
Kielten opiskelu sivistää ja luo ymmärrystä eri kulttuureista - auttaisi monen asennevammaan.
Suomen etu ei ole yksikielisyys. Piste.
Mitäs vikaa kieltenopiskelussa on? :D
Pakkoruotsi ei ole kielten opiskelua. Pakkoruotsi on rasismia, alistamista , etuoikeuksien varjelua, pakkounivormu jolla ei voi erottua työmarkkinoilla ja este monipuoliselle kielten opiskelulle.
Ja lehmät lentää :) Pakkoruotsi rasismia - päivän naurut XD
On ihmisillä pienet ongelmat kun pitää väenväkisin vängätä :D
Kieltenopiskelu on kieltenopiskelua - on se pakko tai ei - monet on vain kasvatettu ja opetettu aseenteelliseksi eritoten ruotsin kielen opiskeluun - kieli ei ole itsessään mitenkään vaikea verrattuna esim. venäjän tai ranskan kieleen tai japanin kieleen. Ja monet ovat yksinkertaisesti laiskoja (minäkin vähän vaikka kirjoitinkin ruotsin yo-kokeissa arvosanalla C, lukemalla ja harjoittelemalla oisin voinut saada E:n) ja asenteellisen kasvatuksen takia uppiniskaisia oppimaan ko. kieltä. Ei siinä ole kyse siitä, etteikö ihmiset osaisi sitä oppia (kyllä voivat ihan yhtä hyvin oppia kuin suomen kielenkin). Monet pitää minua kielellisesti lahjakkaana kun osaan englannin ja suomen kielen lisäksi ruotsia, ranskaa ja venäjää - ainoastaan englannin näistä opin "helposti" - ei tarvinnut kuin vasta yo-kokeissa lukea kokeeseen. Muu kieltenosaaminen on yksinkertaisesti kovan työn takana - enkä niitäkään osaa mielestäni tarpeeksi. Ja olen opiskellut vaikkei välillä oisi kiinnostanut.
Miksi me sitten edes opiskellaan englantiakaan?
Kielten opiskelu on vain hyödyllisempää kuin opiskelemattomuus.
Pakkoruotsi on rasismia, jos pakotetaan vasten ihmisen omaa tahtoa ja ilman järkevää syytä lukemaan sellaista kieltä, mitä ei tarvitse elämänsä aikan ollenkaan.
Pakkoruotsia ei voi pitää edes sivistävänä, koska vanhemmat kielet ovat sivistävämpiä kuin ruotsi. Sehän on syntynyt saksasta ja tanskasta reilut tuhat vuotta sitten. Suomen kielikin on ollut puhekielenä kauemmin olemassa.
Ja HorizonDeVer8 kirjoitus on pelkkää mielipidettä. Mitään todellisuuden pohjaa ei siinä ole. Ja juuri ruotsin kielen puolustajat ovat kasvattaneet tämän yhteiskunnan lellimään ruotsin kieltä. Ja pahimmat puolustajat ovat svekokasvatuksen saaneet ruotsinkieliset.
Pakkoruotsin poistoa vastustaa sellaiset, jotka ovat itse huomanneet kuinka ruotsinkieliset käyttävät kieltään etuiluasemaan ja painamaan alas suomenkielistä väestöä. Onko ruotsin kielessä vastinetta monille sanonnoille, joilla opetetaan suomalaisille vaatimattomuutta ja kiitollisuutta mitä on saanut. Tuskimpa.
Asennevammaista roskaa ja sairasta propagandaa, hyi hitto!
Sinunkin kertomasi on mielipide - sillä ei ole mitään konkreettisesti/älyllisesti perusteltua perustelua. Mielipiteesi on emotionaalisesti höystettyä ideologista asentuneisuutta, jolla on hankala perustella mitään. En yksinkertaisesti ota sinua vakavasti.
Ruotsin kieltä osaamalla periaatteessa voi kommunikoida myös Norjassa, Tanskassa jne. Sen osaaminen englannin lisäksi auttaa esim. Saksan opiskelussa. Englannin kautta on suht. helppo opiskella ranskaa, espanjaa, italiaa lukuisten lainasanojen takia ja toistepäin. Jos sattuu tietämään muutaman sanan latinaa, opiskelu on vielä helpompaa.
Tosin ruotsin kielen opiskelua voi argumentoida sillä, että suomenruotsalaisia on verrattain vähän - ja ruotsinkielen opetus on suurimmaksiosaksi hist.Jäänne. Tällä logiikalla pitäisi opettaa pakkovenäjää pakkoruotsin ja englannin lisäksi.
Minä vain satun pitämään kielistä ja sanoista olematta sen vertaa lahjakas.
Jos osaat ruotsia, ovat ovet auki Skandinaviaan - venäjää opettelemalla venäjä ja jotkin itä Euroopan maat aukenevat, espanjalla/portugalilla Amerikka ja espanja enkun lisäksi. Ranskalla ranskankielinen alue:Kanada, osia Afrikasta, Ranska yms. Edut ovat haittoja suuremmat.
Ja tietysti äly ja ymmärrys kasvaa ;D
HorizonDeVer8+kirjoitus+on+täysin+totuuden+kieltävää+ns.+ruotsinsuomalaisten+harjoittamaa+aivopesua.+Heille+opetetaan+pitämään+suomenkielisiä+alempiarvoisina+ja+tyhminä+juntteina.+Itseään+he+pitävät+herrakansana,+joka+on+siunaus+suomalaiselle+rahvaalle.+Eli+heillä+on+oikeus+ja+velvollisuus+riistää+suomalaisia,+mutta+vain+kohtuudella,+sillä+lypsävää+lehmää+ei+kannata+teurastaa.+Tosin+nyt+suurtyöttömyyden+aikana+heillä+on+halu+päästä+tuottamattomasta+populaatiosta+eroon.+
"Hienoilla"+ulkomaalaisperäisillä+sanoilla+keikailu+ja+toisenlaisen+mielipiteen+ilmaisijan+lyttääminen+kuuluu+myös+ns.+ruotsinsuomalaiseen+puolustukseen.+Jos+arvostellaan+vastapuolta,+niin+hänen+kirjoituksensa+ei+ole+huomionarvoinen.+
Ja+mitä+pohjoismaalaisuuden+osaamiseen+tulee,+niin+heitä+on+vain+pieni+määrä+verrattuna+vaikka+saksankieliseen+Eurooppaan.+Ja+saksan+kieltä+oppii+lukemalla+suoraan+saksaa,+ei+välillisesti+lukemalla+ensin+ruotsia.+
Juuri+englannin+kielen+opiskelun+yleistyminen+melkein+sataan+prosenttiin+on+aiheuttanut+pakkoruotsin+poiston+ajankohtaiseksi.+Nyt+80+%+lukee+vain+näitä+kahta+kieltä+ja+muita+kieliä+näiden+kahden+lisäksi+vain+20+%+opiskelijoista.+Eli+jos+saataisiin+ruotsin+vapaaehtoiseksi,+niin+saisimme+muiden+kielten+lukijoita+paljon+enemmän.+
Tämä+on+tärkeätä,+sillä+hyvin+moni+koululainen+ei+edes+lue+ruotsia+tosissaan,+vaan+suorittaa+sen+saadakseen+pääsytodistuksen.+Motivoitunut+opiskelija+sentään+oppisi+vapaasti+valitsemansa+kielen,+olisi+se+sitten+ruotsi+tai+mikä+tahansa.++
Pakkoruotsia+on+puolustettu+historiallisella+näkökulmalla,+mutta+oikeuttaako+se+siihen,+että+100+%+suomalaisista+opiskelisi+ruotsia.+Historioitsijoille+se+olisi+tarpeen,+mutta+myös+latinan+opiskelu+olisi+heille+tarpeen.+Mutta+historioitsijoita+ei+ole+kovinkaan+montaa,+joten+se+ei+riitä+pakkoruotsin+syyksi.+
Moni+lahjakas+ihminen+on+jäänyt+ilman+toiveammattiaan+kun+heillä+on+huono+kielipää.+Ei+tosin+prosentuaalisesti+kovin+moni,+mutta+onko+pienellä+kansalla+varaa+jättää+esim.+matemaattisesti+lahjakkaita+ihmisiä+pois+korkeakouluista+pelkän+ruotsin+kielen+vuoksi?
Olen sitä sukupolvea, joka luki koulussa 4 vierasta kieltä - ilman ongelmaa. Kieliä opiskeltiin mielellään, koska niitä myös käytettiin: työssä ja maailmalla. Kielet olivat mahdollisuus, eivät uhka - aivopesusta puhumattakaan.
"ruotsinsuomalaisten harjoittamaa aivopesua." ??
Siis harjoitetaanko Ruotsista käsin jotakin aivopesua suomalaisiin ??
En pidä suomea alenpiarvoisena kielenä
Älä laita sanoja suuhuni
Taidat itse pitää suomea ala arvoisena
Kysyitkö oliko opiskelutovereillasi ongelmia kielten kanssa? Entä luitko pitkän matematiikan? Jokainen on parempi jollakin alueella, sinä taidat olla hyvä kielissä, vaikka sen kiellätkin. Mutta tietenkin motivaatio on oppimisen yksi kulmakivi, jonka vuoksi pakkoruotsi ei täytä sille asetettua tehtävää. Motivaatio puuttuu puolelta oppilaista ruotsin kielen kohdalla.
Tuo ruotsinsuomalainen tuli väärin, sori. Piti tietenkin olla suomenruotsinkielinen, sillä ruotsalaisiahan he eivät etnisesti ole, vaan DNA:n mukaan suomensukuisia.
Olen samaa mieltä, että kielet ovat mahdollisuus päästä mielenkiintoisiin työpaikkoihin ja auttavat ihmistä elämän polulla. Tosin kieliä, kuten muitakin oppiaineita pitäisi lukea motivoituneina. Ei kannata ottaa pitkää matematiikkaa, jos ei pidä matematiikasta. Samoin ei kannata lukea sellaista kieltä, mitä ei halua oppia. Tästä syystä ruotsin kielen tulisi olla valintainen, koska ei kannata heittää hukkaan satoja tunteja opiskelua, vaan opiskella muuta kieltä, mihin olisi motivaatiota.
Noilla samoilla "perusteilla" kaikki aineet pitäisi olla vapaaehtoisia kouluissa. Ei onnistu, eikä ole mitään järkeä.
Tämä hallitus kannattaa pakkoruotsia, puhu niille.
Suomessa on puoli miljoonaa työtöntä, ja jotkut kehtaa itkeä kielenopetuksesta.
Huhhuh, mitä touhua.
Onko pakkoruotsin aikaistaminen alakouluun lääke työttömyyteen?
Kysy hallitukselta, tai ehkä ne peruuttaa senkin päätöksen, ovat kovia peruuttamaan omia päätöksiään.
Kerrankin olisi oikeaan osunut peruminen.
Käy katsomassa avoimia työpaikkoja, niin huomaat että siellä halutaan muidenkin kielten taitoisia työntekijöitä kuin ruotsin. Englannin osaamisen tarve on suurinta, mutta muiden kielten osaamista halutaan yhtä paljon kuin ruotsin, jos ei enemmänkin. Ja vielä pääkaupunkiseudulla.
Esimerkiksi Lidl:n johtaja on sanonut, että he ottaisivat saksan kielen taitoisen heti palkkalistoilleen Suomessa, vaikka hän ei tietäisi mitään kaupan alasta.
Ei nykyoppilaita kiinnosta kieltenopiskelu koska lukiolaisten laiskuus on helposti todistettavissa: vuonna 2006 lyhyen saksan kirjoittajia oli 4006 kpl ja vuonna 2015 enää 1350. Samoin lyhyen ranskan osalta 2006 oli 2327 kirjoittajaa ja 2015 enää 904. Saamattomuus ja laiskuus lisääntyy lukiolaisten keskuudessa huolestuttavasti varmaankin sometuksen takia koska se on niin paljon hauskempaa kuin läksyjen luku.
Hesarin juttu talouden kehityksestä.
VANHAT talouden valtiaat eli G7-maat (USA, Britannia, Saksa, Ranska, Saksa, Japani ja Italia) hiipuvat, raportti ennustaa.
Samalla uusiksi talousmahdeiksi nousevat E7-maat eli Kiina, Intia, Indonesia, Brasilia, Venäjä, Meksiko ja Turkki.
Nämä kehittyvät taloudet ovat yhteenlaskettuna jo nyt ohittaneet G7-maat. Vuoteen 2040 mennessä E7-maat voivat olla jo kaksi kertaa G7-maita suurempi talouskokonaisuus.
”Tämä tarkoittaa merkittävää muutosta globaalin taloudellisen vallan kannalta”, PwC toteaa.
http://www.hs.fi/paivanlehti/25022017/art-2000005102714.html
Tuossakaan jutussa ei ole mitään sellaista joka kannustaisi pitämään pakkoruotsin voimassa lähitulevaisuudessa.
Miksi Suomi ei pääse eroon pakkoruotsista?
Kaksi syytä:
– suru-säätiöiden rikkaus, verovapaus ja lahjonta
– etelärannan veroparatiisi
Miksi vihaamme pakkoruotsia?
– syy on sama kuin ryssävihassa
Jos sinä vihaat jotain, älä vedä muita siihen mukaan. Se on on sun ongelma, ei muiden.
https://www.hbl.fi/tagg/svenska-folkskolans-vanner
Demarit Tarja Halonen, Martti Ahtisaari, Paavo Lipponen ja Lasse Lehtinen etunenässä ovat kiinteässä yhteydessä näihin hämärä säätiöihin.
He toimivat pakkoruotsin takuumiehinä.
Toimit itse takuumiehenä vainoharhaisiin johtopäätöksiin ja asennevammaisiin vääristelyihin.
Pakkoruotsinopetusta pitää ymmärtää toisesta näkökulmasta, kuin suomenkielisten oppiminen puhumaan ruotsia.
Oletko koskaan tavannut suomenruotsalaista, joka haluaa puhua kanssasi ruotsia? Ei ole Ahtisaari eikä Halonenkaan tavannut.
Syy on käänteinen, koska svekot joutuvat opiskelemaan suomea, he haluavat suomenkielisille pakkoruotsin ristiksi. Ilman pakkoruotsia suomenkieliset olisivat työmarkkinoilla huomattavasti svekoja edellä.
Tarkoitus ei siis ole parantaa fennojen kieliosaamista, vaan päinvastoin heikentää sitä. Eräänlainen kateuspakko!
Pitkään kesti ennenkuin tajusimme, miksi paikkakunnilla, joissa ei todellakaan ruotsia tarvita se halutaan säilyttää pakkona.
Suomenkielisiltä pakotetaan opiskelumotivaatio pois, jotta eivät pärjää svekoja paremmin.
Miten moni peruskoulun käynyt ja siihen lopettanut todella osaa ruotsia edes välttävästi?
Minä en ole tavannut ainuttakaan!
Virkamiesruotsin suorittajistakin suuri osa on lopultakin kielipuolia ruotsin suhteen.
Kansa ei tunnu käsittävän miten törkykalliiksi kaksikielisyytemme tulee. Pakkoruotsi on vain pinnan raapaisu!
"Minä en ole tavannut ainuttakaan!"
Ai, siis testaatko aina kaikki tapaamasi ihmiset ruotsin taidon osalta?
Taidat olla sveko (ruotsin kielen lobbaaja) kun tartut kirjoitusten epäoleellisuuksiin. Kunnollista syytä pakkoruotsiin ette osaa sanoakaan.
Syyt kielenopetukseen on sanottu jo satoja kertoja, enemmistö tietää ne. Enemmistö päättää asiat Suomessa.
Vitun pakkoruotsin vittu nelos varotus ruotsista tulee 4 jään luokalle koko vitun kirja perustuu siihen että osaisit ruotsia ennestään siinäpä osaat ku et aiemmil luokil välittäny nyt en löyä perus asioita mistään ja meiän ruskeereiä ritari opettaja ei vittu ees osaa antaa kunnollista tukiopetusta,
Osaatkohan edes niistää nenääsi?