Nyt lähti pelleosastolta viimeinkin jotain järkeä, hyvä!http://www.kauppalehti.fi/uutiset/maaraaikaiskatsastuksiin-kaavaillaan-muutoksia---autoliitto-kuluttajalle-turhia-kustannuksia/wA8Kv6fa?ref=iltalehti:1a67&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_campaign=AlmaInternal&_ga=1.255491213.427344607.1487406376
Pellejen virasto Trafi
7
244
Vastaukset
- Hylkäysperusteet
Autojen määräaikaiskatsastus aikatauluja ollaan höllentämässä. Hylkäysperusteet näyttävät tiukentuvan; rekisterinkilvenvalo ei toimi ja siitä hylkäys !!!! Normienpurkutalkoot, hyvä idea, ei vaan Suomessa toimi.
- Sylvit
Voi pyhä Sylvi; http://www.iltalehti.fi/autot/201702172200072840_au.shtml
- glother
Arvosteluperusteita ei pitäisi lähteä tiukentamaan vaan pitää tällaisena kuin ovat.
Ne ovat melkohyvin vian vakavuuden kanssa linjassa,
Katsastajat tuskin sääntöjä ovat kiristämässä ja tuskin asemien omistajatkaan, no pörssiyhtiöistä en tiedä, se on oma juttu.
Taisi siinä uudessa direktiivissä olla kasijarrustakin ajokielto jos ei tehot riitä ja paljon muutakin mukavaa, - Shithappens_
Aikoinaan vein yhtä autoa katsastukseen ja normaalitapaan tsekkasin valot läpi, että ne ovat kunnossa. Katsastus meni ok ja "inssi" katsoi lähivalojen suuntauksen ja samalla moottoritilasta valmistenumeron, mitkä oli ok. Pudotti konepellin kiinni, kuten heillä on tapana ja katsoi hieman hölmön oloisena auton nokkaa, mutta ei sanonut mitään. Konttorilta sitten maantielle ja vastaantulija vilkutteli valoja, jota sitten ihmettelin kun valot "olivat päällä". Perillä selvisi että kummankin lähivalojen hehkulangat hajosivat siinä kun inssi pudotti konepellin...
Olisiko pitänyt hakea vahingon korvausta vai olisiko autoni pitänyt hylätä konttorilla... - Trewu
Miten konepelti pitää sulkea ?
- gynntte
Niinpä valmistajat ilmoitaa pelti suljetaan pudottamalla n 20cm ja jos siinä polttimot särkyy niin ei se katsastajan vika ole.
vaikea sanoa polttimoista kestääkö ne kylmänä vai kuumana paremmin pellin sulkemisen, mutta kiinni se on pakko laittaa.
Pitää pyytää ettei peltiä suljeta katsastuksessa vaan katsastuksen jälkeen niin ei tule kyseistä ongelmaa- fwefewf
Jos ei kestä perse ostaa uusia polttimoita niin luovu autosta kokonaan. Kulutustavaraa siinä missä moni muukin osa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733340
- 622584
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582258Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1952178- 552082
- 421683
- 421661
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141333EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481280- 61149