Kansainvälinen helikopteriharjoitus alkoi Lapissa

Kansainvälinen helikopteriharjoitus alkoi Lapissa - mukana ensimmäistä kertaa amerikkalaisia joukkoja: "Kaikki voittavat"

Yhdysvallat tuo harjoitukseen kaksi MH-47G -helikopteria ja kaksi C-130 -kuljetuslentokonetta. Utin jääkärirykmentin vuotuinen talviolosuhdeharjoitus alkoi maanantaina.
Harjoitukseen osallistuu sekä kotimaisia että kansainvälisiä joukkoja.
Amerikkalaiset ja ruotsalaiset helikopterijoukot ovat mukana harjoituksessa ensimmäistä kertaa.
Utin jääkärirykmentin vuotuinen talviolosuhdeharjoitus alkoi maanantaina.

Northern Griffin 2017 -harjoitukseen osallistuu puolustusvoimien ja rajavartiolaitoksen henkilökunta sekä varusmiehiä. Lisäksi harjoitukseen osallistuu ruotsalaisia, virolaisia, puolalaisia ja amerikkalaisia joukkoja.

Utin jääkärirykmentin komentaja, eversti Ali Mättölä kertoo Iltalehdelle, että amerikkalaisia ja ruotsalaisia helikopterijoukkoja on mukana harjoituksessa ensimmäistä kertaa.

Ruotsi osallistuu harjoitukseen kolmella AW-109- ja kolmella UH-60M -helikopterilla. Yhdysvallat tuo harjoitukseen kaksi MH-47G -helikopteria ja kaksi C-130 -kuljetuslentokonetta.

MH-47G-helikopteria on kuvailtu hienostuneimmaksi käytössä olevaksi MH47-malliksi.

- Kyseessä on Chinook, kaksiroottorinen iso kuljetushelikopteri, jossa on samanlaiset oviasejärjestelmät kuin suomalaisissa helikoptereissa, Mättölä valottaa amerikkalaista kalustoa.
Harjoittelua erikoisoperaatioita varten

Mättölän mukaan sekä suomalaiset että amerikkalaiset hyötyvät harjoituksesta.

- Kyse on win win -asetelmasta. Saamme tietoa siitä, miten yhteensopivia ja vertailukelpoisia esimerkiksi lentomenetelmämme ovat. Me pystymme antamaan tietoa vaativissa pakkasolosuhteissa lentämisestä sekä koneiden huoltamisesta talviolosuhteissa.

Maavoimien tiedotteessa kerrotaan, että "helikopterimiehistöt harjoittelevat talvi- ja tunturilentämisen erityispiirteitä erikoisoperaatioihin ja pimeälentoihin liittyen".

Harjoitukseen osallistuu yhteensä 520 henkilöä. Kansainvälisiin osastoihin kuuluu noin 200 henkilöä. Kansainväliset joukot alkavat siirtää kalustoaan Suomeen ensi viikolla.

Lentotoimintaa on kaikkina vuorokauden aikoina koko Lapin alueella 6.-16.3. Helikopterit tekevät lentojen aikana maastolaskuja ja saattavat käyttää valonheittimiä ja omasuojaheitteitä, jotka näkyvät kirkkaina valoilmiöinä.
il
35464
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Northern Griffin 2017 -harjoitukseen osallistuu puolustusvoimien ja rajavartiolaitoksen henkilökunta sekä varusmiehiä. Lisäksi harjoitukseen osallistuu ruotsalaisia, virolaisia, puolalaisia ja amerikkalaisia joukkoja.

Äänestä
  • venäjämieliset paniikissa.

    Äänestä

  • Suomen ja Venäjän yhteiskuntajärjestykset ovat todella täydellisesti erilaisia.

    Varmasti ei voida pitää mitään hyviä suhteita kansojen sarjamurhaaja putiniin.
    Venäjä on rikosväen (kansojen sarjamurhaaja teurastaja putin julma miehitys).

    Äänestä

  • RyssäLopetetaanPian kirjoitti:

    Suomen ja Venäjän yhteiskuntajärjestykset ovat todella täydellisesti erilaisia.

    Varmasti ei voida pitää mitään hyviä suhteita kansojen sarjamurhaaja putiniin.
    Venäjä on rikosväen (kansojen sarjamurhaaja teurastaja putin julma miehitys).

    Äänislinna on raiskattu (sen ne osaa).

    Venäjää ei ole. Kansojen sarjamurhaaja teurastaja Lenin lopetti sen ajat sitten.

    Kaikki venäläiset virkamiehet ovat rikollisia (putinin) kansojen sarjamurhaaja.

    Äänestä

  • 300 sataa utilaista ja 200 vierasta pelleä hiihtelemässä ja nato komentaja joka ei ole nähnyt jäätä muualla kun trokilasissa, pari kopteria kentällä ja miehistö lapinlennoston upseerikerholla tukimassa suomen hunaja viskiä ja lapinkultaaaaaaa, näinkö se harjoitus menee täysidiootti limperi pistää nimensä viellä laskuun ja suomi pelastuuuuuuuu

    Äänestä

r....än vinkujat paniikissa kun Länsimaiden joukot harjoittelee Suomalaisten kanssa puolustusta. itkut r..än puolesta ei auta.

Äänestä
  • älä lässytä vajakki, myönnä reilusti että sinua vituttaa kun Länsimaat harjoittelee ja vahvistaa puolustusta eikä niitä r...än saappaita tänne tule koskaan.

    Äänestä

itä trollit itku kurkussa kun harjoitus alkaa.

Äänestä

Loistava harjoitus varmsti tulossa. Hyvä että meidän joukot saa harjoittella Länsimaiden kanssa puolustusta ja yhteistyötä.

Äänestä

Suomi tuli tehneeksi aika kehnot kopterikaupat.

Äänestä
  • ei pidä paikkansa. NH90 on hyvä kopteri. tosin blackhawk voitaisiin hommata kans ja niille tukikopterit

    Äänestä

  • Sinäkö sitten tajuat ???.
    Ulosannista päätellen olet "jäätävän rohkea" Jani-Petteri, 10 vee.
    Joko olet jäänyt kiinni äitisi, tai siskosi pikkareitten haistelusta?.

    IMHO.

    Äänestä

Loistava harjoitus varmasti ja liittolaisia mukana.

Äänestä

Jälleen kerrassaan loistava uutinen.
Suomi on hoitanut suhteensa hyvin. Ystäviä riittää ja käy kylässä, toisin kuin öykkäröivällä itänaapurilla, jonka toilailuille ja sekoiluille nauraa koko muu maailma.

IMHO.

Äänestä

Imperalisti+fasistien+harjoitus.Todella+surkuhupaisaa+.Eihän+tällä+ole+kuin+korkeintaan+10%.n+kannatus+Suomen+kansasta.+Onneksi+90%+Suomen+kansasta+on+tehnyt+viisaan+demokraattisen+ja+rauhantahtoisen+valinnan+ei-Natolle.Kaikki+mielipdekyselyt+vahvistavat+asian.

Äänestä
  • äläpäs jauha paskaa. itä trollien paniikki on valtava, kun Länsimaat harjoittelee puolustusta.

    1Äänestä

  • Kylläpä+Teurassian+näköistä+MAANPETTURIA+apinoivaa,+paskasakin+äänenkannattajaa+kyrsii+taas+yli+kaiken,+kun+pitää+yrittää+posmentaa+säälittävää+AgiProp:pia.+Paskasakin+kannatus+ei+Suomassa+ole+90%,+vaan,+vain+"jäätävät"+8,2%+...+noilla+"kertoimilla"+pitäisin+suuni+visusti+supussa.+Älä+DESANTTI+vaan+unohda,+että+...+TikTok,+TikTok+...+kello+käy,+tasaisen+varmasti.+;-)

    Äänestä

  • Nythän+on+kysymys+Nato-kannatuksesta.Mikä+on+8,2%+Naton+kannattajien+lukumäärä+oho+onpa+tippunut+no+sitä+saa+mitä+tilaa.

    Äänestä

Jokainen ihminen kannattaa Natoa (ihmisoikeuksia hyvää elämää).
Saatanan valtakuntaa russiaa putin ei kukaan voi yhtään kannattaa.

1Äänestä

Loistavaa että saadaan harjoitella liittolaisten kanssa.

Äänestä

Lapissa kansainvälinen sotaharjoitus

Harjoitus järjestetään maaliskuussa. Mukana ovat Yhdysvaltain lisäksi Nato-maat Viro ja Puola.
Utin jääkärirykmentti järjestää kansainvälisen helikopteri- ja erikoisjoukkojen talviharjoituksen Lapissa maaliskuussa. Harjoitus alkaa 29. helmikuuta.

Talviolosuhdeharjoituksessa kehitetään varusmiesten ja henkilökunnan kykyä toimia pohjoisen Suomen tunturiolosuhteissa. Talviolosuhdeharjoitus tuo pohjoiseen Suomeen kaikkiaan noin 530 henkilöä puolustusvoimista ja rajavartiolaitoksesta. Kansainvälisiä yhteistoimintakumppaneita mukana on noin 120. Harjoitukseen osallistuu 14 helikopteria sekä 170 ajoneuvoa.

Saksa ja Ruotsi osallistuvat helikopteriharjoitukseen
Talviharjoitukseen kuuluu kolme erillistä kokonaisuutta, joista yksi on ensimmäistä kertaa Suomessa järjestettävä Euroopan puolustusviraston helikopterikoulutusohjelman mukainen harjoitus, Cold Blade 2016.

Kyseessä on ensimmäinen kylmissä ja lumisissa olosuhteissa järjestettävä Euroopan puolustusvirasto EDA:n helikopterikoulutusohjelman harjoitus. Lentoharjoituksen lisäksi eurooppalainen helikopterimiehistö voi osallistua erätaito- ja selviytymiskoulutukseen Lapin tunturialueella.
Cold Blade 2016 –harjoituksen tavoitteena on vahvistaa yhteistoimintakykyä eurooppalaisten helikopterimiehistöjen välillä sekä kehittää talvi- ja tunturilentämiseen liittyvää osaamista muun muassa pimeälentojen ja etsintämenetelmien osalta. Harjoituksen tukikohta on Ivalon lentokentällä.

Harjoituksen kokonaisvahvuus on noin 180 henkilöä. Suomalaiseen helikopteriosastoon kuuluu kuusi NH90-kuljetushelikopteria ja noin sata henkilöä. Saksa osallistuu harjoitukseen kahdella CH-53GA –helikopterilla ja 65 hengen vahvuisella lento-osastolla. Lisäksi Ruotsi ja Saksa asettavat tarkkailijoita harjoitukseen.

Helikopterit lentävät koko Lapin alueella, kaikkina vuorokauden aikoina. Helikopterit tekevät lentojen aikana maastolaskuja ja ne saattavat käyttää toiminnassaan myös valonheittimiä ja omasuojaheitteitä, jotka näkyvät kirkkaina valoilmiöinä.

Kansainvälisten joukkojen tavoitteena saada lisäkoulutusta kylmissä ja pimeissä olosuhteissa
Northern Griffin 2016 -harjoituksessa varusmiehille ja palkatulle henkilöstölle koulutetaan tiedustelu- ja taistelutehtävien lisäksi toimintakyvyn ylläpitoa talvisissa olosuhteissa ja pitkillä siirtymisillä, Lapin tunturialueen erityispiirteet huomioiden.

Hornetit valmistautuivat marraskuussa 2012 yölentoharjoituksiin Kuopion Rissalassa. Yhdysvaltalaiset hävittäjät harjoittelevat keväällä Suomessa ensimmäistä kertaa niin, että ne tukeutuvat suomalaiseen tukikohtaan.
Aikaisempien vuosien tapaan Northern Griffin 2016 -harjoitukseen osallistuu myös kansainvälisiä yhteistyökumppaneita, tällä kertaa yhteensä noin 40 henkilöä Viron, Puolan ja Yhdysvaltojen asevoimista.

Puolustusvoimien mukaan kansainvälisten yhteistoimintaosapuolten tavoitteena on saada lisäkoulutusta kylmissä ja pimeissä talviolosuhteissa toimimiseen.

Alkuviikosta kerrottiin, että Yhdysvallat tuo hävittäjäosastonsa Kuopion Rissalaan harjoittelemaan suomalaisten ja mahdollisesti myös norjalaisten ja ruotsalaisten kanssa. Eduskunnassa repesi riita, koska edes puolustusvaliokunnan jäsenet eivät olleet tietoisia harjoituksesta, ennen kuin tieto tuli julkisuuteen.

Tammikuussa amerikkalaissotilaat harjoittelivat talvisodankäyntiä suomalaisten ammattisotilaiden kanssa Sodankylässä. Aiemminkin tammikuussa järjestetylle kurssille osallistui 15 amerikkalaissotilasta, joista osa oli Yhdysvaltain merijalkaväestä. Yhdysvaltalaissotilaita on ollut harjoituksissa mukana myös aiempina vuosina.
is

1Äänestä

Ei tainnut olla maan alle hävinneille Daesh terroristeilla olla olalta laukaistavia, nyt olisi ollut käyttöä?

Äänestä

Nämä ryssävihassaan kylpevät idiootit ovat kadottaneet psykoosissaan täysin jopa itsesuojelu vaistonsa, ei sen vertaa pää sano, ettei kaveri rajan takana katsele sivusta kun Suomen järjettömät Natotrollit tuovat rautaa rajalle. Pitäisi yksinkertaisemmankin ymmärtää, että kun kaverit ovat pyssyt tanassa molemmin puolin, jollain aikavälillä niitä vehkeitä myös käytetään. Sitäkin suuremmalla syyllä, kun mukana on kaveri, jonka intresseissä Kuolan niemimaa siellä olevan ydinsukellus-vene tukikohdan takia, se olisi varmasti ensi-iskujen paikka. Historiasta nämä russofobit eivät käsitä mitään, vain talvisota ja Krim väräyttää jotakin aivosolua, eikä mikään muu sitä teekkään. Onko se niin vaikea tajuta, että jos me sekaannumme yhä enemmän suurvaltapolitiikkaan, ja konflikti tulee, niin varmasti ruumiita syntyy enemmän kuin talvi/jatkosodassa yhteensä, suosittelen näille kiivaimmille Natotrolleille pikaista henkisen tilan tarkastusta. Muuten Trumphan on vissiin kieltänyt Putinia, ettei Suomen ilmatilaa saa loukata, ne kun loppuivat kuin seinään Trumpin valinnan jälkeen, vai eikös niitä ollutkaan, ainakaan siinä määrin kun sotaministeri niitä ilmoitti olevan. Muuten -30 luvulla saksalaiset retkeilivät ahkerasti itä-rajan pinnassa, varmastikkin vain puhtaan luonnon vuoksi, mitähän jenkkipoikien mielessä mahtaa liikkua?

Äänestä
  • Taisivat ne ilmatilaloukkaukset olla eräänlainen muoti ilmiö, keskenään kilpailivat paljonko loukkauksia on havaittu, minäkin päivänä?
    Mitenkä niitä kukaan todistaa ja homma oli selkeästi sovittu Itämeren pikku Nato maiden sekä Suomen ja Ruotsin välillä.
    Nykypolitiikka on käsittämätöntä, onhan selvä asia että tällainen maa on ensi iskun kohde, eihän siinä ole kahta sanaa?

    Äänestä

  • Heh ... olihan vuodatus.
    Siellähän katselevat rajan takana ... aivan rauhassa. Niinhän Suomikin tekee naapurin harjoitusten aikana.
    Älä oo katkera, jos jollain on kavereita ja sulla ei ole ... omalla käytökselläsi voit korjata tilanteen ... ehkä. ;-)

    Äänestä

itä trollien itkut ovat ininää jolla ei ole mitään merkitystä. Onneksi meilläkin ymmärretään liittolaisten ja ystävien merkitys. Kukaan näistä itä trolleista ei voi tulla väittämään että Nato tai Länsi olisi uhka r...lle. Länsi vain puolustautuu kertoohan se jo jotain että Natomaat (29 maata) lähetti Balttian ja Puolan tueksi 4000 miestä kiertävällä systeemillä niin r...än piti heti uhuta 100.000 ukon määrällä. kuka oikeasti uskoo näitä itä nuolijoiden juttuja. Länsi puolustaa rajojaan ja tekee sen yhdessä mikä on hyvä.
Onneksi meilläkin on ymmärretty panostaa puolustukseen ja yhteistyöhöön. itä vinkujien mukaan Suomella pitäisi olla malli kajander ettei vaan r..ä suutu tai ala pelkäämään. Kunnolla rahaa puolustukseen ja yhteistyöhön.

EI enää koskaan yksin viisas sanonta eikö vain.

1Äänestä

Kun Suomi tekee itsestään pienen roistojoukkion ajamana Nato tukikohdan, on seuraus konfliktissä täystuho ensi iskun seurauksena, onko viisasta politiikkaa?
Tuollaiset harjoitukset rajan pinnassa ovat tavattoman vaarallisia, varsinkin kun raja on äärimmäisen herkkä ja tärkeä Venäjän puolustukselle.

Äänestä

Kansainvälinen helikopteriharjoitus, erinomainen turvallisuutta lisäävä yhteistyön alue rajavalvontaa ajatellen. EU -alueella ja Nato-maiden välillä rajat tietysti on kunnossa aivan sopimuspohjalta ja liikkuminen muutenkin vapaata, ei siellä helikoptereita tarvita. Mutta nämä ulkorajat on ongelmallisia, sieltä kun pyrkii kaikenlaista luvatonta väkeä. Suomenkin on hyvä olla varuillaan yhteistyössä muiden kanssa.

1Äänestä
  • Taitaa olla rajana vakain ja rauhallisin, siis EU:n ulkorajana.
    Eikö löytyisi Nato maata, jossa harjoitella, Norja?

