Mikä on neokatekumenaalisuus?

yksinkrtainen

En löytänyt juuri tietoa googlettamalla. Kertokaa omin sanoin, mitä se on. Kertokaa niin kuin kertoisitte yksinkertaiselle ihmiselle (jollainen olen). Mitä vikaa on neokatekumeeneissa, kun heistä usein mainitaan tällä palstalla negatiiviseen sävyyn?Ovatko he katolisen kirkon liberaaleja ja kannattavat homoseksuaalisuutta jne?

2

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulipa-nyt-mieleen

      Minäkin tiedän luterilaisena että eivät ole liberaaleja eivätkä kannata homoseksuaalisuutta, siinä on kait jostain muusta kyse, jos joku katolilainen täällä on heitä arvostellut. Heillä on kai vapaampi messu, ja se pidetään eri päivänä. Siis heillä ei ole novus ordo -messua tai tridentiinistä messua. Paremminkin sitä pidetään kai vähän vanhanaikaisena, isot perheet jne. ja he ovat kai vähän omissa oloissaan. -Siis tämän kuvan olen saanut.

      Mutta enpä vastaa katolilaisten puolesta, kun en paljonkaan heistä tiedä, siis näistä neokatekumeeneista.

    • ei-neokatekumenaali

      Lyhyesti sanottuna kysymyksessä on katolisen kirkon sisällä oleva herätysliike, joka on lähtöisin Espanjasta 1960-luvulta. Liike on saanut arvostelua osakseen mm. teologisten painotuksiensa vuoksi, joita jotkut pitävät joko protestantismiin tai jansenismiin kallistuvana liikkeen erittäin negatiivisen ihmiskuvan "ihminen on nolla plus synti" vuoksi. Liike toimii ryhmässä, joka etenee tasolta toiselle, eikä uusille jäsenille kerrota, mitä heiltä tullaan vaatimaan myöhemmin. Liikkeen maallikkojohtajilla, joita he kutsuvat katekisteiksi, on myöhemmillä tasoilla suuri valta jäsenten elämää koskeviin päätöksiin - mm työpaikan, koulutuksen ja puolison valintaan. Ihmisen katsotaan olevan kyvytön tekemään mitään hyvää - liike katsoo Jumalan valinneen jäsenensä "tielle", ja kaikki muut mielenkiinnon kohteet katsotaan "idoleiksi". Katekistin tahto luetaan Jumalan tahdoksi, josta poikkeaminen on eräänlaista apostasiaa heidän mukaansa. Liike ei ole saanut Suomessa kovinkaan suurta kannatusta suomalaisten katolilaisten joukossa, vaan suurin osa jäsenistä on espanjan- ja italiankielisiä. Jonkun verran on suomalaisjäseniä, joiden tausta on usein helluntailaisuudessa tai lahkouskonnoissa. Liikkeen käsitys perheestä ja seksuaalimoraalista on erittäin jyrkkä, ja seksuaalisia syntejä painotetaan voimakkaasti. Perheitä kehotetaan hankkimaan paljon lapsia, ja neokatekumenaaliperheissä on usein 10-12 lasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3764
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3698
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      96
      2656
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2564
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2238
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2236
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      27
      2083
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe