Mä haluisin kysyy teijän mielipidettä meijän perhekuviosta.
Oon kolmen lapsen äiti ja kahella vanhemmalla on sama isä,nuorimmalla eri isä.
Mä petin mun ekaa miestä ja oon nyttän uuden kaa avoliitos, haluisin naimisiin.Asutaan nyt vielä vuokralla ja mulla on velkaa exän kaa ostetusta talosta.Me ehkä ostetaan kyllä se omakin kämppä sitte,kun on saatu vanhat velat pois.
Isommat lapset saa paljon leluja ja mä uskon ett ne on onnellisii ja tietää,kuinka me välitetään niistä.Me esim viedään niit usein hoploppiin ja ostetaan kans aika usein uusii vaatteitaki.Niil on älyluurit ja oma telkkarikin huoneessa ja tietsikallakin ne on tosi osaavia ikäsikseen.
Lapset tykkää Weetabixista ja lihapullista, nukketit ja kalapuikotkin on niijen herkkuu.
Vauva on 7 kuukautta ja tykkää katsoo telkkarii, rauhottuu ihan viimeistään kun laittaa sen sitterissä telkan eteen. Hih:)
Yks ilta ku vauva vaan huus ja mä olin ihan poikki rankan salitreenin jälkeen nii mun nyxä keksi, ett laitetaan telkkari päälle ja ihme tapahtu! Vauva tosiaan hiljeni ja tapitti telkkaa, eikä itkeny enää koko iltana.Se jotenki niinku tärisi onnesta siinä telkkarin ääressä.
Se,mitä mä kysyn nyt teiltä nii on se, ett mun muutama ystävä selkeesti kadehtii mua ja mun elämää. Ne meinaa, ett ruoka jota me tarjotaan lapsille on huonoo ja vääränlaista ja ett telkkari olis jotenkin vahigollista lapsille.
Mun mielest digitekniikka on paljo parempi lapsille,kun joku hiihto ja muovailuvahat. Ne on niin last season.
Vastatkaa pliis!
Mitä mieltä ootte??
2
502
Vastaukset
- LuomustiLliikuntaa
No ruoka on kyllä huonoa, mutta ymmärrettävää, jos tämä on vain välivaihe ja jaksat alkaa laittaa itse kotiruokaa, kun vauva on vähän vanhempi. Viimeistään kun tämä nuorimmainen täyttää vuoden ja alkaa syömään samaa ruokaa kuin muu perhe, pitää sinun kyllä opetella laittamaan ruokaa alkuperäisistä (mielellään kotimaisista luomuraaka-aineista). Itse en ole syöttänyt lapsilleni eineksiä, muuta kuin hätätilanteessa. Työssäkäyvänä kolmen lapsen äitinä, on pakko joskus oikaista ruuanlaitosta, mutta ei usein. Ehkä noin kerran tai pari kuukaudessa.
Jossain vaiheessa se seitsenkuinen haluaa kyllä siitä sitteristä ja tv:n äärestä pois. Omaa nuorimmaistani en enää 3 kk:n ikäisenä voinut pitää sitterissä, koska hän kampesi siitä istumaan. 7kk vanhana hän jo seisoi tukea vasten ja 10kk vanhana käveli. Lasten liikunnallinen kehitys on yksilöllistä, mutta sitterissä istuttaminen saattaa kyllä hiukan hidastaa tätä normaalia kehitystä. - TeinipojaltaHaisee
Nukettimutsi olet sä 13-vuotias varhaisteinipoika vaiko Raison peräkammarista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1734386Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1342788Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272416Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581877Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3811833Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi641514Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221489Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281472Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy861453Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1101430