    Äänestä

Toveri+44.div+sanoi+asiantuntevasti+Naton+kannatuksen+Suomessa+olevan+8.2%+Kiitos+Toveri,tiedosta.Olemme+saavuttaneet+yhteistyöllä+tavoitteeemme.Jatkaamme+yhteistä+hedelmällistä+yhteistyötä+omilla+vahvuuksillamme.Toveri+Bäckman.

Äänestä
  • Teurassiannäköistä+MAANPETTURIA+apinoiva+DESANTTI+yrittää+olla+nokkela+valehtelussaan+...++FAIL.+"Paskasakin"+l.+Vas.+kannatus+on+Suomessa+tuo+"jäätävä"+8,2%.+En+kehtaisi+paljon+kehuskella+...+noin+paskoilla+"kertoimilla".IMHO.

    Äänestä

nämä venäjämieliset on uotoa porukaa. Se että r...ä tuo rajoille 100.000 ukkua uhoamaan Länteen ei ole r..än mielisten mukaan uhoa. sitten Natomaat harjoittelee tai puolustaa liittolaisia niin se on r...än nuolijoiden mukaan aivan kauheaa.

Äänestä

Läntisten kumppanien mukana olo varmasti on tasonmittausta parhaimillaan Somalaisille.

Äänestä

Hieno harjoitus varmasti tiedossa

Äänestä

Natomaiden kanssa pidettävät harjoitukset vahvistaa myös meidän puolustusta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ERommeli kirjoitti:

Kansainvälinen helikopteriharjoitus alkoi Lapissa - mukana ensimmäistä kertaa amerikkalaisia joukkoja: "Kaikki voittavat"

Yhdysvallat tuo harjoitukseen kaksi MH-47G -helikopteria ja kaksi C-130 -kuljetuslentokonetta. Utin jääkärirykmentin vuotuinen talviolosuhdeharjoitus alkoi maanantaina.
Harjoitukseen osallistuu sekä kotimaisia että kansainvälisiä joukkoja.
Amerikkalaiset ja ruotsalaiset helikopterijoukot ovat mukana harjoituksessa ensimmäistä kertaa.
Utin jääkärirykmentin vuotuinen talviolosuhdeharjoitus alkoi maanantaina.

Northern Griffin 2017 -harjoitukseen osallistuu puolustusvoimien ja rajavartiolaitoksen henkilökunta sekä varusmiehiä. Lisäksi harjoitukseen osallistuu ruotsalaisia, virolaisia, puolalaisia ja amerikkalaisia joukkoja.

Utin jääkärirykmentin komentaja, eversti Ali Mättölä kertoo Iltalehdelle, että amerikkalaisia ja ruotsalaisia helikopterijoukkoja on mukana harjoituksessa ensimmäistä kertaa.

Ruotsi osallistuu harjoitukseen kolmella AW-109- ja kolmella UH-60M -helikopterilla. Yhdysvallat tuo harjoitukseen kaksi MH-47G -helikopteria ja kaksi C-130 -kuljetuslentokonetta.

MH-47G-helikopteria on kuvailtu hienostuneimmaksi käytössä olevaksi MH47-malliksi.

- Kyseessä on Chinook, kaksiroottorinen iso kuljetushelikopteri, jossa on samanlaiset oviasejärjestelmät kuin suomalaisissa helikoptereissa, Mättölä valottaa amerikkalaista kalustoa.
Harjoittelua erikoisoperaatioita varten

Mättölän mukaan sekä suomalaiset että amerikkalaiset hyötyvät harjoituksesta.

- Kyse on win win -asetelmasta. Saamme tietoa siitä, miten yhteensopivia ja vertailukelpoisia esimerkiksi lentomenetelmämme ovat. Me pystymme antamaan tietoa vaativissa pakkasolosuhteissa lentämisestä sekä koneiden huoltamisesta talviolosuhteissa.

Maavoimien tiedotteessa kerrotaan, että "helikopterimiehistöt harjoittelevat talvi- ja tunturilentämisen erityispiirteitä erikoisoperaatioihin ja pimeälentoihin liittyen".

Harjoitukseen osallistuu yhteensä 520 henkilöä. Kansainvälisiin osastoihin kuuluu noin 200 henkilöä. Kansainväliset joukot alkavat siirtää kalustoaan Suomeen ensi viikolla.

Lentotoimintaa on kaikkina vuorokauden aikoina koko Lapin alueella 6.-16.3. Helikopterit tekevät lentojen aikana maastolaskuja ja saattavat käyttää valonheittimiä ja omasuojaheitteitä, jotka näkyvät kirkkaina valoilmiöinä.
il

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu