Edes robotit eivät kestä Fukushimassa
Ydinvoimalobbaaja
21775
4Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Alkuperäisessä uutisessa enemmän tietoa:
https://about.bnef.com/blog/race-for-japans-melted-nuclear-fuel-leaves-trail-of-dead-robots/
Konekäännös:
https://translate.google.fi/translate?sl=en&tl=fi&js=y&prev=_t&hl=fi&ie=UTF-8&u=https://about.bnef.com/blog/race-for-japans-melted-nuclear-fuel-leaves-trail-of-dead-robots/&edit-text=
- 650 Sievertiä tunnissa!
Tutkijat+ihmeissään+-+robotitkin+kuolevat+Fukushiman+säteilyyn
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201703062200081181_ul.shtml
Onnettomuuden+hinta+165+miljardia+euroa
"Japanin+kauppaministeriö+arvioi+joulukuussa,+että+Fukushiman+onnettomuuden+kokonaiskustannukset+nousevat+noin+165+miljardiin+euroon".
..
Minkä+verran+tuulivoimatehoa+saisi+165+miljardilla+eurolla?+Tuolla+volyymilla+tuulivoiman+hinnaksi+saataisiin+miljoona+per+megawatti,+josta+uudet+3-5+MW:n+tuulivoimayksiköt+tuottavat+toteutuvaa+keskimääräistä+sähkötehoa+1/3+eli+33%.+
Vitun+edulliseksi+tulisi+tuulivoima+Fukushiman+ydinvoiman+hintaan+verrattuna.+
Suomessakin+2005+sen+ajan+hintaan+rakennettu+(0,5+milj€/MW)+tuulivoima+olisi+Olkiluoto+3:n+rakennushinnalla+12+Mrd€+antanut+24+000+MW+nimellistehoa+tuulivoimaa,+jonka+toteutuva+keskimääräinen+sähköntuotto+kolmasosan+eli+8+000+MW.+Tämä+vastaan+1+600+MW:n+OL3:n+sähköteho.+Kyseessä+vain+OL3:n+rakennuskulut.+Käytön+kulut,+vuosikymmenten+alasajon+kulut,+100+000+vuoden+loppusijoituksen+kulut+sekä+käytön-alasajon-100+000+vuoden+loppusijoituksen+ydinturmariskit+ja+niiden+vakuuttaminen+tietenkin+päälle,+jotka+kaatuvat+realisoituessaan+tietenkin+veronmaksajien+niskaan.
Meillähän ei ole mitään hätää,
ehdimme kuolla syöpään ennen lapsenlapsiamme,
jotka maksavat laskut...
Tuulivoimasta keskustelu palastalla http://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/uusiutuva-energia
Ydinvoima on itsekkäiden ihmisten mieleen.
http://mem.to/t/g/60RlMS803
googlaten löytynee parempiakin kuvia aiheesta "Itsekkyyden muistomerkki"
Olkiluoto 3:n (1600MW) pelkät rakennuskulut ovat 12 miljardia euroa Hankkeen alkuperäinen hinta-arvio oli 3,2 miljardia euroa.
Päälle käytön, vuosikymmenten alasajon kulut ja 100 000 vuoden loppusijoituksen menot ydinturmavakuutusmaksut käytön-alasajan-loppusijoituksen ajalta jotka alimitoitettuna kaatuvat realisoituessaan yhteiskunnan ja veronmaksajien sekä ympäristön niskaan.
Voi kysyä mikä on halpaa kun kaikki kulut ja riskit ynnätään.
Robotit eivät kestä tuulivoimalan laopjen iskuja.
Robotit sulavat tulivuoren kraatereissa.
Robotit sulavat sähkölevyn päällä.
Robotit "hukkuvat veteen".
Robotit vaativat energiaa elääkseen.
Säteily (vapaat elektronit yms.) polttaa virtajohtimet.
Hallitsematon reaktio on yhä käynnissä tai siltä vaikuttaa.
Tepcossa esitetään että tehdään jotain, mutta on jo liian myöhäistä.
Odotetaan seuraavat 30-100v, että reaktio sammuu itsestään.
Jos joku on sitten vielä elossa voi huokaista ennen valtavaa urakkaa.
Nauti elämästä, kun vielä voit.
Ja silti kansan tahdon vastaisesti Japanissa aiotaan ottaa lisää ydinvoimaloita käyttöön. Japanista on hyvaa vauhtia tulossa ydinhylkysaari, jossa asuu paljon ihmisiä.
La 11.3.2017, 21:00 Kutonen
Fukuhima TV-dokumentti
Oli aika ydinvoimamyönteinen. Kaikki hyvin Fukushimassa?
En katsonut, mutta jotenkin tuo ydinvoimamyönteisyys oli aavistettavissa jo ohjelman mainoksista. Toivottavasti tulee Areenaan.
Tässä haku YLEn Fukushima-uutisista:
http://haku.yle.fi/?q=fukushima&language=fi&sort=date
Ei Fukushimassa kaikki ole hyvin. Taitaaa olla kaikki huonosti.
Ohjelman mukaan robottien puolijohteet eivät kestäneet säteilyä?
Kuulostaa ihan todennäköiseltä, vaikka tuntuu, että puolijohteet olisi valittu lämpöä jestävimmistä tyypeistä ja yritetty jotenkin suojata säteilyltä.
Mikropiirejä tehdään myös valokuvauksen kaltaisella menetelmällä, ja se prosessi jatkuu hyvin hitaasti, mutta esim. lämpö kiihdyttää sitä. Tuollaisessa käytössä on varmasti paljon kestävämpiä piirejä, mutta rajansa kaikella.
Olisikohan jotenkin parempi kayttaa vanhan ajan kunnon tuubeja, toki siita aparaatista tulee isompi ja painavampi mutta ehka sietaisi paremmin jatkuvaa ja kovenevaa neutroni/protoni/elektroni intensiivista tulvaa.
Nanoteknologialla on haastetta tehda mikropiireja, jotka sietavat edes lyhyen ajan sellaista sateilymyrskya. Cd, Hg, Pb viisi senttia paksu seos ja paallystettyna Zr kuorella voisi suojata herkkia puolijohteita. Cd imee neutronit, Hg, Pb pysayttaa gamman ja Zr on hyva, ehka paras materiaali tahan tarkoitukseen.
Muutoin neutronit ja gamma katkovat mikropiirin nanojohtimia, sarkevat transistorit, diodit, kapasitorit, resistorit etc. elektronit indusoivat jannitepiikkeja mikropiiriin ja mikropiiri vaihtoon.
Ehka pitaisi edelleen kehittaa satelliitti komponentteja jotka ovat alttiina aurinko tuulille ja myrskyille seka kosmiselle sateilylle vastaamaan ydinreaktorin tarpeita.
Ohjelma on nähtävissä Kutosella vielä 17.3 klo 00.10 ja 19.00, digi-tv:n epg:n mukaan.
Höpinäni YLEn Areenasta voitte unohtaa :)
Sotilaalliseen käyttöön valmistetaan mikropiirejä/puolijohteita. EMP on sen vastakohta :)
Biologiselta kannalta Fukushima on lottovoitto, ehkei nyt aivan ytimessa. Ehka jonkun kilometrin paassa sateily boostaa evoluutiota miljoonilla vuosilla muutamassa vuosikymmenessa. Ehtiiko luonnonvalinta sitten junaan jaa nahtavaksi lapsenlapsille. Erinomainen evoluution laboratorio Fukushiman ymparisto ainakin 50km sateella ja ehka sadan vuoden periodilla.
"Nanoteknologialla on haastetta tehda mikropiireja, jotka sietavat edes lyhyen ajan sellaista sateilymyrskya. Cd, Hg, Pb viisi senttia paksu seos ja paallystettyna Zr kuorella voisi suojata herkkia puolijohteita. Cd imee neutronit, Hg, Pb pysayttaa gamman ja Zr on hyva, ehka paras materiaali tahan tarkoitukseen. "
Lyijykuorienkin pitäisi olla tyodella paksuja. Mutta miksi ylipäätänsä käyttää puolijohteita, joiden rajapinnat ovat herkkiä säteilylle? Ilman puolijohteita ohjauskomennot pitäisi viedä kaapelilla ja kamera pitäisi olla valokuidun päässä, mutta se olisi mahdollista. Olisi ainakin periaatteessa mahdollista.
"Biologiselta kannalta Fukushima on lottovoitto, ehkei nyt aivan ytimessa. Ehka jonkun kilometrin paassa sateily boostaa evoluutiota miljoonilla vuosilla muutamassa vuosikymmenessa."
Mitään evoluution kannalta kannalta positiivista tuolla tuskin tulee tapahtumaan. On olemassa väite, että yksi miljoonasta satunnaisesta mutaatiosta voisi olla positiivinen. Mutta tälleekään ei ole mitään todistetta. Tutkijat ovat eri puolilla maailmaa säteilyttäneet mm banaanikärpäsiä jo 80 vuotta, eikä yhtään todistettavissa olevaa posutiivista mutaatiota ole vielä löytynyt. Säteily tyypillisesti vie evoluutiota taaksepäin.
Sähkö alkaa johtua väärin...
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/fukushima-kakkosen-vauriot-luultua-suuremmat-polttoainetta-karannut-reaktoriytimesta-sateily-karistaa-robotitkin-6632770