No niin, kiky-sopimushan on kerennyt olla 1,5kk voimassa ja nyt jo valtio valittaa taas rahapulaa että lisää pitäisi veroja kiristää vaikka niin ei pitänyt tarvita tehdä!
Tulisikohan kansalaisille halvemmaksi antaa vaan tuon valtion kaatua konkurssiin kun ei siitä näytä olevan rahankäyttäjäksi...
http://yle.fi/uutiset/3-9470075?origin=rss
Valtio on taas valittamassa rahapulaa...
9
257
Vastaukset
Melkoisesti hämmästyttää perussuomalaisvaikuttaja Kaj Turusen asettuminen osinkojen verotuksen kiristämisen kannalle. Onhan Perussuomalaiset puolueena sinällään saanut vaaleissa kannatusta varsin monilta äänestäjätahoilta. Nyt sitten käytännössä puolue joutuu temppelinharjalle tekemään valintoja, jotka eivät kaikkia puolueen äänestäjiä miellytä. Asetelmaa voi luonnehtia myös perinteseen tapaan ilmauksella "Suo siellä, vetelä täällä".
Arvelen, että osinkoverotuksen ankaroittaminen osuisi kipeästi osakesäästäjiin, osakesijoittajiin, joita on pörssin oman tilastoinnin mukaan yli 800.000 suomalaista ja kyllä siitä sankasta väkijoukosta ovat myös Perussuomalaiset saaneet melkoisen määrän kannatusta. Eri puolueitten tahoilta julkisuuteen serveerattuja näkökantoja vertaillessa Kaj Turusen näkemys käy hyvin yksiin demaripuheenjohtaja Antti Rinteen esittämän kanssa.
Varsinainen kysymys on sitten, miten valtion pitäisi toimia? Jos minä saisin päättää, jättäisin osinkojen verotuksen korottamatta. Pikemminkin olen taipuvainen suosittelemaan osinkojen verotuksen keventämistä kansankapitalismin parhaitten prinsiippien mukaisesti. Säästämistä ja sijoittamista sopisi suosia. Valtion budjettia tasapainottaisin kassaroimalla menopuolta jopa kovalla kädellä erityisesti verovarojen tuhlauksen saralla eli esim. rakentamisen budjettien kurssapitämisellä ja rakentamalla (talot, tiet, ym.) kerralla kunnollista niin, ettei tarvitsisi uutta ruveta kohta siltään remontteeraamaan ja juuri korjattuakin vielä uudelleen paikkaamaan.- sdjfsdlkfjsldkfjksdl
Verojen kiristyksen tie kuljettiin loppuun jo 25 vuotta sitten mutta kun muuta ei ole osattu tehdä niin maan talous on romahtanut ja koko yhteiskuntajärjestelmä on vakavasti vaurioitunut, ihmisten luottamus systeemiin on mennyttä, luottamus myös siihen että elämä kantaa on mennyttä, yms. Niin paljon tuhoa ja hävitystä, tragedioita tapahtui 90-luvun lamassa, Suomessa on taas häpeällistä köyhyyttä, leipäjonoja yms. kuin joskus sata vuotta sitten!
Suomen valtio on häpeällisesti ja nolosti epäonnistunut tekemään tästä maasta elinkelpoisen ihmisille, kansalaisille! sdjfsdlkfjsldkfjksdl kirjoitti:
Verojen kiristyksen tie kuljettiin loppuun jo 25 vuotta sitten mutta kun muuta ei ole osattu tehdä niin maan talous on romahtanut ja koko yhteiskuntajärjestelmä on vakavasti vaurioitunut, ihmisten luottamus systeemiin on mennyttä, luottamus myös siihen että elämä kantaa on mennyttä, yms. Niin paljon tuhoa ja hävitystä, tragedioita tapahtui 90-luvun lamassa, Suomessa on taas häpeällistä köyhyyttä, leipäjonoja yms. kuin joskus sata vuotta sitten!
Suomen valtio on häpeällisesti ja nolosti epäonnistunut tekemään tästä maasta elinkelpoisen ihmisille, kansalaisille!Samoissa tunnelmissa olen minäkin, vaikka sinun sananvalintasi ovatkin ehkä hieman suorasukaisempia kuin meikä-äijällä. Periaatteelisuuden tasolla vaikuttaa aiheelliselta esittää kysymys: Onko kansa valtiota varten vai valtio kansaa varten? Selvyyden vuoksi totean, että minun ymmärtäkseni valtio on olemassa kansaa varten. Käytännössä tapahtuu kuitenkin mm. sellaista, että monissa tilanteissa julkisvalta kävelee kansan ylitse. Nykyisin näkyy eliitin erityiseksi huolenaiheeksi nousseen kansanäänestysten kammoksunta.
- minä.sanon.suoraan
Näin merkittävästä asiasta kun on kyse niin missään nimessä ei pidä sievistellä ja kiertoilmaisuin yrittää vikistä vaan epäkohdat pitäisi tuoda suoraan ja kuuluvalla äänellä esille. Valtion röyhkeys on koko ajan vain kasvanut kun kukaan ei pistä vastaan, mediankin "vallan vahtikoira" hokema on tyhjä mainoslause. Pikemminkin media on vallanpitäjien talutusnuorassa ja jopa propagandaväline!
- 3213213
Puolueittain vaihtelee mikä osa kansaa on valtiota varten ja valtio kansaa varten.
Yleisesti ottaen ne jotka on opiskelleet ja halukkaat tekemään töitä on valtiota ja siipeilijöitä varten.
Ei valtio ole röyhkeä vaan Suomalaiset haluavat että Suomalaisten tulot pitää vaan kiertää poliitikkojen tai virkamiesten osoittamien kohteiden kautta.
Pahimpia kylläkin on kunnallispoliitikot ja kuntien virkamiehet. Jos ne hiton jäähallit ym. pikkupaikkakunnilla tehtäisiin kansalaisten lahjoitusten avulla, ei niitä olisi. nekin on kiva maksattaa niillä joilla ei ole edes aikaa niitä hyödyntää. On se kivaa että pieni porukka maksattaa harrastuksensakin toisilla. - Eiköniin
Helsinkiläispoliitikot ovat sanoneet, että Suomi voi hyvin, kun Helsinki voi hyvin.
Nyt vastaavasti voidaan sanoa, että koko maailma voi hyvin, kun USA voi hyvin.- asiat.smirnaan
Muistan jo 90-luvulta kun komppanianvääpeli murjaisi että jos hänellä on mukavaa niin teillä on mukavaa...
- Kivaa_pitää_olla
asiat.smirnaan kirjoitti:
Muistan jo 90-luvulta kun komppanianvääpeli murjaisi että jos hänellä on mukavaa niin teillä on mukavaa...
Demokraattinen valtio käyttää aina kaiken mahdollisen rahan ja ottaa vielä velkaakin tuottaakseen äänestäjille kaikenlaista kivaa. Sillä tavalla äänestäjät palkitsevat päättäjänsä uudella valtakaudella.
Kunnes lopulta huomataan, ettei ole rahaa eikä velkaa enää saada. Kreikalle kävi jo näin ja me olemme menossa samaa kuilua kohti. - Suomi.ennätystuhlari
Kivaa_pitää_olla kirjoitti:
Demokraattinen valtio käyttää aina kaiken mahdollisen rahan ja ottaa vielä velkaakin tuottaakseen äänestäjille kaikenlaista kivaa. Sillä tavalla äänestäjät palkitsevat päättäjänsä uudella valtakaudella.
Kunnes lopulta huomataan, ettei ole rahaa eikä velkaa enää saada. Kreikalle kävi jo näin ja me olemme menossa samaa kuilua kohti.Mutta sehän siinä juuri onkin että valtio ei ole tuottanut kansalaisille enää mitään kivaa 90-luvun lamasta lähtien. Palveluja on leikattu, juustohöylätty, karsittu, lakkautettu, jäljelle jääneisiin on tullut käyttömaksut jotka nousevat vuosi vuodelta ja verotus on ja pysyy kireänä.
Olenkin miettinyt että miten Suomi voi olla sellainen maailmanennätystuhlari että sille ei riitä kireä verotuskaan vaan vielä pitää ottaa jättimäisesti lisävelkaa vaikka se ei kansalaisille missään näy. Tietkin rappeutuu vaikka autoista ja autoilusta kerätään moninkertaisesti veroja siihen verrattuna mitä tienpitoon käytetään ja sitten kehdataan vielä esittää että pitäisi maksaa lisää ennenkuin muka pystytään korjaamaan tieverkkoa!!
MINNE NE RAHAT OIKEIN HUKATAAN??!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M737370Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2004548Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn594267Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1404134Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584080HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen664056Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333599Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602908Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty592554Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka372396