Pellejen virasto Trafi

7285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Autojen määräaikaiskatsastus aikatauluja ollaan höllentämässä. Hylkäysperusteet näyttävät tiukentuvan; rekisterinkilvenvalo ei toimi ja siitä hylkäys !!!! Normienpurkutalkoot, hyvä idea, ei vaan Suomessa toimi.

Äänestä

Arvosteluperusteita ei pitäisi lähteä tiukentamaan vaan pitää tällaisena kuin ovat.
Ne ovat melkohyvin vian vakavuuden kanssa linjassa,

Katsastajat tuskin sääntöjä ovat kiristämässä ja tuskin asemien omistajatkaan, no pörssiyhtiöistä en tiedä, se on oma juttu.

Taisi siinä uudessa direktiivissä olla kasijarrustakin ajokielto jos ei tehot riitä ja paljon muutakin mukavaa,

Äänestä

Aikoinaan vein yhtä autoa katsastukseen ja normaalitapaan tsekkasin valot läpi, että ne ovat kunnossa. Katsastus meni ok ja "inssi" katsoi lähivalojen suuntauksen ja samalla moottoritilasta valmistenumeron, mitkä oli ok. Pudotti konepellin kiinni, kuten heillä on tapana ja katsoi hieman hölmön oloisena auton nokkaa, mutta ei sanonut mitään. Konttorilta sitten maantielle ja vastaantulija vilkutteli valoja, jota sitten ihmettelin kun valot "olivat päällä". Perillä selvisi että kummankin lähivalojen hehkulangat hajosivat siinä kun inssi pudotti konepellin...

Olisiko pitänyt hakea vahingon korvausta vai olisiko autoni pitänyt hylätä konttorilla...

Äänestä

Miten konepelti pitää sulkea ?

Äänestä

Niinpä valmistajat ilmoitaa pelti suljetaan pudottamalla n 20cm ja jos siinä polttimot särkyy niin ei se katsastajan vika ole.

vaikea sanoa polttimoista kestääkö ne kylmänä vai kuumana paremmin pellin sulkemisen, mutta kiinni se on pakko laittaa.

Pitää pyytää ettei peltiä suljeta katsastuksessa vaan katsastuksen jälkeen niin ei tule kyseistä ongelmaa

Äänestä
  • Jos ei kestä perse ostaa uusia polttimoita niin luovu autosta kokonaan. Kulutustavaraa siinä missä moni muukin osa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


älyä-onko-sitä kirjoitti:

Nyt lähti pelleosastolta viimeinkin jotain järkeä, hyvä!http://www.kauppalehti.fi/uutiset/maaraaikaiskatsastuksiin-kaavaillaan-muutoksia---autoliitto-kuluttajalle-turhia-kustannuksia/wA8Kv6fa?ref=iltalehti:1a67&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_campaign=AlmaInternal&_ga=1.255491213.427344607.1487406376

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu