Saunapalville ei sitteenkään loppua

15

211

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köhkerö

      Niin nyt siinä pysyvässä luvassa pelätään, että isot Atriat ja HooKoot ryhtyvät valmistamaan savulihaa suurin määrin ja direktiivi menisi persseelleen.
      Tuskinpa niin käy.

    • ei.kukaan.muu

      Komissaari Käteinen tuon palvaamisen kiellon takana on.

    • väärennettyä.palvia

      "Maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen mainitsee syöneensä juuri äskettäin palvikinkkua leivän täytteenä, mutta ei mene takuuseen siitä, oliko kyse aidosta palvikinkusta. - Se oli ehkä vähän pienemmän valmistajan, ota niistä selvää. Hyvää se oli joka tapauksessa."

      Oliko kyse aidosta palvikinkusta, onkos niitä sitten väärennettyjäkin.

      • savuaakomikrot

        Tuota noin ,... HK:lla näkyivät savustavan leppäpuruilla. Metwurstit rullakoissa roikkumassa, jos lienevät kinkutkin. Savua kyllä tuli ylös työmaallekkin, kun savustivat jatkuvasti.


    • pienet.tiukilla

      Eiköhän tuolla "kiellolla" olisi enempi pientuottajia kiusattu.

    • mikä.siinä.mättää

      Aloituksessa olevaa linkkiä ei saa auki, miksei.

      • ettäkö.miksi

        Maaseudun Tulevaisuus on blokannu oman uutisen.


      • oppia.kullekin
        ettäkö.miksi kirjoitti:

        Maaseudun Tulevaisuus on blokannu oman uutisen.

        Ottaneet mallia Suomi24:stä.


    • Palvia.pöytään

      Vähän saunapalvin taustaa ja tulevaisuutta.

      "Savusaunassa palvatun perinteisen saunapalvikinkun valmistus uhkaa loppua syksyllä EU-säädösten kiristyessä.

      Taustalla on saunapalvin ja muiden savustettujen tuotteiden sisältämien, terveydelle haitallisten PAH-yhdisteiden raja-arvojen kiristys EU:ssa. Perinteinen saunapalvi ei sovi PAH-rajojen sisään, ja kiristyksen siirtymäaika on loppumassa syyskuussa.

      Suomen hallitus on Maaseudun tulevaisuuden mukaan ollut haluton hakemaan savusaunapalville poikkeuslupaa EU:lta, koska PAH-yhdisteiden terveyshaitta on kiistaton. Lihakeskusliitto ry sekä tuottajien MTK kuitenkin ilmoittivat perjantaina lähtevänsä vastaiskuun ja aloittavansa ”saunapalvin pelastusoperaation”.

      – MTK ja Lihakeskusliitto yrittävät saada pysyvän poikkeuksen perinteisellä valmistustavalla valmistetuille tuotteille. Tätä tavoitetta edistää EU-nimisuoja, jota Lihakeskusliittoa lähellä oleva Saunapalviyhdistys ry on ansiokkaasti hakenut näille tuotteille, järjestöt tiedottavat.

      Vastaiskustaan huolimatta myös tuottajat ymmärtävät EU:n toimia.

      – Liiallisina määrinä nämä PAH-yhdisteet ovat terveydelle haitallisia, ja siksi säädöksiä on lähdetty kiristämään EU-tasolla, sanoo Lihakeskusliiton toimitusjohtaja Mari Hannuksela tiedotteessa.

      Tuottajat vetoavat kuitenkin siihen, että syöntimäärät ovat yleensä pieniä. Lihatiedotuksen tilastojen mukaan täyslihaleikkeleitä kulutetaan Suomessa 4,6 kiloa henkeä kohti vuodessa.

      – Tästä määrästä valtaosa on ihan muuta tavaraa kuin perinnepalvia. Isot lihatalot ja suurin osa pk-yrityksistäkin käyttää muita savustusmenetelmiä. Kuluttajan turvallisuus tuskin vaarantuu, kun syötävät määrät ovat ehkä vain joitakin satoja grammoja henkeä kohti vuodessa, MTK ja Lihakeskusliitto toteavat tiedotteessaan.

      Poikkeusluvan tarve koskee vain savusaunassa palvattua perinteistä lihaa. Teollisesti savustettu liha saadaan sopimaan pah-rajoihin.

      – Ikävä kyllä perinteiset savustusmenetelmät eivät taivu uusiin raja-arvoihin. Jäsenyrityksemme pystyvät kyllä valmistamaan raja-arvoihin mahtuvia tuotteita, mutta valmistusprosessia pitää muuttaa niin paljon, ettei kysymyksessä ole enää sama perinteinen tuote, Hannuksela kertoo.

      MTK ja Lihakeskusliitto pyrkivät nyt suojaamaan perinnepalvauksen hakemalla EU-nimisuojan turvin pysyvää poikkeuslupaa perinteisellä valmistustavalla valmistetuille tuotteille. Lupaa haettaisiin vain näitä perinteisiä menetelmiä käyttäville pienpalvaajille. Tuottajajärjestöt toteavat luottavansa siihen, että ratkaisu löytyy ”yhteistyössä viranomaisten kanssa”.

      Maa- ja metsätalousministeriön elintarviketurvallisuusjohtaja Sebastian Hielm kertoikin Maaseudun Tulevaisuudelle, että ministeriö pitää tätä strategiaa hyvänä ja harkitsee vielä poikkeusluvan hakemista pienpalvaajille.

      MTK:n mukaan perinnepalvauksen loppuminen vahingoittaisi maaseudulla toimivia liha-alan pk-yrityksiä."

      https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwis-pHJw6DSAhXCJSwKHfICApEQFggeMAE&url=https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/214734-perinteinen-suomalaisherkku-uhkaa-kadota-kaupoista-nyt-alkoi-saunapalvin&usg=AFQjCNG2j1JHoyx_5ABmZidZVWSlB5hmgw&sig2=8PINLuE5YmtBA4z7DdL-aQ

      – Suomen noin 300 lihanjalostajasta juuri maamme noin 100 perinnepalvaria ovat niitä, jotka työllistävät maaseudun haja-asutusalueilla. Kun lihateollisuus nykyisin työllistää noin 8000 henkilöä, määrä voi pudota pahimmillaan jopa puoleen."

    • 451841521

      Jostain ostin kylmäsavustettua broilerileikkelettä, se oli kyllä hyvää ja edullistakin , kun ei tarvinnut leivälle kuin 1 ohut viipale.

    • kuka.jarruttaa
    • 40VuottaPolttanut

      Onneksi tupakassa ei ole tälläisiä terveydelle vaarallisia PAH-yhdisteitä jotka aiheuttavat syöpää niinkuin perinteisesti valmistetut ja savustetut liha sekä kalatuotteet. Kuvitelkaa jos ne lopettaisivat EU-maissa tupakan myynnin terveydelle vaarallisena nautintoaineena, mikä katastrofi. Välillä sitä oikein miettii että miten meille kävisikään ilman EU:ta?

    • palvilla_ohtaan

      Saunapalvi jää,komissaarit saunan taa.

    • Taito.Katoavainen

      Saunapalville käy kuin pontikalle. Valmistusta ei osaa kohta enää kukaan, vaikka EU:n hajoamisen jälkeen molemmat olisivat taas sallittuja harrastuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe