Helppo raha passivoi porvarin

Miksi porvari ei työllistä? Kysymys on ajankohtainen jälleen kerran, kun porvariston kyltymätön ahneus saavuttaa yhä vain uusia loikkia kohti täyttymystään. Täyttymystä, josta sananlasku tietää kertoa, ettei se ole kovin siisti. Merkkeinä uusista loikista ovat olleet EK:n öykkärimäiset irtiotot vastuullisen sopimisen harjoittamisesta ja joidenkin jo politiikasta sivuun joutuneiden porvareiden kiekaisut työttömyysturvan passivoivasta vaikutuksesta. Tähän ulvontaan näkyy yhtyneen heikkolahjaisin aines kasvavaa porvaristoakin.

Vaikka pääministeri tietää kertoa talouden kääntyneen kasvuun, niin porvarit yrittävät käsi tiukassa nyrkissä housuntaskussa vielä vikistä vastaan ja luoda päinvastaista mielikuvaa vaikka väkisin. Mikään hyvä ei porvarille kelpaa. Porvarin mielestä asiat eivät ole koskaan hyvin. Leikkausten pitäisi olla normaali olotila. Mikä kaikkein kummallisinta, leikkausten pitäisi kohdistua aina vähävaraisiin. Porvarin mieleen ei juolahda ajatus, että tehokkain leikkaus koskisi porvaria itseään.

Yksi, samalla kohtalokkain, porvarillinen harha on usko ihmeeseen. Porvari näet kuvittelee, että viemällä köyhän ruokaraha niin kutsuttu vienti lähtee vetämään. Porvari kuvittelee yhä, että tavaroita ja palveluita valmistetaan Suomessa ja niitä muka myydään ulkomaille. Kun näin ei tapahdu, niin muumioitunut nykyporvari kuvittelee, että myytävän tavaran hinta on liian korkea. Siksi palkkoja pitäisi porvarin logiikan mukaan alentaa, ei suinkaan hintaa, kuten tervejärkinen ajattelisi.

Vienti on lähtenyt vetämään ajat sitten. Ei tietenkään tavaravienti, vaan tuotannon vienti maailman kuuseen. Se merkitsee sitä, ettei ahnein osa porvaristoa ole investoinut Suomeen enää vuosikymmeniin, vaan pikavoittoja kerätään ympäri maailman. Aina siellä missä orjatyötä on kulloinkin edullisimmin saatavissa. Trendi vain kiihtyy sitä mukaa kuin niin kutsuttu vapaakauppa etenee.

Suomessa porvaristo on päässyt liian helpolla, koska hallitukset ovat olleet pääosin porvarillisia. Kaikki voitava on tehty sen eteen, ettei porvarin ole tarvinnut ansaita rahojaan miesmuistiin. Hallituksethan ovat poliittisilla päätöksillään taanneet kilpailukyvyttömille yrityksille käsittämättömät tuotot. Toki siinä samalla ovat poliittisten päättäjien omatkin salkut alkaneet kummasti pullottaa. Kun hallitukset ovat taanneet ruhtinaallisen tuoton, niin eipä ihme, ettei työllistämisestä ole tullut yhtään mitään. Eikä tietenkään tule.

1

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • f22

      Ööh!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1238
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      566
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe